| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nikita Chruszczow
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 384
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Flagi na szeroką skalę

Kiedy zaczęto stosować na szeroką skalę flagi narodowe?
_________________
ZBIORę 100 TYSIęCY PODPISÓW POD KANDYDATUR? MAŁPY NA PREZYDENTA POLSKI

Nie 04 Maj, 2008 12:47

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To zależy - chorągwie i sztandary - już w średniowieczu - by na polu bitwy wiadomo było gdzie jest 'moja jednostka' (zobacz ile krzyżackich chorągwi trafiło do Krakowa po bitwie pod Grunwaldem: http://akromer.republika.pl/flagi_dlugosz2.html ).

Każdy monarcha miał swoją chorągiew - odwzorowanie herbu.

Z czasem doszły do tego bandery - rozpoznanie na morzu do kogo należy okręt.

Flagi w najrózniejszych postaciach (od chorągwi i sztandarów identyfikujących pana feudalnego i/lub jednostkę zbrojną; poprzez bandery, aż do flag państwowych) ewoluowały od średniowiecza aż do dziś.

Co rozumiesz pod pojęciem 'szerokiej skali' ?
'Szeroka skala' eksponowania flag występowała podczas wszelakich wojen. Mr. Green
W czasie pokoju zaś - podczas uroczystych ceremonii - zarówno świeckich, jak i kościelnych (często były one łączone).

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 04 Maj, 2008 21:17

Powrót do góry
Nikita Chruszczow
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 384
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi mi o flagę reprezentujące cały naród a nie poszczególne regiony itp

A szeroka skala to chodzi mi o to kiedy flagi zaczęły reprezentować poszczególne państwa.

_________________
ZBIORę 100 TYSIęCY PODPISÓW POD KANDYDATUR? MAŁPY NA PREZYDENTA POLSKI


Ostatnio zmieniony przez Nikita Chruszczow dnia Pon 05 Maj, 2008 13:08, w całości zmieniany 1 raz

Pon 05 Maj, 2008 10:48

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

naród, w dzisiejszym rozumieniu, to pojęcie dziewiętnastowieczne, Masz więc jedną odpowiedź.
na polu bitwy w średniowieczu używano chorągwi z herbem władcy. A według zasad zachodnioeuropejskiej heraldyki herb władcy stawał się herbem należącego doń terytorium [upraszczam nieco]. Więc choragwie państwowe funkcjonowały już w średniowieczu. Tak jak zresztą pisał mboro

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pon 05 Maj, 2008 13:00

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mi się wydaje, że bezpośrednim przodkiem flagi jest jednak bandera (chorągiew będzie dopiero "babcią" flagi)- jest to bowiem oznaczenie państwa (władcy) bardziej zbliżone do flagi ze względu na swą powtarzalność. Chorągiew władcy istniała zazwyczaj tylko w jednym egzemplarzu, a bander musiało być tyle ile okrętów/statków.
Konkretnej daty powstania bander nie da się oczywiście ustalić, ale początki morskich weksyliów w naszym rejonie to mniej więcej XIII wiek. Ale na świecie (np. w Chinach) możliwe, że dużo wcześniej - tak mi coś świta, tylko w tej chwili nie mam jak sprawdzić.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 05 Maj, 2008 20:46

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Flaga narodowa, a flaga państwowa, to zupełnie co innego...

Jeśli chodzi o flagi narodowe, to kolega hleb wyjaśnił o co chodzi.

Flagi państwowe - cóż w sumie chorągiew władcy stanowiła flagę całego państwa, ale myślę, że najwcześniej chorągiew jako flagę państwową stosowały zakony rycerskie...

Innym przykładem (flaga na zamkach i okrętach) jest flaga Kastylii i Leonu - istniała w kilku egzemplarzach...

Jeszcze jedno - flaga istniejąca TYLKO W 1 EGZEMPLARZU, to SZTANDAR;
odwzorowanie tarczy herbowej na fladze - to chorągiew (czasami chorągwie były sztandarami - szczególnie w heraldyce brytyjskiej).

No właśnie - na wyspach spotyka się 2 rodzaje flag - chorągwie (sztandary władców) i flagi 'narodowe': o ile chorągwie są znane od wczesnego średniowiecza (zmieniały się wraz ze zmianą herbu władcy), to flagi z Krzyżem Św. Jerzego (Anglia), Krzyżem św. Andrzeja (Szkocja), czy Krzyżem Św. Patryka (Irlandia) przyjęto około wieku XVI. Podczas krótkiego okresu bez monarchii (ale z dyktaturą Cromwella) Wielka Brytania używała flagi podobnej do chorągwi (czterodzielnej) ale zamiast 4 mniejszych chorągwii miała 4 małe flagi (w załącznikach - wyjaśnienie).

Podsumowując - państwo reprezentowała chorągiew władcy (była najzaszczytniejsza - podczas bitwy pod Grunwaldem - Chorągiew Królestwa Polskiego, tożsama z Wielką Chorągwią Ziemi Krakowskiej).
więcej: http://akromer.republika.pl/flagi_chor.html
Jak już wspomniał kolega danziger - to bandera była chyba najwcześniejszym przykładem flagi mniej zaszczytnej, występującej liczniej, tyle że identyfikowała przynależność na morzu (i ew. na wybrzeżu).
Od ok. wieku XVI pojawiają się flagi państwowe i narodowe w dzisiejszym tego słowa znaczeniu...

Jeśli chodzi o Azję - Chińczycy bander zaczęli używać już bardzo wcześnie, zaś heraldyka Japonii zna wiele sztandarów, choć wszystkie były podporządkowane jednemu - cesarskiemu (nawet w czasie, gdy pełnię władzy posiadał szogun).
pzdrwm Wyluzowany



Opis załącznika:
chorągiew Unii Koron (Union of the Crowns) w latach 1603-1707

Opis załącznika:
flaga Wielkiej Brytanii (wersja angielska) w latach 1606-1800

Opis załącznika:
flaga Wielkiej Brytanii (wersja szkocka) w latach 1606-1800

Opis załącznika:
flaga (de facto bandera) Wspólnoty (Commonwealth of England - potem Commonwealth of England, Scotland & Ireland) w latach 1651-1658 za rządów Lorda Protektora (bezkrólewie).

Opis załącznika:
flaga (de facto chorągiew) Lorda Protektora w latach 1653-1659 (chorągwie Anglii i Szkocji zastąpione flagami tych ziem)

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 06 Maj, 2008 9:00

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ach zapomniałbym o jeszcze jednym - w sumie najważniejszym... Embarassed

Przyjmuję się, że najstarszą flagą do dziś używaną w niezmienionej postaci jest Dannebrog = flaga Danii.


Pierwsza wzmianka o niej, to ok. XVw., ale według legendy spadła z nieba 15 czerwca 1219r. w czasie bitwy pod Lyndanisse (dzisiejszy Tallin), podczas krucjaty duńskiego króla Waldemara II do Estonii, co dało mu zwycięstwo.

pzdrwm Wyluzowany
PS. Jest ona bardzo podobna do chorągwi Św. Jerzego...



Opis załącznika:
Obraz Christiana Augusta Lorentzena z 1809r. przedstawiający legendę o Dannebrogu.

Opis załącznika:
Chorągiew Świętego Jerzego

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 06 Maj, 2008 9:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.