| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe znalezisko

GŁOGÓW Archeolodzy wydobyli wspaniały skarb – 5,5
tysiąca monet, w tym niemal 300 ze złota
Bezcenne monety

Dorota Nyk

Mam szlaban- mówi krótko Zenon Hendel, szef działu archeologicznego w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Tak samo dyrektor muzeum, Leszek Lenarczyk. Nie chciał on pokazać nam wczoraj skarbu, który zamknął w muzealnym sejfie. Odkrycie archeologów sprzed kilku dni otoczono wielką tajemnicą.
– Wiem, że coś znaleziono, ale archeolodzy trzymają to przede mną w tajemnicy – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Wiem, że to coś na skalę ogólnopolską.
– To nowożytne monety – potwierdza Zdzisław Kurzeja, konserwator zabytków z Legnicy. – Czekam na sprawozdanie dyrektora Lenarczyka. Bardzo dobrze, że trzyma on znalezisko w tajemnicy. Inaczej łowcy skarbów przekopaliby pół Głogowa. W takiej sytuacji jestem przeciwny wolności prasy.
– Wszystko pokażemy na konferencji prasowej, w środę. Proszę poczekać – mówi archeolog Zenon Hendel.
Nam jednak udało się dotrzeć do informacji wcześniej. Dzięki temu możecie Państwo obejrzeć pierwsze zdjęcia skarbu już dziś.

Dowiedzieliśmy się, że kilka dni temu na terenie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Głogowa (takich stanowisk jest obecnie kilka) znaleziono resztki drewnianej skrzyni oraz monety z okresu wojny 30-letniej (1618-1648). Prawdopodobnie ktoś próbował ukryć te pieniądze i dopiero teraz zostały one odnalezione. Być może był to majątek kupca lub depozyt bankowy.
Archeolodzy wstępnie oceniają, że jest to znalezisko na miarę Skarbu Średzkiego: pięć i pół tysiąca monet, w tym około 300 ze złota, pozostałe ze srebra. Władze samorządowe oraz muzeum zamierzają walczyć, by ten skarb pozostał w ich mieście.
Gdybyśmy napisali, że znalezione monety są warte miliony złotych, to pewnie archeolodzy by nie protestowali. Znaleziony skarb jest jednak bezcenny, ma również wielką wartość kulturową i naukową.
To już drugie tak cenne odkrycie w powojennym Głogowie. W muzeum od kilku lat jest nawet wystawa „Skarb z Głogowa”: prawie 30 tysięcy monet śląskich z XII i XIII wieku (a więc jeszcze starszych), które dwaj głogowianie znaleźli w 1987 r. podczas prac na ogródkach działkowych. Razem z tym nowym skarbem byłaby to spora kolekcja.
– Dziś na konferencji prasowej archeolodzy mają pokazać część znalezionych monet – powiedział nam prezydent Zbigniew Rybka. – Nie chcą ujawniać jednak miejsca znaleziska, bo się boją, że poszukiwacze zaczną kopać. Mogę jedynie powiedzieć, że skarb z monetami znaleziono na terenie Głogowa. Jeśli uda się nam spowodować, by znalezisko pozostało w mieście, to zbiór monet będzie jednym z najwspanialszych w Polsce, jeśli nie w Europie.
– Zależy nam, aby znalezisko zostało przekazane naszemu muzeum na własność – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor placówki.
Bliższych informacji na temat skarbu szukał dla nas generalny konserwator zabytków, minister Ryszard Mikliński. Skierował nas do Marka Gierlacha, dyrektora Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego.
– Na początek nie można podawać zbyt dużo danych. Poinformujemy o wszystkim, kiedy badania zostaną definitywnie zakończone i teren w całości przekopany – powiedział Marek Gierlach.

http://www.glogow.pl/tzg/nowosci/2004/skarb/skarb.htm



Opis załącznika:
Tak wyglądały znalezione parę dni temu monety zaraz po ich wykopaniu. Były w drewnianej skrzyni, która uległa zniszczeniu.

Czw 10 Kwi, 2008 12:01

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...coś mi się wydaje że nie ten dział !!! Wink
Polecam dział... NUMIZMATYKA -> Przyklejony: Baśnie,bajki,skarby,legendy.A skarb już stary... było o tym już dawno.
Taki skarbik cieszy oko szczególnie te po lewej (miedziaki) Rolling Eyes
Pozdrawiam
elrex

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Czw 10 Kwi, 2008 20:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.