| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herby papieży

Każdy papież ma swój herb. Nic w tym dziwnego nie było przez stulecia, jako że w dużej mierze papieże rekrutowali się ze szlachty, mieli więc swe herby rodowe. Ala mają herby także i współcześni papieże, o których nie słyszałem by mieli szlacheckie korzenie. Skąd więc ich herby? Czy nadawane są im z chwilą objęcia urzędu, czy mają jakąś inną proweniencję? Np. herb Jana Pawła II nie wygląda, jakby miał jakąś dłuższą tradycje, raczej wygląda na stworzony ad hoc... Ale z kolei herby jego bezpośrednich poprzedników mają bardziej typowy wygląd...
herby papieży: http://akromer.republika.pl/herby_papa.html

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 30 Sie, 2006 22:16

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Glownie dla kazdego nowego Papieza jest robiony "nowy" herb. Czesto biora oni stare symbole biskupie jakie otrzymali wczesniej. Poniewaz nie wiem kiedy ostatnim razem na Papieza zostal wybrany niekardynal lub niebiskup. To juz musialobyc naprawde bardzo dawno temu. A pamietajmy, ze kardynalowie wybieraja. Jednak nie jest zapisane, ze jednego z siebie. Moze nim zostac kazdy mezczyzna-katolik. To tak dla przypomnienia.

Jan XXIII. mial n.p. lwa w herbie, byl Patriarcha Wenecji ktora jak wiemy ma lwa w swym herbie.

Obecny Papiez Benedykt XVI. kazal wykreowac bardziej nowoczesna forme herbu. Nie ma tam tiary, czyli korony papieskiej. Ktora nie jest uzywana juz od Jana Pawla I. Ostatnim koronowanym Papiezem byl Pawel VI. Po drugie ma w herbie paliusz. Sam podczas ceremoni uzywa starochrzescijanskiej formy paliuszu. No coz, nowy Papiez to tez nowe zwyczaje.

Pią 01 Wrz, 2006 12:25

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poniewaz nie wiem kiedy ostatnim razem na Papieza zostal wybrany niekardynal lub niebiskup. To juz musialobyc naprawde bardzo dawno temu

Biorąc pod uwagę tylko oficjalnych papieży (bez antypapieży), ostatnim z nich nie będącym kardynałem był niespełna rozumu Urban VI (1378-1389), poprzednio abp Arecenza i Bari. Ostatnim, który w chwili wyboru nie miał nawet święceń biskupich był natomiast bł. Urban V (1362-1370), uprzednio opat klasztorów w Auxerre i Marsylii oraz legat papieski na Włochy. A więc, było to rzeczywiście dość dawno.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 01 Wrz, 2006 18:00

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do herbów papieży dwa słowa.
Jak wszystkim wyższym duchownym tak i papieżom od średniowieczza przysługiwało dominium, czyli władza nad pewnym terytorium. Być może z tym wiążę się zwyczaj używania przez nich własnych herbów również na pieczęciach urzędowych. Zwyczaj się utrwalił, bo w średniowieczu gros biskupów pochodziło ze szlchty, a nieszlacheccy zyskiwali herb z racji urzędu, jako władcy pewnego terytorium i książęt Kościoła. A widział ktoś księcia bez herbu? Prosze zwrócić uwagę, że, większość chyba, współczesnych biskupów nie ma szlacheckiego pochodzenia, ale używa osobistych herbów. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Herb papieski to często poddany modyfikacjom herb używany przez duchownego jeszcze przed elekcją. Oczywiście po konklawe zmienia się jego forma: wtaykańscy heraldycy dbają, by odpowiadał on wymogom herladyki. Niekiedy dochodzi wówczas do odmiany herbu.
Wcześniej napisano: "Np. herb Jana Pawła II nie wygląda, jakby miał jakąś dłuższą tradycje, raczej wygląda na stworzony ad hoc... Ale z kolei herby jego bezpośrednich poprzedników mają bardziej typowy wygląd."
Jan Paweł II, używał, o ile się orientuję, w czasie pontyfikatu swego herbu biskupiego, choć heraldyk watykański B.B. Heim, swoją drogą autor większości herbów powojennych papieży, proponował mu zmianę znaku. Herb Karola Wojtyły nie był stworzony tak sobie ad hoc. To, w odróżnieniu od herbów innych współczesnych polskich biskupów, starannie przemyślana konstrukcja, z jednej strony nawiązująca do herbu Dębno, używanego niegdyś przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, z drugiej zaś, poprzez odwórcenie umieszczonej pod krzyżem Dębna łękawicy[ która przypominała pierwotnie literę W, zatem po odwróceniu M] uzyskano symboliczne odniesie do stojącej pod krzyżem Maryi.

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pią 01 Wrz, 2006 22:21

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ano właśnie - nawiązanie do herbu Dębno jest dosyć luźne - inna kolorystyka, krzyż na herbie JP II jest niesymetryczny, odwrócona łękawica (która wygląda już zupełnie jak litera M)... Przyznam, żę w ogóle ten herb nie przypominał mi ani Dębna, ani żadnego innego starego herbu. Raczej zdawał mi się jakiś taki sztuczny - stąd napisałem że wydaje się stworzony ad hoc.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 01 Wrz, 2006 22:59

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

POdobieństwo do herbu Oleśnickiego, było podobno głownym arcgumentem, który przekonał Heima, do pozostania przy herbie biskupim. Sam arcybiskup-heraldyk miał takie sobie pojęcie o heraldyce polskiej, choć był wyśmienitym znawcą herladyki zachodnioeuropejskiej, Nie tylko zresztą kościelnej. Szkoda, że nie ukazała się dotąd po polsku jego monografia herladyki kościelnej. klasyczne dzieło, które nawet po niemiecku czy angielsu jest dostępne niemal wyłącznie w pryuwatnych bibliotekach kilku badaczy.
_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pią 01 Wrz, 2006 23:07

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tu interpretacja herbu papieża benedykta
http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/elezione/stemma-benedict-xvi_ge.html

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Sob 02 Wrz, 2006 8:57

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W moim odczuciu w herbie Jana Pawła II jest po prostu litera M, a nie odwrócona łękawica.
Łękawica 'do góry nogami' miałaby nadal pochylone 'nóżki' - zaś w herbie JP2 jest to ewidentnie literka.

Nie znalazłem niestety (ale jeszcze poszukam) biskupiego, ani kardynalskiego herbu Karola Wojtyły.
grrr - muszę uważniej czytać co napisaliście powyżej - z resztą: znalazłem taki oto cytat z "gazeta.pl - Kraków: 'Nasz Papież. Historia pielgrzymek Jana Pawła II do Krakowa', autor: Małgorzata Skowrońska
Cytat:
Zgodnie z tradycją watykańską, nowy papież powinien wybrać nowy herb. Dla Jana Pawła II przygotowano siedem szkiców. Nie wybrał żadnego. Oznajmił za to, że zostaje przy swoim starym herbie arcybiskupa krakowskiego (duża litera "M" - symbol Maryi, niżej krzyż i zaczerpnięte z Grignion de Montforta motto "Totus Tuus"). Jak pisze George Weigel w papieskiej biografii, choć sprawa wyboru herbu z pozoru wydawała się błaha, była świadectwem niezależności nowego papieża i wyrażała przekonanie Wojtyły, że historia powinna odnotować, iż przybył do Watykanu z diecezji św. Stanisława. Od tej pory każdy stworzony lub zreformowany watykański urząd będzie nosił herb rodem z Krakowa.


Ale mam kardynalski herb Josepha Ratzingera Uśmiech - tak dla porównania z jego herbem jako papieża...

pzdrwm



Opis załącznika:
herb kardynalski
Joseph Ratzinger
1977-2005

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sob 28 Kwi, 2007 9:00

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie masz tego kardynalskiego w jakiejś lepszej wersji (większego)?
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sob 28 Kwi, 2007 21:50

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może być taki? Wink


Opis załącznika:

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 28 Kwi, 2007 22:27

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden - w nieco zmienionej formie (tarcza pięciodzielna z polem sercowym):


pzdrwm

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pon 30 Kwi, 2007 20:15

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesteś pewien, że to jest herb Ratzingera? Bo z tymi przedstawionymi powyżej to wspólną ma tylko dewizę. Tak właściwie, to chyba jest jakiś inny herb, chociaż także kardynalski Rolling Eyes
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 30 Kwi, 2007 22:34

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Elementy są te same. Rozmieszczenie poszczególnych herbów składowych, wynikające z zastosowania tarczy sercowej (lub nie), nie wpływa chyba na zmianę herbu jako takiego?
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 30 Kwi, 2007 23:31

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba raczej tak Zniesmaczony

Na stronie:
www.atlasgeo.net/fotw/flags/va_b16_2.html

w akapicie:
Cytat:
No, this is coat of arms only of cardinal Joseph Ratzinger (see also image at the web-site of Guy Selvester on <home.earthlink.net/ratzinger.jpg>). New Pope HH Benedict XVI will have other coat of arms, but, certainly, with the same shield, and with other external ornaments.
Mikhail Revnivtsev, 19 April 2005

kliknąłem wytłuszczony tekst i... mamy herb z pięciopolową tarczą...

Być może herb kardynała Ratzingera zmieniał się w ciągu 28 lat posługi w purpurze...

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pon 30 Kwi, 2007 23:42

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat od czasu kiedy zostal Joseph A. Ratzinger kardynalem jego herb sie nie zmienial. W wieku 50 lat i chyba w ciagu roku lub 2 lat zostal wybrany arcybiskupem, otrzymal swiecenia biskupie oraz kapelusz kardynalski. A po 4 latach poslugi zostal powolany przez Papieza Jana Pawla II do Watykanu. W tym czasie jego funkcje i tytuly sie zmienialy. Tak n.p. koscioly nad ktorymi jako kardynal mial patronat. Herb jednak sie nie zmienial.


Znalazlem herb wiec tez dodaje.



Opis załącznika:

Nie 19 Cze, 2011 14:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.