| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z ziemii fińskiej do Polski, czyli powrót po latach

Jak chyba (?) juz wiadomo do kraju wracają polskie, wrześniowe armaty w otoczeniu 3-calówek z I wojny. Działa zostały nabyte na Aukcji w Finlandii - jedna 3-calówka trafi na Westerplatte, pozostałe działa do prywatnej kolekcji w Polsce.

A teraz troszkę obrazków z Aukcji:


pozdr.



Opis załącznika:
stadko 3-calówek 02 (dwie od lewej idą do nas)

Opis załącznika:
120 mm - ta zostaje w Finlandii ale jej siostrzyczka wraca

Opis załącznika:
czym by była 3-calówka bez przodka - też wraca

Opis załącznika:
i celownik od 120 mm, który oparł się finlandyzacji ;)

Opis załącznika:
105 mm w położeniu marszowym (oczywiście wraca)

Sob 22 Wrz, 2007 23:48

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wspaniale!
Kto finansuje?

Nie 23 Wrz, 2007 1:01

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To akurat najmniej ważna informacja.
O wiele istotniejsze jest (przynajmniej moim zdaniem) - kiedy i gdzie będzie można te armaty zobaczyć?
Ja pewnie będę musiał liczyć na pomoc wszelkich dobrych ludzi z aparatami cyfrowymi, ale mam nadzieję, że uda mi się je obejrzeć z detalami ;o)
Dziękuję Jarku za zdjęcia i proszę o więcej!
Pozdrowienia
Grendel

Nie 23 Wrz, 2007 3:19

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Artyleria to nie jest mój konik więc wybaczcie że pytam. Jak sie ta skarby znalazły w Finlandi??
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 23 Wrz, 2007 19:17

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy, którzy zdobyli go na Polakach chętnie sprzedawali sojusznikom każdy przestarzały i nietypowy sprzęt Wink
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 23 Wrz, 2007 20:40

Powrót do góry
Jakub_AK77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: łódzkie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to piękna sprawa. Wrześniowy sprzęt wraca do kraju.

Pzdr

Nie 23 Wrz, 2007 21:35

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O wiele istotniejsze jest (przynajmniej moim zdaniem) - kiedy i gdzie będzie można te armaty zobaczyć?


Wszystkie wymagają solidnej renowacji, a nasze dodatkowo "repolonizacji"

Jedna 3-calówka będzie z pewnością na Westerplatte

Poza tym wszystkie można zobaczyć (w pięknych stanach) w fińskim muzeum artylerii (Finowie są mądrzy i sprzedają to czego mają w nadmiarze i zalega im magazyny).

Nie 23 Wrz, 2007 21:56

Powrót do góry
Sapiens
Caporale Scelto

Caporale Scelto





Posty: 59
Skąd: Grodzisk Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Z ziemii fińskiej do Polski, czyli powrót po latach

Forteca napisał:
pozostałe działa do prywatnej kolekcji w Polsce.

Toż to prawie jakby w ogóle nie wróciły Zniesmaczony . Zwykły śmiertelnik nie będzie mógł podejść i obejrzeć. Liczyłem bardziej że reszta trafi do MWP.

Sob 29 Wrz, 2007 18:52

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Toż to prawie jakby w ogóle nie wróciły.


Niby jak że jak nie państwowe to się nie liczy Zszokowany

Cytat:
Zwykły śmiertelnik nie będzie mógł podejść i obejrzeć.


Ależ będzie, zapewniam Wyluzowany Tylko najpierw trzeba je porządnie zrobić. Przecież nikt ich sobie na środku salonu nie postawi ani nie powiesi na ścianie jak jakiś obraz.

Cytat:
Liczyłem bardziej że reszta trafi do MWP.


Niestety, ani MWP ani inne instytucje "z urzędu" uprawnione nie wykazały najmniejszego zainteresowania. Więc trudno aby tam trafiły - a jak MWP traktuje eksponaty to niestety widać na przykładzie Ił-2, samolotu dosyć unikalnego oględnie mówiąc.

Sob 29 Wrz, 2007 19:33

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba się cieszyć, że miłośnicy Westerplatte zakupili " prawosławną ", która na Westerplatte pojawi się jeszcze w tym roku!!! Stowarzyszenie podejmuje też kroki, aby na Westerplatte powróciło działko ppanc. Bofors wz. 36 kal. 37 mn. Z drugiej strony szkoda, że instytucje w rodzaju MWP mają takie aukcje głęboko w....... poważaniu Wink Nie wiem co się za tym może kryć, brak kasy, marazm, czy coś innego. Bo jak widać na przykładzie tego sprzętu i na przykład licytacji dokumentów z ORP Orzeł można coś zrobić, tylko trzeba chcieć!!!!!!!
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Czw 04 Paź, 2007 20:06

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Głupio zabrzmi , ale dobrze że dożyłem chwili w której tak wielu ludzi doceni przeszłość . W "O"" napisali że działo to będzie wykorzystywane w rekonstrukcjach , wszystko jedno , grunt że będzie.

Czw 04 Paź, 2007 20:39

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobrze, że te działa wracają po tylu latach do ojczyzny. Tu w Polsce jest ich dom. Warto pamiętać, że w nich kryje się kawałek polskiej historii.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 04 Paź, 2007 21:07

Powrót do góry
Mesert
Kapral

Kapral




Posty: 54
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To prawda ze nie jest ważne kto kupił ale ważne jest za ile,bo jeśli finowie sprzedaja na aukcjii armaty to moze sie okazać ze posiadaja jeszcze w magazynach inne typy naszego wrzesniowego uzbrojenia i wazna jest kwestia cen jakie takie sprzety osiagaja.Podejrzewam ze na muzea wojskowosci nie ma co liczyc tylko na prywatnych nabywców

Czw 18 Paź, 2007 16:08

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyżby kolega Mesert przymierzał się do kupna i sprowadzenia do Polski zabytkowych armat?Jeśli tak, to cenę wylicytowaną można zupełnie łatwo sprawdzić dzwoniąc do Finlandii.Jeśli zaś nie - to po co koledze wiedza "za ile"?
Wypada się cieszyć, że ex-polskie działa trafiły znów do kraju.I, że naprawdę zainteresowani będą je mogli prędzej, czy później zobaczyć.
W rękach prywatnych najprawdopodobniej zostaną przywrócone do stanu właściwego i nie będą eksponowane "pod chmurką", jak pewnie stałoby się w większości muzeów.
Forteca - prosimy o więcej zdjęć - zwłaszcza detali łoża i zamka armaty 120mm (to już moja prywatna prośba).
Pozdrowienia
Grendel

Pią 19 Paź, 2007 19:08

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, czy zakupione 120 mm działo to wz. 1878/09/31 czy 1878/10/31 ? Pozdrawiam.

Nie 21 Paź, 2007 13:00

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Witam, czy zakupione 120 mm działo to wz. 1878/09/31 czy 1878/10/31 ? Pozdrawiam.


wz. 1878/09/31 - można to odczytać z tabliczki znamionowej na celowniku na zdjęciu powyżej (znaczy, po zmniejszeniu chyba dalej można)

Cytat:
Forteca - prosimy o więcej zdjęć - zwłaszcza detali łoża i zamka armaty 120mm (to już moja prywatna prośba).


Tylko się muszę z robotą wyrobić (dopiero jestem po powrocie) - dużo zdjęć detali dałem w pewnym czasopiśmie o miltariach XX wieku, ale to chyba u was nieosiągalne. Przypomnij się w przyszłym tygodniu, to wrzucę na FTP-a

Nie 21 Paź, 2007 22:11

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przypomnę się, dziękuję :)
I masz rację - "Militaria XXw." do mnie nie docierają.Nie dociera "Przegląd historyczno-wojskowy".
Oraz większość z interesujących mnie polskich periodyków...I tak cieszę się, że udaje mi się kupować "nTW", "Mówią wieki", czasami "Raport" (tu jestem wybiórczy - nie wszystko tam mnie interesuje).I to w zasadzie wszystko.Acha - ostatnio widziałem jakieś nowe pisemko - "Armia"?Spis treści nie wyglądał zbyt interesująco, więc odpuściłem sobie.Straciłem coś?
Pozdrowienia
Grendel

Wto 23 Paź, 2007 4:30

Powrót do góry
Mesert
Kapral

Kapral




Posty: 54
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krąży złoty pieniądz...

Może kolegę Meserta stać,może jest za krótki-nie wiem,ale są fundacje,stowarzyszenia.Osobiście nie mam doświadczenia w sposobie przeprowadzania takich transakcjii.Druga sprawa to koszty transportu.Może sie okazać że koszt dorówna cenie (ciężar)Chciałbym znać przykładową cenę jednego z dział

Pon 31 Gru, 2007 17:17

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak już pisałem - proponuję zadzwonić do Finlandii - to najprostsza metoda.
Zaś koszta transportu bardzo często przewyższają (bywa, że wielokrotnie, zwłaszcza gdy doliczy się do tego koszta podróży dla załatwienia wszelkiego rodzaju formalności, pozwoleń, itp.) koszta pozyskania zabytkowego uzbrojenia o dużej objętości/masie.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 31 Gru, 2007 17:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.