| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kreisauer Kreis (Krąg z Krzyżowej)

Ci, którzy próbowali zmieniać historię Exclamation

Hrabia Helmut Moltke urodził się w 1907 roku w Krzyżowej pod Świdnicą. W 1939 roku został oddelegowany do pracy w sztabie Wehrmachtu, jako specjalista prawa międzynarodowego. Pracował tam do czasu aresztowania przez Gestapo.
Michael graf (hrabia) von Matuschka urodził się 29 września 1888 w ówczesnym Schweidnitz, a dzisiejszej Świdnicy. Związany z opozycyjną antyhitlerowską organizacją “Kreisauer Kreises” (Krąg z Krzyżowej), po nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu koło Kętrzyna 20 lipca 1944 roku, został stracony w berlińskim więzieniu Plötzensee 14 września 1944 o godzinie 16.43.
Peter Yorck von Wartenburg przyłączył się do opozycyjnej organizacji, której przewodził jego kuzyn, hrabia Claus von Stauffenberg .” Sąd wykrył, że Yorck jest krewnym Stauffenberga, a to już przesądzało sprawę. Już przed oficjalnym procesem miał zapewniony wyrok śmierci. Sąd uznał Yorcka winnym i wydał wyrok śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano zaraz po jego ogłoszeniu, 8 sierpnia 1944 roku. Petera uśmiercono w więzieniu Pletzensee. Hrabia Paul Yorck, brat Petera, został osadzony w obozie koncentracyjnym.
Adam von Troot zu Solz (1909-1944), urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Abwehry, który odegrał ważną rolę w niemieckim ruchu oporu, urodził się 9 sierpnia 1909 r. w Poczdamie. Za współudział w zamachu von Stauffenberga z 20 lipca 1944 r. von Trott został skazany na śmierć przez Sąd Ludowy i "powieszony" 26 sierpnia w berlińskim więzieniu Plötzenssee.
Reichwein Adolf (1898-1944) Pedagog, socjaldemokrata i bojownik ruchu oporu. 1933 na mocy Ustawy o urzędnikach zawodowych zwolniony z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Halle. Od 1938 kontakty z hrabią Jamesem von Moltke i grupą oporu Krąg z Krzyżowej. Po 20 lipca 1944 aresztowany i skazany na śmierć przez Trybunał Ludowy. Torturowany, stracony 20.10.1944 w Plötzensee.

Główni bohaterowie dramatu, a ilu ich było naprawdę, czy Niemcy bezrozumnie poddali się woli ich wodza Question
A może Krąg z Krzyżowej, czy też Biała Róża to nie jedyne organizacje mające za zadanie powiedzieć głośne nie "jedynie wtedy słusznej" doktrynie Hitlera Question

Pon 25 Kwi, 2005 13:46

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj to nie wszyscy!!!!

Theo Haubach,
Julius Leber,
Wilhelm Leuschner
Carlo Mierendorff itd.itd

A wiesz kiedy bylo pierwsze spotkanie???? 22.-25.5.1942
Drugie spotkanie odbylo sie: 16.-18.10. 1942

Sro 04 Maj, 2005 23:51

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy,
Krag z Krzyzowej jest traktowany jako prawdziwe sumienie Niemcow, ktorzy nie chcieli Hitlera. Jednak w publikacjach dotyczacych tego tematu nie znalazlem nigdzie informacji o losie podbitych narodow. Centrum nowych Niemiec mial byc DOlny Slask, ale wydaje mi sie ze okupacja POlski byla traktowana jako odwieczna kolej rzeczy. Podobnie jak wschodnie ziemie zajete przez Hitlera. Krag prowadzil rozmowy z aliantami zachodnimi starajac sie bez udzialu np. Polski i Czechoslowacji, ustalac powojenne granice. Dla mnie nie sa to bohaterowie. Po ataku na ZSRR stalo sie jasne ze Niemcy przegraja wojne. Trzeba wiec bylo powstrzymac szalenca i stworzyc IV Rzesze.
Moze przejaskrawilem problem ale ludziom z Kregu nie chodzilo o losy innych narodow. Tyle przynajmniej mozna wywnioskowac z nielicznych publikacji na ten temat. Chyba ktos zna dokladne postulaty, ktore ludzie z Kregu przedstawili m.in. Amerykanom?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 08 Maj, 2005 8:10

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie Krąg miał nas w dupie, całkowicie, Ostatnio słychać tendencje koloryzowania tych gości , proszę pamiętajmy dla nich podział polski był postanowiony, czy okupacja. To samo tyczy się gości od zamachu.

to tylko niemickie psy którym nie podobał się Hitler bo nie pochoidził z arystokracji - SS równiez była znienawidzoną formacją bo zwykły robotnik czy chłop mógł zostac oficerem co w weramchcie było do niepomyślenia.

tak tak na moje to wojna klas,

Nie 08 Maj, 2005 12:25

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi masz racje, bo mam mapki jakimi poslugiwano sie wtedy w tzw "Kreisauer Kreis".......i wtedy region wielkopolski czy tamtejszy "Warthegau" byl uwazany jako czesc Rzeczy lub powiedzmy Niemiec. Tak samo bylo z Alzacja.
Wiec trudno szczerze uwiezyc w te chwalebne zamiary i czyny. I tak myslal tez Graf Stauffenberg

Pon 09 Maj, 2005 17:37

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, źle odczytaliście moje intencję wiem, że sprawa polska dla wyżej wymienionych panów jest mało istotną, nie mniej to jedyna organizacja, która czynnie wystąpiła przeciw adolfowi Exclamation
I zawiązana w okresie, gdy do klęski było jeszcze daleko.
Wyobraźcie sobie ich determinację, ani przeciw całej reszcie Exclamation

Czw 12 Maj, 2005 17:35

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:
to jedyna organizacja, która czynnie wystąpiła przeciw adolfowi Exclamation
I zawiązana w okresie, gdy do klęski było jeszcze daleko.
Wyobraźcie sobie ich determinację, ani przeciw całej reszcie Exclamation


Moze nalezy sie male sprostowanie. Otoz tzw. Krag z Krzyzowej to organizacją sie stal po tym jak gestapo go "wykryl". I to gestapo nadalo temu klubowi towarzyskiemu taka nazwe. Swoja droga to jakis chichot historii, ze kryptonim gestapowski jest dzis w powszechnym uzytku dla grupy osob sciganych przez SS.
Polecam tez wizyte w samej Krzyzowej. Bardzo ciekawa jest ekspozycja w palacu. Otoz wg. tego co tam umieszczono to wlasnie ten Krag byl protoplasta KOR, Karty 77 i wszystkich innych powojennych ruchow demokratycznych czy kontestatorskich. I nikt przeciwko takiemu jawnemu naduzyciu nie protestuje. Spotykaja sie tam mlodzi Polacy i Niemcy i maja robione w glowach niezle pranie.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sob 14 Maj, 2005 11:53

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie ludzie z „Krągu Krzyżowej” kiedy wymyślał swe antyhitlerowskie koncepcje wcale nie myśleli o Polsce, oni też marzyli o wielkich Niemczech. Nie popierali jedynie polityko Hitlera w tych dążeniach. Ludzie z tego kręgu to arystokracja, która występowała przeciw dążeniom Hitlera, chciała odzyskać prestiż swojej dawnej władzy i wcale nie był im obcy rewizjonizm staropruski. Byli przeciw zbrodniom faszystowskim i wyniszczeniu narodu niemieckiego, usiłowali nawiązać współpracę z arystokracją Francuzką i Angielską aby wpłynąć na rządy tych państw i zawiesić działania na zachodzie. Sprawa polska dla tych ludzi była drugorzędna i nie istotna, ale na pewno nie nosili się z oddaniem Polakom Śląska, Wielkopolski, Pomorza i Warmii lub Gdańska.
Z braku innych postępowych sił w Niemczech w okresie II WŚ Niemcy dziś usilnie podkreślają zasługi Kręgu z Krzyżowej i Czerwonej Kapeli. Usiłują w ten sposób pokazać że nie wszyscy Niemcy byli źli i popierali faszyzm.
Uwagi Krecia są bardzo trafne i pokazują jak słabo młodzi ludzie są zorientowani w historii i jak łatwo ulęgają manipulacją. Jak byś chciał coś na ten temat napisać Krecio chętnie opublikujemy.

Sob 14 Maj, 2005 12:43

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale ja nie jestem historykiem Rolling Eyes Zreszta pewnie jakbym cos naskrobal to zaraz by byl absolutnie niepotzrebny wrzask. No i moze przede wszystkim to ja sie tu wymadrzalem jako politolog a nie historyk. Cos tam o czasach wspolczesnych wiem to jak widze takie idiotyzmy w Kzyrzowej to po prostu mnie az skreca z jedenj strony ze smiechu a z drugiej ze zlosci i wstydu. No bo jak wytlumaczyc ludziom co robia ten centrum, ze arystokracji niemieckiej "smierdziala" plebejska NSDAP? Bo moim zdnaiem juz wiekszosc celow Adolfa byla dla nich akceptowalna. Jakby ktos z Was chcial to mam taka niemiecka publikacje wspolczesna o ofiarach nazizmu w owczesnych Niemczech. Jest to rodzaj slownika - ludzie i ew. miasta sa w porzadku chronologicznym. Dodam tylko, ze "buch" ma kilkaset stron. Ale, to inna juz sprawa. Natomiast jedyna sprawa na jakiej sie chyba troszke znam to tematyka jaka jest na mojej "www". Stad i moje wizyty w Kzyzowej, ktora nie wiedziec czemu uchodzi za jeden z lepiej odbudowanych zabytkow. Moim zdaniem wlasnie jest to przyklad zlej odbudowy.
W kazdym razie dzieki za propozycje. Nie wypada tego olewac. Zmuszacie mnie do myslenia i pracy Embarassed Embarassed Embarassed Dam znac.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sob 14 Maj, 2005 18:36

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Az z wlasnej ciekawosci zajrzalem do tej ksiazki niemieckiej. Tytul ma to "Gedenk staetten fuer die Opfer des Nationalsozialismus" band I. Stron 840. Czyli jesli to jest pierwszy tom to byly i nastepne (wydanie z 1996 roku). Dotyczylo tylko czesci zachodniej Niemiec. Dostalem to w Schloss Lomnitz. Tam tez jest osrodek robiony przez Niemcow ale nie uprawiaja az takiej propagandy. To oznacza, ze Niemcy dbaja usilnie o wynalezienie dla siebie jakiegos usprawiedliwienia za faceta z brykiecikiem pod nosem. Pewnie za gorliwego antyfaszyste to moze robic nawet gosc co po pijaku puscil baka w okolicy portretu Wodza. Choc to akurat chyba u nich jest calkiem "trendy" od lat.
I jeszcze jedno. Under, chyba nie o Rotte Kapelle Ci chodzilo, a raczej o te Roze jakas-tam co ja studenciaki zalozyli i przyplacili to zyciem. Kapela to "grala", owszem ale calkiem powaznie i chyba jednak dyrygentem nie byl zaden Herr Hoffman czy Mueller a zwykly Kuzma Kuzmicz Laughing Ale, to tak tylko z przemadrzalstwa Rolling Eyes

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sob 14 Maj, 2005 18:55

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie o czym mowa Uśmiech przeciez to Polacy podjeli najwiecej prob zamachu na Hitlera.
Swoja droga Stauffenberg zrobil to nieudolnie. Jak juz sie na to decydowali to powinni poniesc wszelkie koszta. Mogl zostac do konca i dopilnowac zeby ta bomba porzadnie wybychla. A tak... coz zginal sam i tysiace innych ludzi.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 18 Maj, 2005 16:45

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:
Panowie o czym mowa Uśmiech


No przeciez nie o Stauffenbergu Rolling Eyes

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 19 Maj, 2005 18:21

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krecio napisał-
To oznacza, ze Niemcy dbaja usilnie o wynalezienie dla siebie jakiegos usprawiedliwienia za faceta z brykiecikiem pod nosem. Pewnie za gorliwego antyfaszyste to moze robic nawet gosc co po pijaku puscil baka w okolicy portretu Wodza.
I jeszcze jedno. Under, chyba nie o Rotte Kapelle Ci chodzilo, a raczej o te Roze jakas-tam co ja studenciaki zalozyli i przyplacili to zyciem.
Biała Róża- reszta się zgadza Bardzo szczęśliwy
Już nie muszą z łaską i błogosławieństwem Putina I cara wszechrusi włoscy i niemieccy antyfaszyści swoim licznym i bezkompromisowym udziałem w walkach faszyzmem znaleźli swoje miejsce w historii, a działo się to w mieście Moskwa podczas obchodów 60 rocznicy zakończenia wojny.
I tak się tworzy historię Exclamation

Nie 22 Maj, 2005 21:31

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pewnie ze Niemcy chca miec takze "DOBRYCH NIEMCÒW" w II Wojnie Swiatowej i pod tym takze nalozonym przez wszystkich (i slusznie) kompleksem zyli dlugimi latami. Az do ................ 19 kwietnia 2005 roku!!! Teraz maja "SWOJEGO PAPIEZA"!!! nie oceniam tego........

Pią 02 Wrz, 2005 23:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.