| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
xiol
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stroj sredniowieczny [pilne]

Od razu przepraszam za to jeśli już taki temat jest ale sytuacja jest nagła... jak cholerka. Wiec od razu do sedna.

Chodzi o ubiór średniowieczny. Wiem ze ubiór zależał od sprawowanych "urzędów"/ przynależności do warstw społecznych. Mianowicie chodzi o to czy któraś warstwa społeczna nosiła niebieski/granatowy lub czarny "płaszcz" ??? Na wielu rysunkach i zdjęciach widzę niebieskie. A podobno dla szlachty były przeznaczone czerwone, dla pogan itp odcienie/kolory "ziemi".

Druga sprawa, jakie buty? Sandały? Niewiarygodne i "dla mnie" niemożliwe, zimno im nie było? Widziałem jakieś "buty" ze skóry(samej). Wiec co wreszcie, skórzane buty czy sandały? Zszokowany

Czy jak przebiorę się w dość ciemno granatowy nawet czarny płaszcz z białym kapturem i jasnobrązowym paskiem to jakoś ujdzie to w średniowiecze?

Z góry dziękuję za chociaż jedna dokładną odpowiedz a następnie negację mojego zachowania i usunięcie post'a Laughing

Sro 28 Lis, 2007 18:35

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ubiór?? W jakim kraju, obszarze średniowiecznej Europy?? Europa to okres uniwersalizmów ale ciężko mówić tu o uniwersalizmie w modzie!!! Co innego znaczył czarny, bordowy, niebieski itp płaszcz na Zachodzie, co innego w Polsce a jeszcze co innego w Bizancjum:)

konkretniej:)

Czw 29 Lis, 2007 17:09

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Druga sprawa, jakie buty? Sandały? Niewiarygodne i "dla mnie" niemożliwe, zimno im nie było? Widziałem jakieś "buty" ze skóry(samej). Wiec co wreszcie, skórzane buty czy sandały


Nie precyzujesz okresu bo Średniowiecze to kawałek czasu , uwaga Basileusa jest też bardzo zasadna . Jeżeli chodzi o buty to sprawa jest prosta , noszono również obuwie pełne , skórzane , a w czasach Filipa Pięknego modne były miękkie buty z nosalem ,czasami monstrualnej długości . Noszono równiez obuwie z drewna , chodaki , i one też były najbardziej dostępne .

Cytat:
Chodzi o ubiór średniowieczny. Wiem ze ubiór zależał od sprawowanych "urzędów"/


Np. kat ekstrawagancki fagas , osobny dom i ławka w kościele Laughing Chłopi w tamtym okresie byli łachmaniarzami , na nogach szmaty , otuleni wełnianymi burkami .
Edykt króla Francji z roku 1294 mówił że tylko szlachetnie urodzeni mogą nosić futra z popielic i gronostajów. Dla mieszczan zostawały skóry z kota.
Kolory ; czerwony , król Francji , dwór na czarno
chłopi ; niebieski w odmianach
książęta ; czarny aksamit
mieszczanie; szare , fioletowe , i odcienie czarnego
dzieciaki ; poniżej 7 lat ;biały
dziewczątka ; jasnoniebieski
wojowie i ich służba ; żólty

Kolory dotyczą Francji przełomu XIII i XIV wieku

A osobna historia dotyczy duchowieństwa Laughing

Czw 29 Lis, 2007 20:31

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Cesarstwie Bizantyjskim z kolei, purpura zarezerwowana była tylko dla władców lub ich następców. Różne odcienie błękitu zarezerwowane były dla rodziny cesarskiej i urzędników pałacowych a także rodom arystokratycznym. Co do ubioru cesarskiego to można dużo się rozpisać. Buty na obcasie, często wysokim, purpurowe, wykładane aksamitem lub jedwabiem. W polu, skórzane wysokie, osłaniające kostkę, sięgające do połowy łydki. Nie rozpisując się zbytnio jutro zamieszczę parę ilustracji pochodzących z Ospreya (zaznaczam że praw autorskie ma wydawca tej serii i skany umieszczę tylko w celach poglądowych).

Seth, zaskoczyłeś mnie informacjami na temat ubioru we Francji:) Skąd wziąłeś te rewelacyjne informacje?

Pią 30 Lis, 2007 0:53

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Basileus ;
Cytat:
Seth, zaskoczyłeś mnie informacjami na temat ubioru we Francji:) Skąd wziąłeś te rewelacyjne informacje?


'' Au temps des chevaliers........'' P. Miquel , P . Probst , Hachette ,Paris 1976 . Jeszcze sporo jest do przytoczenia , ale jednorazowy kolega xiol nawet nie podziekował , więc widać starczyło . Laughing

Pią 30 Lis, 2007 19:53

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za "zwłokę w zamieszczeniu" ilustracji. Zamiast ilustracji z Osprey'a z niechęci do walki o zmianę formatu ilustracji i ich mnogości zamieszczę link do strony, która wg mej oceny jest fenomenalna! Bowiem na niej znaleźć możemy liczne rekonstrukcje i opisy strojów z wielu epok, w tym Bizancjum Uśmiech

A więc: http://www.costumes.org/classes/fashiondress/byzantium.htm

Sob 01 Gru, 2007 11:52

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.