| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Irackie czołgi



W 2003 roku Irak dysponowął liczbą około 700 czołgów T-72. Mam z tym związane pytania do znawców współczesnych pojazdów pancernych. Więc:
Jakie modyfikacje wprowadzili Irakijczycy do swoich czołgów? Podobno było ich nie mało. Tu na przykład niektóre są pokazane na przykładzie zdobytego w 1991 roku czołgu:
http://ipmslondon.tripod.com/armourreferencearticles/id5.html
Brak jednak informacji o modyfikacjach wprowadzonych po klęsce w 1991.
Jakimi pociskami przeciwpancernymi do T-72 dysponował Irak? Czy były w stanie przebić pancerz Abramsa? Krązy wiele opowieści o sytuacjach kiedy pojedyncze Abramsy były otoczone w 2003 roku przez T-72, które jednak nie mogły ich zniszczyć. Podobno najnowsze irackie pociski p.panc. pochodziły z końca lat 70-tych. Czy Irak nie produkował amunicji do tych pojazdów?
W latach 80-tych prowadzono rozmowy z ZSRR na temat wykupienia licencji na produkcję wyżej wymienionych wozów, jaki był ich efekt (iracka wersja T-72 miała nosić nazwę "Asad Babl", czyli "Lew Babilonu")? Jakich wersji T-72 używali Irakijczycy? Podobno była tam nawet odmiana jugosłowiańska.
Jezeli ktoś będzie znał odpowiedź na chociaż niektóre z tych pytań będę wdzięczny. Liczę na Grendela Uśmiech
Pozdrawiam
KK


Ostatnio zmieniony przez KK dnia Sob 02 Sie, 2008 0:40, w całości zmieniany 1 raz

Wto 29 Sie, 2006 19:29

Powrót do góry
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Irackie T-72

Jeżeli chodzi o T-72 to o ile wiem nie poddawano ich żadnym skomplikowanym modyfikacjom. Ten wóz z "dodatkiem" do wydechu jest jednym z nielicznych. Są też dostępne zdjęcia pojazdu (-ów?) z pancerzem reaktywnym, być może rodzimej konstrukcji.

Co się tyczy pocisków jakimi dysponowały siły irackie, wspomina się 3BM-17 i 3BM-15 - przełom lat 60 i 70. I tyle jeżeli chodzi o APFSDS. A kumulacyjne - zapewne 3BK-14. (Nawiasem mówiąc ten pocisk wraz ze wspomnianym 3BM-15 stanowią uzbrojenie przeciwpancerne i naszych T-72 i PT-91) Przy szacowanym poziomie ochrony M1A1 i M1A1HA przebicie pancerzy czołowych tych czołgów byłoby wątpliwe - co wedle Amerykanów potwierdziła praktyka (historia Abramsa, który zainkasował trafienia w czoło wieży i kadłuba i, nie uszkodzony, zlikwidował zagrażającego mu T-72). Oczywiście są jeszcze powierzchnie słabiej opancerzone i wrażliwe punkty.

AFAIK żołnierze Hussajna dysponowali T-72 kilku odmian:
- T-72 (eksportowe, bez literki; Obiekt 172M kompletacji E i/lub E1)
- T-72M (produkcji rosyjskiej, czeskiej i polskiej)
- T-72M1 (j.w.)
- wspomniane "Lwy Babilonu", licencyjne T-72M1
O jugosławiańskich odmianach "siedemdziesiątki dwójki" w barwach Iraku nie słyszałem. Kuwejt miał pewną liczbę którejś wersji M-84, ale nie Irak.

3 ostatnie warianty to najwartościowsze z T-72 Hussajna, z laserowymi dalmierzami i półautomatycznym prostym SKO. T-72M1 i "Lwy" miały ponadto warstwowy pancerz wieży, co dawało pewne szanse w konfrontacji z częścią środków ppanc. wojsk koalicji. Ale dominowały zapewne starsze odmiany T-72 z jednolitym pancerzem wieży.

Wto 29 Sie, 2006 20:08

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na początek tylko cztery zdjęcia zdobycznego ze zbiorów Patton Museum.
N/t modyfikacji muszę doszukać notatki, co może mi zająć dosyć długo (niestety).Nigdy się tym na poważnie nie zajmowałem.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 29 Sie, 2006 20:20

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wiesz może gdzie produkowano pojazdy licencyjne? I ile zostało wyprodukowanych?
Chylę czoła przed wiedzą Kolegi.

Wto 29 Sie, 2006 20:21

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Irackie T-72

Przezdzieblo napisał:
Jeżeli chodzi o T-72 to o ile wiem nie poddawano ich żadnym skomplikowanym modyfikacjom. Ten wóz z "dodatkiem" do wydechu jest jednym z nielicznych. Są też dostępne zdjęcia pojazdu (-ów?) z pancerzem reaktywnym, być może rodzimej konstrukcji.

Zgadza się.Było ich kilkanaście.Jeden miał trafić do któregoś z brytyjskich muzeów, ale jakoś nie ma go w żadnej znanej mi ekspozycji.
Dodatkowe opancerzenie w tym reaktywne (i niestety często mylone z T-72, choć naprawdę nie wiem dlaczego) otrzymała spora liczba pozyskanych z Chin T-69.Sporo też ich poddano sporym modyfikacjom (105mm armata itp.)Piszę z pamięci - więc proszę o poprawki, jeśli coś plączę.

Przezdzieblo napisał:
Co się tyczy pocisków jakimi dysponowały siły irackie, wspomina się 3BM-17 i 3BM-15 - przełom lat 60 i 70. I tyle jeżeli chodzi o APFSDS. A kumulacyjne - zapewne 3BK-14. (Nawiasem mówiąc ten pocisk wraz ze wspomnianym 3BM-15 stanowią uzbrojenie przeciwpancerne i naszych T-72 i PT-91)

Tiaaa...Jest to standardowe uzbrojenie T-72 i pochodnych.Bez szans na penetrację czołowego pancerza.
Przezdzieblo napisał:

Przy szacowanym poziomie ochrony M1A1 i M1A1HA przebicie pancerzy czołowych tych czołgów byłoby wątpliwe - co wedle Amerykanów potwierdziła praktyka (historia Abramsa, który zainkasował trafienia w czoło wieży i kadłuba i, nie uszkodzony, zlikwidował zagrażającego mu T-72).

W tej najbardziej rozpropagowanej historii zakopanego w błocie M1A1HA dopadły trzy T-72.Od czoła.Pierwsze trafienie (HEAT) (wszystkie trafiły w pancerz czołowy kadłuba) nic nie dało.T-72 został trafiony pierwszym strzałem w wieżę (APFSDS - DU).Eksplozja amunicji.Drugie trafienie z T-72 bez penetracji (HEAT).T-72 robi zwrot i ucieka.APDSFS-DU powoduje eksplozję silnika.Trzeci T-72 strzela sabotem z 400 metrów.Pocisk rykoszetuje, z T-72 chowa się za wydmę.M1A1 strzela PRZEZ WYDMę. BUM!
Historie tego typu można mnożyć.Nasłuchałem się ich sporo.
Są o tyle ciekawe, że pokazują wyraźnie nie tylko przewagę jakości pancerza, a przede wszystkim - przewagę amunicji ze zubożonym uranem, nad tungstenową.
Ale to odległe czasy i nie o tym tu mowa.

Przezdzieblo napisał:

Oczywiście są jeszcze powierzchnie słabiej opancerzone i wrażliwe punkty.


Są.Każdy czołg je ma.

Niestety nie znalazłem jeszcze swoich notatek.Poszukam wieczorem.

Pozdrowienia
Grendel

Sro 30 Sie, 2006 1:47

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Irackie T-72

Grendel napisał:

Dodatkowe opancerzenie w tym reaktywne (i niestety często mylone z T-72, choć naprawdę nie wiem dlaczego) otrzymała spora liczba pozyskanych z Chin T-69.Sporo też ich poddano sporym modyfikacjom (105mm armata itp.)

W irackich Typ-69 wymieniano armaty? Zszokowany
A te nowe jakiej były produkcji?

Sro 30 Sie, 2006 10:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Notatek wciąż nie znalazłem.
Z wymianami armat w irackich T-55/T-59/T-69 sprawa wygląda o tyle ciekawie, że były jakby trzy etapy tych modyfikacji:
-pierwsze pojawiły się zdobyczne, irańskie T-59 z NATO'wskimi L7;
-druga - przezbrajano na miejscu (zdaje się przy udziale Francji); wszystkie trzy typy, ale nie wiem ile;L7;połowa lat 80-tych;
-trzecia faza - przezbrajanie T-69 (a i zdaje się T-55) w 125mm 2A46.
Bez moich papierków nie sprawdzę ile, gdzie i czy na pewno tak.Jeśli mnie pamięć zawodzi, poprawcie mnie z łaski swojej.
Acha - warto wspomnieć o ciekawym doopancerzeniu dowódczych wersji T-55 (i chińskich pochodnych): na wieżach i kadłubach zamocowano "skrzynki" pancerza warstwowego.Składały się one z kilku/kilkunastu warstw dość cienkiej blachy stalowej rozdzielonej powietrzem (bądź wypełniaczem piankowym).Ponoć były całkiem skuteczne przeciw Milanom w pierwszej wojnie w Zatoce.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 30 Sie, 2006 15:19

Powrót do góry
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poprawka - wśród irackich T-72 dominowały jednak późniejsze warianty eksportowe. "Lwów" było podobno około setki (nie wiem jednak gdzie je produkowano), mniej więcej tyleż starszych T-72 (o których Amerykanie po wojnie mówili, że miały "lekkie" wieże - czyli bez rdzenia piaskowego). Co do reszty to czytałem o T-72M i T-72M1 - ale na znanych mi zdjęciach widać tylko te drugie. Być może T-72M jednak nie było... (choć pojawiły się obecnie - trzon odtwarzanych sił pancernych Iraku tworzą powęgierskie T-72M i T-72M1).

W Kuwejcie Irakijczycy mieli zdobyć 9 M-84AB, jednego M-84ABK (dowódczego) i wzt M-84ABI. Nic nie wiem o bojowym wykorzystaniu pancernego łupu.
Odnośnie rodziny T-55/Typ-59/69 - wydaje się, że gros tych wozów w trakcie wojny nosiła oryginalne uzbrojenie a czołgi ze 105 mm (zdobyczne) były stosunkowo rzadkie. Typ-69 (zaprezentowany w 1989 roku w Bagdadzie; spotkałem się z oznaczeniem Typ-69QM2) z 2A46 był prawdopodobnie jedynie pojedyńczym demonstratorem.
Byłbym wdzięczny za jakąś fotografię irackiego T-55 (lub klonu) z pancerzem reaktywnym.

Wspomniane wozy z dodatkowym opancerzeniem kadłuba i wieży (i przeciwwagą na wieży) określa się czasem jako T-55 Enigma. "Skrzynki" tzw. Khafji armour zawierały ponoć do sześciu warstw (o złożonej budowie - aluminium-guma-stal) oddzielonych powietrzem.
zdjęcie

Pancerz złożony ze stalowych płyt zatopionych w poliuretanowej piance to choćby tzw. brwi Ilicza, montowane wraz z podobnej konstrukcji osłoną kadłuba na T-55M (AFAIR) i T-62M - nie był to iracki wynalazek.


Ad tungsten - po naszemu raczej wolfram.

Sro 30 Sie, 2006 17:52

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przezdzieblo napisał:

W Kuwejcie Irakijczycy mieli zdobyć 9 M-84AB, jednego M-84ABK (dowódczego) i wzt M-84ABI. Nic nie wiem o bojowym wykorzystaniu pancernego łupu.

O ile dobrze pamiętam, to tylko jeden, czy dwa przewieźli pod Bagdad do testów.Reszta została w Kuwejcie.Nie pamiętam jednak, czy zostały zniszczone, czy zdewastowane i porzucone, jak wiele innych pojazdów.
Przezdzieblo napisał:

Odnośnie rodziny T-55/Typ-59/69 - wydaje się, że gros tych wozów w trakcie wojny nosiła oryginalne uzbrojenie a czołgi ze 105 mm (zdobyczne) były stosunkowo rzadkie.

Zdobycznych było mało - w notatkach mam mniej więcej prawdopodobną ilość, ale...nie mam ich pod ręką - i niestety nie wiem, gdzie mogą być.Część mego archiwum od przeprowadzki ponad dwa lata jest z braku miejsca wciąż w garażu...
Nie napiszę też ile przebudowano z pomocą Francji - też nie mam pod ręką danych, ale taka przebudowa MIAŁA miejsce.
Przezdzieblo napisał:
Typ-69 (zaprezentowany w 1989 roku w Bagdadzie; spotkałem się z oznaczeniem Typ-69QM2) z 2A46 był prawdopodobnie jedynie pojedyńczym demonstratorem.

przebudowano do kilkunastu egzemplarzy.Różniły się miedzy sobą detalami wyposażenia.Kilka trafiło do Stanów.
Przezdzieblo napisał:
Byłbym wdzięczny za jakąś fotografię irackiego T-55 (lub klonu) z pancerzem reaktywnym.

Mogę napisać tyle, że miał duże kostki na ścianach wieży, podobne do tych z T-64.
Płyta czołowa nie była osłaniana.
Nie wiem ile ich tak doopancerzono.Niestety nie mogę publikować/udostępniać wielu zdjęć (w tym wypadku - zdjęcia), jakie mam do wglądu.Z różnych powodów.

Przezdzieblo napisał:
Wspomniane wozy z dodatkowym opancerzeniem kadłuba i wieży (i przeciwwagą na wieży) określa się czasem jako T-55 Enigma. "Skrzynki" tzw. Khafji armour zawierały ponoć do sześciu warstw (o złożonej budowie - aluminium-guma-stal) oddzielonych powietrzem.
Pancerz złożony ze stalowych płyt zatopionych w poliuretanowej piance to choćby tzw. brwi Ilicza, montowane wraz z podobnej konstrukcji osłoną kadłuba na T-55M (AFAIR) i T-62M - nie był to iracki wynalazek.

Racja.Mój błąd.
Przezdzieblo napisał:

Ad tungsten - po naszemu raczej wolfram.

Niestety po 20+ latach w Stanach moja polszczyzna pozostawia wiele do życzenia...Oczywiście masz rację.
BTW - jak przetłumaczyć na polski "cross-drive transmission"?Chodzi o system czołgowego przeniesienia napędu (skrzynia przekładniowa, sprzęgła plus reduktory) - brak mi polskiej nazwy :(
Pozdrowienia
Grendel

Sro 30 Sie, 2006 20:09

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parę fotek irackiej modyfikacji czołgu T-55 tzw. "Enigm



Czw 31 Sie, 2006 12:08

Powrót do góry
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kilka fotek


Opis załącznika:
T-72M1 ("Lew Babilonu"?), w tle wóz z pancerzem reaktywnym

Opis załącznika:
T-72 (pierwszy model eksportowy) z pancerzem reaktywnym

Opis załącznika:
T-72 (jakiej wersji?) z pancerzem reaktywnym

Opis załącznika:
T-72 (jakiej wersji?) z pancerzem reaktywnym

Opis załącznika:
T-72M1 ("Lew Babilonu"?) z ekranami burtowymi od czołgu Typ 59

Opis załącznika:
Wieże dwóch irackich T-72 (pierwszy wariant eksportowy)

Sob 30 Wrz, 2006 17:27

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co powiecie na to?
Zdjęcie pochodzi z Shrivenham i jest to iracki T-62MB (dzięki Grendel)



Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez KK dnia Sro 03 Sty, 2007 19:36, w całości zmieniany 1 raz

Pią 29 Gru, 2006 11:11

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A więc opisane jest źle.
Na zdjęciu jest T-62, owszem, ale MB, a nie M.
Niestety nie mam pod ręką informacji w jaki sposób i ile ich trafiło do Iraku.Trzeba by poszukać w archiwum JDW.Jeśli ktoś ma czas, poszuka i znajdzie, byłbym wdzięczny za zamieszczenie informacji.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 02 Sty, 2007 4:25

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co to za rura jest na wieży?

Sro 03 Sty, 2007 19:36

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czerpnia powietrza.Umożliwiała pokonywanie przeszkód wodnych po dnie.Przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywało różnie ;o)
Pozdrowienia
Grendel

Sro 03 Sty, 2007 19:55

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Irackie T-72

Przezdzieblo napisał:
O jugosławiańskich odmianach "siedemdziesiątki dwójki" w barwach Iraku nie słyszałem. Kuwejt miał pewną liczbę którejś wersji M-84, ale nie Irak.

Znalazłem dziś takie oto zdjęcie:



Może zdobyty an Kuwejcie?

Przezdzieblo napisał:
- wspomniane "Lwy Babilonu", licencyjne T-72M1

Czytałem niedawno że Irak Lwy u siebie tylko montował, z części sporwadzonych m.in. z Polski. Stąd produkcja trwała tak krótko (1988-1991?) - wprowadzono embargo i części przestały spływać.

Sro 17 Paź, 2007 11:39

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.