| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
monter
Szeregowiec

Szeregowiec

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

315 Dywizjon myśliwski zwany Dęblińskim

Nie wiem czy jest to odpowiedni do tego dział. Jestem od śmierci dziadka w posiadaniu pamiątki historycznej - albumu dywizjonu 315.

Album pamiątkowy podarowany przez oficerów tegoż dywizjonu matce chrzestnej Virginii Countess of Jersey w Northolt 24.XII.1941 roku. (Aktorka, pierwsza żona Cary Granta).

Album zawiera:

- Oryginalne fotografie dywizjonu 315 (także fotografie z Generałem Władysławem Sikorskim podczas odznaczania członków dywizjonu i z Prezydentem Polski Władysławem Raczkiewiczem.)
- Pamiątkowe artykuły z ówczesnej prasy angielskiej o dywizjonie
- Kartki świąteczne od lotników, także od Dywizjonu 303. Ręcznie wypisywane.
- Ozdoby w albumie wykonane przez lotników
- Autografy, podpisy, telegramy itp.
- Naszywka Dywizjonu (skrzydła RAF)
- Kartki i znaczki z poczty polowej ("The Royal Air Force Are Figghting For Victory - kilka rodzajów)

Wzmianka o Virginii Countess of Jersey znajduje się w Książce "Sprawa Honoru".

Wikipedia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dywizjon_315

Chciałbym się dowiedzieć, czy posiadany przeze mnie album stanowi jakąś istotna wartość historyczną? Oraz czy ktoś z Was ma jakieś bliższe informacje o tym Dywizjonie. Chętnie bym się dowiedział więcej o lotnikach z fotografii.

Poszukuję osób posiadających wiedzę o tymże dywizjonie.[/u]

Nie 16 Mar, 2008 14:10

Powrót do góry
Zubek
Gość

315

Podstawowe informacje : Polskie Dywizjony Lotnicze w Wlk. Brytanii 1940-45, W. Król i inne W.Króla oraz wskazywana tam bibliografia.
Pozdrawiam

Nie 16 Mar, 2008 18:33

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 8

Cytat:
Chciałbym się dowiedzieć, czy posiadany przeze mnie album stanowi jakąś istotna wartość historyczną?
Witam, zdecydowanie tak i to nie tylko historyczną. Wink
Z książek Wacława Króla o dywizjonie 315, można jeszcze polecić tygrysa "Dębliniacy z kodem PK" na Allegro już od 1 zł.
Pozdrawiam.

Nie 16 Mar, 2008 19:21

Powrót do góry
monter
Szeregowiec

Szeregowiec

Książkę już zamówiłem dzięki. Myśle że wiecznie nie będę trzymał tego albumu, ponieważ nie interesuję się za bardzo zbieraniem takich rzeczy. Wole pogrzebać w ziemi:)

Jednak fajnie dowiedziec sie czegos o ludziach z fotografii. Tym bardziej, że sa recznie wypisywane zyczenia i podpis calej eskadry ze stanu na rok 41. Lisciki, zaproszenia itp. W jakis sposob czuje sie po obejrzeniu takiego albumu wiez z tymi lotnikami.
Znalazlem na internecie pocztowki z wizerunkami lotnikow, ktore sa w tym albumie na oryginalnych fotografiach.

Faktycznie, jak poszukalem na internecie to nawet sama ta naszywka RAF w takim stanie ponad 100zl warta. Ciekawe ile taki album jest wart, chociaz nie wiem czy nie fajniej bedzie oddac go po prostu do jakiegos muzeum.

Nie 16 Mar, 2008 23:33

Powrót do góry
Zubek
Gość

Może zwróć się bezpośrednio do Komendanta WSOWL (w Dęblinie), powinni być zainteresowani...
Pozdrawiam

Pon 17 Mar, 2008 21:58

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni

Pochwał: 36

Albo do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Choć znając życie prywatny kolekcjoner zaproponuje CI wyższą cenę.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 17 Mar, 2008 22:02

Powrót do góry
monter
Szeregowiec

Szeregowiec

Pytanie tylko, czy sie nie okaże tak jak we wielu przypadkach, ze lamie prawo posiadajac takie cudo:)
Chyba, ze tyczy sie to tylko rzeczy znalezionych w ziemi:) w kazdym razie slyszalem juz o przypadkach gdzie ktos chcial dobrze, a okrzyczano go zlodziejem i jeszcze mial proces bo po wjezdzie do domu okazalo sie ze ma kilka innych fantow:)

Pozdrawiam

Wto 18 Mar, 2008 0:10

Powrót do góry
Zubek
Gość

Pytanie, w jakich okolicznościach Twój dziadek wszedł w posiadanie takiego albumu?
Być może był jego legalnym dysponentem?
A zawsze i niezależnie od powyższego, można powołać się na ostatnią wolę dziadka wyrażoną ustnie krótko przed śmiercią, iż jego życzeniem jest, aby album trafił np. do muzeum...
Pozdrawiam

Wto 18 Mar, 2008 11:23

Powrót do góry
monter
Szeregowiec

Szeregowiec

Fotos z albumu.

Wszystko jest oryginalne tylko oprawa zostala odnowiona. Oryginalana okuta w skórę. Niby lepiej aby zostało w 100% oryginalne ale oprawa sie rozpadała gdyż album leżal dlugo na strychu. Poza tym środek oryginal. Na oprawe nabita jest tabliczka też oryginalna.

Zdjecia male, pogladowe. W sumie jest 113 zdjec, wybralem takie strony w miare najciekawsze. Jest duzo wycinkow z gazet, kartek swiatecznych itp.

Jakies opinie?

Opis załącznika:
zdjecia i telegramy

Opis załącznika:
grawerka na okladce

Opis załącznika:
zdjecia i naszywka RAF

Opis załącznika:
zdjecia portretowe. (niektore pozniej zostaly wykorzystane do pocztowek)

Opis załącznika:
zdjecia i znaczki

Opis załącznika:
zyczenia swiateczne

Opis załącznika:

Opis załącznika:
zyczenia dywizjon 303 (jest jeszcze jedna rok mlodsza), tyle ze ta jest nazwiskiem podpisana a druga nie.

Opis załącznika:

Czw 20 Mar, 2008 16:51

Powrót do góry
WojtekZ
Szeregowiec

Szeregowiec

Witam,

piękne zdjęcia z 315 dywizjonu z około końca 1941 r.! Po miniaturkach widać, że przedstawiają dużo znanych postaci - m.in. wciąż żyjących wybitnych myśliwców Edwarda Jaworskiego i Michała Cwynara, zmarłych Tadeusza Andersza, Jacka Czeżowskiego i Stanisława Bloka, a także poległych na wojnie Aleksandra Chudka, Henryka Stefankiewicza i innych pilotów.

Garść informacji o 315 dywizjonie można znaleźć tu:
http://www.polishairforce.pl/dyw315dowodcy.html
http://www.polishairforce.pl/dyw315zdj.html

A życiorysy wymienionych lotników tutaj:
http://www.polishairforce.pl/andersz.html
http://www.polishairforce.pl/chudek.html
http://www.polishairforce.pl/jaworski.html

Jako autor strony, do której podaję linki, bardzo prosiłbym o kontakt:
voiciech@wp.pl
Gwarantuję, że pomogę znaleźć dobry sposób na mądre spożytkowanie skanów zdjęć z albumu Uśmiech i pomogę dowiedzieć się więcej o 315 dywizjonie.

Pozdrawiam
Wojtek

Ostatnio zmieniony przez WojtekZ dnia Nie 23 Mar, 2008 12:24, w całości zmieniany 1 raz

Pią 21 Mar, 2008 23:31

Powrót do góry
Greg S.
Szeregowiec

Szeregowiec

Re: 315 Dywizjon myśliwski zwany Dęblińskim

monter napisał:
Nie wiem czy jest to odpowiedni do tego dział. Jestem od śmierci dziadka w posiadaniu pamiątki historycznej - albumu dywizjonu 315.

Chciałbym się dowiedzieć, czy posiadany przeze mnie album stanowi jakąś istotna wartość historyczną? Oraz czy ktoś z Was ma jakieś bliższe informacje o tym Dywizjonie. Chętnie bym się dowiedział więcej o lotnikach z fotografii.

Poszukuję osób posiadających wiedzę o tymże dywizjonie.[/u]

Witam,

Jestem historykiem, który od wielu lat zajmuje się historią polskiego lotnictwa (wydana jedna książka, druga na ukończeniu, kilkadziesiąt artykułów, także za granicą). Bardzo chętnie pomogę w udzieleniu informacji na temat 315 Dywizjonu (w domowym archiwum mam np. kopię Księgi działań jednostki z 1941 r., a więc z czasów, z których pochodzi album oraz wiele innych dokumentów - raporty zestrzeleń, opisy działań jednostki spisane przez oficera wywiadu dywizjonu etc).

Album ma dużą wartość zarówno historyczną, jak i... materialną. Zdaję sobie sprawę, że jego sprzedaż będzie czymś niezwykle kuszącym, jednak zanim do takiej transakcji by doszło, proszę o możliwość zeskanowania albumu, aby można go było wykorzystać do propagowania historii polskiego lotnictwa. Wiele zdjęć, które zostały zaprezentowane na forum jest już wprawdzie opublikowanych w literaturze przedmiotu (pochodzą głównie ze zbiorów płk. Edwarda Jaworskiego, który w czasie wojny służył w 315 Dywizjonie), ale jestem przekonany, że w albumie znajdą się fotografie dotychczas nieznane. Stąd moja prośba o możliwość ich skopiowania.

Pozdrawiam

Grzegorz Śliżewski

grs67@interia.pl

Sob 22 Mar, 2008 11:00

Powrót do góry
pilot05
Chorąży

Chorąży

@Monter:
wyslalem Ci wiadomosc prywatna

Pozdrawiam
pilot05

Sob 22 Mar, 2008 22:41

Powrót do góry
zenon_rad
Szeregowiec

Szeregowiec

315

Jeśli to możliwe proszę o kontakt na zenon.w@poczta.fm

Nie 23 Mar, 2008 18:20

Powrót do góry
monter
Szeregowiec

Szeregowiec

w razie pytan lub propozycji prosilbym o kontakt na mail:

monterque@wp.pl

Wto 25 Mar, 2008 13:41

Powrót do góry
monter
Szeregowiec

Szeregowiec

Zdecydowalem sie jednak sprzedac album.

Czekam na propozycje na maila, jezeli cena nie bedzie mnie satysfakconowala zastanowie sie nad aukcja internetowa. Informacja napewno znajdzie sie w tym miejscu.

Zdjecia pogladowe:

DYWIZJON

Pon 28 Kwi, 2008 23:50

Powrót do góry
antony.shalik
Szeregowiec

Szeregowiec

Witam,
Chciałbym odkopać wątek albumu.

Jestem potomkiem jednego z pilotów 315 Dywizjonu Dęblińskiego - Władysława Grudzińskiego i chciałbym się dowiedzieć jak prezentuje się sprawa albumu na dzień dzisiejszy? Czy byłaby możliwość dostęp do zawartych w nim bezcennych informacji?

Pozdrawiam,
Piotr

Proszę o ewentualny kontakt na email: antony.shalik@gmail.com

Nie 02 Gru, 2012 15:05

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: