| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
colinQ
Porucznik

Porucznik





Posty: 715
Pochwał: 2
Skąd: Lauenburg i/Pom.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak zacząć? Co na początek?

Witam, chciałbym zacząć sklejać modele plastikowe i później je malować, no wiecie chyba o co mi chodzi... Co polecacie na początek (jeśli można to jakieś linki Allegro) ? Chciałbym zacząć od czegoś najprostszego ale jakiegoś ciekawego modelu tzn. mało elementów...
_________________
Pozdrawiam, Konrad

Sro 12 Mar, 2008 18:16

Powrót do góry
Krzychu74
Moderator
Chu I

Chu I





Posty: 546
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
W modelarstwie plastikowym mam małe doświadczenie, ale jest wśród naszej braci kilku(nastu) modelarzy plasitkowych i mam nadzieję, że Ci pomogą.
Te linki też mogą się przydać:
http://mplastik1.republika.pl/podstawy.htm
http://www.old.modelarstwo.org.pl/technika/redukcyjne/abc/index.html

Pozdrawiam.

Nie 16 Mar, 2008 19:17

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na początek najlepiej coś taniego i prostego, taniego bo jak coś spierniczysz to nie szkoda, prostego bo od takich należy zaczynać. Uśmiech
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 16 Mar, 2008 21:15

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

albo ciekawy, albo mało elementów... Wink
a bardziej serio - sprecyzuj chociaż, w którym kierunku chcesz iść - pojazdy, samoloty, figurki? jakaś skala która bardziej Cię zainteresowała? okres historyczny?

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Pon 17 Mar, 2008 0:17

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na początek warto się zaopatrzyć w jakieś pilniki, papier ścierny, klej, pęsetę i kawałek miejsca do modelistowania.

A dopiero potem kombinować, co lepić.

Pon 17 Mar, 2008 0:41

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zapomniałeś o dobrych nożykach, "trzeciej ręce", porządnych cążkach, kleju CA, szpachli, farbach, pędzelkach...
kompletowanie warsztatu nie ma końca Wink

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Pon 17 Mar, 2008 1:05

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Klej CA można pominąć- wszakże przy początkach zalecane jest raczej trzymanie się od blaszek z daleka. Z żywicą podobnie Laughing

Pon 17 Mar, 2008 1:42

Powrót do góry
flugzeug30
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: Lodz/Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Optuje za takimi wytworami firmy Hasegawa , jak samolot torpedowy w skali 1/72 Nakajima B5N2 . Warto , bo zrobiony prosto z pudelka wyglada poprawnie- nie wymaga blaszek- i ma atrakcyjne malowania .

Farby- akryle Model Master , Pactra , Gunze , Lifecolor ew. Tamiya - na poczatek najlepsza Pactra - wszedzie w zasadzie- w kazdym sklepie modelarskim- dostepna .

Pedzle- np. Italeri.

Aerograf - do duzych powierzchni- poszukalbym na Allegro .

Pon 01 Wrz, 2008 0:18

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

broń Panie Boże przed Pactrą jeśli nie malujesz pędzlami i lubisz swój aerograf... (przy pędzlach Pactra daje radę, chociaż trzeba trochę potrenować) - przy czym do modelarstwa lotniczego z pędzlem w zasadzie nie warto podchodzić...
to nie jest duży koszt - a farbki Gunze czy Vallejo są od Pactry kilka klas wyżej.

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Pon 01 Wrz, 2008 10:01

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tym bardziej, że zarówno Vallejo, Lifecolor, Gunze stają się w Polsce coraz bardziej dostępne i coraz popularniejsze. Przez co ich cena ulega systematycznemu spadkowi. Na przykład Vallejo kosztowało jeszcze niedawno 12 złotych za butelkę, a teraz można je mieć już za około 7 złotych.

A akryle MM, to teoretycznie to samo, co Pactra. Jak teoria rozmija się z praktyką (Pactra jest rozlewana w Polsce) można sobie łatwo porównać.

_________________
We are the Pilgrims, master we shall go, always a little further it may be.
Beyond that last blue mountain barred with snow, across that angry or that glimmering sea.

Pon 01 Wrz, 2008 10:25

Powrót do góry
flugzeug30
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: Lodz/Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akryle najlepsze- Gunze , Lifecolor i Agama są dostępne głównie w Warszawie , niestety... Kiedy się mieszka daleko od stolicy , trzeba się przygotować na spore wydatki na przesyłkę
Tylko Vallejo i akrylowe Model Mastery występują szerzej poza Warszawą .

Co do Pactry- około 2000 r. , gdy jej używałem , kładła się całkiem nieźle . Widać jej jakość coraz bardziej się obniża .

Co do pędzli ,,, no sorry , ale w swojej praktyce [ skala 1/72 , samoloty ] , doceniłem pędzle... np. we wnętrzu samolotu bombowego Kawasaki Ki- 48 [ Mania Hobby pakowana przez Hasegawę ] , fizycznie nie da się [ do naprawdę małych części ] , zastosować aerografu .

Aero w skali 1/72 można stosować -
- do dużych powierzchni kamuflażu [ choć już co do plam o niewielkiej powierzchni , jest szkoła , że można je nakładać pędzlem - tak jak przez aero , przez sporządzony własnoręcznie szablon ] .
- do wewnętrznych burt kabiny oraz co większych części wtryskowych/żywicznych we wnętrzu [ podłoga kabiny , żywiczne panele itp. ] .
- Ale np. do drążka sterowego i innych niewielkich części kokpitu ??. Po co ??

Pon 01 Wrz, 2008 17:36

Powrót do góry
gooroo30
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 236
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja ci powiem tak ....
Zrób na początek jakiegoś prostego kartona . Niech to będzię na ten przykład Hellcat (MM 4/1990) dostępny na Allegro . Nie baw się w żadne wycinanie owiewki . Zrób to "szybko i przyjemnie" .
Złapiesz po tym modelarskiego bakcyla albo nie ...
Nie wywalisz kasy na aerografy , farby ..itp .
Zainwestujesz najwyżej w dobre nożyczki i nożyk z wymiennymi ostrzami .
Jak poczujesz , że Cię to kręci to niech dobry Bóg ma potem w opiece twój portfel Uśmiech

Czw 11 Wrz, 2008 23:50

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Akryle najlepsze- Gunze , Lifecolor i Agama są dostępne głównie w Warszawie , niestety... Kiedy się mieszka daleko od stolicy , trzeba się przygotować na spore wydatki na przesyłkę


A to ciekawe. Ja tam Gunze widziałem w Bytomiu, Poznaniu, Wrocławiu i jakoś nie ma problemu z dostępnością. Nie ma też co mitologizować. Raptem 10 złotych przy zamówieniu więcej niż jednej farby to nie jest duży wydatek.

Cytat:
fizycznie nie da się [ do naprawdę małych części ] , zastosować aerografu .


Fizycznie się da, tak samo jak do dużych. Problemem jest tylko umiejętność jego używania. Faktycznie malowanie samego drążka aero to przesada, ale da się jak najbardziej. Patrz niejaki Andrzej Ziober i jego manie.

Cytat:
- do dużych powierzchni kamuflażu [ choć już co do plam o niewielkiej powierzchni , jest szkoła , że można je nakładać pędzlem - tak jak przez aero , przez sporządzony własnoręcznie szablon ] .


Królu złoty jak położysz prosto i bez zacieków kamo z pędzla to awansujesz w mojej hierarchi modelarzy do pierwszej dziesiątki świata.

Reasumując- po co używać aerografu? Bo można i pomalowana część zawsze będzie wyglądała lepiej, a warstwa farby będzie cieńsza i równiej położona.

_________________
We are the Pilgrims, master we shall go, always a little further it may be.
Beyond that last blue mountain barred with snow, across that angry or that glimmering sea.

Pią 12 Wrz, 2008 0:35

Powrót do góry
flugzeug30
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: Lodz/Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję .
W którym sklepie we Wrocławiu można kupić Gunze serii H ?. Bym po nie tam pojechal od siebie z Łodzi .

Poza tym- która z dostępnych Pseudo- Iwat jest najlepsza ?.
Szukam dobrego , trwałego aerografu , najlepszego dla skali 1/72 i 1/700 . Najlepszy byłby co prawda Aztek lub Paasche... ale moje zasoby finansowe są dość ograniczone Evil or Very Mad .

PS. Blaszki fototrawione , np. Eduarda do skali 1/72- da się pomalować aero ? . Mam lekką zagwozdkę z częściami do shortrunów MPM- u w 1/72 .

Sob 13 Wrz, 2008 20:29

Powrót do góry
kosmita6662
Jeonsa

Jeonsa




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeśli ja mogę wtrącić swoje trzy grosze do tematu czym malować modele ... jak miałem z 10 lat to pomalowałem kilka farbami plakatowymi bądź markerem : )

Pon 13 Paź, 2008 13:03

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O jak fajnie, okazuje się, że nie widziałem odpowiedzi.

Farby Gunze można kupić na www.gunze.pl i nie trzeba nigdzie jechać.

A aerograf się kupuje przez sieć w Hong Kongu Mr. Green

_________________
We are the Pilgrims, master we shall go, always a little further it may be.
Beyond that last blue mountain barred with snow, across that angry or that glimmering sea.

Pon 13 Paź, 2008 14:37

Powrót do góry
evermlody91
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 70
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no potrzebujesz łatwego modelu najlepiej jakis tani jak na początek pierwsze model nie wygląda dobrze ale trzeba czasu a dojdziesz do mistrzostwa...

Czw 22 Sty, 2009 18:26

Powrót do góry
Wolverin
Leutnant

Leutnant




Posty: 441
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja bym ci proponował kupić samolot w 1:72 z italerki bo jest prosty,przyjemny i tani w miarę.Życzę ci dużo cierpliwości i żebyś się nie poddawał jak coś ci się nie uda .Pozdrawiam Uśmiech .

Wto 05 Maj, 2009 20:21

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, Postanowiłem rozpocząć moją przygodę z modelami. Kupiłem tankietkę TKS,farbki, klej,pędzelki. I tu rodzi się pytanie, najpierw pomalować czy złożyć, i czy mam "oczyścić" części(jeśli tak to czym)

Z Góry dziękuję za odpowiedź

Sob 28 Lis, 2009 15:58

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja zawsze sklejam cały model i dopiero potem maluje-koła i gąsienice zostawiam tylko na koniec-te akurat części ciężko pomalować na złożonym modelu.Z narzędzi przydadzą Ci się cążki,dobry nożyk i papier ścierny np 800 i 600 no i oczywiście szpachla.Ja po sklejeniu modelu zanim zacznę malowanie kąpię całość w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń-pozwala to odtłuścić cały model i spłukać wszelkie pyłki pozostałe po obróbce-dobrze jest też psiknąć model jakimś podkładem w sprayu.Pozwoli to wychwycić wszelkie niedociągnięcia i je poprawić.
Pozdrawiam Piwo

Sob 28 Lis, 2009 16:13

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A papier ścierny do czego?

Sob 28 Lis, 2009 16:15

Powrót do góry
Dawid84
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 826
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niektóre części w modelu mogą być kiepsko odlane i trzeba wtedy przypiłować Wyluzowany

Sob 28 Lis, 2009 17:31

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Papierek dobry jest do wszystkiego Mr. Green Często jest tak że gdzieś kapniesz klejem za dużo ew. za dużo go dasz i takie miejsca wymagają jego użycia.Ja osobiście przecieram wszystkie krawędzie modelu i ślady po formach.Poza tym papier nie zostawia śladów ja np pilnik.

Sob 28 Lis, 2009 18:42

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurcze Mr. Green
Czytam, czytam i co raz bardziej ciekawy jestem efektów...Może ktoś wkleić fotkę tego co sam zrobił....

Musicie mieć anielską cierpliwość. Mnie trafia, jak za trzecim /czwartym podejściem, nie uda mi się wyjąć zakleszczonej zszywki w takerze Twisted Evil Twisted Evil Piątej próby już z reguły nie ma Evil or Very Mad
Całość trafia z impetem w ziemię....a później skołatane nerwy trzeba koić w napoju potocznie zwanym - piwo!!!
Nie widzę siebie w roli klejącego modele, dlatego ciekaw jestem Waszych wykonanych modeli Wink
Pozdrawiam.Dariusz

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Sob 28 Lis, 2009 19:44

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, za pomoc
Daro Ja już próbowałem złożyć tankietkę papierową ale nie wyszło( chyba dali mi za mało części Bardzo szczęśliwy ), ale teraz musi się udać. Jestem zakochany w tankietkach więc mam dodatkową motywację

Sob 28 Lis, 2009 20:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.