| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ewolf.wwa - proponuję zaglądnąć na nasze warszawskie stroroom, może trochę Ci pomoże w Twoich "poszukiwaniach" i kilka spraw rozjaśni. Ogólny adres w moim podpisie, a do działów "napisowych": http://www.werttrew.fora.pl/wojenne-napisy-rysunki-symbole-etc,5/

oraz "wojennych pozostałości":
http://www.werttrew.fora.pl/warszawa,66/

Trzeba się zarejestrować, ale to bezbolesny proces jest. Wink

Generalnie zaś przemieszczasz się ścieżkami, którymi i ja (i czasem całe nasze Stroroom) łazimy.
Obiekt wartownicyz z Odolanów oczywiście ten sam, a czas robi swoje ...

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 09 Mar, 2009 16:26

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WERTTREW
Dziękuję. Już nie dziś ale jutro (dziś Wink) nie omieszkam zawitać do Was.
Pozdrowienia.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 10 Mar, 2009 1:20

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WERTTREW napisał:
Ewolf.wwa - proponuję zaglądnąć na nasze warszawskie stroroom, może trochę Ci pomoże w Twoich "poszukiwaniach" i kilka spraw rozjaśni. Ogólny adres w moim podpisie, a do działów "napisowych": http://www.werttrew.fora.pl/wojenne-napisy-rysunki-symbole-etc,5/

oraz "wojennych pozostałości":
http://www.werttrew.fora.pl/warszawa,66/

Trzeba się zarejestrować, ale to bezbolesny proces jest. Wink

Generalnie zaś przemieszczasz się ścieżkami, którymi i ja (i czasem całe nasze Stroroom) łazimy.
Obiekt wartownicyz z Odolanów oczywiście ten sam, a czas robi swoje ...


Jak zwykle odsyłanie w przypadku użytkownika Werttrewa do własnego forum, ale tam trzeba uważać aby nie wiedzieć za dużo bo wtedy.... BAN....

@WA trzymajmy się tematu i bez osobistych wycieczek proszę! Pozdrawiam. PanzerII

Sro 11 Mar, 2009 20:39

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA spoko Laughing wiesz, to jego forum i On tam rządzi. Jego prawo. Wink
Fora są po to, żebyśmy wszyscy rozwijali swoją wiedzę w interesujących nas tematach. Ważne, żeby wszyscy wymieniali pomiędzy sobą wiedzę i poglądy bo tylko wtedy ma to jakiś sens.
Właściwie to też nie na temat...
Mr. Green

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 11 Mar, 2009 21:41

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra, dość jałowych przepychanek oraz promocji różnych forów.

Warto obserwować dachy budynków w szczególności przy linii Średnicowej... nie każdy wie ale na niektórych budynkach wypatrzyć można tzw. bocianie gniazda, problem jest jednak taki iż cześć ich jest na 100 % niemieckie (zachowane są rysunki takich konstrukcji) a cześć made in PRL . Fotkę wstawię później.

Nie 15 Mar, 2009 12:47

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Także zwróciłem uwagę na takie elementy budynków nie zawsze pasujące do koncepcji architektonicznej danego budynku. obiekty, o których piszesz miały chyba pełnić rolę punktów obserwacyjnych ale także i stanowisk ogniowych (?). przemawia za tym wygląd okienek przypominających raczej strzelnice.
Często w budynkach koszarowych poniemieckich można zauważyć coś w rodz. wieżyczki na dachu - nierzadko z zegarem. Nad tarczę w czterech kierunkach patrzyły okienka, dość szerokie ale przy tyn niskie. Były to bardziej szczeliny jak w bunkrach. Z jednej strony doskonały punkt obserwacyjny, a z drugiej znakomite stanowisko strzeleckie.
Wracając do Warszawy to gdzieś coś takiego widziałem i jak zrobię fotkę to także zamieszczę.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 15 Mar, 2009 14:46

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
Także zwróciłem uwagę na takie elementy budynków nie zawsze pasujące do koncepcji architektonicznej danego budynku. obiekty, o których piszesz miały chyba pełnić rolę punktów obserwacyjnych ale także i stanowisk ogniowych (?). przemawia za tym wygląd okienek przypominających raczej strzelnice.


Były to punkty obserwacyjne jak wynika z niemieckich dokumentów, połączone telefonicznie z centralnym punktem dowodzenia obroną przeciwlotniczą miasta Warschau.

Nie 15 Mar, 2009 14:56

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W rejonie wiaduktu średnicowego po stronie praskiej, a dokładnie budynek Targowa 15 są dwie nadbudówki. Są to z cała pewnością maszynownie wind, ale są cholernie masywne i też posiadają okienka w czterech kierunkach. Ciekawe czy były to twory z czasów przed (lub wojennych), a może po wojnie wybudowano takie pokaźne dziwolągi w czasach deficytu materiałów?
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 15 Mar, 2009 15:45

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzisz też zastanawiałem się nad tym - ten budynek to kamienica Juliusza Nagórskiego - podczas okupacji mieściła się tam tzw. Ost-wacha - posterunek policji pomocniczej oraz Komenda Policji Polskiej.

Nie 15 Mar, 2009 15:50

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie zasugerowało bliskie sąsiedztwo wiaduktów kolejowych i niedaleka lokalizacja Dw. Wschodniego. Dworce miały w tamtych czasach znaczenie strategiczne. Co do samych nadbudówek to myślę, że dojdziemy powoli kiedy zostały wybudowane.
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 15 Mar, 2009 16:26

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba zauważyć iż są one dość masywne i być może pełniły jeszcze inną rolę prócz szybów wind. Poza tym przy przyjrzeniu się części dachowej widoczne są jeszcze dziwne barierki, identiko znajdowały się na dachu Dworca Głównego gdzie było stanowisko Flak

Nie 15 Mar, 2009 21:02

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA napisał:
Trzeba zauważyć iż są one dość masywne i być może pełniły jeszcze inną rolę prócz szybów wind. Poza tym przy przyjrzeniu się części dachowej widoczne są jeszcze dziwne barierki, identiko znajdowały się na dachu Dworca Głównego gdzie było stanowisko Flak


No, mwiłem, że masywne. Tylko kiedy je nadstawili? A co do Dw. Głównego, to ja mam goo prawie przed "nosem". Zaraz wyglądnę i zerknę czy zachowały się jakieś ślady. Aczkolwiek od 1969 roku nie zauważyłem żadnych barierek...

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Pon 16 Mar, 2009 2:10

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tyle iż ja napisałem o Dworcu Głównym który stał w miejscu dzisiejszego Dworca Śródmieście Wyluzowany . Dziś wracając pociągiem z Breslau trochę przyjrzałem się tym nadbudówkom na dachu kamienicy przy Targowej - mają niemal identiko okienka jak wspomniane już wcześniej "bocianie gniazda"

Wto 17 Mar, 2009 8:53

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
W rejonie wiaduktu średnicowego po stronie praskiej, a dokładnie budynek Targowa 15 są dwie nadbudówki...

W sumie są 4 takie klocki i znajdziesz je już na fotoplanie Warszawy z 1935 roku (dostępnym np. u Ryśka Mączewskiego na stronie), a skrócona historia tego budynku tu: http://warszawa.wikia.com/wiki/Kamienica_Juliusza_Nag%C3%B3rskiego

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Czw 19 Mar, 2009 16:28

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, czytałem. Więc jednak ten budynek pełnił swoją funkcję budynku mieszkalnego, lecz w okresie wojny został w jakimś stopniu wyposażony w elementy typowo militarne. Dodatkowo wspominają o jakiś bunkrach. Może zwyczajnie był(y) jakiś ringstand w pobliżu, zważywszy na bliskość kolei. Po wojnie rozwalony lub zasypany. Albo jakieś kohbunkry? Może uda nam się dotrzeć do jakiś zdjęć kamienicy i jej otoczenia i dowiemy się czegoś dokładniej.
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 19 Mar, 2009 22:53

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
... Może uda nam się dotrzeć do jakiś zdjęć kamienicy i jej otoczenia i dowiemy się czegoś dokładniej.

Hmm ... zawsze mi się wydawało, że te zdjęcia są akurat dość znane i nie trzeba ich specjalnie mocno szukać, ale w takim razie może rozwieję domysły ...


_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Czw 19 Mar, 2009 23:47

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajne zdjęcie. Wyraźnie widać gdzie stały bunkierki. Teraz jest tam jakiś sklep.
Na stronie www.targowa15.za.pl widoczny jet sklep z obuwiem.. Frontowa część kamienicy od strony wiaduktu. Bunkierki są jak by przyklejone do ściany pomiędzy oknami i wejściem, które miały osłaniać. zresztą wejście do sklepu nadal istnieje w tym m-cu Może, skoro kamienica pełniła rolę hotelu było to wejście do jakiejś recepcji gdzie zwykle ruch jest największy i dlatego Niemiachy tak zabezpieczyli wejście ograniczając się do postawienia kozła z drutem kolczastym w otwartej części dziedzińca.
Poza tym nadal mnie intrygują te nadbudówki windowe. Może uda się komuś z nas znaleźć zdjęcie góry kamienicy z okresu okupacji...

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 22 Mar, 2009 11:14

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, co do Targowej 15 nie wiem kto i skąd wytrzasnął historyjkę iż w kamienicy był "hotel".

Podczas kwerendy materiałów archiwalnych w APW nigdzie w niemieckich dokumentach nie było nawet najmniejszej wzmianki o rzekomym hotelu.
W Budynku tak jak pisałem wcześniej była tzw. Ost Wacha oraz Komenda Polskiej Policji "Praga" . Część mieszkań była zajęta przez niemieckich policjantów oraz ich rodziny.

Co do schronów, zdjęcie jest fajne i znane ale zachowała się również dokumentacja techniczna tych oraz innych schronów ustawoianych przy Wachach Wyluzowany

Nie 22 Mar, 2009 14:17

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA Teoria o hotelu dla wyższych rangą Niemiachów jest na stronie:
http://www.targowa15.za.pl/
"Podczas II wojny światowej kamienica pełniła funkcję hotelu dla wyższych rangą żołnierzy niemieckich. Przez pewien okres wewnętrzny dziedziniec służył jako miejsce, gdzie przetrzymywano ludzi po łapankach, by wywieźć ich następnie do obozów pracy. W 1944 roku w czasie powstania warszawskiego pocisk artyleryjski uszkodził dach kamienicy przy Targowej 15 nad lokalem nr 95. Następnie budynek zajęli Rosjanie, którzy stacjonowali tu do 1946 roku."
Także na tej samej stronie:
"Budynek powstał najprawdopodobniej jako hotel na potrzeby obsługi Wystawy Światowej, która w 1945 roku miała mieć miejsce na Wilczej Wyspie (Juliusz Nagórski był też autorem planów zagospodarowania terenów planowanej wystawy).

Poza tym jeszcze gdzieś, ale nie pamiętam gdzie, znalazłem opis o wykorzystaniu przez Niemców jako hotel.
Wygląda to tymczasem na oficjalną teorię chyba, że masz jakieś wiarygodne źródła Mr. Green

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 22 Mar, 2009 20:13

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem wczoraj na Żelaznej w zw z tym napisem „Apotheke” przepatrzyłem wszystkie mury kamienic na odcinku od Chmielnej do Chłodnej i nic.. Przypuszczam jednak, że mógł być na tej właśnie kamienicy koło skrzyżowania z Grzybowską, a która uległa zawaleniu przy pracach remontowych jakiś czas temu, o czym sporo było w mediach. Teraz pozostały zabezpieczone fundamenty gdyż chcą ją odbudowywać. Byłem także w Rembertowie. Podróż sentymentalna Wink Mieszkałem kiedyś na terenie ASG Przy okazji zahaczyłem o poligon i bunkry, oraz inne miejsca znane mi z dzieciństwa.
Porobiłem nawet trochę fotek, ale z powodu awarii dysku, z którą nie mogę sobie poradzić nie wrzucę ich na razie.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 22 Mar, 2009 23:15

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
WA Teoria o hotelu dla wyższych rangą Niemiachów jest na stronie:
http://www.targowa15.za.pl/
"Podczas II wojny światowej kamienica pełniła funkcję hotelu dla wyższych rangą żołnierzy niemieckich. Przez pewien okres wewnętrzny dziedziniec służył jako miejsce, gdzie przetrzymywano ludzi po łapankach, by wywieźć ich następnie do obozów pracy. W 1944 roku w czasie powstania warszawskiego pocisk artyleryjski uszkodził dach kamienicy przy Targowej 15 nad lokalem nr 95. Następnie budynek zajęli Rosjanie, którzy stacjonowali tu do 1946 roku."
Także na tej samej stronie:
"Budynek powstał najprawdopodobniej jako hotel na potrzeby obsługi Wystawy Światowej, która w 1945 roku miała mieć miejsce na Wilczej Wyspie (Juliusz Nagórski był też autorem planów zagospodarowania terenów planowanej wystawy).

Poza tym jeszcze gdzieś, ale nie pamiętam gdzie, znalazłem opis o wykorzystaniu przez Niemców jako hotel.
Wygląda to tymczasem na oficjalną teorię chyba, że masz jakieś wiarygodne źródła Mr. Green


No jeśli strona wspólnoty mieszkaniowej jest wiarygodnym źródłem to gratuluje...

Co do wiarygodnego źródła - np. najłatwiej dostępna książka telefoniczna za okres 1942 r oraz 1944

Pon 23 Mar, 2009 2:43

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do wiarygodności strony, to nie twierdzę, że ona jest najbardziej...... Zwyczajnie stwierdziłem, że tamta teoria jest oficjalna. bo teksty widoczne dotychczas są powszechnie znane. Czyli na dzień dzisiejszy takie są. Zdziwiony
Jeśli są inne teorie to zapodawaj plisssssss Mr. Green

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 24 Mar, 2009 3:36

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA. Czy znane Ci są szczeliny plot zlokalizowane:
-jedna niedaleko zbiegu ul. Kolejowej i Przyokopowej (ok. kilkudziesięciu metrów na zach.) przy torach równolegle do Kolejowej przy końcu tych starych budynków magazynowych;
-druga mniej więcej w trójkącie pomiędzy płn. wylotem tunelu Prymasa Tysiąclecia, płd. końcem peronu przystanku Warszawa Wola, a pętlą autobusową na Tunelowej.
Obie posiadają ceglane wejścia ze schodkami i drzwi identiko jak w tej na Odolanach.
Nadal nie mogą wrzucić zdjęć w zw. z awaria mojego sprzętu Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 25 Mar, 2009 20:49

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Co do Targowej

Wg. Ksiązka Telefoniczna PAST na rok 1942


Cytat:
Abschnit Praga Targowastrs. 15


Co do ukryć plot na zachodniej - są trzy jedna przy dawnym posterunku Banhutzu; druga przy bocznicach (obecnie otoczonych płotem) oraz trzecia przy ul. Tunelowej wszystkie zostały wybudowane w marcu 1944 r na zlecenie Ost-Bahn Direktion.

Co do drzwi są produkcji powojennej z zbrojonego betonu nomen omen bardzo podobne do drzwi produkowanych podczas okupacji ale różnią się szczegółami..

Czw 26 Mar, 2009 0:56

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możesz sprecyzować lokalizację (okupacyjnej straży kolejowej)?
Co do zagadnienia "bocianich gniazd" - własciwie to są moje niepotwierdzone przypuszczenia:
1/ obecny budynek MON dawny szpital okręgowy im. marsz. J.Piłsudskiego - róg Nowowiejskiej i Niepodległości - sąsiedztwo danego lotniska na Polach Mokotowskich
2/ kamienica przy Al Szucha vis a vis siedziby gestapo ob. Min. Edukacji. - na terenie tzw. dzielnicy niemieckiej
3/ obecny gmach Min. Sprawiedliwości - jak wyżej

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 26 Mar, 2009 1:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.