| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widok od strony wejścia, w kier. torów. Widoczne pozostałości w postaci fundamencika.


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Lut, 2009 12:09

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest prawdopodobnie relikt po dawnym punkcie oporu Tscha (Odolany)
Widać że nie jest to pozostałość drugowojenna.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Lut, 2009 12:16

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten obiekt znajduje się parędziesiąt metrów na Płn. od poprzedniego w sąsiedztwie jakiegoś schronu. Trudno mi określić jego (obiektu) przeznaczenie. Pomieszczenie małe i ślepe, ceglane z betonowym stropem. W około porozrzucane betonowe elementy (beton dobrej jakości z grubymi płaskimi zbrojeniami), nie wyglądają na współczesne prefabrykaty. Być może stanowiły elementy jakiejś infrastuktury pobliskiego schronu. Sądząc po jakości betonu, nie stanowią chyba reliktu po carskim forcie, choć kto wie...??


Opis załącznika:
widok od str. Zach

Opis załącznika:
widok od str. Wsch

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Lut, 2009 12:33

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomieszczenie wewnątrz tego obiektu.


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Lut, 2009 12:39

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Idzikowskaiego róg Sobieskiego

Szkoda, ze nie zamieściłeś zdjęcia. Pytanie o która stronę Sobieskiego chodzi? wschodnią czy zachodnią? Bo chyba nie chodzi o ten wielopiętrowy garaż - parking, obwieszony banerami(!?) Zdaje sie, ze w trójkącie Sobieskiego,Idzikowskiego i Witosa był jakiś zrujnowany obiekt. Widoczny dość dobrze jadąc od strony Wilanowa. Wydawało mi się zawsze, że to jakaś hydrofornia lub stacja trafo albo w najlepszym przypadku opuszczony budynek mieszkalny po rozpoczęciu zagospodarowania tych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Nieraz wiele czasu po wykupieniu terenów przez miasto stoją takie ruiny zanim rozpocznie się jakaś inwestycja.
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Lut, 2009 13:23

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do kwestii fortu Odolany zamieszczam kilka zdjęć schronu posiadającego dwa wejścia z drzwiami gazoszczelnymi. Zejścia do schronu są obudowane cegłą. Nie wiem jak w środku ponieważ na dole zalega warstwa gruzu i nie można dostać się do środka. Trudno mi wysnuć jednoznaczny wniosek z jakiego okresu pochodzi ten obiekt. Czy jest to jakaś pozostałość fortu, czy też powstał w okresie międzywojennym lub w czasie II WŚ, a może zwyczajnie po wojnie za PRL-u. W bezpośrednim sąsiedztwie schronu zalega sporo wspominanych przeze mnie, betonowych elementów które widać także na zdjęciach.
Właściwie, żeby wyjaśnić sprawę do końca należy tam odgruzować przynajmniej jedno wejście i zwyczajnie zdokumentować obiekt.



Opis załącznika:
widok wejścia południowego

Opis załącznika:
wejście południowe

Opis załącznika:
drzwi gazoszczelne

Opis załącznika:
wejście północne

Opis załącznika:
drzwi północne

Opis załącznika:
betonowe elementy koło schronu, a może też i właśnie na nim

Opis załącznika:
Wiele wskazuje na takie usytuowanie obiektu. Ale to moja subiektywna ocena.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Lut, 2009 15:30

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może zamiast odgruzowywać i wyważać "drzwi otwarte na oścież" prościej by było się skontaktować z Obroną Cywilną? Rolling Eyes
Pewnie i takie obiekty mają odnotowane. Wink

Czw 05 Lut, 2009 15:35

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Laughing Ale gdzie wtedy ten dreszczyk emocji....???
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 05 Lut, 2009 15:39

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam, że jakby pogrzebać w archiwach wojskowych, to jeszcze kilka obiektów by nam wyskoczyło w Warszawie i okolicach. Uśmiech

Czw 05 Lut, 2009 15:54

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z pewnością tak, tyle, ze czasumam mało na szperanie po archiwach. Kiedyś latałem do CBW i można jakieś ciekawostki było wyszperać. Teraz to raczej "wynałażę rzeczy dawno wynalezione"
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Pią 06 Lut, 2009 15:34

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dwa "tobruki" koło Dw. Zachodniego przy ul. Tunelowej (od strony Gazowni Warszawskiej czy miejskiej jak kto woli ). Jeden jest płaski a drugi z "wieżyczką", prawie identyczny jak ten przy torach po stronie alej Jerozolimskich. Tak na marginesie to jeszcze zanim pociągnięto nitkę Alej Jerozolimskich od Pl. Zawiszy w stronę zachodnią, na terenie pomiędzy Centrum Informatyki PKP a wieżowcem (tym sześciokątnym WSiP), były TRZY (3) ringstandy-Tobruki. Ostał się ten bliżej torów. Jeden płaski i jeden bliźniaczy do tego k. torów, zostały wysadzone przez saperów w drugiej połowie lat siedemdziesiątych kiedy niwelowano teren pomiędzy linią kolejową, a Alejami. Jak sobie przypominam były one ustawione w "trójkąt" ok. 15 m względem siebie.
Niżej fotki raczej z 2005 r. dwóch tobruków przy Tunelowej, znalezione w czasie remanentu w kompie. Mr. Green



Opis załącznika:
ringstand ul. Tunelowa

Opis załącznika:
Tunelowa

Opis załącznika:
Tunelowa

Opis załącznika:
Tunelowa

Opis załącznika:
Tunelowa

Opis załącznika:
Tunelowa

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Pią 06 Lut, 2009 16:13

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkic pokazuje w przybliżeniu ustawienie tobruków i kierunki ostrzału. Zakładam, ze nie miały na celu wzajemnie się ostrzeliwać Wink . Raczej chodziło o wzajemne ubezpieczanie lub coś w tym stylu. Ten Zaokrąglony z kropą był płaski.


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Pią 06 Lut, 2009 16:31

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
Wracając do kwestii fortu Odolany zamieszczam kilka zdjęć schronu posiadającego dwa wejścia z drzwiami gazoszczelnymi. Zejścia do schronu są obudowane cegłą. Nie wiem jak w środku ponieważ na dole zalega warstwa gruzu i nie można dostać się do środka. Trudno mi wysnuć jednoznaczny wniosek z jakiego okresu pochodzi ten obiekt. Czy jest to jakaś pozostałość fortu, czy też powstał w okresie międzywojennym lub w czasie II WŚ, a może zwyczajnie po wojnie za PRL-u. W bezpośrednim sąsiedztwie schronu zalega sporo wspominanych przeze mnie, betonowych elementów które widać także na zdjęciach.
Właściwie, żeby wyjaśnić sprawę do końca należy tam odgruzować przynajmniej jedno wejście i zwyczajnie zdokumentować obiekt.


Jest to szczelina przeciwlotnicza Luftschutz-Deckungsgraben, została latem 2007 r oczyszczona lecz jak widać znów ktoś ją "zasypuje" . Obiekt w kształcie litery "L" z wyjściem ewakuacyjnym, wybudowany latem 1944 r na zlecenie dyrekcji Kolei Wschodniej.



Opis załącznika:
wnetrze

Opis załącznika:
1

Wto 03 Mar, 2009 2:12

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA

Dzięki za zdjęcia i wiadomość. Ja sądziłem, ze to powojenny obiekt. Czy może masz jakąś teorię na te betonowe kloce w pobliżu i w okolicy?

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 03 Mar, 2009 22:55

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi Ci o ten ceglano-betonowy obiekt koło szczeliny, jest to wyjście awaryjne; w drugim ciagu wejściowym leżą też fundamenty słupów trakcyjnych...

Sro 04 Mar, 2009 0:02

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mówiąc o wyjściu awaryjnym. masz na myśli ten obiekcik, który na rys. zapisałem jako ceglany bunkierek?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 04 Mar, 2009 0:23

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
Mówiąc o wyjściu awaryjnym. masz na myśli ten obiekcik, który na rys. zapisałem jako ceglany bunkierek?


dokładnie, tak we wnętrz są typowe metalowe szczebelki.

Sro 04 Mar, 2009 1:53

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest wnętrze tego wyjścia. Jakość zdjęcia, trochę nie teges Wink


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 04 Mar, 2009 22:15

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Analogiczna szczelina, tyle że z prawej strony Wisły..

Oraz inne ukrycie z okolic pewnego Warszawskiego dworca kolejowego



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 04 Mar, 2009 22:30

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Warszawski węzeł kolejowy był zawsze ważnym ze strategicznego punktu widzenia i konieczna była budowa infrastruktury na wypadek działań wojennych. Zresztą w każdym większym mieście można spotkać podobne obiekty zarówno z okresu przed, wojny i powojenne. To też nie dziwię się, że po praskiej stronie mogą być i są tego typu obiekty. Jak by dobrze pochodzić po krzakach to jeszcze by sie co nieco znalazło Wyluzowany Pomiędzy Dw. Zach i Dw. Gdańskim (przy linii kol.) podczas remontu wiaduktu, w latach 80 lub 90-tych odkopano ringstand zbudowany przez Niemców. Na tym odcinku było ich chyba nawet kilka. Jeden tuż koło torów jest koło dawnego Ośrodka Egzaminacyjnego Kierowców przy ul. Bema. Widać było tylko zabetonowany otwór, reszta była zasypana ziemią. Na Pradze też by się coś znalazło. Jakoś na przełomie 2007/08 był realizowany remont przystanku kol. tuż za mostem Gdańskim na wysokości pl. Starzyńskiego. Nic nie wiadomo, ale może przy okazji też mogli coś podobnego odkopać.
Tak na marginesie, bo to jak by nie w temacie:.... z powojennych obiektów, zachowało sie tego sporo. Np. na Żeraniu na stacji rozrządowej, budynki PKP posiadały schrony dosyć spore z wyjściami ewakuacyjnymi na zewnątrz.





Wink Wink

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 04 Mar, 2009 23:37

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ringstand został odkopany pod koniec lat 90 podczas modernizacji wiaduktu kolejowego, w Wawie mamy też liczne baseny p-poż wybudowane wiosną 1944.

A w ostatnich, marcowych Spotkaniach z Zabytkami ukazał się artykuł pt. Ginące Strzałki o oznaczeniach kierujących do ukryć plot, myślę że ciekawy Wink



Opis załącznika:

Czw 05 Mar, 2009 12:54

Powrót do góry
zwierzak1a
Adjudant

Adjudant




Posty: 123
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdzie można zdobyć ten artykuł Question

Czw 05 Mar, 2009 20:20

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA napisał:
Ringstand został odkopany pod koniec lat 90 podczas modernizacji wiaduktu kolejowego, w Wawie mamy też liczne baseny p-poż wybudowane wiosną 1944.

A w ostatnich, marcowych Spotkaniach z Zabytkami ukazał się artykuł pt. Ginące Strzałki o oznaczeniach kierujących do ukryć plot, myślę że ciekawy Wink



Bardzo ciekawe zagadnienie. Napisy jeszcze gdzie niegdzie się jakieś zachowały.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Pią 06 Mar, 2009 14:25

Powrót do góry
WA
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 21
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zachowały, na palcach jednej ręki można wyliczyć Warszawskie strzałeczki

Pią 06 Mar, 2009 14:36

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WA napisał:
Zachowały, na palcach jednej ręki można wyliczyć Warszawskie strzałeczki


Ja miałem na myśli nie tylko strzałeczki ale w ogóle napisy z okresu wojny. Pamiętam, ze np. na Żelaznej do niedawna był widoczny napis gotyckim liternictwem - APOTHEKE Tak mniej więcej w okolicy ul.Grzybowskiej. czarny napis na elewacji. Teraz już coraz rzadsze są te napisy bo panuje tendencja do ocieplania budynków i remontów elewacji. Nikt nie bawi sie w zachowywanie dla potomnych takich reliktów minionych czasów. Chociaż może nie do końca. Np. na murze kamienicy przy ul Wawelskiej zachowany jest napis "Min nie znaleziono". napis został przez gminę zabezpieczony ochronną szybą pleksiglasu. mimo, że juz była robiona elewacja. Czyli czasem nie jest nawet tak tragicznie Mr. Green

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sob 07 Mar, 2009 22:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.