| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

z francuska Wink - spis treści, przedmowa - http://www.biblisem.net/historia/sechvend.htm

Wto 25 Wrz, 2012 21:00

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ArturJr;

Cytat:
z francuska



Widzę że autor trochę w temacie chodzi. Cztery pozycje związane z tematem, to już coś. Całość wygląda interesująco, chyba poszukam tej pozycji, wygląda na rzeczową. Dzięki Piwo

Sro 26 Wrz, 2012 18:39

Powrót do góry
Darko16
Ефрейтор

Ефрейтор




Posty: 30
Skąd: Podlasie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam: Emmanuel de Las Cases "Memoriał ze św. Heleny" t.1-4 /wydane zostały tylko dwa / oraz trylogię Paula Austina "1812"-"Marsz na Moskwę"t.1, "Pobyt w Moskwie"t.2 "Wielki odwrót"t.3

Pon 03 Gru, 2012 0:12

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Darko16;

Cytat:
oraz trylogię Paula Austina "1812"-"Marsz na Moskwę"t.1, "Pobyt w Moskwie"t.2 "Wielki odwrót"t.3




Darko16 polecił trylogię której objętość powala na kolana. Czas jaki należy przeznaczyć na przeczytanie całości, też nie jest mały. I to w zasadzie jedyny minus tej publikacji Wink Austin odwalił iście benedyktyńską robotę, zestawił w sposób logiczny wspomnienia uczestników tej kampanii, odpowiednio budując napięcie, oraz zmyślnie skonstruował całą resztę. Wobec tego wtopy edytorskie są prawie niezauważalne.
Doskonała, przystępnie napisana epopeja napoleońska. Austin przebił von Pivkę, na każdym możliwym polu. Pivka (Digby Smith) w "Napoleon przeciw Rosji" też operował wspomnieniami świadków zdarzeń, jednak w jego wydaniu wszystko było suche, jednostronne i nudne. Nad całością ciąży brak spójności w tekście.

Pon 03 Gru, 2012 19:02

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Studia nad kampanią 1796-1797 we Włoszech, Jean Colin

<a href="http://www.aukcjoner.pl/gallery/011022008-5.html#I5">spis treści i kilka stron z książki</a>

Wydawnictwo NapoleonV ma całkiem sporo ciekawych tytułów dotyczących epoki napoleońskiej, tylko niestety ceny strasznie zniechęcają Rolling Eyes



Opis załącznika:

Wto 08 Sty, 2013 13:38

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uprzedzam - Jean Colin zginął w 1917 r. na froncie serbskim. Publikacje jego autorstwa pochodzą sprzed I WŚ i są mocno przestarzałe, a jeśli tłumaczenie jest takie, jak w "Piechota w XVIII w. Taktyka", to współczuję czytającemu. W niektórych miejscach mam wrażenie, że wydawnictwo skorzystało z translatora.
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Pon 14 Sty, 2013 17:18

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak samo przestarzałość można zarzucić pracom Szymona Askenazego, czy Charlesa Omana. Zapomina się jednak, że zarówno Colin, Oman, czy Askenazy tworzą swoisty kanon epoki napoleońskiej. Praktycznie w każdej publikacji dotyczącej wojny na półwyspie Iberyjskim możemy znaleźć bezpośrednie, bądź pośrednie odwołanie do prac Omana. Tak samo czytając prace (polskie) dotykające aspektów polskich epoki napoleońskiej w bibliografii znajdziemy Askenazego. Dlatego pomimo, że praca Jeana Colina może zawierać pewne błędy (skorygowane dzięki późniejszym badaniom i odkryciom), to i tak stanowi swego rodzaju podstawę do rozważań nad kompanią włoską. W końcu autorzy opisujący ten aspekt też sięgali i bardzo często opierali się na Colinie. Dlatego moim skromnym zdaniem warto zaglądnąć zarówno do prac Colina, jak i Omana i Askenazego (chociaż Askenazego zbyt przyjemnie się nie czyta) Wink

Co do tłumaczenie, to nie jest takie złe Wink Chociaż jakby się uprzeć to każdemu tłumaczeniu można coś zarzucić Mr. Green

Pon 14 Sty, 2013 17:41

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytał ktoś może Napoleon nad Bobrem i Kwisą? Temat wydaje się być ciekawy, ale użyty podtytuł - Szlakiem bitew, skarbów i zabytków wojny 1813 roku - mnie jakoś zniechęca. Poza tym dotarły do mnie plotki, że autor/autorzy długo nad tą publikacją nie siedzieli.

Odpowiem sobie sam i może w ten sposób ustrzegę innych przed stratą pieniędzy. Ja na szczęście straciłem tylko swój cenny czas. Do meritum - pozycja nie jest warta pieniędzy i czasu straconego na czytanie.

Sob 22 Cze, 2013 20:06

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ArturJr;


Cytat:
Do meritum - pozycja nie jest warta pieniędzy i czasu straconego na czytanie.



Przepraszam, nie zauważyłem wcześniej Twojego pytania. Niestety, znani badacze historii Dolnego Śląska panowie Wrzesiński i Braniewski podeszli z dużą dezynwolturą to tematu książki. W efekcie otrzymaliśmy pozycję pt. naciągnę ciebie na kasę, a potem się bujaj. Zamysł był dobry, efekt irytujący.

Nie 23 Cze, 2013 11:35

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jakiś czas temu przeczytałem ksiązkę pt. 'Wojna secesyjna" A.Smith'a , miłośnicy opisu bitew się zawiodą , w tej książce wojna ,bitwy i szarże schodzą na plan drugi ale jest fajnie przedstawiona droga do konfliktu , problemy gospodarcze Unii i Konfederacji , coś dla Pań czyli rola kobiet z Południa i Północy w czasie wojny .a wg. moje skromnego zdania najciekawszy temat poruszony w tej książce to rekonstrukcja Unii , a także porównanie dwóch prezydentów Lincolna i Davisa .
The South will Rise again Piwo

_________________
Священная война

Czw 11 Lip, 2013 23:27

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

borys;


Cytat:
jakiś czas temu przeczytałem ksiązkę pt. 'Wojna secesyjna" A.Smith'a



Wojna secesyjna to bardzo ciekawy temat. Ostatnio na naszym rynku ukazały się trzy tytuły; " Antietam 1862" Piotra Groblewskiego, oraz "Sun Tzu pod Gettysburgiem" Bevina Alekxandra.
Pierwsza, po pobieżnym przeglądnięciu zapowiada się nieźle, druga jest zestawieniem kilku bitew w kontekście złotych myśli Sun Tzu. W sumie, jakiś dziwoląg.
Trzecią pozycją jest "Las Śmierci. Działania w Wilderness 5–6 maja 1864" autorstwa Mariusza Rychtera, pierwszy kompletny opis tej kampanii w języku polskim. Można powiedzieć, nareszcie.

Pią 12 Lip, 2013 20:24

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
borys;


Cytat:
jakiś czas temu przeczytałem ksiązkę pt. 'Wojna secesyjna" A.Smith'a



Wojna secesyjna to bardzo ciekawy temat. Ostatnio na naszym rynku ukazały się trzy tytuły; " Antietam 1862" Piotra Groblewskiego......"Las Śmierci. Działania w Wilderness 5–6 maja 1864" autorstwa Mariusza Rychtera, pierwszy kompletny opis tej kampanii w języku polskim. Można powiedzieć, nareszcie.

no to sie tylko cieszyć , jest jeszcze "wiekowa" "Wojna secesyjna..." Leona Korusiewicza .

_________________
Священная война

Pią 12 Lip, 2013 22:47

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

borys;


Cytat:
jest jeszcze "wiekowa" "Wojna secesyjna..." Leona Korusiewicza .



Wówczas nie było wyboru Ooo jednak książka ta nie spełniła moich oczekiwań. Jakkolwiek Korusiewiczowi nie można odmówić wiedzy w temacie, wszak pierwsze publikacje tyczące tego konfliktu, wydał jeszcze w latach 60-tych.

Na szczęście przełom lat 80/90-tych to całkiem udany debiut Grzegorza Swobody. Jego "Gettysburg" to po dziś dzień moja ulubiona książka.

Sob 13 Lip, 2013 20:45

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1. Ostatnio po przeczytaniu książki Roberta Bielecki pt. "Austerlitz 1805" doszedłem do wniosku, że chyba sobie ją kupię. Szukając jednak tej książki po różnych aukcjach natrafiłem na publikację pod tym samym tytułem, ale Tomasz Rogackiego. Stąd moje pytania, a mianowicie: którą z tych dwóch książek lepiej kupić? Czy może opinie zawarte w tych książkach są tak różne, że opłaca się mieć obie?

2. Kiedyś przy okazji omawiania innego tematu dyskusja zeszła na temat kampanii 1814 roku. Narzekaliśmy na brak dostępności w Polsce książek dotyczącej właśnie tej kampanii. Ostatnio znalazłem jednak coś, co mnie ucieszyło. Mówiąc dokładniej na polski rynek trafiła książka Henry'ego Houssaye'a pt. Kampania 1814. Od inwazji do abdykacji Napoleona. Niestety nie miałem jej jeszcze w ręce, ale mam nadzieję, że w najbliższy czasie w nie trafi Wink

Sro 29 Paź, 2014 21:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.