| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:
Jak to o co? Rolling Eyes
Kto znalazł, czy znalazł, i czy był tam pierwszy, czy może n-ty. Wink Laughing Mr. Green
A może sztolnia była znana, ale nikomu 4 liter nie chciało się ruszyć (nogi Wyluzowany )...
Jak to w Polsce. Bardzo szczęśliwy


Dobra, dobra Exclamation
Już se jaj nie róbcie - jak by "Stary" palcem nie pokazał sztolni, to by pewnie do dziś nikt tam nie wlazł Wyluzowany
A tak między nami - wiecie o tym iż ponoć odkrywca, nawet w środku nie był Mr. Green
Chyba biedak ma klaustrofobię Wink

Nie 09 Mar, 2008 18:07

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odkrycie było by fajne Mr. Green ale sama komnata była by do pewnie niczego, bursztyn źle znosi nieodpowiednie warunki Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 09 Mar, 2008 18:09

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bursztynowa Komnata może nie , ale przecież można szukać ,, ZŁOTO WROCŁAWIA,,
Na pewno jest gdzieś w naszych górach Mr. Green

_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Nie 09 Mar, 2008 18:36

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kojakk napisał:
wars98 napisał:
Jak to o co? Rolling Eyes
Kto znalazł, czy znalazł, i czy był tam pierwszy, czy może n-ty. Wink Laughing Mr. Green
A może sztolnia była znana, ale nikomu 4 liter nie chciało się ruszyć (nogi Wyluzowany )...
Jak to w Polsce. Bardzo szczęśliwy


Dobra, dobra Exclamation
Już se jaj nie róbcie - jak by "Stary" palcem nie pokazał sztolni, to by pewnie do dziś nikt tam nie wlazł Wyluzowany
A tak między nami - wiecie o tym iż ponoć odkrywca, nawet w środku nie był Mr. Green
Chyba biedak ma klaustrofobię Wink

Kojakk. "Stary" wskazał mi lokalizację całkiem nieźle (w 2005 r.). Razz
Nie był co prawda pewien, ale pomogłem mu się upewnić znajdując jeden, ale za to bardzo charakterystyczny element w tamtejszym krajobrazie.
"Stary" chciał zlokalizować sztolnię, którą widział jako małe dziecko. I to się udało. Nikt nie mówił o wchodzeniu do niej.
Był bardzo szczęśliwy, że udało się ją odnaleźć.
Cieszę się, że innym udało się odgrzebać w archiwach stare dokumenty na jej temat.
Martwią mnie tylko spory osób, które uzurpują sobie prawo do bycia "odkrywcą" sztolni oraz do jej spenetrowania.
Ponadto zasmuca fakt, że nikt nie chce się nią zaopiekować. Smutny
Pozdr. wars98

Nie 09 Mar, 2008 18:39

Powrót do góry
dawide
Porucznik

Porucznik





Posty: 627
Pochwał: 2
Skąd: MILANO
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:

Ponadto zasmuca fakt, że nikt nie chce się nią zaopiekować. Smutny
Pozdr. wars98

E tam
Ja mogę się nią zaopiekować Mr. Green

_________________
MASZERUJ
ALBO
ZDYCHAJ

Nie 09 Mar, 2008 18:45

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dawide. Sztolnia znajduje się na prywatnym terenie, ale stanowi własność Skarbu Państwa. Dopóki obie strony się nie dogadają, to nic z tego by sztolnia mogła być atrakcją turystyczną.
Osoby trzecie mogą tylko pomarzyć.

P.S. A bursztynowa komnata i tak jest w Królewcu.
Obstawiam podziemia nieistniejących garaży miejscowego Gestapo. Relacja jest dość prawdopodobna. Wink
Pozdr. wars98

Nie 09 Mar, 2008 18:57

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:

Kojakk. "Stary" wskazał mi lokalizację całkiem nieźle (w 2005 r.). Razz
Nie był co prawda pewien, ale pomogłem mu się upewnić znajdując jeden, ale za to bardzo charakterystyczny element w tamtejszym krajobrazie.
"Stary" chciał zlokalizować sztolnię, którą widział jako małe dziecko. I to się udało. Nikt nie mówił o wchodzeniu do niej.
Był bardzo szczęśliwy, że udało się ją odnaleźć.
Cieszę się, że innym udało się odgrzebać w archiwach stare dokumenty na jej temat.
Martwią mnie tylko spory osób, które uzurpują sobie prawo do bycia "odkrywcą" sztolni oraz do jej spenetrowania.
Ponadto zasmuca fakt, że nikt nie chce się nią zaopiekować. Smutny
Pozdr. wars98


Zgadza się Warsiu Wink
Ta sztolnia jak by nie patrzeć, jest wskazana przez "Starego" i tylko dzięki temu człowiekowi ktokolwiek mógł tam wejść, i teraz licytowanie się kto wszedł tam pierwszy to jest żenada Wyluzowany
A swoją drogą, fakt - szkoda iż nikt się nią nie chce zaopiekować, pewnie ta gmina ma już za duży dochód z turystyki Wink

Nie 09 Mar, 2008 19:02

Powrót do góry
F.C. von Waldow
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant




Posty: 245
Skąd: Stettin-Luxembourg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:


P.S. A bursztynowa komnata i tak jest w Królewcu.
Obstawiam podziemia nieistniejących garaży miejscowego Gestapo. Relacja jest dość prawdopodobna. Wink
Pozdr. wars98



Tam jej napewno niema, sa Swiadkowie kturzy potwierdzaja to, 2 Miesiace temu byl Reportaz otym, Swiadkowie i Syn tego co sie ta Komnata w Krolewcu opiekowal potwierdzali ze w ostatnich dniach ta Komnata zostala w nieznane Miejsce wytransportowana. Dokad?? pokazywali tez niekture teraz znalezione przez Fachowcow Czesci Komnaty kture byly Oferowane w Internecie i zostaly zkonfikowane? ( Beschlagnahmt).

_________________
Pozdrawiam- Fabian Christoph Graf von Waldow
---------------------------------------------
Bez prawdy fałszu nie znać.

[email protected]

Nie 09 Mar, 2008 21:36

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, tak... Gdzież to jej nie widziano. Wink A ile metrów taśmy zużyto na produkcję filmów i reportaży oraz audycji o niej. Laughing

Liczba miejsc ukrycia BK jest już tak duża, że przewyższa chyba liczbę elementów z których ją zbudowano (paneli). Mr. Green

Ja obstaję przy Królewcu. Tam była ostatnio widziana. Twisted Evil

Wożenie jej po Rzeszy, kiedy wróg pukał już do bram Prus Wschodnich było pozbawione sensu i ryzykowne. Wink

Nie 09 Mar, 2008 21:58

Powrót do góry
F.C. von Waldow
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant




Posty: 245
Skąd: Stettin-Luxembourg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="wars98"]

Cytat:
Ja obstaję przy Królewcu. Tam była ostatnio widziana. Twisted Evil

Tam bylo ostatnio widziana, to sie zgadza.

Cytat:
Wożenie jej po Rzeszy, kiedy wróg pukał już do bram Prus Wschodnich było pozbawione sensu i ryzykowne. Wink


Lepiej bylo na Ryzyko ja przewiesc anizeli w Rece Wrogow oddac, nonie, awiec i to jest mozliwe, SS by wszystko zrobilo aby niedostaly sie w Rece Rosji, Moto - lepiej spalic anizeli oddac.

_________________
Pozdrawiam- Fabian Christoph Graf von Waldow
---------------------------------------------
Bez prawdy fałszu nie znać.

[email protected]

Nie 09 Mar, 2008 22:50

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko idiota pali/niszczy coś takiego. Wink
A Niemcy aż takimi idiotami raczej nie byli.
BK to nie książka, którą jeśli była niepoprawna ideologicznie, to można było ją spalić/zniszczyć.
BK była traktowana jako niemieckie dzieło kultury, względnie jako karta przetargowa.
Skoro przez ponad 60 lat nie użyto jej jako karty przetargowej, to oznacza, że albo trafiła w ręce nawiedzonych nazistów (co teoretycznie mogło się zdarzyć, lecz wobec naporu Hunów ze wschodu wydaje się mocno wątpliwe), którzy mogli zrobić z nią absolutnie wszystko albo została dobrze ukryta, a jej "opiekunowie" nie wyszli z tej przygody cało. I to ostatnie wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.
Pozdr. wars98
Czołg2

Nie 09 Mar, 2008 23:14

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:

Wożenie jej po Rzeszy, kiedy wróg pukał już do bram Prus Wschodnich było pozbawione sensu i ryzykowne. Wink

Tak się składa, że ewakuację królewieckich zbiorów rozpoczęto w 1943 roku zakończono w 1944 jeszcze przed alianckimi nalotami niszczącymi Królewiec. Dlaczego nie miało by wśród tych zbiorów być Bursztynowej komnaty Question
Zwłaszcza, że już w roku 42 wiadomo było (dr. Rhode), że potrzebna jest kompleksowa konserwacja obiektu. Mało tego w Królewcu nie wystawiono w całości Bursztynowej Komnaty dość spora część nie wchodząca w skład ekspozycji zdeponowana została w piwnicach pod zamkiem Question
Owszem można spotkać się również z opinią, że jeszcze we wrześniu 1944 roku Alfred Rhode szukał bezpiecznego ukrycia dla tego bezcennego dzieła (list do księcia Aleksandra zu Dohny), ale ten fakt nie jest równoznaczny z tym, że komnata była w Królewcu.

Nie 09 Mar, 2008 23:15

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy. I tak i nie.
Pamiętajmy, że od 1943 r. Rzesza była celem narastających nalotów alianckich (w nocy sił RAF-u, a w dzień USAAF-u). Królewiec także ich doświadczył (naloty nocne RAF-u), jednak ze względu na znaczną odległość od baz w Anglii, były to rzadkie przypadki.
Do 1944 r. Królewiec leżał z dala od frontu. Tu było najbezpieczniej. Owszem, należy brać możliwość wywozu BK z samego miasta, ale raczej nigdzie daleko.
Na korzyść miasta i zamku królewieckiego przemawiają podziemia.
Stare lochy, jak i całkiem niedawno wybudowane schrony. Królewiec, podobnie zresztą jak i inne miasta Rzeszy był nimi naszpikowany. O ile zamek i podziemia pod nim zostały wprost przemielone w latach 60. XX wieku, to wiele innych nie zostało odkrytych i zbadanych.
Relacja o budowie schowka w podziemiach garaży Gestapo jest całkiem nieźle udokumentowana.
Problem w tym, że nikt jej dotychczas nie zweryfikował.
Przede wszystkim wiąże się to z problemami, jeśli idzie o infrastrukturę miasta (wciąż po "specschranach" w Rosji są odnajdowane nowe dokumenty), jak i zmiany w topografii miasta dokonane po wojnie w związku ze zniszczeniami (blisko 80-90% zabudowy zostało obrócone w ruinę).
Sprawdzenie tej hipotezy pociągałoby za sobą spore wydatki, ale kto wie... może by się opłaciło? Rolling Eyes Twisted Evil Wyluzowany
Pozdr. wars98

Nie 09 Mar, 2008 23:41

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98 napisał:
Siwy. I tak i nie.

Te słowa komentują najlepiej jakąkolwiek dyskusję na temat BK. Jednak ja osobiście uważam, że komnata jak i inne królewieckie precjoza została wywieziona. Dużą cześć królewieckiej kolekcji co prawda bibliotecznej przewieziono do Karwin majątku rodziny zu Dohny (linia Dohna-Karwinden) także w Słobitach znalazło się małe co nie co (wspomniany już Aleksander zu Dohna). Ocalałe eksponaty trafiły do Pasłęka, gdzie zorganizowano prowizoryczny punkt zbiorczy. Pamiętajmy, że BK była ewenementem na światową skalę. Mało tego komnata potrzebowała prac konserwatorskich. Najbardziej znane ośrodki muzealne znane z jantarowych kolekcji to:
Schatzkammer der Residenz w Monachium, Staatliche Kunstsammlungen w Kassel, Ostpreussisches Landesmuseum w Lüneburgu jak również Kunsthistorisches Museum w Wiedniu tam znajdowali się także specjaliści, dr. Rhode był co prawda muzealnikiem na usługach III rzeszy jak wielu zresztą w tym okresie, ale nie wydaje mi się, aby mógł ryzykować bezpieczeństwo powierzonych mu zbiorów.

Pon 10 Mar, 2008 17:45

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przychylam się do opinii, że komnata została zniszczona. W końcu to nie jest jakaś moneta która może przepaść gdziekolwiek i szanse odnalezienia będą minimalne. Sądzę, że nie jest to coś co można odzyskać, niestety...
_________________
BEST DAMN THING

Pon 10 Mar, 2008 18:12

Powrót do góry
ona
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi jednak, że nie spłonęła, chociaż są świadkowie, którzy widzieli na dziedzińcu zamku spalone skrzynie, charakterystyczny swąd kadzidła i żółty dym. Nie znaleziono miedzianych elementów potrzebnych do montowania. Dla mnie bardziej prawdopodobna jest wersja o genialnej mistyfikacji.

5-10 kwiecień znika doktor Rothe
później pali jakieś dokumenty
jego śmierć jest tajemnicza
fikcyjna postać Georga Ringela
10, 11 kwiecień wybuchają pożary
okręt Gustloff ma brata bliźniaka Roberta Leya :okret:

Sro 28 Paź, 2009 19:55

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ona napisał:
doktor Rothe


A kto zacz... Question

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 28 Paź, 2009 19:56

Powrót do góry
ona
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Błąd literowy. Chodzi oczywiście o Alfreda Rohde i jego żonę Annę Gertrudę. Niektóre źródła podają, że miała na imię Emma. Być może to dwie różne osoby.

Czw 29 Paź, 2009 8:41

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ale gdzie tu news?
To że Rosjanie i Stasi prowadzili grę w sprawie Komnaty nie jest czymś nowym.
Dla mnie jest ciekawszy fakt, że macki Stasi oficjalnie nie dotarły do żadnego z naocznych świadków lub uczestników akcji ukrywania BK. Czy to możliwe, że żadna z tych osób nie mieszkała w NRD? Statystycznie nieprawdopodobne...

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 05 Lis, 2009 11:06

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozmawiałem ostatnio z kolesiem bodajże z Elbląga, jest on święcie przekonany że BK jest ukryta na terenie mojego miasta. Mr. Green Podobno na wiosnę chce nagłośnić sprawę medialnie i wskazać miejsce ukrycia! Laughing Oby do wiosny! Mr. Green
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 05 Lis, 2009 11:15

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam oglądałem ostatnio program o Hanischu, niemieckie media zmiażdżyły go krytyką. Według autora reportażu zapewniał burmistrza miasteczka o tym że złoto i zagrabione dzieła sztuki znajdują się w zasypanych pomieszczeniach obok miasteczka. Burmistrz wpadł w "gorączkę złota" a Hanisch podobno to wykorzystał aby opłacić godziny pracy specjalistycznego sprzętu. Finałem było to że nie było żadnego pomieszczenia ani skarbu, burmistrz wycyckał się z tysięcy euro a Hanisch zawinął się na motorze i papa odjechał. Została tylko dziura w ziemi i zrozpaczony Burgermeister. Skarbów brak. Reportaż miał na celu podważyć wiarygodność Hanischa i mediom się to udało.
A jak pojadę nad Bałtyk i sobie nazbieram to sam sobie zrobię bursztynową komnatę Wink
http://www.youtube.com/watch?v=rh-JiX-Y6V0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=KYj4tHp_jvE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=oNR-eu3UETE&feature=related

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.


Ostatnio zmieniony przez saddam44 dnia Czw 05 Lis, 2009 11:59, w całości zmieniany 2 razy

Czw 05 Lis, 2009 11:53

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem Prusy był najbardziej prawdopodobne. Mówi się o Dolnym Śląsku jako o miejscu bezpiecznym zarówno ze względu na brak nalotów, ale i fakt, że był to region od wieków należący do Niemiec. Jednak Prusy o wiele bardziej były związane z Niemcami i tym bardziej nikt nie przypuszczał, że mogą być włączone w granice Polski i Rosji. To byłoby naturalne miejsce ukrycia.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 05 Lis, 2009 11:55

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co myślicie o opcji "Gustloff" ?
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Czw 05 Lis, 2009 12:04

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Gustlofie najwczesniej byli po wojnie Rosjanie. Gdyby BK tam byla to nie byloby powodu zeby to ukrywac. W czasach Zimnej Wojny bylby to swietny news - informacja jak to faszystowski gad ukradl BK a Armia Czerwona dolozyla wszelkich wysilkow i ja odzyskala.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 09 Lis, 2009 10:34

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No racja, jest możliwe to że BK przetrzymywana w jakimś magazynie spłonęła podczas bombardowania albo ostrzału z tego co wiem bursztyn się pali ?
Wtedy znowu by był wiadomy jej los.
Znalazłem taki oto artykuł, podobno na pokładzie Junkersa przetransportowano ją do Rerik ale według pilota który nie pilotował samolotu miał to uczynić mechanik który według niego lepiej latał niż on sam ??? Oj dziwne story. Niestety tekst w niemieckim Smutny
http://www.gomopa.net/Finanzforum/nachrichten-und-meldungen/bernsteinzimmer-nazis-versteckten-es-an-der-ostsee-127013.html
Druga opcja to zatopienie skrzyń w Litewskim jeziorze jak dla mnie też odpada żaden skarb na dłuższą metę w takiej skrytce nie przetrwa.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.


Ostatnio zmieniony przez saddam44 dnia Wto 10 Lis, 2009 8:35, w całości zmieniany 1 raz

Pon 09 Lis, 2009 12:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.