| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
wracając do tematu: w innym wątku przytoczyłem taki fragmencik z DWS W. Churchilla - akurat wpisujący się kontekst tej dyskusji:
Cytat:
Oto właśnie odpowiedź na pytanie: ”DLACZEGO POZOSTAWALIŚMY BIERNYMI OBSERWATORAMI DO CZASU, AŻ POLSKA ZOSTAŁA ZNISZCONA?”.


Ta bitwa została przegrana kilka lat wcześniej. Szansa zwycięstwa istniała w r. 1938, kiedy Czechosłowacja była państwem niepodległym. W r. 1936 nie natrafilibyśmy na żaden poważniejszy opór. A w r. 1933 zwykły reskrypt z Genewy wystarczyłby, żeby Niemcy zastosowały się do przedstawionych im żądań.


Sądzę, że trochę to wyjaśnia sytuacje polityczna i - nie tylko z polskiej strony - podejście do działań Hitlera od 1933 roku.
Pozdrawiam

Pon 17 Lis, 2008 21:20

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
146 lat - państwo krzyżackie (1308-1454),
339 lat - Królestwo Polskie (1454-1793),
26 lat - Wolne Miasto Gdańsk (1807-1814 i 1920-1939),
126 lat - Prusy, Cesarstwo Niemieckie i III Rzesza (1793-1945, z przerwami),
63 lata - Polska.


przed 1308r. Gdańska nie było Wink

Gdańsk był polski i co najważniejsze, swoją potęgę gospodarczą zawdzięczał handlowi, którego źródłem były ziemie polskie... Oczywiście, jeżeli odrzucimy nacjonalizmy lokalne i narodowościowe oraz uświadomimy sobie co to znaczy polskie, niemieckie czy hanzeatyckie.

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 20 Sty, 2009 16:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 Strona 6 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.