| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mina ? niemiecka ? piasta ?

Tak łaziłem po złomowisku.
I za 2 pln pobrałem po ostrym targowaniu, jako piasty kawałek.
a jest to ??? chyba mina co ???
znaczy wydmuszka pusta , a może piasta ?



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 14 Maj, 2005 20:26

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radziecka mina przeciwpiechotna typu POMZ-2M. Do środka wsadzało się ładunek wybuchowy i nabijało na pal i w ziemię.
_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Sob 14 Maj, 2005 21:54

Powrót do góry
Landminer
Sierżant

Sierżant





Posty: 95
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Raczej POMZ-2.

POMZ-2M czyli "modernizowana" ma gwintowany otwór pod zapalnik i była produkowana dopiero po wojnie.

_________________
Grzegorz Franczyk "Landminer"

Sro 18 Maj, 2005 12:03

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

brak gwintu,

Sro 18 Maj, 2005 12:42

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

Hmmm...Grzesiu- a policz ilość odłamków na fragmentacyji. Nie bardzo pasuje do POMZ-a , ja obstaje za stara dobra - niemiecka konstrukcja. Bezgwintową , z charakterystycznym wejściem na zapalnik, znacznie wezszym niz w pomz.

To- ten sam badziew, który wychodzi wiadrami na Mierzei, we Fromborku czy na Mazurach. Nie bardzo pasuje- na radziecka konstrukcje:)UśmiechUśmiech

Pozdro.India.

Sro 18 Maj, 2005 17:36

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie , bo skoro miałaby być powojenna to skąd w lesie, by była.
Bo złomiarz co ją przyniósł mówił że była w lesie i powiedział gdzie, a tam poligonu nie było w promieniu 20 km.
Bardzo szczęśliwy

Sro 18 Maj, 2005 21:30

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja mam tą radziecką wersję - ma trochę wyższą kryzę na dole i jest gwintowana. Zresztą z założenia wersję ćwiczebną z białym paskiem na obwodzie. Jak odbiorę aparat z naprawy to wkleję zdjęcia.

Sro 18 Maj, 2005 23:19

Powrót do góry
Landminer
Sierżant

Sierżant





Posty: 95
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

India litości... Zszokowany Skąd nagle teoria o niemieckich minach wyglądających jak POMZ ???? siedzę w temacie kilkanaście lat i w życiu nie zetknąłem się z taką informacją, choć mam i oryginalne instrukcje i materiały opracowane w Sprengschule Dresden.
W życiu niemcy nie robili takich min! Jedynie Stockmine 43 z betonu mieszanego ze złomem. Zresztą po diabła mieliby robić jak rosjanie je produkowali w takich ilościach, że dla wszystkich starczało Bardzo szczęśliwy

_________________
Grzegorz Franczyk "Landminer"

Czw 19 Maj, 2005 14:37

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poki - co nie ma teorii o niemcach przypominajacych POMZ, a jedynie rozwazanie- czy nie jest to cos starego niemieckiego ?

Pomz 2-jakie mialam w reku rózniły sie szczególami od tego co pokazał na zdjeciu szponiasty. JAk chocby dlugoscia kryzy, iloscia odlamkow na fragmentacji czy otworem na zapalnik.

Oczywiście rozne fabryki mogly miec jakies tam niewielkie roznice w wygladzie produktu finalnego...Ale chyba czegos takiego jak gwint raczej nie zapominano wytworzyc?

Nie siedze w minach ruskich, ale jeśli nie jest to nic niemieckigo- jak pisze Landminer-moze nalezałoby sprawdzic, czy te róznice przypadkiem nie wskazuja na wojennego POMZ?

India

Czw 19 Maj, 2005 20:27

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To skorupa starej miny POMZ, ale polskiej produkcji. teraz takich sie juz nie używa. Może jeszcze gdzieś sa w gablotach w wojsku , albo ganinetach PO. Po części macie rację miny te mają dwa otwory. Mały gwintowany do zapalników - zawsze gwint prawy (normalny) i otwór duży nie gwintowany na trzonek do mocowania na kołku grubości trzonka od miotły. Śr gwintu jak dla zapalnika UZRG 1. Różnica w zapalniku, zamiast łyżki odciąg. Ta dziura grupsza nigdy nie była wypełniana do końca trotylem i trotyl z tych min nie wypada, jest w środku wylany tak jak w granatach o ile mina nie jast ćwiczebna.

Ostatnio zmieniony przez .... dnia Pią 20 Maj, 2005 0:39, w całości zmieniany 1 raz

Czw 19 Maj, 2005 23:36

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra ja się już pogubiłem. Pogrzebałem trochę w necie i znalazłem to:
POMZ różne oznaczenia jedne jako 2 drugie jako 2M i różne wyglądy
http://pratyeka.org/weaponry/
http://members.iinet.net.au/~pictim/mines/photos/pomz2.html
http://www.jca.apc.org/banmines/materials/photograph/land%20mine%20sample/POMZ2M.html
http://members.iinet.net.au/~pictim/mines/photos/pomz2.html
http://tewton.narod.ru/mines/pomz-2.html

I mój ukochany prywatny POMZIK 2(M?)
wystarczy kliknąć na miniaturkę a w nowym oknie wyswietli sie duża fotka.

Grzegorz wytłumacz to łopatologicznie wkońcu jak wygląda POMZ 2 i jak POMZ 2M Zszokowany

_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Pią 20 Maj, 2005 0:08

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miny POMZ 2 i POMZ 2M (mała) różnią sie wielkoscią i ciezarem. Dalsze oznaczenia mówią o typie defragmentacji, mówiąc prościej wersjach odlanego korpusu. Odpowiedni do miny mniejszej i wiekszej stosuje się dłuższe i krótsze zapalniki MUW (odciągowe) lub typu MD (naciskowe). Janka to mina POMZ 2 twoja POMZ 2M.

Pią 20 Maj, 2005 0:38

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Landminer napisał:
POMZ-2M czyli "modernizowana"

UNDERGROUND napisał:
POMZ 2M (mała)


hmm....mała,modernizowana...........
Adam byłeś saperem czy mi się zdaje Question Bardzo szczęśliwy

_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Pią 20 Maj, 2005 0:42

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myśmy określali M od słowa rosyjskiego Malutka, moze i potocznie na zasadzie weż te malutkie. Jak po rosyjsku jest modernizowana nie wiem, ale może gdzieś w literaturze ktoś uzywał takiego mądrego terminu. Dla mnie z M - to jest ta mniejsza. Saperem nie byłem, ale 30 lat temu jak się trafiło do jednostki liniowej trzeba było przejść między innymi przeszkolenie sapersko-minerskie, praktycznie dotyczyło to każdego. Każdy żołnierz musiał wiedzieć, jak ługo pali się lont, jak założyć trotyl na tory, jak stawiać miny przeciwpiechotne czy umieć je rozpoznać.

Pią 20 Maj, 2005 9:47

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obiecane wcześniej zdjęcia mojej ćwiczebnej miny POMZ2


Opis załącznika:
Otwór do osadzenia na kołku

Opis załącznika:
Otwór z gwintem do zapalnika

Opis załącznika:
Korpus miny oznaczony białym paskiem (ćwiczebna)

Sro 25 Maj, 2005 1:18

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

UNDERGROUND napisał:
To skorupa starej miny POMZ, ale polskiej produkcji. teraz takich sie juz nie używa. Może jeszcze gdzieś sa w gablotach w wojsku , albo ganinetach PO. Po części macie rację miny te mają dwa otwory. Mały gwintowany do zapalników - zawsze gwint prawy (normalny) i otwór duży nie gwintowany na trzonek do mocowania na kołku grubości trzonka od miotły. Śr gwintu jak dla zapalnika UZRG 1. Różnica w zapalniku, zamiast łyżki odciąg. Ta dziura grupsza nigdy nie była wypełniana do końca trotylem i trotyl z tych min nie wypada, jest w środku wylany tak jak w granatach o ile mina nie jast ćwiczebna.

Ładunek wybuchowy tej miny stanowi nabój wiertniczy 75g trotylu prasowanego. Jest on wkładany do środka przed ustawieniem miny. Trotyl lany nie mógłby detonować od zapalnika. Potrzebuje zapalnika pośredniego.

Sob 28 Maj, 2005 21:53

Powrót do góry
M4r0
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnio trafiliśmy z znajomym na skład skorup min pomz-2 (razem 6) z orginalną farba i nie zardzewiałe na poligonie starym i mam takie pytanie:

Czy skorupa która nie ma gwintu jest miną ćwiczebną? Odłamków jest 60 (tych kwadracików) a także ile by mnie kosztował dezaktywowany zapalnik do tej miny i ew. trzonek jaki używali?

Wto 09 Sie, 2005 14:10

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skorupa, której otwór na zapalnik nie ma gwintu jest od POMZ-2. Gdyby miał gwint byłby od POMZ-2M. I obydwie są bojowe.

Wto 09 Sie, 2005 21:47

Powrót do góry
M4r0
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo.

Sro 10 Sie, 2005 3:03

Powrót do góry
miro5671
Kapitan

Kapitan





Posty: 1077
Skąd: ,,Brzegers,,
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stryju 68 stwierdza fakt niepodważalny.Chciałbym tylko dodać jeszcze ciekawostke.Rosjanie pod koniec 44 roku nie gwintowali już otworów pod zapalniki w tych minach,przyczyna prosta - pośpiech.Zapalniki były obsadzane na parafine - 100% sprawdzone...Był to prymityw lecz bardzo skuteczny...Najczęściej wbijane były w ziemie na całą długość drewnianego kołka w odległości 2-4m od rosnącego drzewa.Następnie robiono połączenie zabezpieczenia zapalnikowego z drzewem za pomocą drutu - na wysokości ludzkiej łydki.W ten sposób zabezpieczone radzieckie pozycje były nie do przejścia - zwłaszcza nocą.Kilka razy napotkałem w ten sposób zabezpieczone ruskie okopy - poprzewracane skorupy pomz i walające się strzępy drutów - niejednokrotnie miedzianych,wychodzących z pod kory drzewa. Pozdrawiam Miro. Bardzo szczęśliwy Piwo
_________________
Strona z info.O Zlotach Poszukiwaczy Skarbów : https://www.facebook.com/ZlotyPoszukiwaczy

"...Poszukiwanie skarbów jest nie tyle zawodem, co stylem życia.
- Howard Jennings

Wto 02 Maj, 2006 10:10

Powrót do góry
Loslau
Leutnant

Leutnant





Posty: 260
Pochwał: 17
Skąd: Rheinland-Pfalz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niewiem nad czym tu tyle kombinować...
Różnica w budowie skorupy POMZ-2 a powojenną POMZ-2M jest wystarczająco wyrażna.
Pozdro.



Opis załącznika:

Sro 03 Maj, 2006 20:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.