| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

herby na tarczy

Witam
Na jednym z pomników pośmiertnych jest dwie złączone tarcze herbowe na których umieszczone jest po cztery herby. Proszę znawców heraldyki o wyjwśnienie czy dotyczą one przedków zmarłego czy może coś innego. Obraz na załączniku.
Pozdrawiam
poraj



Opis załącznika:

Sob 09 Lut, 2008 11:13

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż - wydaje się, że są to herby rodowe pochowanego - ale podzielenie tarczy na 4 części i umieszczenie na niej polskich herbów szlacheckich (z jednym wyjątkiem) jest dla mnie dziwne - spotykam się z tym po raz pierwszy (ale nie jestem zawodowym heraldykiem...)

Oto ich identyfikacja (podaję tak jak widzimy - daruję sobie nomenklaturę heraldyczną):

herb 1:
Bogoria | Sforza/Visconti
Dębno | Bogoria

herb 2:
Poraj | Topór
Odrowąż | Gryf

Póki co - tyle mogę na ich temat powiedzieć...
pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sob 09 Lut, 2008 14:48

Powrót do góry
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Hebry te znam również i nawet mogę je powiązać ze zmarłym i jego żoną.
Moje przypuszczenia w tym temacie sa takie, że są to herby dziadków pochowanego. Wskazywałaby na to ich liczba (jedna tarcza strona ojca - dziadek, babka, analogicznie druga strona matki). Druga moja teoria to taka, że umieszczone sa herby obojga pochowanych (w nagrobku o czym nie wspomniałem pochowane jest małżenstwo). Jednak z uwagi na fakt, że w nagrobku dużo wcześniej pochowano męża i to jemu wykonano nagrobek (wykonała go własnie żona) bardziej skłaniałbym sie do pierwszej teorii. Będę jednak czekał na wypowiedź heraldyka jak to było praktykowane z umieszczaniem po cztery herby na tarczy, gdyż nie jest to jedyny przypadek.
Interesuje mnie również jak "czytać" herby z tablicy w pionie czy poziomie tj. czy np. ktoś miał w przpadku pierwszej tablicy herby po przodkach Bogoria i Sforca czy Bogoria i Dębno. Pozdrawiam
poraj

Nie 10 Lut, 2008 11:37

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż - o dzieleniu tarczy tu:
http://uk.geocities.com/barensteel/quarters.html

Najprościej można powiedzieć tak (gdy w każdym polu jest co innego, zaś rodzice również mają herby 4-polowe - herb 2.):
pole 1: herb ojca / dziadka
pole 2: herb babki od strony ojca
pole 3: herb dziadka od strony matki
pole 4: herb babki od strony matki

Zaś według:
http://www.cyf-kr.edu.pl/~mxtopor/herbarz/herbarz/stronagl/teoria/zlozone/zlozone.html
w herbie 2 mamy:
pole 1: herb ojca / dziadka
pole 2: matki / dziadka od strony matki
pole 3: herb babki od strony ojca
pole 4: herb babki od strony matki

Jeśli chodzi o herb 1. - w polu 4. powtórzony jest herb z pola 1.
Interpretacji może być kilka, ja stawiałbym na:
pole 1 i 4: herb ojca / dziadka
pole 2: herb dziadka od strony matki
pole 3: herb babki od strony matki

Generalnie dzielenie tarczy jest charakterystyczne dla heraldyki zachodniej [szczególnie miłowali się w tym Niemcy - ich XIX-wieczne herby to masakra (na w/w stronie jest przykład)] - zaś użycie tego w odniesieniu do polskich herbów to wynik wpływów zachodnich (szczególnie po zaborach) więc stawiam tu na wiek XVIII.

Mam nadzieję, że artykuł, do którego link umieściłem powyżej rzuci co nieco światła.
Wyluzowany
pzdrwm

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 10 Lut, 2008 12:27

Powrót do góry
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki, o takie wyjaśnienie mi chodziło. Potwierdziło ono moje przypuszczenia iż mogą to byc herby dziadków. Wniskuję również, że pierwsza tarcza odnosi sie do zmarłego a druga do jego żony - czy dobrze?
Dodam, że nagrobek pochodzi z 1622 r.
Jeszcze raz piękne dzięki.
Pozdrawiam
poraj

Nie 10 Lut, 2008 16:12

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

poraj napisał:
(...)w nagrobku (...) pochowane jest małżenstwo

poraj napisał:
Wnioskuję również, że pierwsza tarcza odnosi sie do zmarłego a druga do jego żony - czy dobrze?

Na to by wychodziło...
pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 10 Lut, 2008 16:42

Powrót do góry
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po dokładnej analizie zamieszczonych na tarczach herbów doszedłem do wniosku, że nie ma tam herbu Sforza lecz jest polski herb Wąż. Wskazuje na to róznica w kształcie ogona węza oraz trzymane w pysku nie ludzkie ciało a jabłko. To dla informacji @mboro i innych, których iteresowały te zagadnienia.
pozdrawiam

Pią 29 Lut, 2008 11:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.