| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co to byla za budowla???

Nie wiem czy ten obiekt pasuje do dzialu fortyfikacje, bo mam watpliwosci co do jego militarnego przeznaczenia... Ale moze ktos z Was bedzie mial jakis pomysl, co to moglo byc. Dodam ze obiekt najduje sie w srodku lasu na polnoc od Gorowa Ilaweckiego. Co prawda w poblizu byl niemiecki poligon ''Stablack'' (opisywany w ostatnich numerach Odkrywcy), ale od tego obiektu do granicy poligonu jest jakies 1,5km...


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 02 Lut, 2008 16:09

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kolejne...


Opis załącznika:
zawias

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
okop???

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 02 Lut, 2008 16:12

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, jak w przypadku b.podobnego obiektu z okolic Bochni - jest to schron na tarcze na strzelnicy.Za nim widoczne nawet resztki kulochwytu.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 02 Lut, 2008 16:32

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzieki Grendel, powiem Ci ze kojarzylem ten obiekt ze schronem o ktorym wspominasz, ten jest tylko w o wiele gorszym stanie!!! Tak kulochwyt jest wyraznie widoczny!!! Raz jeszcze dzieki!!! Piwo

Pozdrawiam!!!
DAMIAN

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 02 Lut, 2008 16:45

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - a masz pomysł na jakiś mocniejszy argument? bo mnie to wygląda raczej jak wstępny osadnik przy punkcie czerpania wody, albo coś równie dziwnego.

zwróć uwagę na dół TEGO zdjęcia - po mojemu wygląda na doprowadzenie wody. w krótszym ramieniu znajdowałby się wtedy przelew i czerpnia. to oczywiście tylko gdybologia - ale gdyby to był schron - dziwnym byłby na przykład brak wejścia (jakiekolwiek schody lub ich resztki)...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sob 02 Lut, 2008 18:01

Powrót do góry
scout1942
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mi to trochę przypomina strzelnice podziemną jaką widziałem w swojej okolicy ale chyba za krótka.

Sob 02 Lut, 2008 18:54

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotr Kmiecik napisał:
Grendel - a masz pomysł na jakiś mocniejszy argument? bo mnie to wygląda raczej jak wstępny osadnik przy punkcie czerpania wody, albo coś równie dziwnego.

zwróć uwagę na dół TEGO zdjęcia - po mojemu wygląda na doprowadzenie wody. w krótszym ramieniu znajdowałby się wtedy przelew i czerpnia. to oczywiście tylko gdybologia - ale gdyby to był schron - dziwnym byłby na przykład brak wejścia (jakiekolwiek schody lub ich resztki)...



Ale doprowadzenie wody dokad??? I komu bylo by to potrzebne w srodku lasu zwazywszy na to ze kilka metrow od tej budowli plynie rzeczka i znajduje sie ona ponizej jej poziomu... Ja wiem jak sprawdzic teorie Grendela, jesli byla to strzelnica to wokol musi byc masa pociskow, zwlaszcza w kulochwycie...

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 02 Lut, 2008 19:32

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W takim podobnym schronie na strzelnice przesiedzialem sobie pare godzin(nie musialem wtedy broni czyscic,hehe.)Tylko gdzie sa jakies uchwyty lub stosowania na linki?Chyba ze Wehrmacht czymal tarcze na patyku?
_________________
Przepraszam za ortografie

Sob 02 Lut, 2008 22:51

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PanzerII napisał:
Ale doprowadzenie wody dokad??? I komu bylo by to potrzebne w srodku lasu zwazywszy na to ze kilka metrow od tej budowli plynie rzeczka i znajduje sie ona ponizej jej poziomu... Ja wiem jak sprawdzic teorie Grendela, jesli byla to strzelnica to wokol musi byc masa pociskow, zwlaszcza w kulochwycie...


doprowadzenie wody dokądkolwiek. osiedle, obóz, jakiś rejon umocniony, miasteczko. wody powierzchniowe się do picia wprost nie nadają - muszą być przynajmniej wstępnie odfiltrowane. pierwszym elementem takich filtrów jest właśnie osadnik, czyli miejsce, gdzie wytrąca się piasek, resztki organiczne i takie tam. biorąc pod uwagę, że całość nadal jest zalana - chyba nie powiesz mi, że rzeczka zabiera całą wodę?
żeby jeszcze bardziej zamącić - takie górskie punkty poboru wody były dość popularnym rozwiązaniem.

natomiast pomysł na sprawdzenie teorii Grendela jest rzeczywiście dobry i - o ile znajdziesz pociski - rozstrzygnie sprawę.

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Nie 03 Lut, 2008 3:37

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Popatrzcie na zbocze- jeśli to miałby być kulochwyt to musiał się nieźle zapaść. A drzewka rosną sobie całkiem prosto. Po mojemu to Piotruś ma rację.

Pon 04 Lut, 2008 1:43

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Diabli wiedzą - może i tak...Przyglądając się uważniej zdjęciom można zauważyć, że przynajmniej częściowo (a może i w całości) schron był przykryty stropem na całej szerokości (chyba, że stosowano punktowe tarcze, a nie ruchome, gdyż wtedy byłby strop nad całością i pojedyncze szczeliny).Możliwe, że nie miałem racji.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 04 Lut, 2008 5:57

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wiec, choc pogoda nie dopisala, wybralem sie w to miejsce z wykrywaczem aby sprawdzic okolice i kulochwyt na mozliwosc wystepowania, pociskow, odlamkow... i co sie okazalo, kulochwyt jest wrecz naszpikowany olowiem!!!! Co centymetr to sygnal, a spod cewki wyskakuja setki takich oto splaszczonych pociskow... Mysle ze to dowodzi istnienia w tym miejscu strzelnicy.


Opis załącznika:

Opis załącznika:
no i jeszcze taka ciekawostka w sasiedztwie strzelnicy...

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 09 Lut, 2008 16:02

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Albo o gwałtowności prowadzonych tam walk- o czym może świadczyć istniejący grób.

Sob 09 Lut, 2008 16:17

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ja wiem Human, sadze ze miejsce to jest swietne aby umiescic tam strzelnice. Przed schronem gdzie znajdowaly sie tarcze, rozciaga sie dobre 100m plaskiego terenu (to samo za kulochwytem), po prawej stronie jest strome i dlugie wzniesienie oslaniajace pole ostrzalu, zas po lewej stronie plynie rzeczka, ktora swietnie utrudniala nieporzadane wtargniecie na linie strzalu...no i setki pociskow w kulochwycie...
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 09 Lut, 2008 20:36

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko, że zasadniczym problemem jest tutaj duże doświadczenie Rabe, bo tak się składa, że Rabe jest architektem i nie tylko. I dość rozsądnie tłumaczył dlaczego uważa, że to jest żabnik, tfu osadnik Laughing

Sob 09 Lut, 2008 21:49

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hehehe, wcale nie twierdze ze Piotr nie moze miec racji, ja sie przy niczym nie upieram..., a tak wogole to znacie moze jakies fotki takich przedwojennych lub juz drugowojennych strzelnic??? Jestem ciekaw jak to wygladalo, ale w internecie nic nie znalazlem!!!
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 09 Lut, 2008 22:45

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

doświadczenie doświadczeniem - wcale to nie znaczy, że zawsze muszę mieć rację - tym bardziej, że ani schronów ani oczyszczalni nie projektowałem, a "historycznie" również specjalizuję się w zupełnie innym okresie.
ale...
czy ów wał podejrzany o bycie kulochwytem był naszpikowany "po całości", czy jednostronnie?

P.S.
prawdopodobnie bardzo pomógłby w identyfikacji względnie dokładny podkład geodezyjny, inwentaryzacja lub mapa w dużej skali. teren jest zadrzewiony, więc google earth niestety odpada (a może coś widać?)

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sob 09 Lut, 2008 23:20

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
czy ów wał podejrzany o bycie kulochwytem był naszpikowany "po całości", czy jednostronnie


Teraz dopiero skumalem co miales na mysli piszac ''po calosci''. Niestety sprawdzalem tylko od strony budowli...

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments


Ostatnio zmieniony przez PanzerII dnia Nie 10 Lut, 2008 0:54, w całości zmieniany 1 raz

Sob 09 Lut, 2008 23:30

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no właśnie jeśli cały, to raczej w wyniku działań wojennych. kulochwyt powinien raczej być ostrzelany tylko z jednej strony?
_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sob 09 Lut, 2008 23:36

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hehe Piotrze wczesniej nie zrozumialem do konca Twojego pytania i glupote napisalem. Powiem szczerze ze sprawdzalem tylko te strone od budowli, wiec nie wiem jak jest z drugiej strony...
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments


Ostatnio zmieniony przez PanzerII dnia Nie 10 Lut, 2008 0:51, w całości zmieniany 1 raz

Sob 09 Lut, 2008 23:45

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja też nie jestem pewny, ale po mojemu to działa tak (wyprostujcie, jeśli nie mam racji):
kulochwyt ma zabezpieczać teren za strzelnicą przed pociskami. czyli powinien być ostrzelany jedynie od strony stanowisk strzeleckich, nie?
nie sądzę również, żeby był usypywany "na styk", tzn żeby pociski przedostawały się na drugą stronę. przypuszczam raczej, że nie docierały nawet do połowy?

ot, taka pokrętna logika - ale czasem się sprawdza. Wink

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sob 09 Lut, 2008 23:50

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w zasadzie jak tak dłużej pomyślałem, to jest jeszcze jedna rzecz (w zasadzie dwie) wskazujące, że to jednak nie strzelnica. po pierwsze - tam z obu stron jest rzeczka, teren ogólnie robi wrażenie dość wilgotnego i niezbyt zagospodarowanego (również w przeszłości). a po wtóre - spore nachylenie terenu. strzelnica chyba powinna być możliwie płaska?
_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Nie 10 Lut, 2008 22:42

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może to dla Gebirgsjager specjalnie Wink Laughing
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 10 Lut, 2008 22:58

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Strumienie mają do siebie to, że potrafią dość znacznie zmienić bieg w ciągu kilku lat.A od końca wojny minęło już lat całkiem sporo.Tym bym się więc nie sugerował.
Prócz tego, nie we wszystkich strzelnicach nasyp służy za kulochwyt, a przynajmniej nie całkowicie.Na wielu poligonach na których byłem kulowchwyty nie są stosowane wcale - jest to kwestia wielkości obszaru poligonu. Częściowe nasypy za schronem służyły do mocowania drugiej linii tarcz - celi stacjonarnych, lub tych, które mają być widoczne na tle nieba.Natomiast ze schronu wysuwane są się cele ruchome lub pojawiające się na kilka sekund i znikające.Takie instalacje są na kilku poligonach szkolących załogi transporterów opancerzonych i kawalerię.
Bywa też tak, że właściwy kulochwyt jest kilkaset metrów za schronem tarcz.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 11 Lut, 2008 2:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.