| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rabunek majątku ofiar Treblinki - artykuł

myślę, że warto przeczytać:
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75480,4811664.html

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 14 Sty, 2008 10:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No niezle jaja sie czlowiek dowiaduje. No i co o takich ludziach pomyslec. Nic nie mieli, to tak sie zchamili, jak zwierzeta. I tu mamy przyklad katolickiego kraju.

Pon 14 Sty, 2008 15:06

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hiena cmentarna zawsze budzi wstręt bez wzgledu na to czyje groby rozkopuje , ale artykuł Wyborczej jest szokujący .

Pon 14 Sty, 2008 20:02

Powrót do góry
blue_berry
Bosmanmat

Bosmanmat





Posty: 65
Skąd: Schinesge
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Istotnie wstrząsające, dla mnie zdjęcie z łopatami i czaszkami na pierwszym planie oraz detonowanie grobów za pomocą min i niewypałów to istny szok.
Czytałam, że praktyki rozgrzebywania miejsc masowej zagłady (w wiadomym celu) były po wojnie powszechnością ale nie sądziłam, że robiono ta na taką skalę i w taki sposób....

_________________
"(...)jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą."

Pon 14 Sty, 2008 21:08

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety rozkopywano nie tylko miejsca kaźni. U mnie z latach 50-tych rozryto cmentarz poniemiecki, bo szukano złotych zębów i kosztowności. Cegłę zaś z grobowców sprzedawano okolicznycm rolnikom. Wszyscy wiedzieli kto, ale przytoczę zdanie wypowiedziane przez komendanta MO (kiedy rozmawiał w moim ojcem): "Wiem, że to on, ale co zrobię. Zamknę? Wdowiec wychowuje 9-tkę dzieci, pójdą do Domu Dziecka? Pensji z Lasu nie starcza. Nie pije, wiem że ma broń i kłusuje- ale na własne potrzeby. Mięsem nie handluje. Spokojny chłop. CO mam zrobić?"
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 14 Sty, 2008 21:11

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Podobnie dzisiaj o tym
"
Jak po wojnie przekopywano obóz zagłady w Bełżcu "

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,8940130,Jak_po_wojnie_przekopywano_oboz_zaglady_w_Belzcu.html

Cytat:
... hitlerowskiego obozu zagłady, który funkcjonował w tej wsi pod Tomaszowem Lubelskim od marca do grudnia 1942 r. W tak krótkim czasie wymordowano tam w komorze gazowej, przy użyciu silnika czołgowego, ok. 450 tysięcy Żydów. Przeżyć zdołały trzy osoby. Ciała w części spalone, zostały pochowane w masowych mogiłach na terenie obozu. ...

Czw 13 Sty, 2011 20:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie bronię hien, które rozkopują groby. Jednak musimy tu zachować pewien dystans do sprawy. Lokalna ludność, była rozpaczliwie biedna. Podstawą ich biedy była min. wojna. Nie wiemy, kto był pierwszy który ruszył z łopatą aby później przynieść do wsi kawałek złota. A potem, nikt już tego nie kontrolował. Kto nie szedł, po coś co jest już "niczyje" ten był głupkiem. I tak, profanacja grobów stała się chwilowym powodem dla polepszenia sytuacji bytowej. Łatwym, dodajmy.
Zwykle oceniamy innych ludzi przez pryzmat własnej sytuacji życiowej. Jest to błędna założenie. W okolicy wiosek nie były groby, tylko miejsca prostego, acz nieprzyjemnego, zarobku. I jakby to ohydnie i nagannie, nie brzmiało, to tak właśnie wyglądał mechanizm pozyskiwania dóbr doczesnych. Jestem pewien, że inne groby też byłyby rozkopywane, pod warunkiem że ofiary mogłyby COŚ przy sobie mieć.

Czw 13 Sty, 2011 21:39

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozkopywano groby w każdym państwie , wieku i cywilizacji - standardowy margines. I jak bardzo mnie rozśmieszają ci wszyscy politycy którzy myślą o wojnie z białymi sztandarami a prawda jest taka , że partyzant zmieniał majtki raz na 6 miesięcy , liczyło się życie , handel kwitł , rombanka , dziwki , głód , bieda i strach.

Czw 13 Sty, 2011 22:26

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...oddałeś istotę tego zagadnienia Piwo

Czw 13 Sty, 2011 22:29

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy tematu na temat rabunku majątku ofiar Treblinki, ale w kontekście Złotych żniw:
http://www.polityka.pl/historia/1513096,1,powojenna-prasa-o-zlotych-zniwach-w-treblince.read

Sro 06 Kwi, 2011 20:00

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:
Ciąg dalszy tematu na temat rabunku majątku ofiar Treblinki, ale w kontekście Złotych żniw:
http://www.polityka.pl/historia/1513096,1,powojenna-prasa-o-zlotych-zniwach-w-treblince.read


Sensacyjny fakt, lecz mnie to zupełnie nie dziwi - tak było i będzie i nie trzeba do tego impulsu w postaci wojny. To zwykła ludzka chciwość.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sro 06 Kwi, 2011 21:19

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Poczatkiem lat 80-tych w Tarnowie-Chyszowie zdewastowano cmentarz z I WS, ktory pozniej (przed wojna II) byl cmentarzem garnizonowym.
http://wikimapia.org/13115948/pl/Cmentarz-wojenny-nr-200-Tarn%C3%B3w-Chysz%C3%B3w
Pozostalo tam jedynie okolo 50 nagrobkow (koniec lat 80-tych). Pozostale zostaly uzyte do fundamentow i ogrodzenia dwoch domow budowanych w poblizu. Wlascicielem jednego z nich byl uwczesny vice-minister Gebala. Wczesniejszy I KW w Tarnowie.
Co ciekawsze wykorzystano do tego uczniow szkol srednich.
Na terenie cmentarza zbudowano tez plac zabaw dla dzieci. Pracownicy instalujacy tam hustawki i karuzele opowiadali o czaszkach i kosciach kiedy robili wylewki.

Tak ze nie tylko katolicy, ciemne chlopstwo, bieda okupacja i zydzi. Przewodnia sila narodu tez potrafila.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Czw 07 Kwi, 2011 12:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

twer49:

Cytat:
Tak ze nie tylko katolicy, ciemne chlopstwo, bieda okupacja i zydzi. Przewodnia sila narodu tez potrafila.



Jak zwykle nie na temat, ale zgodnie z Twoim rozumieniem tematu. Informuję, że nie zrozumiałeś. Przypomnę :


Cytat:
Rabunek majątku ofiar Treblinki



O cmentarzach I wojennych i innych zagadnieniach z tego okresu dyskutujemy tu:

http://forum.ioh.pl/viewforum.php?f=41

Czw 07 Kwi, 2011 16:20

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Cytat:
Jak zwykle nie na temat, ale zgodnie z Twoim rozumieniem tematu. Informuję, że nie zrozumiałeś.

Informuje ze zrozumialem Seth. Lecz obawiam sie ze Ty nie rozumiesz.
Rydz smigly napisal:
Cytat:
I tu mamy przyklad katolickiego kraju.

Dlatego dalem taki przyklad mym postem, ze nie tylko katolicy ...itd.
Jesli masz problem ze zrozumieniem Seth wybacz ale to juz nie moj problem. Nie wiem dlaczego zawsze bierzesz do siebie podobne uwagi, ale coz...uderz w stol.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Pią 08 Kwi, 2011 0:42

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Twer49

Cytat:
Jesli masz problem ze zrozumieniem Seth wybacz ale to juz nie moj problem. Nie wiem dlaczego zawsze bierzesz do siebie podobne uwagi, ale coz...uderz w stol.



Zupełnie niezrozumiałe tworzenie kolejnego OT, które w danym temacie nic nie wnosi. Jakie masz problemy ze swoim ego, widać gołym okiem. Są od tego lekarze, będzie lek. Polecam udać się do najbliższego, bo za chwilę nick seth będzie budził u Ciebie niezdrowe skojarzenia.

Twer49:

Cytat:
ze nie tylko katolicy ...itd.


Gdzie napisałem, że tylko Katolicy byli współwinni zbrodni na Żydach Question Gdzie napisałem że wina leży po stronie chrześcijan, Katolików, czy Prawosławnych Question Gdzie Question Określenie winnych za Holocaust pozostawiam Tobie, wszak widać że ZNASZ się na rzeczy.

I jeszcze jedno rozmawiamy tu o rozgrabionym majątku ofiar z Treblinki.

Pią 08 Kwi, 2011 16:35

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie temat dotyczy Treblinki i proszę skupić się na tym wątku bez osobistych wycieczek.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 08 Kwi, 2011 17:49

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Drogi Seth czy mozesz mi pokazac w mym poprzednim nicku gdzie napisalem ze Ty napisales cos na temat katolikow?. Piwo
Wyraznie napisalem ze to cytat Seth Rydza Smiglego.
Wystarczylo poprostu przeczytac, takie to proste.
Co do lekow Seth, moze potrzebujesz krople do oczu.
Nick Seth od lat dwoch mego pobytu tutaj budzi jedynie ...(ale oczywiscie bez wycieczek osobistych) a nie niezdrowe skojarzenia drogi Seth.
Zycze duzo zdrowia .
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 09 Kwi, 2011 0:46

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@twer49 piszemy tylko na temat. Ty i Seth wyraziliście już swoje poglądy i czas skończyć te wywody, które nic nie wnoszą do tematu.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sob 09 Kwi, 2011 8:10

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Przepraszam Kris, masz racje wystarczy juz tego cyrku. Nie bylo tematu.
Seth. Piwo
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 09 Kwi, 2011 14:26

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

twer49 Piwo

Sob 09 Kwi, 2011 15:00

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Podobny problem maja i na Ukrainie .

W m.Sosonki ok.3km od m.Rowne jest wielka zbiorowa mogiła rozsztrzelanych za jeden dzień (6.11.1941) ok.17.000 mieszkańców getto z m.Równe
Była to prawie połowa mieszkańców tego miasta ( w tym czasie liczyło 36tys. mieszkańców)
http://www.gazeta.rv.ua/articles/view/2006-11-13/8261.html
http://www.bbc.co.uk/ukrainian/domestic/story/2006/11/061106_sosonki_holocaust.shtml

Oczywiście jak zwykle poszukiwali złota.

Wto 21 Cze, 2011 10:37

Powrót do góry
sergiuszg44
Kapitan

Kapitan





Posty: 1205
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żydzi nazywają to zbieraniem pamiątek

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/izraelczycy-chcieli-wywiezc-pamiatki-z-b-obozu-zag,1,4669088,region-wiadomosc.html

_________________
HEMOS PASADO !

Sob 25 Cze, 2011 15:27

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszyscy kopali, tom i ja

Cytat:
- Dlaczego? - pytam.
- Bo Jadzia kopała, bo inni kopali, bo żyli w biedzie, bo wszystko zniszczone, a na roli ciężka praca. A jak się rozniosło, że jeden znalazł, to każdy chciał - mówi Józefa.

Trudno to zrozumieć.
Cytat:
To, co płytko, było już za mnie przekopane, dlatego szło się na pole, tam, gdzie chowano ciała z połkniętymi klejnotami. Ludzie kopali głębokie doły, by to wygrzebać. Ciała, tam, gdzie ich nie palono, były wyrywane z ziemi, a kopacze nurzali się w tym, by wymacać pierścionek.

Kazimierski widział, jak z jamy, w której siedziało pewne małżeństwo, dobiegł brzęk monet. Ludzie puścili się w dół, podrzucali te monety, uciekali do góry, a tam już następni im wyrywali.


Więcej na:
http://wyborcza.pl/1,111789,9917976,Wszyscy_kopali__tom_i_ja.html?as=1&startsz=x

Wto 19 Lip, 2011 18:08

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytam to wszystko i się zastanawiam: komu tak bardzo zależy, żeby zohydzić obraz Polski i Polaków w Europie i na świecie pod płaszczykiem dokopywania się do tzw. "prawdy" historycznej? Komu to ma służyć? I po co?

Wto 19 Lip, 2011 20:22

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56;

Cytat:
komu tak bardzo zależy, żeby zohydzić obraz Polski i Polaków w Europie



Wystarczy dzisiaj pojechać za granicę i zobaczyć kto tak ciężko pracuje na negatywnym wizerunkiem Polaka. Jeżeli byłeś to wiesz, jeżeli nie, to Ci powiem. Sami Polacy i robią to w sposób destrukcyjnie skuteczny.
Wracając do meritum, to fakt rabowania grobów jest naganny, jednak dotyczy on marginalnej grupy społeczeństwa. Z drugiej strony, patrząc na dokonania Polaków względem nekropolii niemieckich ( ewangelickich), to też jesteśmy w czołówce. Snadź taka u nas tradycja.

Wto 19 Lip, 2011 20:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.