| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan

Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hermann Kusmanek-za i przeciw

Nazwisko Kusmanka nierozerwalnie związane jest z walkami o Przemyśl w latach 1914-1915. Był on wówczas komendantem twierdzy. Postać ta budzi jednak kontrowersje.
Z jednej strony niewątpliwie należą mu się wyrazy uznania za dowodzenie podczas I oblężenia Przemyśla oraz za długotrwałą obronę podczas II oblężenia (listopad 1914 – marzec 1915), z drugiej jednak strony...

Jest wiele „ale”. Jednym z nich jest np. dziennik węgierskiego oficera 23 DP, odnaleziony na pocz. lat 60. w budynku przy ul. Dworskiej 4 w Przemyślu. Wpis z 15 lutego 1915 r. brzmi (podaję za: „Węgrzy w twierdzy przemyskiej w latach 1914-1915”, redaktor Istvan Lagzi, Warszawa-Przemyśl 1985, s. 148):
„Kuzmanek [pisownia oryginalna – tak w książce; przyp. mój] zupełnie oszalał ze sprawą oddawania honorów... zwraca uwagę tylko oficerom węgierskim, dlatego, że nienawidzi nas, Węgrów, ponieważ różnimy się od jego... hordy mięczaków. W ogóle nigdzie nie spotkaliśmy się z sympatią i uznaniem, do czego nasze wojska upoważnia waleczność i wytrwałość, z jaką prowadzą tu walkę. A Kuzmanek przed okrążeniem twierdzy chodził i błagał, by przydzielono mu tylko Węgrów, a teraz nie potrafi nas docenić. [...]”

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat niewątpliwie ciekawej postaci, jaką był CK-generał Hermann Kusmanek.

Nie 16 Gru, 2007 16:37

Powrót do góry
flieger
Szeregowiec

Szeregowiec

Kusmanek a Węgrzy

Witam!
Śledzę duskusję Pana na forum z Panem J.Bator a tak się składa, ze akurat Twierdza Przemysl jest mi bliska. Nie aspiruję do miana fachowca w temacie historii wojskowości. Bo nim nie jestem - siebie określam jako pasjonata Armii Austrowęgierskiej i samej Monarchii. Tłumaczę sobie ten fakt tym, ze mieszkam w dawnej GALICJI a co najważniejsze moja Babcia była urodzoną za panowania Cesarza Franciszka Józefa czyli jego poddaną a wyszła za mego dziadka z kolei poddanego Cara Rosji.Coś w tym musi być.
Ale mam pytanie. Co Pan chce osiągnąć przez wywołanie dyskusji nad sposobem odnoszenia się ówczesnego Komendanta Twierdzy Hermanna von Kusmanek do zołnierzy wegierskich w Twierdzy. Czy to znów prowokacja w stosunku do autora "Wojny Galicyjskiej" Pana J.Bator ( którego nie znam - no bo skąd! jak i Szanownego Pana).
Uważam, że trudno nam dzisiaj oceniać co było wówczas. Pan zapewne porusza się wsród stosów dokumentów takich czy innych.Mówiących o tamtych wydarzeniach. Mozna by rzecz, że liczy Pan na reakcję niejako obronną Pana J. Batora gdyż porusza Pna temat " węgierski" > Ówczesnie i Wegrzy i "dzisiejszy Pan J. Bator jak sime zorientowałem tez Węgier.
No i ma Pan dyskusję zaczętą.
Pozdrawiam
Laughing
PS A tak propos. Książkę "Wojna Galicyjska" przeczytałem i zapewniam Pana, że nie odniosłem dyskomfortu co danych liczbowych czy żródeł informacji na jakie w przypisach sie powoływał autor.

Pią 29 Lut, 2008 22:40

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan

Pochwał: 6

Re: Kusmanek a Węgrzy

Ze znacznym opóźnieniem odpowiadam...

flieger napisał:
Ale mam pytanie. Co Pan chce osiągnąć przez wywołanie dyskusji nad sposobem odnoszenia się ówczesnego Komendanta Twierdzy Hermanna von Kusmanek do zołnierzy wegierskich w Twierdzy.

Chciałem podyskutować o postaci Kusmanka (co niestety się nie udało, bo jakoś poza Tobą, Lotniku Wink , nikt nie chciał się wypowiedzieć). Nie ukrywam, że liczyłem na reakcję Juliusza Batora i jego ustosunkowanie się do wiadomego cytatu, ponieważ na kartach "Wojny galicyjskiej" Kusmanek jawi się jako wspaniały dowódca, a Węgrzy jako świetni żołnierze - zastanawiające jest więc skąd się miał brać negatywny stosunek komendanta twierdzy do oficerów najbardziej wartościowej dywizji broniącej Przemyśla.
J. Bator napisał na początku stycznia b.r. co następuje: "o Kusmanku się wypowiem (treść pamiętnika oficera węgierskiego nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem). Niestety, w moim życiu zaszły i zajdą w najbliższym czasie tak poważne wydarzenia rodzinne, że nie będę w stanie brać udziału w żadnym forum przez pewien czas (być może nawet dwa najbliższe tygodnie)." Od tejże deklaracji minęły już nie dwa tygodnie, a pełne pół roku, a opinii jak nie było, tak nie ma... Niemniej podbudowany jestem inną deklaracją autora "WG": "Wykorzystywać mojej nieobecności nie radzę, gdyż po załatwieniu spraw rodzinnych z pewnością powrócę na forum, a nigdy nie zapominam kreciej roboty, zniewag i chamstwa.", więc liczę na to, że kiedyś się znowu zjawi, przeczyta tą wypowiedź i skłoni go ona do działania Uśmiech

Zaś co do wypowiedzi: "Książkę "Wojna Galicyjska" przeczytałem i zapewniam Pana, że nie odniosłem dyskomfortu co danych liczbowych czy żródeł informacji na jakie w przypisach sie powoływał autor."

Ja natomiast taki dyskomfort odniosłem Wink

Pią 25 Lip, 2008 10:58

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel

Pochwał: 1

Może abstrahując od wycieczek osobistych odgrzebię ten temat jako że Twierdza Przemysl to jedne z moich ulubionych epizodów I wś. Gen. Kusmanek dla mu wspołczesnych był najpierw zdrajcą, którego postawiono przed sądem po powrocie z niewoli i którego w wyniku owego procesu uniewinniono. Oficjalną wersję mamy taką, że Twierdza została poddana w obliczu braków żywnościowych i grożącego buntu części załogi. Sądzę że skoro Kusmanek został uniewinniony to te powody musiały być prawdziwe. A nie ma na świecie osoby którą wszyscy by lubili - tym bardziej jesli ta osoba jest dowódcą twierdzy, w której wielonarodowa (pierwszy punkt zapalny) załoga narzeka na braki żywnościowe (drugi punkt)...

Czw 29 Lip, 2010 10:07

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: