| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurt Eimann i jego jednostka SS

Poszukuję informacji o jednostce Kurta Eimanna która została sformowana bez zgodny Himmlera, powstał konflikt - o co w tym chodziło ?

Jednostka ta działała na Pomorzu gdyż nie utworzono tam Einzacgruppen z powodów zbyt małej ilości zdań na tym terenie i podobno owa jednostka przejęła te funkcje , zostając defacto pierwszą załoga Stutthof - coś tak mi się kołacze , ale może ktoś przybliży mi sprawę ?

Nie 09 Gru, 2007 23:04

Powrót do góry
siwy
Major

Major

Posty: 1594
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednostka Eimanna nie brała udziału w dyskryminacji pacjentów szpitali psychiatrycznych?
ze źródeł IPN
Cytat:
Eutanazja – ukryte ludobójstwo pacjentów szpitali psychiatrycznych w Kraju Warty i na Pomorzu w latach 1939 - 1945
Tematem niniejszego referatu jest dokonane w okresie II Wojny Światowej ludobójstwo pacjentów Zakładów Psychiatrycznych znajdujących się na terenach wcielonych do III Rzeszy w Kraju Warty (Warthegau) oraz na Pomorzu.

I dalej o samym Eimannie
Cytat:
W tym miejscu warto przytoczyć przykład w/w już Kurta Eimanna, dowódcy „Oddziału Szturmowego Eimann”, który w październiku 1939r otrzymał zadanie „opróżnienia” pomorskich zakładów leczniczych i opiekuńczych z pacjentów, celem udostępnienia ich rannym żołnierzom. Podczas procesu prowadzonego przeciwko niemu przez Sąd Krajowy w Hanowerze w 1968 r., oskarżony Eimann podaje, iż był przerażony postawionym przed nim zadaniem. Zdawał sobie sprawę z tego, że powierzona mu, dotąd bezprecedensowa akcja eksterminacyjna była sprzeczna z prawem oraz stanowiła zaprzeczenie wszystkich znanych form współżycia społecznego. Z drugiej strony uważał to, powierzone mu przez najwyższe czynniki, zadanie za rozkaz, który musi zgodnie ze złożoną przysięgą możliwie najlepiej wykonać. Nie starając się o uzupełniające wskazówki od swoich przełożonych, odnośnie wykonania rozkazu, zdecydował się na dokonanie zamierzonych zabójstw z ludźmi swojego oddziału szturmowego. Zgodnie z jego pomysłem, celem zapewnienia sprawnego przebiegu akcji, zabijano chorych pojedynczo, za pomocą strzału w potylicę oraz utrzymywano ich aż do końca w nieświadomości co do oczekującego ich losu. Wcześniej Obersturmführer Eimann wyszukał, nadające się do rozstrzeliwań, miejsce, którym stały się tereny koło Piaśnicy. Kurt Eimann od początku do końca nadzorował każdą z zaplanowanych przez niego, we wszystkich szczegółach, akcję masowych rozstrzeliwań, w których życie straciło 1200 osób.

Za zbrodnię tę, wyrokiem z dnia 20 grudnia 1968r., został on skazany przez Sąd Krajowy w Hannoverze zaledwie na karę 4 lat ciężkiego więzienia.
Kurt Eimann był bezpośrednim sprawcą zbrodni. Poza nim i jemu podobnymi, istniała jeszcze kategoria tak zwanych morderców zza biurka. Morderca zza biurka może nie mieć wiedzy o żadnej konkretnej ofierze i nie ma potrzeby przeprowadzania dowodu, że morderca zza biurka znał nazwiska chorych. Wystarczy, że jego rozkaz pozwalał na objęcie akcją mordowania pewnej wskazanej przez niego kategorii ofiar. Istotne jest to, że bez jego rozkazu nie doszłoby do akcji mordowania chorych. Stąd staje się on sprawcą i uznajemy, iż brał udział w dokonywaniu zabójstw, podobnie jak ten, kto administrując konkretnym Zakładem Psychiatrycznym typował chorych do uśmiercenia, sporządzając listy z nazwiskami chorych i przekazując je członkom kommand egzekucyjnych.


więce na
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/730/Eutanazja_8211_ukryte_ludobojstwo_pacjentow_szpitali_psychiatrycznych_w_Kraju_Wa.html
Jednostka SS-Wachstrumbann (tak jej nazwa brzmi w niektórych źródłach)w pierwszym okresie podporządkowana była prezydentowi gdańskiej policji. Dopiero po wybuchu wojny i reorganizacji gdańskiej policji podlegał komendantowi Schutzpolizei w Gdańsku.

Pon 10 Gru, 2007 16:32

Powrót do góry
Scypion
Feldwebel

Feldwebel

Posty: 82
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

SS-Wachsturmbann E (SS-Wachsturmbann Eimann), został utworzony postanowieniem Senatu Wolnego Miasta Gdańska i rozkazem SS-Oberführera Johannesa Schäfera w dniu 1939.07.03 r., jako jednostka SS dla wzmocnienia policji. (W tym samym czasie mianowano Schäfera,, na podstawie uchwały Senatu nr 290 i zarządzenia z 1939.06.28 r., jedynym pełnomocnikiem do spraw policyjnych.).
Schäfer utworzył tę jednostkę dla wzmocnienia policji, za zrozumieniem i zezwoleniem dowództwa SS-Oberabschnitt „Nordost”. Było to konieczne, ponieważ stan liczbowy gdańskiej policji okazał się już niewystarczający. Była ona również dla pełnienia licznych specjalnych zadań niedostatecznie wyszkolona, co dobitnie wykazały późniejsze wydarzenia.

Utworzona jednostka składała się wyłącznie z członków formacji SS, a mianowicie z czterech sotni (kompanii) oraz zmotoryzowanej kolumny, w końcu sierpnia 1939 roku jednostka liczyła około 500 osób. Dowódcą został dotychczasowy szef 36. SS.Standarte, SS-Obersturmbannfiihrer Kurt Eimann. W sztabie tej jednostki znalazł się dotychczasowy dowódca 71. SS-Standarte SS-Sturmbannführer Max Pauly, późniejszy komendant obozu Stutthof.

Już w lipcu 1939 roku SS-mani gdańscy zaczęli otrzymywać wezwania powołujące ich do służby w "oddziałach bezpieczeństwa". Stawić się oni mieli w koszarach Schutzpolizei we Wrzeszczu przy obecnej ulicy Słowackiego. Członkowie SS-Wachsturmbann zostali podzieleni na kompanie. Po otrzymaniu wyposażenia i broni zakwaterowano ich w szeregu obiektach; które znajdowały się na terenie Gdańska i poza miastem, między innymi we Wrzeszczu (w budynkach obecnej Politechniki Gdańskiej), w Victoria Schule (Szkoła Wiktorii), w Jankowie (mieściła się tam gdańska szkoła NSDAP), w Sztutowie i Komarach niedaleko Świbna. SS-mani przechodzili tam intensywne` szkolenie. Część członków oddziału pełniła służbę wartowniczą w gazowni miejskiej. elektrowni, stacji pomp, w porcie oraz większych magazynach i zakładach przemysłowych. Jeden z oddziałów konwojowa) więźniów przewożonych więzień gdańskich do Świnoujścia. Więzienia gdańskie opróżniano, przygotowując miejsce dla osób przewidzianych do aresztowania w momencie wybuchu woj ny. Pozostali SS-mani przydzieleni zostali do poszczególnych komisariatów gdańskiej policji, pełniąc służbę patrolową w mieście.

W lipcu 1939 roku ze sztabu SS-Wachsturmbann wydzielono część oficerów. Na ich czele stanął SS-Sturmbannfuhrer Max Pauly. Ich zadaniem było przygotowanie tymczasowych więzień i obozów dla osób, które miały być aresztowane w chwili wybuchu wojny. Do tego celu wytypowano Victoria Schule znajdującą się na zapleczu gdańskiej komendy policji, oraz tereny położone m zachód od wsi Stutthof (obecnie Sztutowo). Dotychczas nie udało się ustalić czy już przed wojną przewidywano zorganizowanie obozów dla aresztowanych Polaków w Grenzdorfie (Granicznej Wsi) oraz w koszarach wojskowych w No wym Porcie.

Ponieważ jednostka SS TV-Sturmbann Goethe, została na rozkaz dowództwa Wehrmachtu przeznaczona do zadań w Tczewie i tym samym nie mogła brać udziału w obronie miasta Gdańska, SS-Wachsturmbann E przejął jako wzmocniona jednostka policyjna jeszcze następujące zadania, które były pierwotnie wyznaczone jednostce SS Goethego:
zajęcie polskich punktów oporu w Gdańsku (Polska Dyrekcja Kolejowa, Poczta Polska i udział w walkach o Westerplatte). Straty jednostki podczas tych akcji wyniosły 12 zabitych i 20 rannych.

SS-Wachsturmbann E miał udział w drugiej połowie września przy zapewnieniu bezpieczeństwa i przeprowadzeniu czystki w byłych polskich powiatach: w Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie, Kartuzach i w Wejherowie. Brał również udział w walkach o Gdynię i Oksywie.

Podczas pobytu Hitlera w Gdańsku, bierze udział w akcji zabezpieczającej w Sopocie, Oliwie i Gdańsku – podczas jego przejazdu. Dwóch sotni (kompanii) uzyto wyłącznie do zabezpieczenia głównej kwatery Hitlera w Sopocie.

Od października 1939 r., włączono te jednostkę do akcji ewakuacyjnej w Orłowie i Gdyni. W czasie walk w samym Gdańsku o i Gdańsk oraz następującej potem ewakuacji powstała konieczność zatrzymania licznych więźniów cywilnych. Do tego celu utworzono obozy: w Nowym Porcie (3 000 więźniów), Stutthofie (1 100) i Grenzdorfie (350), gdzie straż pełniły dwie sotnie. Nie chodzi w tym przypadku o obozy koncentracyjne, lecz o obozy przejściowe dla zatrzymanych Polaków.

Dalsze dwie sotnie tej jednostki w październiku, listopadzie i grudniu 1939 r., brały udział w następujących akcjach:
- przy konwojowaniu pociągów, którymi wywożono w głąb Polski usuniętych z terenu Gdańska i Gdyni oraz poligonu przeszło 50 000 Polaków.
- jako pomoc policyjna przy usuwaniu Polaków w czasie trwania „Akcj Poligon”.
- jako służba porządkowa podczas przybywania Niemców z krajów nadbałtyckich (Baltendeutsche).
- przy usuwaniu 1400 nieuleczalnie chorych umysłowo z zakładów dla psychicznie chorych na terenie Pomorza Zachodniego.
- przy usuwaniu ok. 2000 nieuleczalnie chorych umysłowo z zakładów dla psychicznie chorych w Koczorowie.

Tyle w skrócie jeżeli chodzi o działalność w 1939 roku.

Pytasz się o konflikt jaki wynikł w związku z tą jednostka.
Przyczyn jest kilka.
Została sformowana jako jednostka SS, bez wiedzy Himmlera, ale za akceptacją i zgodą dowództwa SS-Oberabschnitt „Nordost”. Podlegała ona jednak gdańskiej policji, a więc pośrednio Forsterowi, z którym jak wiadomo Himmler nie bardzo się lubił. Nie mógł jednak zaatakować bezpośrednio Forstera, który był jednym z ulubieńców Hitlera, wiec skorzystał z drogi pośredniej.
Jak wiadomo zaraz po rozpoczęciu wojny w obszarze władzy Forstera, powstało wiele obozów dla internowanych, obozów poprawczych czy jenieckich, jak również obozów pracy na roli. Do tego doszła „prywatna” jednostka SS, utrzymywana z budżetu gdańskiej policji. Zatrzymani czy też internowani, wykonywali wiele prac z których dowództwo SS nie miało żadnych korzyści jak również kontroli, a to zdaniem Himmlera było niedopuszczalne.
Ponadto, prawdę mówiąc SS-Wachsturmbann E, był rozpuszczoną i niezbyt karną bandą. O ile w czasie działań wojennych było to dopuszczalne czy nawet wskazane, przy dokonywaniu masowych mordów, to w późniejszym okresie czasu stało się to nie do zniesienia.
Najlepszym przykładem jest przerażenie dowódcy berlińskiej policji hrabiego von Heldorfa, na wieść że ma przyjąć do podległej sobie policji 500 takich „osobników”. W rozmowie (1940.01.05 r.) z innymi oficerami, wyraził obawę że członkowie SS z jednostki SS-Wachsturmbann E), wywodzący się z mniejszości narodowej w Polsce, nie będą mogli po powrocie do Rzeszy zacząć normalnego życia, a więc wiedział doskonale czym jest ta jednostka i z kogo się składa.

Sam proces walki o SS-Wachsturmbann E, zakończył się po myśli Himmlera, chociaż nie poszło mu to łatwo. Już 1939.11.29 r., Główny Urząd SS wydał polecenie o włączeniu tej jednostki do SS-VT lub włączenie jej do oddziałów Totenkopfstandarten.
W odpowiedzi szef Głównego Urzędu SS otrzymał pismo od dowódcy SS-Abschnitts XXVI (podpisane przez 18 oficerów), z propozycją by SS-Wachsturmbann E uznać za jednostkę SS.

Wywołało to gwałtowny atak Himmlera i konkretne zdecydowane działanie, pisząc do szefa policji w prowincji Gdańsk – Prusy Zachodnie SS-Gruppenführera Hildebrandta, rozkazał, cyt.: …
„Dlatego decyduję:
1. Jednostka specjalna „Eimann” zostanie rozwiązana i przejęta przez szefa Głównego Urzędu SS do jednostek SS-Totenkopf.
2. Inicjatorowi tego planu SS-Oberführerowi Brechtowi, proszę przekazać moją najostrzejszą naganę za ten dla myśli i ducha SS destruktywny wniosek. Poza tym słyszę, że posiada Pan w Gdańsku jeszcze obozy koncentracyjne i jenieckie. Jest to podobne wobec sensu przedłożonego wniosku. Dlatego zarządzam zarówno dla Pana odcinka (SS-Oberabschnitt), jak i dla wszystkich innych: obozy koncentracyjne mogą być wzniesione wyłącznie za moim zezwoleniem.”….

Hildebrandt w piśmie z dn. 1940.01.05 r., uznał decyzje Himmlera i poinformował go, że przenosi SS-Wachsturmbann E do wzmocnionych grup SS-Totenkopfstandarten.

źródła:
zeszyt Muzeum Stutthoff nr 1
Gdańsk 1939 Wspomnienia Polaków – Gdańszczan. Wybór i opracowanie Brunon Zwarra, „Marpress” Gdańsk 2002, wyd. II
Obóz koncentracyjny Stutthof, Krzysztof Dunn – Wąsowicz, Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1970
http://www.kki.net.pl/~museum/rozdz1.htm
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=117713


Pozdrawiam.

_________________
zapraszam na:
http://www.dws-xip.pl/reich/index.html

Pon 10 Gru, 2007 22:28

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Serdeczne dzięki za informacje.

Sro 12 Gru, 2007 9:51

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tu jeszcze info wpdało od kolegi za Axisa - "mty" z Finladii

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=131730

" Według Andrew Mollo, SS-Wachsturmbann Eimann zostało stworzone po zamknięciu senatu Gdańskiego jako policyjne jednostka wsparcia. Jej członkowie pochodzili głównie z Gdańskiego Lapo (Landespolizei) i Allgemeine-SS, które pomagało przy rekrutacji i organizacji jednostki. Składało się z 4 kompanii i sekcji transportowej i zajmowało się głównie zadaniami policyjnymi za linią frontu (zaangażowane było w różne przestępstwa wojenne). Działało również jako dodatkowa jednostka zabezpieczająca podczas wizyty Hitlera w Gdańsku. Później zostało wcielone do już zmobilizowanych jednostek Totenkopf.

Podczas przesłuchań po wojnie Eimann nie pamiętał czy jego ludzi nosili policyjne mundury (Lapo) czy Allgemeine-SS M32!

Czy są jakieś zdjęcia ludzi lub insygniów (Mollo nic o tych rzeczach nie mówi)? "

Sob 15 Gru, 2007 19:22

Powrót do góry
danziger
Major

Major

Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
SS-Wachsturmbann Eimann zostało stworzone po zamknięciu senatu

Po jakim znowu zamknięciu? Przecież to był lipiec 1939 r. Senat cały czas sprawował wówczas władzę.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sob 15 Gru, 2007 20:03

Powrót do góry
Scypion
Feldwebel

Feldwebel

Posty: 82
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

szponiasty napisał:
SS-Wachsturmbann Eimann zostało stworzone po zamknięciu senatu

Data utworzenia jednostki.
Wyraźnie ją podaje SS-Gruppenführer Heissmeyer w piśmie do RF SS z dnia 1940.01.09, cyt:
…” 1. Sturmbann „Eimann” został ustanowiony jako jednostka pomocnicza policji, za zezwoleniem dowództwa SS-Oberabschnitt „Nordost” i za wiedzą dowództwa SS w Rzeszy już w dniu 3 lipca 1939 r., a więc trzy miesiące przed moim rozpoczęciem służby w Gdańsku. Wyposażenie i uzbrojenie dostarczyła gdańska policja.”….
Nie może być więc mowy o tym, że powstała po rozwiązaniu Senatu.

Sprawa umundurowania.
Kurt Reimann w 1968 r. stanął przed sądem w Hanowerze.
… Dodatkowo oświadczył, iż członkowie jego jednostki w 1939 r. nosili czarne mundury zwyczajnej jednostki SS, a na rękawach mieli białe opaski za służbową pieczątką. On sam posiadał ponoć szary mundur polowy. …..
Jest to o tyle istotne, że tak umundurowane grupy jednostki Emann brały udział w walkach o Pocztą Polska i uznano je za formacje wojskowe.

Pozdrawiam.

_________________
zapraszam na:
http://www.dws-xip.pl/reich/index.html

Sob 15 Gru, 2007 20:25

Powrót do góry
de Villars
Moderator
Generał dywizji

Generał dywizji

Posty: 8072
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dodatkowo oświadczył, iż członkowie jego jednostki w 1939 r. nosili czarne mundury zwyczajnej jednostki SS

No, w 1939 r. nie było to już chyba takie zwyczajne, skoro mundury w kolorze analogicznym do Wehrmachtu w SS wprowadzono już w 1938, a mundur czarny pozostał jedynie mundurem na specjalne okazje.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 15 Gru, 2007 20:39

Powrót do góry
Scypion
Feldwebel

Feldwebel

Posty: 82
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

Problem polega na tym że mówimy o jednostce specjalnej.
Rolf Michaelis w SS-Heimwehr Danzig, Wydawnictwo Militaria zeszyt 195, pisze:
Jednostka posiadała umundurowanie takie jak policja, jednak oznaczenia stopni SS.
Więc trudno z całą pewnością stwierdzić jakie mieli mundury.

Pozdrawiam.

_________________
zapraszam na:
http://www.dws-xip.pl/reich/index.html

Sob 15 Gru, 2007 22:23

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant

Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dużo o tym zbrodniarzu także w "Neugarten 27. Z dziejów gdańskiego Gestapo" A. Męclewski, Gdańsk 1974 Uśmiech

W ogóle świetna książka Uśmiech Haha, a siedziba Gestapo to dzisiejsza Komenda Miejska Policji Gdańsk ul. Nowe Ogrody 27 Zszokowany

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 29 Gru, 2007 21:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.