| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb Bogoria - prośba do heraldyków

Witam
Proszę pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Mieszkam w Bogorii i amatorsko zajmuję się jej historią.
Bogoria był to starodawny herb i godło wojenne z XI wieku. Bogoria to również nazwa miejsca pojawia się w zapiskach w XII wieku (co nie znaczy, że nazwy tej używano wcześniej).
Wielką niewiadomą jest dla mnie co było wcześniej, określenie miejsca czy nazwa herbu?. Czy nazywano miejscowości od herbu, a czy może herb nazwano, bo istniała taka nazwa miejsca z którego wywodził się otrzymujący herb?
W sprawach heraldyki jestem zupełnie zielony i mam tylko ogólne pojęcie na jakich zasadach nadawano nazwy herbom.
Legenda herbowa jest następująca:
Bolesław Śmiały1, trzema tylko tysiącami swojej kawaleryi uzbrojony, na daleko większą zgraję Połowców pod Snowskiem natarł i na głowę nieprzyjaciół poraził. W tej potyczce pułkownik między inszymi pierwszymi jeden, Bogoria nazwany, z wielkim serca męstwem Połowców siekąc i swoich do zwycięstwa zapalając, kilka ran i postrzłów na ciele wyniósł z tej batalii. Powracającego tak z placu Bogorię postrzegłszy Bolesław i owe postrzły z piersi sam mu ręką królewską wyjął i jak były złamane, tak jemu i jego potomkom na wieczny zaszczyt nadał.
Kasdper Niesiecki, Herbarz, t.II, s. 198
Nie widzę w niej jednak związku z semantyczną nazwą, która wyjaśniano tak:
Pierwszy człon bogo- należy semantycznie powiązać z prasłowiańskim „bog'b” = „bogactwo, szczęście", drugi zaś •ryja z ryć, kopać. W prasłowiańskim języku używano tego określenia w dosłownym znaczeniu ryć, kopać ale również określano nim rów, jar czy wąwóz**
Te określenia według mnie bardziej pasują do miejsca niż do herbu.
Gorąco proszę o pomoc wszystkich znawców heraldyki.
Pozdrawiam.
Poraj

Czw 06 Gru, 2007 16:22

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, że się czepiam, ale lepiej będzie jeśli umieścisz ten temat w dziale Genealogia i Heraldyka, tam możesz liczyć na większe zainteresowanie i odzew Wink
_________________
Z Historią w Przyszłość

Sob 08 Gru, 2007 13:49

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogoria_(herb_szlachecki)
http://trees.pl/herbarz/38.html
http://www.obiektyw.info/index.php/article/all/Grodzisk+Mazowiecki/full/1871
Mój niedaleki sąsiedzie, w internecie o herbie Bogoria znalazłem tylko tyle, może to ci pomoże, bo na heraldyce jestem również cienki, chodź posiadam swój herb szlachecki.

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 18 Gru, 2007 19:08

Powrót do góry
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O herbie to ja wiem wszystko. Mnie chodzi wyłącznie o zasadę nadawania nazwy herbowi. Chciałbym bowiem ustalić co było wcześniej "Bogoria" miejsce lub człowiek o takim "przezwisku" czy też herb od którego nazwano miejsca i ludzi.
Dziękuję jednak za chęć pomocy.

Wto 18 Gru, 2007 20:53

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z moich badań na ten temat wynika, że to jednak człowiek dał nazwę herbowi. Prawdopodobnie niejaki Bogoria, chłop, za pomoc jakiemuś wysokiemu wielmoże. Pytałem się o to mojego byłego nauczyciela od historii nic poza tym co powyżej, nie mógł sobie przypomnieć i nie pamięta on również, czy to mit, czy prawda. Jak będę coś wiedział, to napiszę. Wink Razz
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 18 Gru, 2007 22:02

Powrót do góry
poraj
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: Bogoria
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzę, że nie dokładnie przeczytałeś mój pierwszy post, tam jest opisana legenda herbowa i kto dostał ten herb. Nie był to chłop, tylko rycerz a to wielka różnica. Poza tym możesz przekazać nauczycielowi, że istnieją źródła pisane dot. tego faktu np. w akcie erekcyjnym klasztoru świętokrzyskiego więc to jest prawda.
Moje rozważania jak już pisałem dotyczą zasad nadawania nazw herbom i na ten temat chciałbym aby wypowiedzieli się heraldycy.
Pozdrawiam.
poraj

Sro 19 Gru, 2007 13:11

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.