| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdańsk. Tajemnicze gospodarstwo

Czy ktoś się może orientuje kiedy zostało opuszczone gospodarstwo znajdujące się w Matarnii, zaraz przy obwodnicy, przed zjazdem na węzeł Matarnia, po prawej stronie patrząc w kierunku Gdańska-Centrum? Budynki wyglądają na opuszczone od conajmniej 10 lat (1997?). Wygląda, jakby mieszkali tam jacyś starsi ludzie. Resztki starych kłódek, wyposażenia domu (jak z innej epoki). Czy oni umarli i dlatego gospodarstwo padło?

Na terenie gospodarstwa zawalony dom, a w nim piękny kaflowy piec, stodoła (dach zawalony), podziemna spiżarnia wkopana w ziemi (pusta, poniemiecka ceglana konstrukcja), kurnik, jakieś inne budynki, studnia. W ziemii masa kości zwierzęcych, skrzynki itd.

Dom także sprawie wrażenie wybudowanego jeszcze przed wojną. Podobnie jak elementy murowane stodoły czy spiżarnia.

Smutna ruina. W pobliżu część linii okopów pozycji Złota Karczma, przecięta budową obwodnicy.

Ciekawe czy ktoś coś wie o tym tajemniczym miejscu?

Aha, przy okazji uwaga do starych map. Na przykład na tej jest brak proporcji - Gdzie umiejscowić obecną obwodnicę? Chyba ta odległość pomiędzy Złotą Karczmą a Klukowem(dobrze tłumaczę Gluckau?) http://www.mapy.blink.pl/pomorze/lasy_oliwskie.jpg jest jakaś taka za mała?

Może to gospodarstwo to dawny Hasenberg?

I przy okazji co to było "Tanz platz" ? Odnoga Doliny Radości czy jak?

Ciekawe czy w gospodarstwie podczas wojny nie stacjonował jakiś oddział tego odcinka obrony Gdańska - las Złota Karczma?

ps. Mam nadzieję że nie naruszyłem spokoju dusz tych ludzi, którzy tam mieszkali

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 25 Lis, 2007 23:06

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj zrobiłem o wiele dokładniejszy rekonesans terenowy. Być może coś się tam nagle stało. Śmierć lub też dach domu czy obory się zawalił np. po wichurze. W ruinach domu są nawet jeszcze fotele i buty, tak jakby nagle ktoś się stamtąd wyniósł. Wszystko porośnięte mchem i przegniłe.

W spiżarni nie ma podłogi. Kopie się ciężko, utwardzone podłoże, sygnałów masa. Nic dziwnego, na tym terenie ziemia to jakaś glina czy coś podobnego. Cegła poniemiecka. Całość nieźle się trzyma.

W śmieciach też brak logiki. Masa butelek po mleku ala PRL. Po co, skoro już po około 1992 roku ich nie stosowano? Właściciel lał na lewo mleko czy jak?

W kurnikach ślady pożaru.

Ślady cieżkiego sprzętu. Jakby ktoś koło podwórka próbował koparką zawracać. Ciekawe, może szykują się do zaorania terenu?

W pewnej odległości podobne gospodarstwo, ale dla odmiany spalone. Jakieś fatum?

Jakieś pomysły? Pomocy Uśmiech

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 16 Mar, 2008 15:13

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

prawie jak w horrorze u S. Kinga...
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 16 Mar, 2008 18:07

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, tak jak czasem w życiu bywa Uśmiech
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 16 Mar, 2008 18:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.