| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SharkGeneration
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 353
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Dlaczego nikt nie przyjmowal zydow do swego panstwa?

Witam przepraszam za slabo sprecyzowany tytul mojego postu ale nie wiedzialem jak to okreslic.

Ostatnio ogladalem jeden z programow emitowany przez telewizje z ktorejs platformy cyfrowej i zainteresowal mnie pewien urywek w ktorym historycy omawiali temat zydow w austrii.

Mianowicie stwierdzone bylo iz wszystkie urzedy bezproblemowo wydaly zydom paszporty oaz wszystkie dokumenty ulatwiajace wydostanie sie z austrii. Z tym ze w paszporcie byla wbita pieczatka ( duza literka J ) z ktora jesli byla tylko mozliwosc mogli sie udac w dowolne miejsce z austrii.

Pozniej opowiadane jest jakiez to problemy zaczynaly sie pozniej gdy niezliczone ilosci statkow staly na pelnym morzu od wielu tygodni zaladowane po same brzegi z wyczerpanymi zapasami zywnosci gdyz byl problem z przyjeciem ich przez inne panstwa ktore najzwyczajniej w swiecie ich nie chcialy.

Przepraszam za moje moze zle pytanie ale czemu nikt nie chcial przyjac ucisnionych zydow?

Sob 24 Lis, 2007 14:33

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Publikacja artykułu za zgodą autora Pana Jacka E Wilczura.

Nie wszystko dotąd powiedziano
o nieludzkiej bierności wobec zagłady

W okresie od jesieni 1939 do maja 1945 roku Niemcy wspólnie ze swoimi poplecznikami – Ukraińcami, Litwinami, Łotyszami, Chorwatami, policją i żandarmerią francuską, faszystami rumuńskimi, węgierskimi, estońskimi wymordowali 6 milionów Żydów europejskich – przez masowe rozstrzeliwania mężczyzn, kobiet, dzieci, w komorach gazowych Oświęcimia, Treblinki, Sobiboru, Bełżca, Stutthofu, na Majdanku lubelskim, w KL Warschau, w obozach koncentracyjnych i obozach niewolniczej pracy na terenie Rzeszy, w Austrii, na Ukrainie, Białorusi, w Rumunii. Żydów mordowano w gettach, w lasach, na polach, w rowach przydrożnych.
Historycy zajmujący się po wojnie epoką zagłady Żydów europejskich wracają co pewien czas do sprawy związanej z niezrealizowanym przez mocarstwa zachodnie bombardowaniem szlaków kolejowych wiodących z Polski i całej prawie Europy do komór gazowych Oświęcimia i innych ośrodków zagłady. Sprawa ta jest do dziś otwarta i nie ma podstaw, by sądzić, że szybko się zdezaktualizuje.

*

Służby informacyjno-wywiadowcze Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej regularnie przekazywały władzom krajowym Polskiego Państwa Podziemnego, a te z kolei rządowi polskiemu w Londynie materiały – informacje o niemieckich planach totalnej zagłady Żydów polskich, o kolejnych jej etapach. Odpowiedzialne instytucje, a także przywódcy polscy w Londynie oraz w USA, informowały na bieżąco rządy państw sprzymierzonych. Polacy domagali się podjęcia przez mocarstwa Zachodu odpowiednich działań na rzecz ratowania Żydów przed totalną zagładą. Komenda Armii Krajowej proponowała sprzymierzonym stałe bombardowanie tras kolejowych i mostów prowadzących z Polski i innych krajów Europy do komór gazowych Oświęcimia, Treblinki, Bełżca, Soboboru i uniemożliwienie Niemcom transportu skazanych na zagładę.
Rezydenci służb wywiadowczych USA i Wielkiej Brytanii byli doskonale zorientowani co do niemieckich planów zagłady Żydów polskich i europejskich i, niezależnie od swoich rutynowych czynności, gromadzili i przekazywali do Londynu i USA informacje o totalnej zagładzie Żydów. Informacje o sytuacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce docierały do Londynu i Waszyngtonu również z innych źródeł – włoskich, węgierskich, rumuńskich, szwajcarskich, szwedzkich i fińskich.
Wieści płynące w latach 1939–1942 z Europy Środkowowschodniej, głównie z Polski, dziennikarzom amerykańskiej prasy i radia mogły wydawać się niewiarygodne, ponieważ nie mieściły się w ludzkiej wyobraźni, ale rządy Wielkiej Brytanii i USA miały pełną lub prawie pełną świadomość, dokładną wiedzę o tym, co działo się na okupowanych przez Niemców ziemiach Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Czechosłowacji. Prezydent USA Roosevelt, rząd i kongresmani znali obraz totalnej zagłady Żydów polskich.
Wywiad wojskowy USA – Office of Strategic Services przejawiał jedynie minimalne zainteresowanie sprawą zagłady. Dopiero w kwietniu 1944 roku OSS otrzymał pierwszy szczegółowy opis dokonywania w Oświęcimiu masowego mordu na Żydach; na Zachód dotarł on już znacznie wcześniej, jako że dokument ten został osiem miesięcy przedtem opracowany przez służby Armii Krajowej. OSS nie zrobił z treści tego dokumentu żadnego użytku.
Informacje o zagładzie przekazywane były różnymi kanałami przez agentów CIA – Central Intelligence Agency, Centralnej Służby Wywiadowczej USA. Znacznie lepiej od amerykańskiej była zorganizowana w Polsce brytyjska siatka agenturalna. Działały tu różne niezależne od siebie agentury i rezydenci. Jedną z nich była organizacja o kryptonimie MI-9 – Military Intelligence Department 9 – Wojskowa Służba Wywiadowcza. Poza nią działał na okupowanych ziemiach polskich rezydent MI-6. Agentury tych służb funkcjonowały w okupowanej Polsce samodzielnie, nie współpracowały ze służbami wywiadowczymi ZWZ–AK.
Z chwilą rozpoczęcia przez Niemców totalnej zagłady Żydów polskich rząd polski na emigracji podjął działania mające na celu uświadomienie zachodniemu światu, naszym sojusznikom w koalicji, widma zagłady całej bez wyjątku społeczności żydowskiej. Rząd RP postanowił pozyskać dla swoich działań opinię i poparcie Zachodu. W 1940 roku, jeszcze przed podjęciem przez Niemców ostatecznej decyzji o całkowitej fizycznej likwidacji Żydów polskich i europejskich, podjęta została akcja pomocy żywnościowej dla Żydów w okupowanym kraju. Dla uzyskania pomocy oddelegowano do USA dr. Ludwika Rajchmana.
Rząd polski wystosował do rządów państw sprzymierzonych notę z datą 3 maja 1941 roku. W nocie tej, opublikowanej w „Białej Księdze – The German occupation in Poland” wydawanej w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim, przedstawiono obraz niemieckiego terroru w Polsce oraz nieludzkiego traktowania Żydów. W serii wydawnictw (jakiej serii? Kto wydawał i gdzie te księgi? Czy była Czarna i Biała?) ukazały się dwa tomy „Czarnej Księgi” (Black Book). W tomie II ukazano przykłady bicia Żydów, morderstw przez masowe rozstrzeliwania, palenie żywcem Żydów w synagogach w Warszawie, Łodzi, Pabianicach, Będzinie. Wymieniano liczby rozstrzelanych mężczyzn, kobiet, dzieci. Przedstawiono tam przykłady torturowania Żydów, gwałcenia kobiet żydowskich, rabowania ich dobytku, tworzenia gett, a także opisywano panujące w nich warunki.
Księgi były szeroko kolportowane w Wielkiej Brytanii i USA. Ich treść dotarła do agencji prasowych w wielu krajach, przekazano je rządom państw sprzymierzonych. W pierwszych dniach grudnia 1942 roku do Londynu dotarł Jan Karski, emisariusz Delegata Rządu, prof. Jana Piekałkiewicza. Za pośrednictwem Karskiego przywódcy społeczności żydowskiej w Polsce zwracali się do rządu polskiego oraz do rządów państw sprzymierzonych. Ukazywali obraz totalnej zagłady. W czasie kiedy Karski znalazł się w Londynie, z 410 tys. Żydów warszawskich pozostała przy życiu już tylko garstka niedobitków. Wówczas, w okresie 1940–wiosna 1942, nie wszyscy na Zachodzie skłonni byli jednak uwierzyć w to, co przekazywał Zachodowi rząd polski. Świat nie był w stanie zrozumieć skali barbarzyństwa i zagłady realizowanej przez Niemców.
Przedstawiciele środowisk żydowskich w Polsce, członkowie różnych liczących się organizacji, wskazywali rządom sprzymierzonych, że aby wstrzymać akcję totalnej zagłady i uratować resztki żydowskiego narodu, należy wobec Niemców posłużyć się siłą. Żydzi domagali się od sprzymierzonych nieustannego bombardowania niemieckich miast i zrzucania ulotek informujących naród niemiecki o rozmiarach zbrodni dokonywanych w imieniu tegoż narodu przez Wehrmacht, SS i policję na Żydach i Polakach. Przywódcy żydowscy wskazywali, że ostrzeżenie o skutkach okrucieństw i zbrodni może przerazić społeczeństwo niemieckie, zmusić je do wywarcia presji na kierownictwo polityczne Rzeszy i dowództwo niemieckiej armii i policji, spowodować w efekcie przerwanie akcji zagłady.
Prezydent USA Roosevelt sprzeciwił się uchyleniu decyzji Departamentu Stanu o ograniczeniu imigracji do USA ocalałych od zagłady uchodźców żydowskich. W taki to sposób zamknięto Żydom drogę do ocalenia na terytorium USA. Są liczne dowody na to, że Roosevelt poświęcał sprawie zagłady Żydów europejskich bardzo mało uwagi, że nie był zainteresowany informacjami o zagładzie, a swemu personelowi polecił kierowanie wszystkich spraw związanych z Holocaustem do Departamentu Stanu. Taką samą postawę zajmowała w owym czasie cała amerykańska władza wykonawcza. Nawet wówczas, kiedy Roosevelt interesował się działaniami na rzecz ratowania ofiar ludobójstwa niemieckiego, nie chciał ponosić z tego powodu żadnego ryzyka politycznego.
W grudniu 1942 roku, w dobie ogromnego wzmożenia przez Niemców masowej eksterminacji Żydów w Polsce, z wielkim trudem zgodził się na rozmowę z działaczami żydowskimi na temat tego, co działo się w Europie Środkowowschodniej, na temat eksterminacji. W okresie późniejszym odmawiał prośbom o kolejne spotkania i rozmowy na ten temat. W październiku 1943 roku, kiedy Niemcy wyrzynali resztki Żydów, Roosevelt opuścił Biały Dom, aby uniknąć spotkania z rabinami, którzy zamierzali ponowić prośby o ratunek dla jeszcze żyjących Żydów.
W świetle istniejących dowodów i bogatej dokumentacji nie ulega wątpliwości, że Departament Stanu USA nie był zainteresowany ratowaniem Żydów europejskich mordowanych przez Niemców i ich satelitów. Przeważała tam obojętność wobec Holocaustu. Wprawdzie Sekretarz Stanu Hull wydał publiczne oświadczenie potępiające niemieckie ludobójstwo dokonywane na Żydach, ale zarazem przejawiał minimalne zainteresowanie problemem zagłady, nie przypisywał większego znaczenia tej sprawie.
To właśnie funkcjonariusze Departamentu Stanu odcięli na początku roku 1943 dostęp do informacji o zagładzie, napływających od środowisk żydowskich w Szwajcarii. Ci sami funkcjonariusze odrzucili rumuńską ofertę uwolnienia 70 000 Żydów. Wspólnie z Brytyjczykami spowodowali fiasko konferencji bermudzkiej w 1943 roku, której oficjalnym celem było znalezienie sposobów na uratowanie od zagłady jak największej liczby Żydów. Fiasko tej konferencji oraz haniebny jej przebieg wywołały oburzenie całej społeczności światowej, potępiającej niemieckie ludobójstwo.
Istnieją dowody na to, że Departament Stanu świadomie zamknął obszar USA jako miejsce azylu dla ocalałych z zagłady Żydów i przyczynił się do tego, że państwa Ameryki Południowej poszły śladem USA.
Nie ulega wątpliwości, że nawet najbardziej zdecydowana akcja aliantów nie zdołałaby ocalić więcej niż jedną trzecią skazanych przez Niemców na zagładę. Ale solidne zaangażowanie się ze strony USA i Wielkiej Brytanii w akcję pomocy mogłoby zachować przy życiu blisko 2 miliony Żydów spośród 6 milionów wymordowanych.
Ameryka nie uczyniła w tej sprawie nic.

Związek Sowiecki, druga potęga militarna, polityczna i gospodarcza ówczesnego świata, pozostał bierny wobec zagłady Żydów europejskich. Stąd Żydzi nie mogli spodziewać się ratunku. Stalin był zdecydowanym antysemitą, nie tolerował Żydów. Był sprawcą zagłady wielu najwybitniejszych przedstawicieli tego narodu – uczonych, działaczy gospodarczych, kulturalnych, wybitnych twórców, dowódców wojskowych, dyplomatów, działaczy partyjnych. To z jego inicjatywy NKWD organizowało sfingowane procesy żydowskich lekarzy, agronomów, literatów, twórców kina i teatru sowieckiego.

*

Żadne kwoty pieniężne przekazywane przez Republikę Federalną Niemiec (nawiasem mówiąc nędzne), przez instytucje państwowe i pozarządowe, przez różne fundacje i stowarzyszenia, żadne świadczenia pieniężne przekazywane przez Niemców narodom przetrzebionym, wymordowanym przez regularną armię niemiecką – Wehrmacht (Gott mit uns na klamrach pasów!), przez Luftwaffe, formacje SS i kolaboranckie formacje wojskowe i policyjne, zwłaszcza ukraińskie, litewskie, łotewskie, nigdy nie zrekompensują tragedii i niewinnej krwi dziesiątków milionów ludzi wielu narodowości, wymordowanych w latach drugiej wojny światowej.
I chyba nigdy w przyszłości nie uda się nikomu usprawiedliwić świadomej i celowej bezczynności ze strony mocarstw Zachodu w sprawie ratowania życia 6 milionów Żydów europejskich i kilkuset tysięcy Romów. Prawdopodobnie nie uda się za pomocą krętactw, pseudohistorycznych argumentów i łgarstw dyplomatycznych uzasadnić rzekomej słuszności odmowy bombardowania tras kolejowych, którymi Niemcy – wojsko, SS, policja i kolejarze Deutsche Reichsbahn – przewozili Żydów z Polski, Grecji, Francji, Holandii, Belgii, Austrii, Rumunii, Czechosłowacji do komór gazowych w Oświęcimiu, Bełżcu, Treblince, Sobiborze, Majdanku lubelskim.
O zagładzie Żydów europejskich – Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Rosjan z rąk niemieckich świat zachodni, a zwłaszcza USA, kraje Ameryki Południowej, Australia, bardzo niewiele dotąd wiedzą. I nic nie wskazuje na to, że zechcą wiedzieć.

*

Przez kilkadziesiąt powojennych lat nie udało się niestety nigdy skutecznie ścigać i osądzić chociażby najważniejszych zbrodniarzy wojennych – Niemców, Ukraińców, Litwinów, Łotyszy, Chorwatów. Wielu spośród nich znalazło schronienie i pomoc w zatrudnieniu w Anglii, USA, Brazylii, Chile, Paragwaju. W Kanadzie np. znaleźli schronienie i pomoc ze strony rządu najbardziej okrutni oprawcy polskiej ludności kresowej, członkowie tzw. Armii Powstańczej OUN.
W 60 lat po najbardziej krwawej w dziejach ludzkości wojnie należałoby uczciwie, odważnie określić postawy rządzących mocarstwami Zachodu w latach tej wojny wobec braku z ich strony pomocy dla mordowanych 6 milionów Żydów europejskich. Należałoby choćby raz głośno powiedzieć, że winnymi zagłady 6 milionów Żydów i ponad 3 milionów Polaków byli nie tylko Niemcy, ich satelici i pomocnicy, ale również najwyżsi rangą przedstawiciele mocarstw Zachodu, ze strony których skazani na zagładę oczekiwali ratunku. Oczekiwali nadaremnie.

Jacek E. Wilczur

Autor jest historykiem i politologiem

Sob 24 Lis, 2007 14:52

Powrót do góry
SharkGeneration
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 353
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Czyli mozna rozumiec ze wszystkim bylo to na reke??
Od zawsze zastanawia mnie fakt czemu wszyscy uwiesili sie na zydow?Przepraszam za to co napisze ale czy faktycznie sa oni tacy czyci i bez winy jak sie uwaza skoro caly swiat tak za nimi przepadal???

Sob 24 Lis, 2007 19:44

Powrót do góry
blue_berry
Bosmanmat

Bosmanmat

Posty: 65
Skąd: Schinesge
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Wielu Żydów uważało, że wszelkie prześladowania jakie ich spotkały w czasie II WŚ i bezpośrednio przed nią były wynikiem tego, że nie posiadali swojego państwa i rządu („Gdybyśmy mieli własne państwo to wszystko by się nie wydarzyło a tak nie miał się o nas kto upomnieć..” – wspomina jeden z nich).
Żydzi (zwłaszcza Ci ortodoksyjni) zawsze wzbudzali niechęć. Odmienny wygląd (pejsy, rytualna odzież itp.), odmienne obrzędy religijne (szabas, koszerność potraw) sprawiały, że miejscowa ludność niezbyt przychylnie patrzyła na tę grupę (inny znaczy gorszy).
Niestety katalizatorem niechęci do Żydów stało się także duchowieństwo, które rozpowszechniało teorię, że Żydzi podczas swoich świąt religijnych piją krew noworodków itp. (i oczywiście modne powiedzenie „Żydzi zamordowali Chrystusa i teraz muszą za to zapłacić.”)
Niewątpliwie miejscową ludność niezmiernie raziło także bogactwo Żydów. Wielu Żydów miało własne fabryki, przedsiębiorstwa, handlowało dziełami sztuki. Posądzano ich, że dorobili się kradnąc, spiskując i robiąc jeszcze inne gorsze rzeczy. (no coś podobnego jak sytuacja sprzed kampanii wyborczej 2007 r
Uśmiech

_________________
"(...)jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą."

Nie 25 Lis, 2007 14:38

Powrót do góry
SharkGeneration
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 353
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Nie chcialbym by to zle zabrzmialo ale .... Czy nie jest powodem nienawisci do nich ich obecnosc w obcym kraju?? Czy nie bylo powodem ich przesladowania to ze bogacili sie kosztem cudzego panstwa?? Czy slowa "WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" sa nieprawdziwe?? Niechce by moj post brzmial jakos nacjonalistycznie albo zeby byl przesycony calkiem niechcacy jakas nienawiscia rasowa itp .. bo tak nie jest ale swoja droga czasami staram sie poprostu zrozumiec to ze strony ludzi zyjacych w tamtym okresie na terenach na ktorych przewazajaca byla ludnosc pochodzenia zydowskiego. Wpadla mi w rece ostatnio ksiazka dziewczyny brata z WOS-U i pewnme liczby powiem szczerze ze mnie przerazaja ( wiem ze zostanie to przyjete negatywnie) ale tabela na polske przedstawia iz w polsce w okresie przed 1939rokiem bylo okolo 3.225.00 zydow a w okresie 1939 - 1943 bylo ich okolo. 3.000.000. Prosze o nieprzedstawianmie mi tutaj obecnej sytuacji w tanach angli czy poza polska bo nie jest to dla mnie uzasadnieniem ale mimo wszystko uwazam ze bylo ich troszke nadto.

Z drugiej strony glupie pytanie z moje strony : dlaczego sprytny zyd ktory potrafi tworzyc niezliczone majatki firmy i przedsiebiorstwa nie potrafil przez lata uzyskac swojego panstwa? Czemu inne "cywilizacje" potrafily przez lata wywalczyc i utrzymac swoje tereny??

Kolejne pytanie: Jak wygladala sprawa zydow jesli chodzi o pobor do wojska??

Moze jestem czepliwy i zle wyglaa to co napisalem i ale poprostu staram sie jakos zrozumiec historie tego jak dla mnie dziwnego narodu.

JESLI KOGOS URAZILEM W JAKIKOLWIEK SPOSOB TYM POSTEM TO Z GORY PRZEPRASZAM.

Nie 25 Lis, 2007 15:37

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 2679
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Od zawsze zastanawia mnie fakt czemu wszyscy uwiesili sie na zydow

Nikt się nie uwziął. To co piszesz to mit, kreowany i podtrzymywany przez środowiska żydowskie we własnym interesie.
Cytat:
Niewątpliwie miejscową ludność niezmiernie raziło także bogactwo Żydów. Wielu Żydów miało własne fabryki, przedsiębiorstwa, handlowało dziełami sztuki.

Kolejny mit. Większośc Żydów to była biedota. Bogaci stanowili niewielki procent. Poczyta sobie opisy dzielnic żydowskich albo miasteczek na Kresach, gzie większośc stanowili Żydzi (choby w "Ludziach bezdomnych" Żeromskiego).
Cytat:
Kolejne pytanie: Jak wygladala sprawa zydow jesli chodzi o pobor do wojska??


Normalnie. To byli obywatele polscy, więc podlegali temu samemu prawu. Na cmentarz pod Monte Cassino jest wiele nagrobków z gwiazdami Dawida.

Nie 25 Lis, 2007 16:48

Powrót do góry
kosynier
Podporucznik

Podporucznik
Posty: 258
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Na szybko przemknołem przez temat za co przepraszam. Jak to nie przyjmowano? Turcja np przyjeła sporą liczbę dzieci żydowskich z Rumuni. No ale była opieszałość urzędów w Portugalii i Hiszpanii w sprawie wiz tranzytowych do Brazylii. Za to Włosi nie wydali do końca wojny Żydów którzy uciekli z Chorwacji zdaje się do części podbitej przez Włochów (Dalmacjia chyba). Może jak się rozejrzą po jednej książce to sprecyzuje co miałem na myśli na razie to na tyle przepraszam że wygląda to jak bym pił co najmniej rozpuszczalnik Wink

Nie 25 Lis, 2007 19:55

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 222
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jak to nie przyjmował ?
Perfekcja żydowska opuściła Europe za wczasu, lub pozostała w państwach neutralnych.
Gdzie jest problem ?

Nie 25 Lis, 2007 22:52

Powrót do góry
siwy
Major

Major

Posty: 1594
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Zbąszyń 1938
Niemcy deportowali 8 tys Żydów polskiego pochodzenia:
Cytat:
W tę jedną noc ludność niewielkiego, sześciotysięcznego miasteczka podwoiła się ( przez stację Zbąszyń przewinęła się jedna trzecia z 17 tys. wypędzonych ). Starosta powiatu wezwał mieszkańców do pomocy uchodźcom.
Niemal natychmiast zorganizowano dwa ambulatoria, szpital, polowe kuchnie i stołówki. Ciężej chorych przewieziono
do okolicznych szpitali. Żydów kwaterowano gdzie tylko się dało. Część z nich przejęła gmina żydowska. Kilkadziesiąt osób zamieszkało w młynie braci Grzybowskich, zbąszyńskich Żydów, a kilkuset tłoczyło się w koszarach Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Wkrótce w Zbąszyniu powstał obóz przejściowy dla uchodńców. Krewni i znajomi z całej Polski przyjeżdżali odbierać swoich bliskich. W Warszawie powstał komitet pomocy uchodźcom, którego ekspozytura działała w Zbąszyniu

Wto 27 Lis, 2007 11:26

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

Posty: 1016
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o wyjazd Żydów z Austrii po Anschlussie to mogło to nastąpić wyłącznie po zrzeczeniu się całego majątku. Niemcy utworzyli specjalne komisje, które zajmowały się właśnie tą sprawą. Co ciekawe akcją kierował m.in. Adolf Eichmann. Nie jest więc prawdą że Austriacy byli wspaniałomyślni. Właśnie skończyłem artykuł, z którego wynika że największą grabież zbiorów sztuki na terenie Polski przeprowadzili obywatele austriaccy w szeregach urzędów powołanych przez Niemców. Co więcej, po wojnie, Austriacy byli bardzo niechętni ekstradycji swoich obywateli odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 29 Lis, 2007 13:13

Powrót do góry
Basenji
Plutonowy

Plutonowy

Posty: 62
Skąd: EBląg
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

A swoją drogą: dlaczego dział ten nazywa się Holocaust?
Dlaczego wyróżnia się tylko jedną nację? Tylko TA nacja cierpiała? A ludobójstwo ludności Polskiej?
Może by zmodyfikować nazwę działu?
Zdrówko Embarassed

_________________

Pon 03 Gru, 2007 23:33

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Racja dlatego nazwa działu brzmi

"Holocaust i zbrodnie wojenne"

Pon 03 Gru, 2007 23:49

Powrót do góry
siwy
Major

Major

Posty: 1594
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Basenji napisał:
A swoją drogą: dlaczego dział ten nazywa się Holocaust?
Dlaczego wyróżnia się tylko jedną nację? Tylko TA nacja cierpiała? A ludobójstwo ludności Polskiej?
Może by zmodyfikować nazwę działu?
Zdrówko Embarassed

Nazwa brzmi Holocaust i zbrodnie wojenne, Holocaust jest składnikiem zbrodni wojennych, ale to nie znaczy, że tylko i wyłącznie nim można się zajmować. Wszystko zależy od uczestników forum wystarczy tylko wrzucić odpowiedni temat. Nie tylko Ta nacja cierpiała, ale właśnie Ona doznała największych strat. I to jest fakt. Zmiana nazwy Question
Raczej niewiele zmieni.

Pon 03 Gru, 2007 23:56

Powrót do góry
Basenji
Plutonowy

Plutonowy

Posty: 62
Skąd: EBląg
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Zmieni sens.
Same "Zbrodnie wojenne" mają już inny wydźwięk.
Ewentualnie dodać 'ludobójstwo, holocaust, pogromy' etc.
Zdrówko

_________________

Pon 03 Gru, 2007 23:58

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

Posty: 1016
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Nic nie będziemy zmieniać panie Basenji. Ty już się spozycjonowałeś. Określając kogoś "T?" nacją sam się określiłeś. Chciałbyś, żeby Polaków gdzieś ktoś za granicą określał takim mianem? "TEN NARÓD"? I wszyscy wiedzą o co chodzi? Chcesz napisać posta o innych wydarzeniach mających związek ze zbrodniami wojennymi to proszę bardzo.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 04 Gru, 2007 10:34

Powrót do góry
Basenji
Plutonowy

Plutonowy

Posty: 62
Skąd: EBląg
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Domyślam się, że temat jest 'zabetonowany'.
Czyli zawęża zakres wypowiedzi, bo 'holocaust' dotyczy tylko pewnej nacji. Choć ostatnio, niektórzy starają się przenieść go także na inne narody ( co jest niezgodne z definicją).
Co do mojego określenia (się), niech PAN KUDI nie przypisuje mi tego, czego nie powiedziałem. Moje UWYPUKLENIE części wypowiedzi dotyczy POJęCIA 'holocaust' , bez podtekstu.
Rozumiem, że ta moderatorska troska jest dowodem czujności i politycznej poprawności. Tylko jak w zgodzie z tematem pisać np o prześladowaniu cyganów przez policję niemiecką czy tatarów przez czerezwyczajkę?
To nie zbrodnie wojenne ani 'holocaust'.
Zdrówko

_________________

Wto 04 Gru, 2007 17:36

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Posty: 4644
Pochwał: 13
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Miejscem na dyskusje n/t nazw forów tematycznych jest forum "techniczno-organizacyjne", a nie to.Nie wspominając już o drobnym fakcie, że to o czym pisze kolega Besenji nijak ma się do tematu wątku.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 04 Gru, 2007 18:04

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 222
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

siwy

A gdzie ty z żydami i holokaustem w 38-ym.
Coś materiały przeinaczone i nie podpisane, stąd cyrk.

Podasz wiarygodne źródła, będzie ok. Laughing

Wto 04 Gru, 2007 23:46

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3180
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Przykro mi Panowie , dyskusja schodzi na manowce - jak wiecie ten dział wymaga szczególnego szacunku i jestem ortodoksyjny - zamykam temat.

Sro 05 Gru, 2007 0:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.