| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="maxikasek"]
Quantities of Lend-Lease Shipments sporządzony przez Office, Chief of Finance, War Departament, 31 Grudnia 1946, Sekcja VII: wymienia jeden B-24. Ponieważ to dokument sporządzony dla amerykańskiego rządu w celu podsumowania wydatków na LL- nie zawiera dostaw brytyjskich.
B-24 został dostarczonybez silników zapasowych i częsci- wyłącznie w celu "poznawczym".[qoute]

Wybaczy Kolega , próbowałem odnależć ten dokument (???) ale widocznie brak mi odpowiedniej wiedzy . Czy można prosić o podanie dokładniejszych danych celem zapoznania się z jego treścią ? Względnie o sygnaturę akt co byłoby najlepsze w którym archiwum on się znajduje ? ( jak w poprzednim poscie pisałem w temacie to PODAWAŁEM !!! JASNO jako odnosniki numery katalogowe danego Archiwum bez problemu ) Z racji mego częstego i długotrwałego przebywania w tzw. Europie Zachodniej w strefie anglo-niemiecko języcznej nie mam problemu z dotarciem do "ichnich " archiwów. Lubię dokumenty archiwalne takie mam swoiste " skrzywienie ". Co napisane to zostaje. A tak sobie poczytam i wiem . Jak pisałem " materiały z ( tzw jak nazywam pro domo sua )indyczego gulgotania" nie są dla mnie argumentem .Preferuję konkret zawarty w dokumencie ,tzn nr sygn, i nazwa Archiwum wzgl Instytucji .
Po drugie co mają brytyjskie dostawy do AMERYKAŃSKIEGO sprzętu , którym UK nie dysponował?
PS. Które to maszyny ( sprzęt ) wysyłano w RAMACH Land Lease ( ŚCIŚLE OKREŚLONE WARUNKI )w " celu poznawczym"'. Ot ciekawostka.

maxikasek napisał:
Cytat:
B. ciekawe te dwa przypadki !!! ???? Kiedy ??? A mozna o zródła prosic . Tylko żeby były od DOSTAWCY .

Quantities of Lend-Lease Shipments sporządzony przez Office, Chief of Finance, War Departament, 31 Grudnia 1946, Sekcja VII: wymienia jeden B-24. Ponieważ to dokument sporządzony dla amerykańskiego rządu w celu podsumowania wydatków na LL- nie zawiera dostaw brytyjskich.
B-24 został dostarczonybez silników zapasowych i częsci- wyłącznie w celu "poznawczym".
CO do Spitów były to Mk Vb i MK IX (różne wersje) głównie. Ponieważ Vb przychodziły np. wiosną 1943 nie mogły to byc nowe egzemplarze, a po remoncie.
http://lend-lease.airforce.ru/english/articles/spit/index.htm
Tu masz odnośniki do CAMO, gdzie równie warto zajrzeć. Wink


Jak pisałem lubię archiwum a CAMO - nie udało mi się ustalić, ba przyznaje nie wiem co to za skrót. Ot niewiedza. Czyzby to było coś od Consolidateds Aircraft Corp. Aliści w San Diego Archives i pózniejsze General Dynamics Archives nic o przekazaniu B-24 ( który model ??)dla CCCP nie znalazłem - pomimo iz B-24 to mój konik !!

Ad Spitfire ( i nie tylko ) chyba pisałem (sic !!!),ze wersje dla CCCP były po remontach ( tutaj bardziej chodzi o Mk V niz LF -IX w wersji C czyli " odmiany "Mk IX )I były leasingowane poprzez RAF a NIE LL . Tak trudno zrozumieć. Czy powtarzanie informacji podanych przez innych na Forum jest regułą celem "dowartosciowania" interlokutorów?? Znów zagadka ..dla mnie .Polecam National Archives ( dawniej Public Record Office ) wzgl San Diego Aerospace Museum( zawiera dokumenty z Consolidated Aircraft Co.) lub tez Library of Congres czy też F.D.Roosevelt Presidental Library , a no ostatek coś z JKM Rządu UK np. archiwa British Parliament - Commons House.A może być tez materiał z House of Lords . I to tyle . To normalne główne żródła dla mnie. Innym zostawiam internet i ... sporo głupawego zgiełku .Wiem co piszę. Lem miał rację pisząc o wartości internetu. Ale on tez był z Krakowa.

PS . W tym sensacyjnym artykule o Spitfires nad Kubaniem jakoś nie mogłem znależć tej liczby 1300 szt , ba - wręcz z tego artykułu wynika że tychże Spitów było w jednostkach bardzo mało. Ale może nie znam na tyle języka angielskiego. Co tez prawda.

Wto 23 Lis, 2010 20:10

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wybaczy Kolega , próbowałem odnależć ten dokument (???) ale widocznie brak mi odpowiedniej wiedzy .

Tu masz skan dokumentu
http://lend-lease.airforce.ru/english/documents/index.htm
A w którym archiwum się znajduje? Gdzie w USA trzymają archiwalne dokumenty Pentagonu? Tam szukaj.

Cytat:
Po drugie co mają brytyjskie dostawy do AMERYKAŃSKIEGO sprzętu , którym UK nie dysponował?

Napisałem tylko że do brytyjskiego sprzętu danych nie znalazłem, bo ten dokument obejmuje tylko amerykańskie.

Cytat:
Jak pisałem lubię archiwum a CAMO - nie udało mi się ustalić, ba przyznaje nie wiem co to za skrót.

A napisz to samo cyrylicą, to szybko odnajdziesz.
Cytat:
PS. Które to maszyny ( sprzęt ) wysyłano w RAMACH Land Lease ( ŚCIŚLE OKREŚLONE WARUNKI )w " celu poznawczym"'. Ot ciekawostka.

A które Rosjanie zamawiali w pojedynczych sztukach? Jak karabin M1- sztuk 1, czołg T26 (oryginalna pisownia czyli wyglada, że został wysłany jeszcze przed zestandaryzowaniem jako M26 Pershing)-szt.1, C-46 Commando-szt. 1,

Cytat:
W tym sensacyjnym artykule o Spitfires nad Kubaniem jakoś nie mogłem znależć tej liczby 1300 szt ,

Bo to jest tylko o jednym pułku. Czy czytając artykuł o SS Germania też dziwisz się, że nie ma w nim informacji o całym Waffen SS?

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 23 Lis, 2010 21:53

Powrót do góry
Olek
Kapral

Kapral




Posty: 52
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Miałem na myśli (głównie) ten fragment :
"Reszta to ciężarówki wyprodukowane w kraju (domestic), tyle, ze nie jest to do końca prawda. Sowieci składali u siebie dostarczone przez Aliantów ciężarówki - traktując to jako produkcję krajową!!"

Raport przedstawia tą sprawę następująco:
Armia Czerwona otrzymała w trakcie wojny:
- 162,6 tys. samochodów wyprodukowanych w ZSRR (z 205 tys. wyprodukowanych)
* sam. lekkie – 6,4 tys. (w tym 2,5 tys. GAZ 61, 64, 67)
* ciężarówki – 151,1 tys. ( w tym 83 tys. GAZ, 68,1 tys. ZIS)
* ciągniki – 5,1 tys. ZIS 42.
- 282,1 tys. samochodów z LL. ( z 312.6 tys. dostarczonych)
* lekkie – 35,9 tys. (w tym 34,5 tys. Willis)
* ciężarówki – 66,3 tys. (w tym 52,3 FORD–6)
* ciągniki – 179,9 tys. (109,4 tys. Studebeker, 43,7 tys. Szewrolet, 18,6 tys. Dodż)
- 268,6 tys. zmobilizowano z gospodarki.
* wybrano to z ogólnej liczby 807 tys. samochodów (stan na 01.01.41) z których:
704 tys. to ciężarówki i pojazdy specjalne.
103 tys. samochody lekkie.
Z tych 807 tys. samochodów sprawnych było 55% - 444 tys. sztuk.

Co do pojazdów dostarczonych w ramach LL i ich montażu
Z ogólnej liczby 312,6 tys. samochodów:
- 72,1 tys. dotarło przez porty północne.
- 181 tys. dotarło przez Iran.
- 59,5 tys. dotarło przez porty dalekowschodnie.
Dla łatwiejszego transportu morskiego samochody było rozmontowywane.
Po wyładunku należało je więc zmontować.
Część dostarczona przez Iran (181 tys.) była montowana bezpośrednio po wyładunku w Iranie przez Amerykanów.
Reszta (72,1 + 59,5) była montowana w fabrykach sowieckich lub bezpośrednio na tyłach frontów.
W sowieckich fabrykach zmontowano 119,6 tys. samochodów (szczegóły - tabela 22 z podanej przeze mnie strony).

Jak widać, w raporcie nie wliczano montowanych samochodów do krajowej produkcji.
Z 312 tys. dostarczonych pojazdów, w pełni gotowych było tylko 180 tys. resztę musieli zmontować Sowieci, a wiec odpowiednio mniej siły produkcyjnej mogli spożytkować na GAZy i ZISy.

Na razie.

Wto 23 Lis, 2010 21:56

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Olek napisał:

Jak widać, w raporcie nie wliczano montowanych samochodów do krajowej produkcji.
Z 312 tys. dostarczonych pojazdów, w pełni gotowych było tylko 180 tys. resztę musieli zmontować Sowieci, a wiec odpowiednio mniej siły produkcyjnej mogli spożytkować na GAZy i ZISy.
Na razie .


Dzięki ,miałem wątpliwości co postu Mordena i absolutny brak czasu aby to sprawdzić
BS w wersji rosyjskiej a nie angielskiej Piwo
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 23 Lis, 2010 22:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dostawy Spitfire Mk IX do ZSRR zaczęły się w połowie 1944. Dotarł też jeden F.XIV - testowany w CAGI.
Z pierwszej połowie 1942 Anglicy dostarczyli do ZSRR do testów Mustang I( z silnikiem Allison).
Mosquito IV został dostarczony w 1944. W maju 1944 przeszedł testy w CAGI.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 23 Lis, 2010 22:38

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Pozwole sobie po raz drugi przytoczyc pewien cytat:
Cytat:
Natomiast ładowano im tylko B-25 . Z myśliwców dostawali P-39 i P-40 i kilkadziesiat Hurricane i dosłownie paręnascie Spitfire. A z transportowych DC-3 ( C-47) Gdzie te prawie 20 modeli bojowych maszyn ???



Moj komentarz byl taki ze dane Krakusa sa niepelne. I ilosc samolotow nie ta i znalazlo sie dwadziescia typow samolotow. Podalem za strona rosyjska ilosci i typy samolotow jakie Sowieci otrzymali z USA i Wlk. Brytanii. Uwazalem ze te dane beda bardziej wiarygodne dlatego ze jakas tam czesc sprzetu przepadla "po drodze". mam na mysli zatopione statki konwojow PQ jak i samoloty ktore przepadly podczas przelotow z Alaski przez Syberie do Rosji. Bylo tego ponad 130 sztuk. Czasami przypadkowo sa do dzisiaj odnajdywane szczatki pilotow i maszyn.

Oto jeden z linkow:
http://www.aviation.ru/articles/land-lease.html#b8

Podalem te dane dlatego ze Rosjanie przyznaja sie do nich co jest tez wazne.
Kolego Krakus nie ma sie co zoladkowac, nie znam sygnatur akt nie bywam w archiwach wylaczie zachodniej Europy, choc tu mi najblizej. Czasami jednak warto pomyszkowac na rosyjskich stronach tak gwoli uzupelniania wiedzy bardziej sie to przydaje niz..nerwy. Piwo

Tym bardziej ze Rosjanie potwierdzaja otrzymanie tych maszyn w ramach L-L. Bo przez lata poprostu jakos dziwnie pomniejszali i zafalszowali ilosc i wartosc otrzymanej pomocy.

Z danych jakie posiadam na poczatku 43 roku (early 1943) Anglicy wyslali do Sowietow pierwsza partie 143 nowe Mk VB. W 1944(maj) roku w dwoch lub trzech turach wyslali Sowietom PR Mk IV. Uzywane wczesniej w dywizjonach RAF na Bliskim Wschodzie. Nie znam ilosci uzywanych Spitow otrzymanych przez Sowietow. Na pewno Sowieci latali tez na Mk IX. Mam nadzieje ze krok po kroku bedzie coraz wiecej informacji.
To tyle na co czas pozwala, w miare mozliwosci podrzuce cos wiecej.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.


Ostatnio zmieniony przez twer49 dnia Sro 24 Lis, 2010 3:44, w całości zmieniany 2 razy

Sro 24 Lis, 2010 2:07

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:

W tym sensacyjnym artykule o Spitfires nad Kubaniem jakoś nie mogłem znależć tej liczby 1300 szt , ba - wręcz z tego artykułu wynika że tychże Spitów było w jednostkach bardzo mało. Ale może nie znam na tyle języka angielskiego. Co tez prawda.


Nic dziwnego ponieważ dotyczy on tylko Mk Vb (143-ech sztuk w tym przypadku)

PS : Liberator :

Section 7 Army Air Forces Part I - Principal Countries (page 5)

: http://lend-lease.airforce.ru/english/documents/index.htm

Być może to właśnie tak zaksięgowano samolot Bradleya ???
(niemniej jest w dokumencie)


2 + 2 = 7 [za] Stanisławem Lemem via Tzaw1

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sro 24 Lis, 2010 6:43

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

panc napisał:
krakus57 napisał:

W tym sensacyjnym artykule o Spitfires nad Kubaniem jakoś nie mogłem znależć tej liczby 1300 szt , ba - wręcz z tego artykułu wynika że tychże Spitów było w jednostkach bardzo mało. Ale może nie znam na tyle języka angielskiego. Co tez prawda.


Nic dziwnego ponieważ dotyczy on tylko Mk Vb (143-ech sztuk w tym przypadku)

PS : Liberator :

Section 7 Army Air Forces Part I - Principal Countries (page 5)

: http://lend-lease.airforce.ru/english/documents/index.htm

Być może to właśnie tak zaksięgowano samolot Bradleya ???
(niemniej jest w dokumencie)


2 + 2 = 7 [za] Stanisławem Lemem via Tzaw1


Wybacz Kolego ale odnośne adresy - i zawarte w nich dane , dla mnie NIE SĄ dokumentami w moim rozumieniu. Trudno. Podałem "charakterystykę " dokumentu w postach powyżej.

Czw 25 Lis, 2010 5:57

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie mój problem . Życzę sukcesu w " ustaleniu nr sygn, i nazwa Archiwum wzgl Instytucji " ,rozumiem, że trudno a tu jeszcze ten głupowaty zgiełk przeszkadza ...
_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Czw 25 Lis, 2010 9:34

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Tak apropos sygnatur, numerow, Kubania i "all that jazz" Laughing taka ciekawostka.
http://lend-lease.airforce.ru/english/articles/spit/index.htm
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Pią 10 Gru, 2010 3:48

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, a tak apropos Laughing , jakby jaki adres linkowy do strony po rosyjsku, bez tłumaczenia na angielski Embarassed ?
Pozdrawiam

Sob 18 Gru, 2010 21:58

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

panc napisał:

Standard metryczny dla Sowietów : generalnie nie z wyjątkiem wskazanym przez maxikaska zdezorganizowało by to produkcję, czy Kg/cm(2) czy funt na cal kwadratowy to nie miało znaczenia, wszak była wojna a pilotowi czy czołgiście wystarczyło spojrzeć na strzałkę wskażnika
pozdr


http://lend-lease.airforce.ru/english/articles/ovsyannikov/index.htm

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 30 Lip, 2013 8:22

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przejrzałem dyskusje ale nie wychwyciłem.
I mam takie pytanko na jakiej podstawie (umowa 16 sierpnia 1941? )i jak rozliczana miała być
pomoc brytyjska dla Rosjan?

_________________
Czym jest człowiek?
Człowiek jest odpadem termojądrowym.

Czw 27 Mar, 2014 12:03

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przed objęciem ZSRR L-L zdaje się na podstawie umowy z 12 lipca 1941, uruchomiono wtedy linię kredytową dla ZSRR. Później rozmowy trójstronne 29.09-1.10 w Moskwie , wtedy USA udzieliły bezprocentowej pożyczki ZSRR (1 mld $ wg przemówienia MOłotowa)
Ale to moje przypuszczenia, szczerze nigdy nie wnikałem dokłądnie w podstawy prawne tego.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 27 Mar, 2014 12:10

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, częściowa odpowiedź - na stronie:
http://panzerschreck.strefa.pl/miliardy.html

Cytat:
Już nazajutrz po ataku Niemiec na ZSRR, 23 czerwca 1941 r. Roosevelt oficjalnie obiecał Stalinowi wsparcie i pomoc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych materiałów. 15 sierpnia Churchill i Roosevelt zapewnili Stalina, że zamierzają zaopatrywać walczącą Rosję w "maksymalną ilość materiałów". Roosevelt na własną rękę porozumiał się z Churchillem, uzgadniając, iż amerykańska pomoc dla ZSRR przynajmniej z początku przekazywana będzie w ramach dostaw dla Wielkiej Brytanii, jako przyjętych już rozwiązań lend-leasingowych. 6 września 1941 r. Churchill przekazał tę propozycję Stalinowi, podkreślając sugestię, by "pomocy udzielić na tych samych zasadach przyjaźni, które stoją u podstaw amerykańskiej ustawy lend-lease, tj. bez dokonywania formalnych rozliczeń finansowych". 1 października 1941 r. ówczesny minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow, doradca prezydenta USA Averell Harriman oraz lord Beaverbrook, członek gabinetu Churchilla, podpisali pierwszy tzw. protokół moskiewski, który precyzował tryb udzielania Moskwie pomocy wojskowej do końca czerwca 1942 roku. Miesiąc później Roosevelt skierował do Stalina pismo, w którym informował go, że USA zamierzają przekazać na rzecz ZSRR wszelkie potrzebne materiały w ramach nieoprocentowanej pożyczki w wysokości jednego miliarda dolarów; termin zwrotu wynosi 10 lat. od momentu upływu sześciu lat od końca wojny.


a także dyskusja tu:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=9&t=117369&start=0&st=0&sk=t&sd=a&sid=fcdaaa60f288a7435c7b99216da39edb

I taki fragment z rosyjskiej Wiki, cytowany w ww dyskusji:
Cytat:
Соглашение с СССР о порядке погашения долгов по ленд лизу было заключено лишь в 1972 году. По этому соглашению, СССР обязался до 2001 г. заплатить 722 млн. долл., включая проценты. К июлю 1973 г. были осуществлены три платежа на общую сумму 48 млн. долл., после чего дальнейшие выплаты прекратились. В июне 1990 г. в ходе переговоров президентов США и СССР стороны вернулись к обсуждению долга. Был установлен новый срок окончательного погашения задолженности – 2030 г., и сумма – 674 млн. долл.

После распада СССР долг по ленд-лизу был трансформирован и переоформлен и постепенно погашается Россией. Россия до сих пор (по состоянию на 2003-й год) должна США примерно $100 млн. за оружие и материалы, поставленные в рамках ленд-лиза более полувека назад.

Czyli:
Cytat:
Umowa z ZSRR w celu spłaty zadłużenia w ramach Lend Lease została zawarta dopiero w 1972 roku . Na mocy tej umowy ,ZSRR zobowiązał się do zapłaty do 2001 roku 722 mln dolarów , w tym odsetek . Do lipca 1973 r. zostały uregulowane trzy płatności na łączną kwotę 48.000.000 dolarów , a następnie kolejne płatności przerwano . W czerwcu 1990 roku , w trakcie rozmów między prezydentami USA i ZSRR strony powróciły do dyskusji w celu omówienia spłaty długu . Postanowiono wówczas nowy termin ostatecznej spłaty zadłużenia - w 2030 roku , na kwotę - 674 mln dolarów.
Po upadku ZSRR dług pozostały z Lend- Lease został wznowiony i przekształcony ( przeliczony) oraz stopniowo miał być spłacany przez Rosję . Rosja jest nadal (stan na rok 2003 ) dłużna USA około 100 mln dolarów na broń i materiały dostarczone na mocy Lend - Lease ponad pół wieku temu.

Pozdrawiam
R

Pią 28 Mar, 2014 18:48

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Zubek napisał:
Do lipca 1973 r. zostały uregulowane trzy płatności na łączną kwotę 48.000.000 dolarów...

i
Zubek napisał:
Postanowiono wówczas nowy termin ostatecznej spłaty zadłużenia - w 2030 roku , na kwotę - 674 mln dolarów.
Łącznie to wychodzi coś ponad 700mln dolców (dokładnie 722), a jak uwzględnimy to
Zubek napisał:
Po upadku ZSRR dług pozostały z Lend- Lease został wznowiony i przekształcony ( przeliczony)...
to coś strasznie mało wychodzi. No bo skoro przeliczono na dzisiejsze wartości - Ok zrobiono to w latach 90 zeszłego wieku - ale samych ciężarówek kilkadziesiąt tysięcy dostarczono, kilkaset lokomotyw, kilkadziesiąt milionów par obuwia itd. itd. a gdzie czołgi, samoloty, amunicja/materiały wybuchowe, oprzyrządowanie, żarcie no i jeepy. Więc o co chodzi Question.

Pozdrawiam.
Bezmyślna kalka otumaniającej Wikipedii.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Nie 30 Mar, 2014 13:33

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki panowie ciekawe informacje
ale ja pytałem o pomoc Brytyjską dla Rosjan
i jej podstawę.

_________________
Czym jest człowiek?
Człowiek jest odpadem termojądrowym.

Nie 30 Mar, 2014 13:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
to coś strasznie mało wychodzi. No bo skoro przeliczono na dzisiejsze wartości - Ok zrobiono to w latach 90 zeszłego wieku - ale samych ciężarówek kilkadziesiąt tysięcy dostarczono, kilkaset lokomotyw, kilkadziesiąt milionów par obuwia itd. itd. a gdzie czołgi, samoloty, amunicja/materiały wybuchowe, oprzyrządowanie, żarcie no i jeepy. Więc o co chodzi

BO zgodnie z L-L za sprzęt zniszczony w czasie wojny lub zwrócony po wojnie nie trzeba było płacić. Tylko za zatrzymany po wojnie.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 31 Mar, 2014 11:25

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT maxikasek

Od wartości sprzętu odliczano jeszcze wartość sprzętu przekazanego do celów cywilnych . Z czynników politycznych mających wpływ na zmniejszenie zadłużenia były sprawy na którym zależało USA np. w przypadku Rosjan - zgoda na emigracje Zydów itp.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 31 Mar, 2014 13:05

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Yoony napisał:

I mam takie pytanko na jakiej podstawie (umowa 16 sierpnia 1941? ) i jak rozliczana miała być pomoc brytyjska dla Rosjan?


Tak , 16 sierpnia - początkowo £10.000.000 (ca. $40.000.000) - w sumie osiągnęła wartośćc £312.000.000 .

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 01 Kwi, 2014 1:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 Strona 15 z 15

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.