| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Primo
Schütze

Schütze




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzesza - bez propagandy

Ok, naczytalem się tu masę negatywów (z resztą zupełnie sensownych, uzasadnionych i dokumentacyjnie weryfikowalnych). Ale wiem też, co historia lubi robić z informacjami.

Mam pytanie, szczególnie do krytyków Rzeszy - czy na prawdę wszystko było tam złe, wypaczone itd? Oczywiście ludobójstwa, rzeźnie itd są moralnie naganne i to BYŁO złe, zgadzam się. Ale przecież Hitler nie mógł ot tak, po prostu z normalnego narodu zrobić maszyny do zabijania, zwłaszcza że czasu za dużo to nie miał.

Czy mogę prosić o informacje (również wiarygodne i udokumentowane) pokazujące Rzeszę z "drugiej strony". Szukam prawdy, bo to co jest w książkach historycznych to obraz potworów napędzanych krwią, a choćby wspomnienia moich dziadków (Babcia na przymusowych robotach, dziadek w obozie pracy po tym jak go zestrzelili) są diametralnie inne od tego, co czytam.

Sro 04 Maj, 2005 23:58

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hm mam alergię na piewców fenomenu niemiec.

Oczywiście , kult jednostki , mobilizacja narodu, postęp gospodarczy, likwidacja bezrobocia itp
Wszystko to wygląda genialnie ale tylko powierzchownie.

weźmy jeden przykłąd.
likwidacja bezrobocia, czytałem w jakiejś narodowej gazetce w kiosku, aż w szoku byłem ze to dopuścili do sprzedaży, ale cuż że to genialne , Fuhrer mistrzem ekonomii dokonał cudu,
--- a każdy by tego dokonał, po prostu zbrał pieniądze najbogatszej warstwie społecznej (Żydom) i uruchomił za to roboty publiczne, Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Czw 05 Maj, 2005 8:46

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Janek wszystko to co piszesz to prawda i podejrzewam, że wszystko było by pięknie i ładnie gdyby Adolf nie chciał podbić świata swoją armią..........
_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Czw 05 Maj, 2005 10:15

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hitler rozbudował do olbrzymich rozmiarów świadczenia socjalne. Od roku 1939 płaciła za to Europa- koniec wojny byłby katastrofą dla gospodarki III Rzeszy. Ale wcześniej- roboty publiczne, to co napisał Szponiasty to prawda. Częściowo. Hitler, jako SOCJALISTA wprowadzał w życie ideę zabrania bogatym i dania biednym. A ponieważ potrzebował kasy na wojnę to wśród tych bogatych znaleźli się równiejsi... każda idea się wypacza jak widać....
Co do pytania Primo. Przeciętna rodzina niemiecka w latach II Rzeszy żyła na bardzo wysokim poziomie socjalnym- nie tylko wliczają się paczki od mężów, synów itp. z garnizonów w Europie ale też świadczenia państwa:
- dodatki na dzieci
- ulgi podatkowe dla małżeństw
- ubezpieczenie rencistów
- najwyższy ze wszsytkich pańśtw żołd
- dodatek za rozłąkę
- tanie wycieczki zagraniczne dzięki organizacji Siła poprzez Radość (KdF)
- progresywne podatki, największe dla najbogatszych.
III Rzesza jestpostrzegana przez swe zbrodnie, gdyby nie Endlosung to ta wojna nei różniłaby się wiele od porpzedniej i przegrani byliby tylko przegranymi a nie zbrodniarzami wszechczasów.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 05 Maj, 2005 16:20

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja uwazam, ze nie tylko Endlosung odroznia ten system od innych. Zanim doszlo do konferencji w Wannsee to wrogami panstwa byli wszyscy, ktorzy nie chcieli lub nie mogli sie mu podporzadkowac. Czyli - intelektualisci (ci to zawsze "kombinowali"), wszelkiej masci lewicowcy od bolszewikow do socjalistow czy chorzy psychicznie lub po prostu ulomni fizycznie, itd.
Ten system nie moze byc rozpatrywany w perspektywie dobrych i zlych elementow. One wszystkie sluzyly jednemu celowi - temu jaki wyznaczal Wodz. I tylko z tego powodu nie jest mozliwe wyodrebnianie czegos dobego. Bo to zawsze bylo kosztem likwidacji innych ludzi. Fizycznej likwidacji. Nie mozna tez owczesnych Niemiec postrzegac tylko przez pryzmat wojny. Przeciez zanim do niej doszlo to bylo jeszcze ponad 6 lat przygotowan do niej i budowy calego systemu. Zreszta z "owocow" tamtych pomyslow czerpano tez i po wojnie, ze chocby wspomne o tym co nazywa sie "badaniami medycznymi" doktora Mengele czy jego kumpli. Bez nich prawdopodobnie znacznie pozniej czlowiek znalazlby sie w kosmosie.
Tak czy owak, moim zdaniem nie jest mozliwe dostrzeganie jakichkolwiek pozytywnych cech systemu nazistowskiego. To byla jednolita i spojna wewnetrznie koncepcja. Chociaz byl jeden pozytyw.... System okazal sie nietrwaly Laughing

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sob 14 Maj, 2005 19:26

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Rzesza - bez propagandy

"Primo"napisał-
"Ok, naczytalem się tu masę negatywów (z resztą zupełnie sensownych, uzasadnionych i dokumentacyjnie weryfikowalnych). Ale wiem też, co historia lubi robić z informacjami.
Mam pytanie, szczególnie do krytyków Rzeszy - czy na prawdę wszystko było tam złe, wypaczone itd? Oczywiście ludobójstwa, rzeźnie itd są moralnie naganne i to BYŁO złe, zgadzam się.
Czy mogę prosić o informacje (również wiarygodne i udokumentowane) pokazujące Rzeszę z "drugiej strony". Szukam prawdy"

Szukasz prawdy Question
O bogacenie się na nazistowskich rządach oskarża się koncerny, a przecież beneficjentami systemu byli także zwykli Niemcy Exclamation
Przykład robotnicy przymusowi zatrudnieni w prywatnych firmach byli wykonawcami różnych prac wynagrodzenie trafiało jednak do centralnej kasy III Rzeszy. Na tym przykładzie widać korzyści jakie budżet państwa odnosił z racji niewolniczego wykorzystywania innych. Dzięki temu można było zwiększyć osłony socjalne o których wspomina IjonTihy. Majątki zarekwirowane niemieckim Żydom- to naprawdę była góra forsy. Nawet półki sklepowe niemieckich kupców zapełniły się dzięki towarom pochodzących ze sklepików ludzi "nieczystych rasowo". Nie ma drugiej strony, historia III Rzeszy jest jednostronna tylko rewers, awersu na tym medalu nie znajdziesz.
Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami z drugiej strony jak to napisałeś przeczytaj "Hitlers Volksstaat" (Ludowe państwo Hitlera) napisane przez Niemca. Z Gotzem Alym ukazał się ostatnio wywiad w naszej prasie. Masz okazję poznać tą drugą stronę Exclamation

Sro 25 Maj, 2005 23:36

Powrót do góry
Matejko
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 282
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poczytałem....

I myślę, że ta cała dyskusja jest zbędna...
Gdyby nie było propagandy, to by nie było III Rzeszy.

Tu nie ma czego rozważać... Jeśli coś jest złe, to po prostu jest złe i tyle !
Primo, zafunduj sobie wycieczkę do Oświęcimia...

Może taka wycieczka zobrazuje Ci koszty planów Hitlera.

To tyle, zabrakło mi koncepcji, bo w pale mi się nie mieści, jak można zadać takie pytanie. Sorki...

Pozdrawiam Matejko

Czw 26 Maj, 2005 0:16

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

III Rzesza była dobra dla Niemców- oczywiście tych którzy siedzieli cicho. A ponieważ drenaż Europy wzbogacał Niemców to znaczna część uwielbienia dla Wodza była autentyczna, bo poziom życia przeciętnego obywatela bardzo się podniósł względem lat wcześniejszych, i był wyższy niż w reszcie Europy. Oczywiście to wszystko kosztem innych...
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 26 Maj, 2005 13:15

Powrót do góry
ZiemniaK27
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem III Rzesza bez propagandy jest jak ryba bez wody. Uśmiech

Pią 08 Wrz, 2006 20:37

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do gospodarki to istotne symptomy może nie tyle załamania co przegrzania były widoczne już w okolicach ‘37 i ’38 – zresztą Schacht nie bez powodu właśnie w tym momencie „odchodzi” – gdy polityka fiskalna (zwłaszcza) zupełnie zaczyna się rozjeżdżać na wszystkie strony. Goering próbuje jeszcze wszystko składać uruchamiając słynny „plan czteroletni” ale to już była zadyszka. Do tego dochodzi istotny chaos na najwyższych szczeblach, a każda „gałąź” walczy z drugą o dostęp do surowców i pieniędzy.. oraz wpływów. Nierzadko zresztą jest tylko przedłużeniem „ego” paladynów a nie wynikiem realnych potrzeb. Rzesza nigdy nie wypracowała się w zasadzie centralnego systemu podejmowania decyzji i strategicznego planowania (i nie, nie chodzi mi tu o planowanie w wydaniu socjalistycznym) a podejmowane decyzje były wynikiem chwili – przykład choćby początek budowy floty planu Z by nagle go zastopować, przerzucanie środków na Luftwaffe, by potem znów na Heer – przy jednoczesnym braku infrastruktury (wbrew pozorom, w kategoriach ilościowych).
Rzesza była jednak „rajem” w kategoriach „duszy” narodu czy owego narodowego „marzenia” gdy „world belongs to me” Wink. Oczywiście to było bardziej skomplikowane ale nazizm na nieszczęście dokonał ponownej „integracji” narodowej po klęsce 1918 i był jedynym na tyle silnym „marzeniem” by tego dokonać – nie umiała tego zrobić ani rep. Weimarska ani tradycyjne elity konserwatywne.

A sukcesy jednostkowe pojedyncze zawsze się znajdą – jak w rodzaju że Hansowi udało się wyhodować wyjątkowo dużą dynie itp. – ale czy to oznacza że Rzesza miała sukcesy albo że system miał dobre strony? – cóż komunizm pewnie też jakieś miał (np. elektryfikacja), ale do czego ma prowadzić taka odpowiedź? Tylko gruntowna całościowa analiza może nam dawać jakieś sensowne odp. – uwzględniając kontekst historyczny jak i cel tego wszystkiego prawda? Wink
pzdr

Sob 09 Wrz, 2006 10:29

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ziemniak napisał: Moim zdaniem III Rzesza bez propagandy jest jak ryba bez wody.

Cóż za błyskotliwa myśl Zszokowany

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sob 09 Wrz, 2006 11:55

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a polak głodny to polak zły Piwo

Sob 09 Wrz, 2006 20:21

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków, księża na księżyc Laughing Laughing Laughing
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 09 Wrz, 2006 20:23

Powrót do góry
ZiemniaK27
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ej no co to drwiny jakieś pod moim adresem towarzyszu de Villars ????

Ostatnio zmieniony przez ZiemniaK27 dnia Nie 10 Wrz, 2006 12:59, w całości zmieniany 1 raz

Nie 10 Wrz, 2006 12:56

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko żarcik, towarzyszu Mr. Green
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 10 Wrz, 2006 12:59

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a może by tak pogadać o prawdziwej ekonomii i tezie, że początek (POCZ?TEK) wojny uratował III Rzeszę prze bankructwem?

Nie 10 Wrz, 2006 12:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.