| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maxim

Witam, w książce "Broń strzelecka wojsk lądowych" znalazłem dość zaskakująca informację, pozwolę sobie ją zacytować : " W roku 1864, po niezbyt udanych próbach opracowania karabinu o samoczynnie otwierającym się zamku po wystrzale, amerykański wynalazca Hiram Maxim zbudował wielkokalibrowy karabin maszynowy, strzelający seriami. W oparciu o tę konstrukcje Maxim zbudował następnie swój ckm." Może spotkaliście się z jakimiś informacja na temat tego pierwszego karabinu maszynowego. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony przez Robert05 dnia Nie 16 Gru, 2007 22:52, w całości zmieniany 2 razy

Nie 18 Lis, 2007 18:57

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krótko - bzdura.
Pierwszą swoją "broń automatyczną" ("Automatic Weapon") Hiram Maxim skonstruował i opatentował zdaje się w roku 1883.O ile dobrze pamiętam z biografii, to nigdy wcześniej bronią palną się nie zajmował.
Warto sięgnąć po Jego biografię, gdyż był człowiekiem niezwykłym; godnym swego niezwykłego, XIX. wieku.
Pozdrowienia
Grendel

Nie 18 Lis, 2007 20:34

Powrót do góry
Krzysztof 115
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam !
Zgadzam się z Grendelem, model 1883 rok. Taki rysuneczek znalazłem.
Pozdrawiam. Uśmiech



Opis załącznika:

Pon 19 Lis, 2007 15:00

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem w tym, że także ten rysunek jest błędny.Przedstawia udoskonaloną wersję "karabinu automatycznego" (oryg. "automatic gun"), którego pierwszy model został opatentowany w roku 1884 (moja pamięć...mam nadzieję, że mnie nie zwodzi), a zbudowany jakoś na samym początku roku następnego.Nie ma mowy o "karabinie maszynowym" wz. 1883.

Pozdrowienia
Grendel

Dwie godziny później:
Sprawdziłem w "Machine Gun" Chinn'a.Pamięć mnie jednak nie zawiodła.
Dołączam kilka grafik - wybaczcie słabą jakość, ale dwa pierwsze tomy Chinn'a mam jedynie w kserokopiach :(



Opis załącznika:
Maxim Automatic Weapon z roku 1883

Opis załącznika:
Rysunki mechanizmu zamkowego pierwotnej wersji "karabinu automatycznego" Maxima.

Opis załącznika:
Hiram Maxim i jego pierwszy "karabin automatyczny"

Opis załącznika:
Demonstracyjny "karabin automatyczny" na drewnianej lawecie-futerale.

Pon 19 Lis, 2007 19:09

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, wychodzi na to że w książce jest błąd w dacie, zamiast roku 1864 powinien być 1884. Poza tym błędem drukarskim wszystko się zgadza. Po przybyciu do Anglii w 1881r zajął się konstruowaniem broni automatycznej. Początkowo pracował nad karabinem samopowtarzalnym ( pierwsza grafika zaprezentowana przez kolegę Grendela). Karabin miał działać na zasadzie odrzutu całej broni, niestety broń nie była udana. Następnie zaprojektował 37 mm działo automatyczne, które znalazło się na uzbrojeniu min. floty brytyjskiej i amerykańskiej. Zmniejszając proporcjonalnie wymiary tego działa, opracował prototyp pierwszego karabinu maszynowego. Miał on kaliber 11,43 mm i działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. ( kolejne grafiki).
Znalazłem informację, że działko to nosiło nazwę 37mm Maxim Model 1883 i należało do kategorii działek morskich przeznaczonych do zwalczania torpedowców. Spotkałem się również z informacją o wykorzystaniu tego działka w walkach lądowych. Poniżej kilka zdjęć działka Maxima. Pozdrawiam.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
działko strzelało amunicją 37x 94R

Wto 20 Lis, 2007 20:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W ciekawostkach z ebaya masz fotkę 3,7cm Maximów na lawetach lądowych używanych przez Niemców jako opl.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 20 Lis, 2007 20:27

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W ciekawostkach z ebaya masz fotkę 3,7cm Maximów


Można prosić linka ?

Wto 20 Lis, 2007 21:06

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto i on:
Klik!
Co najmniej kilka podobnych zdjęć przez e-bay się przewinęło, niestety żadnego nie udało sie kupić :(
Pozdrowienia
Grendel

Wto 20 Lis, 2007 22:23

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tu link
Choć nie jestem pewien czy to 3,7cm Maxim czy już 40mm Vickers

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 20 Lis, 2007 22:50

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Finlandii masa tego stoi Wink . Chyba 40 mm Vickers

Wto 20 Lis, 2007 23:41

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą - szkoda, że to drugie zdjęcie z linku Maxikaska jest tak zasłonięte.Chciałbym zobaczyć podstawę tego Hotchkiss'a.
Wracając do pierwszego Maxima - pozwolę sobie dołączyć trzy śliczne ryciny z epoki - pochodzą z brytyjskiego "Illustrated Naval And Military Magazine" z roku 1885.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 23 Lis, 2007 4:53

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, czy są znane jakieś parametry taktyczno - techniczne tego pierwszego km? Znalazłem ciekawą informację, że Maxim w 1888r. założył spółkę z Nordenfeltem, a dziewięć lat później została ona przejęta przez Vickersa i odtąd nosiła nazwę Vickers Sons & Maxim. Czyli formalnie pierwsze zakupione przez Armie Brytyjską w 1891r. ckm nosiły nazwę Maxim - Nordenfelt. Na przełomie wieków można spotkać również ckm Maxim - Vickers. Podobna rzecz sie ma z działkami Maxima, które w różnym okresie mogą mieć różnie nazwy. Pozdrawiam.

Nie 25 Lis, 2007 22:16

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak to było dokładnie (i sprawdzę, czy mam gdzieś parametry) odpowiem dopiero we wtorek rano, jak dotrę do domu.
Z pamięci - spółka z Nordenfelt'em była niejako koniecznością, gdyż Maxim nie dysponował zapleczem produkcyjnym, a zamówienia były ogromne.Spółka trwała dość krótko; budowała jedynie 37-mm działka automatyczne (pom-pom) i pierwszą wersję karabinu maszynowego.
Swoją drogą - ciekawostką jest fakt, że nazwę (pom-pom) jednofuntówce nadali Zulusi.Była to broń uwielbiana przez Burów w Południowej Afryce.
Spółka z Vickers'em zaczęła się w 1888 roku, jak więc widać flirt z Nordenfeldem nie trwał długo.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 26 Lis, 2007 8:56

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, swoją drogą to trochę dziwne, że pierwszy Maxim jest mało podobny do swojego protoplasty 37 mm działka Maxima. Późniejsze wersje ckm bardziej przypominają działko. Znalazłem jeszcze jedna ciekawostkę dotyczącą działka Maxima, otóż strzelał ona identyczna amunicja co 37 mm działko Hotkissa. Ciekawe czy coś jeszcze łączyło te konstrukcje Wink . Pozdrawiam.


Opis załącznika:
działko 37 mm Maxim - Nordenfeldt

Opis załącznika:
działko Vickers - Maxim

Sro 28 Lis, 2007 21:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.