| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Roboty bojowe

Witam, w sierpniu 2007r. amerykanie rozpoczęli eksploatację w Iraku pierwszego robota bojowego ( robożołnierza). Wszystka wskazuje na to, że tego typu uzbrojenie będzie pojawiało się na współczesnym polu walki w coraz większych ilościach. Tym bardziej że cena pojedynczego robożołnierzy wynosi od 150 do 180 tysięcy dolarów. Pozdrawiam. http://www.altair.h2.pl/start-328 MAARS – nowy robożołnierz
08-11-2007W połowie października amerykański producent robotów wojskowych, Foster-Miller, ujawnił nowy model, noszący nazwę MAARS. To następca uzbrojonego w karabinek maszynowy SWORDS – roboty tego typu służą w Iraku, w 3. Brygadowej Grupie Bojowej wchodzącej w skład 3. Dywizji Piechoty.


Modułowy robot MAARS, uzbrojony w 7,62-mm karabin maszynowy M240B. Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia może być zastąpiony manipulatorem z chwytakiem, dzięki czemu wersja bojowa zamienia się w saperską / Zdjęcie1: Foster-Miller

Operacje w Iraku i Afganistanie to pierwsze konflikty w historii, w których na masową skalę wykorzystywane są bezzałogowe pojazdy lądowe. W obu tych państwach sama US Army używa ponad pięć tysięcy naziemnych robotów różnych typów, w większości rozpoznawczych i saperskich, służących do sprawdzania i neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych (m.in. iRobot PackBot czy Talon). Ich liczba w armii amerykańskiej zwiększa się w ogromnym tempie – w 2004 posiadano ich jedynie 163.

Do sierpnia 2007, do czasu pojawienia się w Iraku pierwszych trzech gąsienicowych SWORDS (Special Weapons Observation Remote-reconnaissance Direct-action System) z 5,56-mm karabinkami maszynowymi M249, nie używano jednak robotów uzbrojonych. SWORDS to odmiana robota saperskiego Talon 3B, w której manipulator z chwytakiem zamieniono na zdalnie sterowany moduł uzbrojenia TRAP T-250D Mk IV, na którym może być umieszczony 5,56-mm karabinek maszynowy M249, 7,62-mm karabin maszynowy M240 lub 12,7-mm wielkokalibrowy karabin wyborowy M109. TRAP pozwala prowadzić ogień na dystansie do 800 m. Robot ma pięć kamer, wliczając w to kamerę celowniczą mocowaną za celownikiem optycznym ELCAN M145 MGO. W obecnej konfiguracji, SWORDS Spiral 1, ma masę 90 kg i rozwija prędkość do 8 km/h. Czas pracy na bateriach wynosi od 1 do 4 godzin. Według producenta to pierwszy robot, który otrzymał certyfikat bezpieczeństwa dla uzbrojonego lądowego pojazdu bezzałogowego.


SWORDS uzbrojony w 5,56-mm karabinek maszynowy M249. Trzy takie roboty zostały dostarczone do Iraku, gdzie na razie używane są do niszczenia wykrytych improwizowanych ładunków wybuchowych / Zdjęcie2: Foster-Miller

MAARS (Modular Advanced Armed Robotic System) ma modułową konstrukcję, pozwalającą na łączenie na jednym gąsienicowym podwoziu cech saperskiego TALON-a i uzbrojonego SWORDS. Wykorzystano doświadczenia z eksploatacji wcześniejszych robotów i lepiej zaprojektowano kadłub, co pozwoliło uzyskać łatwiejszy dostęp do zasilania i elektroniki pojazdu. W zależności od wymagań misji MAARS może być wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (o zwiększonych kątach prowadzenia ognia) z 7,62-mm karabinem maszynowym M240B lub manipulator z chwytakiem, mogącym operować przedmiotami o masie do 45 kg. Wymiana modułu jest szybka i może być przeprowadzona w warunkach polowych.

MAARS jest cięższy od swojego poprzednika, ma masę 160 kg, jednak dzięki temu może przewozić większy ładunek. Konstruktorzy poprawili manewrowość i mobilność robota. Został on wyposażony w silnik z wyższym momentem obrotowym, co bezpośrednio wpływa na przyśpieszenie i elastyczność jazdy. Prędkość MAARS wynosi 6,4 km/h.


Pierwsze podejście Foster-Miller do uzbrojonego robota. Zamaskowany Talon 3B, z zamontowanym w miejscu manipulatora, 84-mm granatnikiem przeciwpancernym AT-4. Mierzący niespełna pół metra i mający masę niespełna 50 kg jest niemal niezauważalny w terenie leśnym / Zdjęcie3: Foster-Miller

Zmianie uległa konsola operatora – ulepszono system sterowania i zwiększono świadomość sytuacyjną osoby sterującej, ponadto wprowadzono również nowy system zabezpieczeń, chroniący przed strzałami przypadkowymi z karabinu maszynowego. Producent twierdzi, że nowy robot jest znacznie bardziej elastyczny od wcześniej stosowanych, a wprowadzenie wspólnego podwozia i systemu sterowania dla odmian saperskiej i uzbrojonej pozwoli obniżyć koszty zakupu i eksploatacji. W obecnej chwili MAARS przechodzi badania wojskowe (szczególnie skupiające się na testach bezpieczeństwa), zaś pierwsze dostawy dla armii amerykańskiej powinny być zrealizowane pod koniec 2008.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 18 Lis, 2007 17:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.