| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

książki o średniowieczu...

Co sądzicie o wartości merytorycznej i cenie książek na polskim rynku wydawniczym poświęconym wiekom średnim..? Które książki w tej tematyce przypadły wam do gustu, które wzbudziły wasze zainteresowanie, skłoniły do lektury, a może też do zakupu? Które publikacje rozczarowały was, wzbudziły zażenowanie, okazały się bezwartościowe itp. ? Zapraszam do dyskusji.

Pon 12 Lis, 2007 15:23

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do nowości się nie odniosę , ale widziałem pozycje nt. wypraw krzyżowych , wydają się interesujące . Świetna praca Blocha ''Społeczeństwo feudalne'' wyd. PiW , nieśmiertelne prace Duby ''Czasy katedr '' ''Bitwa pod Bouviens'' i nieśmiertelny Runciman np. '' Dzieje wypraw krzyżowych t I -III '' Upadek Konstantynopola 1453 '' czy rewelacyjna ''Schizma wschodnia'' itd. Mam tego trochę a że jestem tak stary że pamiętam ''Jesień Średniowiecza'' Laughing to strach wymieniać . Wraz ze wzrostem kolekcji w tym temacie , udawało mi się unikać książek słabych , szczegółowo analizowałem każdą nową pozycję , od autora , przez jego dorobek , po bibliografię , styl pisania , gęstość druku , odsyłacze i wydawcę . Jednak mam problem z pracami pana Andrzeja Michałka , i cyklem '' Wprawy krzyżowe '' Normanowie, Husyci , Armie Tureckie , Francuzi etc , etc , etc.... ogólnie bardzo ciekawe , i bardzo potrzebne . Jednak powielanie w każdej kolejnej pozycji tych samych opisów i ilustracji, niedopuszczalne . Po za tym wiele wniosków zawartych w tych pozycjach bardzo dyskusyjnych .

Pon 12 Lis, 2007 19:47

Powrót do góry
SolusLupus
Chorąży

Chorąży





Posty: 161
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja cenię i polecam wszystkie pozycje Regine Pernoud - Inaczej o Średniowieczu, Templariusze, Heloiza i Abelard, Alienor z Akwitanii etc. A z serii wydawniczych to wszystko Marabuta - począwszy od Średniowiecznych Herezji, na Atlasie Wojen skończywszy.
_________________
Prawda przeciw Światu
celtyckie

Pon 12 Lis, 2007 20:46

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

SolusLupus;
Cytat:
Ja cenię i polecam wszystkie pozycje Regine Pernoud


.....jeszcze '' Kobieta w czasach katedr'' , '' Królowa Blanka" , taaak to jest to .

Pon 12 Lis, 2007 20:50

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotr Marczak - "Wojny husyckie". Interesująca pozycja o wydarzeniach z 1. połowy XV w. w Czechach i nie tylko (m.in. "spaniale jizdy" na tereny państw ościennych - w tym walki na Dolnym Śląsku). Dużo ciekawych informacji, których próżno szukać u Michałka w "Husytach". Lektura obowiązkowa dla miłośników historii wojskowości i mediewistów!

Pon 12 Lis, 2007 21:48

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja polecam książki Witolda Chrzanowskiego - "Kronika Słowian" i "Słowianie i wikingowie". Uśmiech

Sro 14 Lis, 2007 18:56

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
a że jestem tak stary że pamiętam ''Jesień Średniowiecza''

No nieźle, nieźle, ale ja sądziłem że pamiętasz co najmniej Tutanchamona Mr. Green

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 14 Lis, 2007 19:00

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars;
Cytat:
nieźle, nieźle, ale ja sądziłem że pamiętasz co najmniej Tutanchamona


Tak to prawda , ale tylko w opcji ''starożytność'' Laughing

Warte uwagi , a moje ulubione są nast . pozycje

'' Merowingowie i Karolingowie '' Gustava Fabera , wyd.PiW
oraz '' Z dziejów Imperium Osmanów'' Franza Babingera , wyd. PiW
Najbardziej bliska moim oczętom i złej duszy jest książka '' Burzliwe dzieje kalifatu bagdadzkiego'' , dzieło prof. Jerzego Hauzińskiego , wyd . PWN 1993 , po prostu re-we-la-cja . Faktem jest że prac na takim poziomie jest stanowczo za mało .

Sro 14 Lis, 2007 20:22

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ceny książek historycznych na naszym rynku są astronomiczne. To już zjawisko powszechne. niestety... Jak można książkę mającą nieco ponad 200 stron wyceniać na prawie 80 złotych(Armie świata antycznego. Cesarstwo rzymskie i barbarzyńcy- Daniela Gazdy) ?!? Podam jeszcze bardziej skrajny przykład: "Wielki leksykon rycerstwa polskiego" autorstwa Pawła Pizuńskiego. 360 stron za... 125 złotych! Jak tak dalej pójdzie to w końcu dojdziemy do tego, że pożądna książka będzie warta kilkaset złotych. Już teraz studenci(nie tylko historii) zamiast kupować kserują książki. a potem wydawnictwa dziwią się dlaczego sprzedaż im spada. a na dodatek chcieliby pewnie zakazać punktom ksero obsługiwania studentów, którzy dają do skopiowania całe książki. Ceny fachowych prac zaczynają się teraz od 40, 50 złotych. A przecież żadna dziedzina nauki nie zaczyna się ani nie kończy na jednej pozycji. Nie krytykuję bynajmniej autorów książek ale politykę wydawnictw. Wysokie ceny publikacji utrudniają w znaczący sposób dostęp do aktualnej wiedzy. spójrzmy prawdzie w oczy. nie da się wszystkiego pożyczyć z biblioteki, kupić w antykwariacie albo ściągnąć z Internetu, a przesiadywanie w Empikach na kanapie przy półce z książkami też ma swoje granice zdrowego rozsądku.

Nie 18 Lis, 2007 15:58

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj tak, sama prawda... Trochę ratują sytaucję księgarnie z tanią książka, ale wiadomo - wybór ograniczony i trzeba liczyć na łut szczęścia, żeby dorwać coś co akurat zainteresuje. Zakup zazwyczaj w takich miejscach jest kwestią przypadku...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 18 Lis, 2007 16:00

Powrót do góry
SolusLupus
Chorąży

Chorąży





Posty: 161
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ceny jeszcze pójdą w górę, albowiem Unia wymusza na nas zwiększenie VATy na książki......
_________________
Prawda przeciw Światu
celtyckie

Pon 19 Lis, 2007 17:53

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto kilka książek, które moim subiektywnym zdaniem zasługują na lekturę:

1. I. Panic, Zachodniosłowiańska nazwa "Niemcy" w świetle źródeł średniowiecznych, Katowice 2007

2. T. Pietras, "Krwawy wilk z pastorałem" - biskup krakowski zwany Muskatą, Warszawa 2001

3. A. Buko, Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej, Warszawa 2005

4. T. Lalik, Studia średniowieczne, Warszawa 2006

5. J. Dobosz, Monarchia i możni wobec kościoła w Polsce do początku XIII wieku, Poznań 2002

6. A. Kokowski, Starożytna Polska, Warszawa 2005

7. Z. Świechowski, Architektura romańska w Polsce, Warszawa 2000

8. K. Modzelewski, Barbarzyńska Europa, Warszawa 2004

9. E. M. Hallam, J. Everard, Francja w czasach Kapetyngów 987-1328, Warszawa 2006

10. G. Gyorffy, Święty Stefan król Węgier, Warszawa 2003

11. G. Błaszczyk, Dzieje stosunków polsko-litewskich, tom II(część pierwsza): od Krewa do Lublina

12. J. A. Sobiesiak, Bolesław II Przemyślida (999): dynastia i jego państwo, Kraków 2006

13. H. Łowmiański, Polityka Jagiellonów, Poznań 2006

14. J. Rajman, Pogranicze śląsko-małopolskie w średniowieczu, Kraków 1998

15. S. Witkowski, Żydzi na ziemiach polskich w średniowieczu z uwzględnieniem Śląska i Pomorza Gdańskiego, Olkusz 2007

Wyluzowany Wyluzowany Wyluzowany


Ostatnio zmieniony przez Cezar Borgia dnia Wto 20 Lis, 2007 0:57, w całości zmieniany 1 raz

Pon 19 Lis, 2007 18:22

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pernoud Regine
Inaczej o Średniowieczu

Meschini Marco
1204 Tajemnica wyprawy krzyżowej i podboju Konstantynopola

Mann Charles C.
1491 AMERYKA PRZED KOLUMBEM

Bizancjum i wyprawy krzyżowe
Harris Jonathan

I powiem wam, że również te w/w książki to spooory wydatek Evil or Very Mad

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pon 19 Lis, 2007 18:22

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dorzucę jeszcze kilka słów od siebie..

Na naszym rynku brakuje kilku ważnych biografii, a mianowicie: Jana Luksemburskiego i jego syna Zygmunta, Macieja Korwina i Wacława II.
Przydałoby się też wydać kilka czeskich kronik. Świętej pamięci Kosmas i tak już jest przeorany przez studentów i historyków. Przydałoby się wydać kronikę Benesza albo kronikę Pulkawy... Zresztą miło by było gdyby polskie wydawnictwa bliżej przyjrzały się średniowiecznym Czechom i pracom czeskich historyków poświęconym temu okresowi.

Niezrozumiale zachowuje się według mnie wydawnictwo PWN. Rok temu zapowiadało publikacje - Dynastia Jagiellonów. W tym roku w zapowiedziach była Historia Zakonu Krzyżackiego bodajże do roku 1525 roku autorstwa m.in. prof Biskupa. Obie książki po jakimś czasie zniknęły z zapowiedzi i nie pojawiły się w nowościach wydawniczych PWN. Być może dynastia Jagiellonów nie wyszła z powodu ukazania się Polityki Jagiellonów Łomiańskiego ale to moim zdaniem nie wystarczający argument. Profesora Łomiańskiego juz dawno zjadły robaki sześć stóp pod ziemią, a przecież historykom zależy na najnowszych wynikach badań. Co zaś tyczy się Historii Zakonu to nie przychodzi mi żaden pomysł do głowy. Czyżby profesor Biskup narzucił sobie zbyt szybkie tempo napisania tej pracy? Osobiście wątpię bo to znawca tematu i już publikował pracę o Zakonie Krzyżackim. PWN wydaje ostatnio bardzo ciekawe publikacje historyczne za co należy im się duży plus ale takie niewyjaśnione zdarzenia moim zdaniem bardzo źle wpływają na markę tej firmy.

Wto 20 Lis, 2007 12:34

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cezar Borgia napisał:
Ceny książek historycznych na naszym rynku są astronomiczne. To już zjawisko powszechne. niestety... Jak można książkę mającą nieco ponad 200 stron wyceniać na prawie 80 złotych(Armie świata antycznego. Cesarstwo rzymskie i barbarzyńcy- Daniela Gazdy) ?!? Podam jeszcze bardziej skrajny przykład: "Wielki leksykon rycerstwa polskiego" autorstwa Pawła Pizuńskiego. 360 stron za... 125 złotych! Jak tak dalej pójdzie to w końcu dojdziemy do tego, że pożądna książka będzie warta kilkaset złotych. Już teraz studenci(nie tylko historii) zamiast kupować kserują książki. a potem wydawnictwa dziwią się dlaczego sprzedaż im spada. a na dodatek chcieliby pewnie zakazać punktom ksero obsługiwania studentów, którzy dają do skopiowania całe książki. Ceny fachowych prac zaczynają się teraz od 40, 50 złotych. A przecież żadna dziedzina nauki nie zaczyna się ani nie kończy na jednej pozycji. Nie krytykuję bynajmniej autorów książek ale politykę wydawnictw. Wysokie ceny publikacji utrudniają w znaczący sposób dostęp do aktualnej wiedzy. spójrzmy prawdzie w oczy. nie da się wszystkiego pożyczyć z biblioteki, kupić w antykwariacie albo ściągnąć z Internetu, a przesiadywanie w Empikach na kanapie przy półce z książkami też ma swoje granice zdrowego rozsądku.



Mnie akurat takie ceny nie dziwią (co nie oznacza, że jestem nimi zachwycony Rolling Eyes ). Nie chodzi tylko o to, że "żyjemy w trudnych czasach kapitalizmu" i wydawcy chcą maksymalnie dużo zarobić, ale w dużej mierze jest to kwestia nakładu. Kiedyś go w stopkach redakcyjnych podawano, dziś na ogół już nie (głównym wyjątkiem są wydawnictwa stricte naukowe - uczelniane). Generalnie wygląda to tak, że im większy nakład, tym pojedyncza książka jest tańsza, im mniejszy - droższa. Wiadomo, że więcej osób kupi "Harrego Pottera" niż monografię historyczną, nie? Logiczny wniosek - nie ma sensu tłuc w tysiącach pracy o "rozwoju miecza leworęcznego na terenie Dolnych Łużyc w XII wieku", bo będzie to sobie zalegało w księgarniach lub magazynach, a wydawnictwo "utopi" w tym sporą kwotę. Nic się na to nie poradzi. Osobna bajka to publikacje tłumaczone z obcych języków - tu trzeba nie tylko zapłacić tłumaczowi, ale i często uiścić niemałą opłatę właścicielowi praw autorskich.


PS Jako, że jestem studentem historii, wypowiem się odnośnie kserowania. Ja zawsze starałem się POŻYCZAć niezbędne do egzaminów podręczniki z biblioteki lub np. od kolegi, który zdał przedtermin. Ksero po pierwsze też nie jest tanie (800-stronnicowy podręcznik to wydatek 40 zł, jeśli cena kopii A4 wynosi 10 gr...), a po drugie ja się z kser uczyć nie lubię Wink

Wto 20 Lis, 2007 17:42

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż... i pomyśleć, że rocznie kseruję jakieś 10 tysięcy stron książek historycznych.

Wto 20 Lis, 2007 18:46

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak. ceny to dramat. Ale punkty ksero np w warszawie na Koszykowej kseruja tylko ograniczoną ilość stron powołując się na ustawy jakieś

Wto 20 Lis, 2007 20:31

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na szczęście są punkty ksero, gdzie liczy się klient, a nie jakaś bezsensowna ustawa.

Wto 20 Lis, 2007 21:05

Powrót do góry
Basenji
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 62
Skąd: EBląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zofia Kossak - "Krzyżowcy". Polecam.
zdrówko

_________________

Wto 20 Lis, 2007 22:25

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwolicie, że wymienię jeszcze kilka tytułów:

ŻYCIE WIKINGÓW
praca zbiorowa

MONGOŁOWIE I ZACHÓD
Peter Jackson

MAGIA, MITY I TAJEMNICE ŚREDNIOWIECZA
Brian Bates

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Sro 21 Lis, 2007 10:21

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

może i są takie o których pisze Cezar, ale w bibliotece na koszykowej tylko jest tylko taki co przestrzega. a po za czytelnie wielu rzeczy Ci nie dadzą wynieść

Sro 21 Lis, 2007 14:45

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jasne, że są książki dostępne tylko w czytelni. Mowa tu o publikacjach sprzed 1945 roku, a nawet sprzed 1950. Chodzi tu głównie o prace z wieku XIX i początku wieku XX. Niestety zdarzają się też publikacje z kilku ostatnich lat. Biblioteki mają po jednym egzemplarzu i nie pala się do ich wypożyczania poza swój budynek. Zresztą ksero w czytelni też nie jest tanie. Biblioteka Śląska oferuje ksero jednej kartki za bagatela.. 40 groszy. ot, taka oryginalna "promocja"

Sro 21 Lis, 2007 19:22

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak, ksera trzepią na potęgę. zwłaszcza jak mają w lokalu bibliotecznym wyłączność. ale już nie marudźmy o tym

Pią 23 Lis, 2007 23:44

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od siebie tylko dodam, że człowiek któremu uda się skombinować ksero Kodeksu Dyplomatycznego Klasztoru Tynieckiego powinien dostać Nagrodę Nobla Uśmiech

Sob 24 Lis, 2007 1:37

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

po co Ci ksero? jest na dysku Uśmiech

Pon 26 Lis, 2007 23:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny Strona 1 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.