| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Najważniejsze wg was wydarzenia w Starożytności
Zdobycie i zniszczenie Koryntu w 146 r pne
 0%  [ 0 ]
Zdobycie i zniszczenie Kartaginy w 146 r pne
 15%  [ 7 ]
Wielka kolonizacja grecka w VIII/VI w pne
 15%  [ 7 ]
Wyprawa Aleksandra Wielkiego i jej konsekwencje
 34%  [ 16 ]
Bitwa pod Adrianoplem w 375 r ne
 4%  [ 2 ]
Zwyciestwo Chrzescijanstwa w Cesaestwie w 379 r ne
 30%  [ 14 ]
Wszystkich Głosów : 46

Autor Wiadomość
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najważniejsze wg was wydarzenia w Starożytności

To jest ankieta. Jak na ankiete przystalo jest tendecyjna, niechronologiczna Laughing
_________________
status: banned

Wto 03 Maj, 2005 0:24

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja bym był najbliżzy ostatniego, z Chrześcijaństwem. Ale raczej bym wstawił jedno z dwóch wydarzeń:
- od ok. 4 r.p.n.e. do ok.30 r.n.e.- narodziny i działalnośc Jezusa z Nazaretu
- synod Nicejski w 325 roku n.e. ze względu na powstałe wtedy i obowiązujące do dziś dogmaty będące podstawą największgo oszustwa w hisotrii czyli Chrześcijaństwa

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 03 Maj, 2005 20:55

Powrót do góry
admin
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a jkie dogamty to były ?

Wto 03 Maj, 2005 20:58

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sobór zatwierdził pogląd, że dwie osoby, Ojciec i Syn, są współwieczne, współistotne i równe. Potępiono naukę Ariusza, który był biskupem z Aleksandrii, i wystąpił z nauką podważającą dogmat trójcy św. i zaprzeczał boskiej naturze Chrystusa. Na soborze skazano Ariusza na wygnanie, a jego księgi spalono. Zarazem przyjęto zwięzłe sformułowanie dogmatów chrześcijańskich (tzw. nicejski symbol wiary), ustalono termin obchodzenia Wielkanocy. Był to pierwszy synod powszechny. Uchwały synodów były uważane za nieomylne i musiały być przyjęte przez wszystkie kościoły i jednostki pod groźbą klątwy.
_________________
status: banned

Sro 04 Maj, 2005 12:16

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kol. Archiwista zmiast przepisywać cudze teksty, mógłby zacząć pisać swoje (vide temat o współczesnej PMW).
Generalnie nie myląc się co do Nicei, kol. archiwista pominął dwie ważniejsze kwestie:
- Jezus z Nazaretu z człowieka/filozofa-nauczyciela awansowany został na SynaBoga/Zbawiciela
- Jego matka, Maria, ze zwykłej kobiety została awansowana na dziewicę: jako dziewica urodziła i jako dziewica została wniebowzięta

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 04 Maj, 2005 12:22

Powrót do góry
elnio
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 231
Pochwał: 6
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

admin napisał:
a jkie dogamty to były ?


Raczej są: "Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi .... etc."
To jest nicejskie credo powtarzane co niedzielę przez miliony Polaków.

Pią 06 Maj, 2005 21:24

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

najważniejszym wg mnie wydarzeniem starożytności było powstanie i rozkwit Imperium Romanum - implikacje tegoż faktu bez trudu dostrzegamy do dzisiaj, poza tym nie było wspanialszej i większej cywilizacji w historii ludzkości (to oczywyście moja subiektywna opinia! Uśmiech
ale skoro ankieta jest tendencyjna wybieram zwycięstwo nad Kartaginą bo to przyczyniło się znacznie do tego o czym mówię...

Wto 10 Maj, 2005 20:46

Powrót do góry
Redy
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla sprostowania:
Credo powtarzane w kościołach w każdą niedzielę, to credo nicejsko-konstantynopolskie, czyli credo nicejskie przekształcone na soborze konstantynopolskim w 381r.

_________________
"Cel władzy to władza!" Geroge Orwell

Pią 20 Maj, 2005 0:37

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najwiekszym osiagnieciem starozytnosci bylo moim zdaniem zdobycie i zniszczenie Kartaginy Bo od tego momentu nastepuje wieksza intensywnosc ekspansji rzymskiej Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy
_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Czw 22 Wrz, 2005 18:05

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja myśle, że synod był ważniejszy Wink

Pią 23 Wrz, 2005 20:26

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chociaz mozna rowniez zastanowic sie co by było gdyby Cazara nie zamordowali. Oj działo by sie chyba duzo. Oglosił by sie krolem ?? Wyruszyłby za Ren ??

Co by nie zrobił to raczej by sie opłaciło Rzymowi

Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Wto 27 Wrz, 2005 12:16

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy w czasach Cezara był tytuł króla? Słowo król pochodzi chyba od imia Karol i ten rządził chyba później Twisted Evil

Wto 27 Wrz, 2005 19:44

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zanim Rzym stał sie republika Tak kiedys Rzymem rzadzili królowie nauka zna siedmiu historycznych krolow. Ale okres krolewskich rzadów spowodował ze lud Rzymu obalił krola. I w ten sposób powstała Republika.
Gdy Cezar wygrał wojne domowa najpierw został ogłoszony dozywotnim dyktatorem.
Później jednak Cezar chciał sie obwołac królem Rzymu i został za to ....zamordowany 15 marca 44 roku p.n.e (w dniu idów marcowych)

W najblizszym czasie załorze osobny post na temat ustrojów politycznych starozytnego Rzymu wiec bedziemy mogli szerzej porozmawiac na ten temat


Pozdrawiam
Merduk

(Merduk ( w niektorych naukowych pozycjach pisany jako Marduk) W mitologii Sumeryjskiej "bóg Stwozyciel świata" ) Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Wto 27 Wrz, 2005 21:48

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w dniu idów marcowych

a nie id?
jeśli są "idy" to odmiana nie będzie kogo, czego - "id"?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 28 Wrz, 2005 20:55

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rózni naukowcy roznie pisza. Spotykałem sie ze pisza "id marcowych" ale rowniez "idów marcowych" (ta druga forme mozna spotkac szczegolnie jesli chodzi o ksiazki z okresu XX-lecia miedzywojennego) Wiec przyjąłem ze ta i ta forma jest poprawna.


Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Sro 28 Wrz, 2005 21:35

Powrót do góry
Kermit
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie najwazniejsze byloby powstanie Imperium Rzymu (tak samo jak stwierdzil ZlamanyMiecz), postawilem zatem na upadek Kartaginy, bo jest najblizesze mojemu pogladowi.
_________________
You can defeat me, but You can't destroy me...

Sob 31 Gru, 2005 3:06

Powrót do góry
tutaj_77
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 1
Skąd: Kielce\Inverness, Scotland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wg mnie nie sposób przecenić znaczenia i skutków wyprawy Aleksandra Macedońskiego więc stawiam na niego, notabene nie ze względu na film Olivera Stone`a

Sro 01 Lut, 2006 2:11

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Film Oliviera jest powiedzmy delikatnie daleki od ustalonych wydarzeń.

Sro 01 Lut, 2006 9:53

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zagłosowałem na zdobycie Kartaginy, bo to wydarzenie zachęciło Rzymian do wielkich podbojów, a co zawdzięczamy Rzymianom to chyba nie trzeba pisać...
Pozdrawiam

Pią 10 Lut, 2006 20:56

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według mnie najważniejszym wydarzeniem jest narodzenie Jezusa Chrystusa. I nie ważne co potem ustalono. Jezus jest Bogiem, więc nie musiał wcale zostać awansowany przez katolików Laughing
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 27 Lut, 2006 17:30

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bitwa pod Adrianopolem byla w 378 r.n.e.!!!!!!

Pon 24 Lip, 2006 15:35

Powrót do góry
Andy22
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poniewarz lubię Kartagińczyków więc stawiam na zdobycie Kartaginy.
_________________

Pią 25 Sie, 2006 11:01

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pogratulować głębokiej wypowiedzi tylko mogę. Nie wiem, czy wiesz ale zburzenie Kart Hadaszt nie było szczytowym osiągnięciem państwa rzymskiego więc podawanie go jako jakiegoś przełomowego momentu nie jest uzasadnione.

Pią 25 Sie, 2006 11:40

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Merduk napisał:
Zanim Rzym stał sie republika Tak kiedys Rzymem rzadzili królowie nauka zna siedmiu historycznych krolow. Ale okres krolewskich rzadów spowodował ze lud Rzymu obalił krola.


Nauka zna 7 królów ale czterej ostatni mają potwierdzenie dowodami. Mamy wiec 3 króli "historycznych" i 4 króli "rzeczywistych" Ostatni król, Tarkwiniusz, został wygnany ponieważ to jego rządy były aż tak złe.
Za szóstki wcześniejszych królów Rzym rozwijał sie dynamicznie, zdystansował inne ośrodki latyńskie i wyrósł na wielkie i bogate państwo.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 25 Sie, 2006 11:58

Powrót do góry
Andy22
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gościu ja pisze tak jak ja uważam. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________

Pią 25 Sie, 2006 12:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.