| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
friku
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: opole
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tajna jednostka wojskowa?

w województwie Opolskim na trasie Ochodze-Prószków na terenie leśnym znajduje sie obiekt przypominający jednostkę wojskową, wielkośc terenu to około 2 km kwadratowych,otoczony jest wysokim ogrodzeniem(drutem kolczastym) na ogrodzeniu co jakieś 100m tablica z napisem "Military area keep out!",co ciekawe za wielkim ogrodzeniem oprócz bramy wjazdowej i budki strażniczej nie ma nic!,żadnych budynków ani pojazdów.(nawet zdjęcie satelitarne tego rejonu pokazuje tylko obszar lasu)z nieoficjalnych informacji,dowiedziałem się ze jest to kompleks podziemny,(kilka pięter) i ze kiedys pilnowało tego wojsko.Teraz są same kamery i fotokomórki do okoła obiektu. Dowiedziałem sie równiez ze obiekt ten jest dosc "stary",ale nikt nie potrafił sprecyzowac daty jego powstania.niecałe 800m od "obiektu" leci autostrada A4,wiadomo ze w okresie wojennym do jej budowy wykorzystywano więźniów KLauschwitz,i innych obozów.może i w tym "obiekcie"byli przetrzymywani więźniowie do budowy autostrady?...co mogło znajdowac sie (lub znajduje sie) w tego typu miejscu?,dlaczego jest tak mało informacji na temat tego miejsca? i jesli kompleks juz nie funkcjonuje to dlaczego jest tak silnie strzeżony? może ktoś zna odpowiedzi na te pytania...pozdro Wyluzowany

Pią 02 Lis, 2007 15:27

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

friku

Wyjaśniam autostradę A4. Laughing
Otóż kolego, powstała już ona w połowie lat trzydziestych, a więc ciut przed wojną. Naturalnie nie budowali jej więźniowie lub jeńcy, tylko podobnie jak Berlin - Chociwel pracownicy drogowi.
A4 uzupełniała lub przedłużała poprzez A15 całą trasę aż do Berlina, i połączenie Berlin - Bytom było w połowie trzydziestych zupełnie możliwe.

Twój zasadniczy problem niestety nie potrafię rozwiązać. Teren mi nie znany.

Sob 03 Lis, 2007 1:05

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przed wojną to powstała do Wrocławia. Odcinek na Śląsk owszem był budowany do końca wojny. Czy w jej budowie uczestniczyli więźniowie jakiś podobozów jest łatwo sprawdzić. Jutro zatrudnię znajomą specjalistkę od A-B.

Natomiast, co do jednostki, to czy chodzi Ci o Szumirad? Czy Opole Las, czy jak to się nazywa?

Sob 03 Lis, 2007 1:38

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
tylko podobnie jak Berlin - Chociwel pracownicy drogowi.
Jak już się trzymamy faktów. Odcinek od Szczecina do CHociwla budowano już podczas wojny. Podczas remontu w latach 90-tych, prokurator zajeżdżał na podszczeciński odcinek dwa-trzy razy dziennie. Pod płytami betonowymi i w nasypach znajdowano szczątki ludzkie. Tu masz listę obozów tzw. Reichsautobahnlager
http://www.berlinka.pcp.pl/obozy.html

A4- przed wojną oddano tylko odcinek Wrocław- Krzywa. Resztę budowano już podczas wojny.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 03 Lis, 2007 1:41

Powrót do góry
friku
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: opole
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

obiekt ten znajduje się w miejscu zaznaczonym na mapce na czerwono,może
jest ktoś z okolicy Opola, kto może udzieli? więcej informacji na temat "obiektu"? Wink



Opis załącznika:

Sob 03 Lis, 2007 15:07

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A to nie będzie osławione Opole Las??

Co ciekawe ten obszar w zumi jest rozmazany Laughing Czyli chyba w odróżnieniu od Szumiradu ta jednostka dalej działa.

Sob 03 Lis, 2007 15:33

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ Human,
to pewnie coś nasłuchowego, ponieważ istniało już za PRL-u. Równie możliwa baza militarnej łączności satelitarnej.
Niemniej nie chcę dalej trąbić. Wink

@ maxikasek,
ok, cofam się od Chociwela z powrotem. Do 39 oddano do użytku dwupasmówkę do dzisiejszego zjazdu z ulicy Zwierzynieckiej, jako byłego początku Baederstrasse. Dokumenty podają, w 1942 oddano dalsze połączenia do użytku, krótka dwupasmówka do Hornskrug (dzisiejsze odbicie na Chociwel) i ok. 20 km. pas nieciekawej i zapewne niewykończonej jednopasmówki w stronę Chociwela.
Od końca 41 roku był wydany rozkazem koniec z autostradami. Mit Adolfa przestał obowiązywać. Tutaj jeszce mapka, co działo się poza granicami właściwymi dawniejszych Niemiec.
http://www.autobahn-online.de/ausserdeutschestrecken.html
quele: www.autobahn-online.de
W tabeli mamy podane również odcinki południowe, krótkie, niemniej odcinkowo ukończone.

Sob 03 Lis, 2007 23:45

Powrót do góry
friku
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: opole
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

większosc tablic do okoła ogrodzenia (i na nim) jest w języku angielskim,również technologia kamer i wszelkiego rodzaju "czujek" jest o wiele nowsza,niż na codzien widzimy w naszych miastach (bankach itp).nasuwa się pytanie,czy w tym obiekcie (bazie) mogą stacjonowac wojska Amerykańskie? Wyluzowany

Nie 04 Lis, 2007 15:18

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mogą.

Nie 04 Lis, 2007 15:34

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ten teren chodzi? Wyluzowany


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 13 Lis, 2007 11:24

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie o ten- toto jest zwykłe lotnisko w Komprachcicach, znajduje się tam oddział LPR, a w całej okolicy jest pełno kierunkowskazów gdzie jechać.

Wto 13 Lis, 2007 11:33

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Nie o ten- toto jest zwykłe lotnisko w Komprachcicach,

Nie żebym się czepiał, bo nie znam tych okolic kompletnie, ale jak patrzę na te zdjęcia to "lotnisko" wydaje się być raczej mniej zwykłe. Ja tam pasa nie widzę? Wink



Opis załącznika:
Teren trochę szerzej ujęty.

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 13 Lis, 2007 12:52

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja widzę. W osi północ-południe na zachodzie. Tylko, że to jest pas trawiasty, a nie betonowy.

Wto 13 Lis, 2007 13:07

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może jak zaznaczysz to i ja zobaczę?
Bo chyba to nie ta zarośnięta przecinka w środku lasu, o szerokości 10 metrów,dochodząca do drogi i styczna to ogrodzonego terenu?

P.S.
Może też udałoby Ci się na którymś z tych zdjęć zaznaczyć teren, o którym pisałeś? Może to ułatwi zadanie?

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 13 Lis, 2007 16:01

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, to nie jest ta zarośnięta przecinka leśna. To jest inna przecinka leśna. Tutaj nie chodzi o cały zaznaczony przez Ciebie obszar, bo Komprachcice są ogólnodostępne, lotnisko jest jeszcze bardziej dostępne, a nawet zdarzyło mi się na nim bywać (w samych Komprachcicach też). Problemem jest sam obszar od A4, jakieś nie wiem do 400 metrów w głąb lasu.

Widać to jako taki malutki obszar w kształcie położonej litery V. Znaczy <.

Sro 14 Lis, 2007 13:35

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok teraz rozumiem. Przepraszam, że tak jojczę, ale wkurza mnie to, że nie widzę tego lotniska (pewnie pomogłaby zmiana okularów) - możesz mi je jakoś wskazać? Z góry dzięki. Piwo
_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Sro 14 Lis, 2007 15:13

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaraz! Coś jest nie tak z tą Twoją mapą, znaczy z całym geoportalem. Teraz dopiero mnie olśniło! Przecież Komprachcice nie leżą w lesie, a lotnisko z lasem ma tyle wspólnego, że jest na południowym- wschodzie jakiś!

Nie wiem, co oznacza ten napis Komprachcice na geoportalu, ale to na pewno nie jest sama wieś.

Sro 14 Lis, 2007 15:30

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przecież wiadomo, że napisy na geoportalu pokazują się od czapy!
Nie patrz na napisy tylko na foto ... .

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Sro 14 Lis, 2007 15:33

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie teraz patrzę, a raczej usiłuję, bo geoportal nie chce zbytnio działać pod Operą i za cholerę nie mogę się dostać do zdjęć.

Sro 14 Lis, 2007 15:48

Powrót do góry
Reurion
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z nie potwierdzonych informacji moich jest to nasłuch satelitarny(nie wiem czy to się tak nazywa) oraz centrum łącznosci satelitarnej
firku technologia nie jest zbytnio zawansowana jest trochu lepsza niż cywilna a foto komórki które widziałeś/słyszaleś o nich są to zwykłe foto komórki tych czujników ruchu nie zobaczysz... z tymi amerykanami miałeś po czesci racje ponieważ dolożyli się trochu kasy nie moge niestety mówić skąd mam to info drugie takowe centrum znajduje się w krakowie a trzecie niedaleko Gdańska Wrzeszcze były budowane/rozdudowane(doprowadzane do standardów) w latach 1996-2000 niestety przy remodernizacji zostały użyte firmy publiczne .... to niedaleko Opola ma 2-a poziomy 1 okolo 3 do 5 metrów pod ziemia i poziom 1 który znajduje się nad ziemią nie moge określić ile jest kondygnacji poniżej poziomu -1

Sro 14 Lis, 2007 18:45

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i jedno jest w lesie koło Horągiewki po Toruniem , poszukam foty - przepiękne kosmiczne instalacje.

Sro 14 Lis, 2007 23:57

Powrót do góry
friku
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: opole
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki za info>Reurion Bardzo szczęśliwy

Nie 18 Lis, 2007 15:24

Powrót do góry
weteran10
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ochodze

zgadza sie za wioska ochodze sa magazyny amunicji i broni,bo tam bylem i ......!

Sob 12 Sty, 2008 13:58

Powrót do góry
TheBushey
Lance Corporal

Lance Corporal





Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Reurion napisał:
drugie takowe centrum znajduje się w krakowie


Jako stary krakowianin chętnie bym się dowiedział bliższej lokalizacji.

Pon 26 Lip, 2010 19:13

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
No i jedno jest w lesie koło Horągiewki po Toruniem , poszukam foty - przepiękne kosmiczne instalacje.

Chorągiewki
gdzie foty?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 26 Lip, 2010 23:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.