| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sid36
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 4
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aleksander III Macedończyk

Witam. Czy ktoś może wie, kto był nauczycielem Aleksandra III Macedończyka, oraz jaki był jego ulubiony bohater.. ?

Pozdrawiam

Sro 31 Paź, 2007 15:26

Powrót do góry
Red Dragon
Warrant Officer Class One

Warrant Officer Class One





Posty: 195
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Arystoteles, Achilles. Mam nadzieję, że kolejność jasna xD
_________________
Mówię gromkie "PRECZ" zakompleksionym i niedowartościowanym moderatorom kasującym według swojego zakompleksionego uznania tematy.
A ta czerwona kreska po lewej oznacza, że jeden z nich ma najwyraźniej jakiś poważny problem... ;-P

Sro 31 Paź, 2007 16:52

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam też w tej kwestii książkę Petera Greena "Aleksander Wielki"

Czw 29 Lis, 2007 2:01

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem, jednym z pedagogow Aleksandra byl niejaki Leonidas. Ponoc kiedys skarcil mlodego Aleksandra, ze w czasie ofiary za duzo kadzidla sypie do ognia (towar b.drogi w tamtych czasach). Aleksander po podbiciu Persji wyslal Leonidasowi pokazny zapas kadzidla , z zaleceniem, by nigdy juz go nie skapil bogom.
Pisze o tym m.in. wspomniany juz Peter Green

Czw 29 Lis, 2007 2:33

Powrót do góry
Hunter
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest wiele książek o Aleksandrze Wielkim ale bardzo polecam właśnie Petera Greena. Przeczytałem i ... no super po prostu Uśmiech.

Czw 29 Lis, 2007 21:50

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się. Jest cała masa książek o Aleksandrze Wielkim. Większość to zwyczajna komercja. Nic więcej Zniesmaczony . Książka Greena to bestseller Uśmiech .

Czw 29 Lis, 2007 22:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cezar Borgia

Cytat:
. Książka Greena to bestseller


To rewelacyjna i bardzo szczegółowa praca , wydana w serii PiW '' Biografie sławnych ludzi'' przynajmniej dwukrotnie . Napisana bardzo przystępnie , przekład pana Andrzeja Konarka jest powalający . Posiadam wydanie I z 1978 . Po lekturze tej pozycji w czasie pierwszych 10 min . filmu ''Aleksander '' trafi człowieka szlag . Laughing

Pią 30 Lis, 2007 19:59

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dwa fragmenty, ktore na mnie zrobily najwieksze wrazenie: pierwszy, kiedy Macedonczyk pod Gaugamela objezdzal nad ranem pozycje swoich wojsk, a od strony perskiego obozu dobiega chrzest zbroi tysiecy ludzi, po chwili mgla opada i widac przygotowujacych sie do walki Persow.
Drugi: kiedy Macedonczycy w ulewnym monsunowym deszczu szykuja sie do przeprawy przez Hydaspes, jest tak parno, ze miecze w ciagu pol godziny pokrywaja sie rdza, a odziez zaczyna gnic. A po drugiej stronie rzeki czeka Poros i slychac ryki sloni.
Pisze z pamieci, ksiazki, ktorej szczesliwym posiadaczem jestem nie mam pod reka. Te dwa fragmenty wbily mi sie w pamiec, sa tak napisane, ze nieomal sie to wszystko widzi

Sob 01 Gru, 2007 3:57

Powrót do góry
Red Dragon
Warrant Officer Class One

Warrant Officer Class One





Posty: 195
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Jedynym atutem filmu "Aleksander" jest to... że jest o Aleksandrze... Piwo
_________________
Mówię gromkie "PRECZ" zakompleksionym i niedowartościowanym moderatorom kasującym według swojego zakompleksionego uznania tematy.
A ta czerwona kreska po lewej oznacza, że jeden z nich ma najwyraźniej jakiś poważny problem... ;-P

Sob 01 Gru, 2007 4:35

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem czystki w ostatnich postach, za bardzo odbiegały od tematu, a to czy film jest dobry to kwestia gustu, jeśli ktoś chce rozwijać takie kwestie to jest do tego inny dział na forum.
Porządek jakiś musi być, mam nadzieje że nikt sie nie obraził
Uśmiech

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 05 Gru, 2007 22:19

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

my tu nie mamy czasu na obrażanie się Uśmiech tu się o historii rozmawia Uśmiech

Czw 06 Gru, 2007 9:54

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W moim mniemaniu, jeśli chcemy mieć własne zdanie na temat Aleksandra III Macedońskiego, zwanego Wielkim, należy nie czytać – przepraszam za określenie Zdziwionyd tyłu, ale raczej zerknąć do źródeł, choćby podstawowych, takich autorów antycznych jak: Lucius Flavius Arrianus, Quintus Curtius Rufus czy Plutarchus. Wówczas to tak naprawdę będzie można oceniać film O. Stona. Zainteresowanym, polecam polskie tłumaczenie pracy P. Cartledge, Aleksander Wielki, przeł. A. Klingofer, Warszawa 2005.oraz genialną pracę polskiego badacz M. J. Olbrycht, Aleksander Wielki i świat irański, Rzeszów 2005.
Ps. W moje skromnej opinii film pod wieloma względami jest świetny.

Czw 06 Gru, 2007 11:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.