| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan
Posty: 843
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Walki CK-56 Pułku Piechoty w Galicji w maju 1915 r.

Odgrzebałem niedawno w moim komputerowym archiwum plik z wypisami z kilku książek z informacjami nt. walk wchodzącego w skład 12 "krakowskiej" DP - 56 pp. Zrobiłem to kiedyś jako odpowiedź na pytanie jakiegoś forumowiczów (już nawet nie pamiętam na jakim forum). Może komuś to się spodoba/przyda. Miłej lektury Uśmiech

Tak gwoli informacji (może to wiesz, ale nie zaszkodzi przypomnieć :- ) )
12. Dywizja Piechoty, w skład której wchodził 56 pp, miała następującą strukturę organizacyjną:
· 23.Brygada Piechoty – d-ca Genmaj. Ritter v.Metz
- 56 pułk piechoty (bataliony I-IV) – Obst. Molinary
- 100 pułk piechoty (bataliony I, III i IV) – Obst. Latinik
· 24 Brygada Piechoty – d-ca Stellv. Obst. Baron Testa
- 3 pułk piechoty (bataliony II i III) – Obst. Baron Testa
- 20 pułk piechoty (bataliony I-III) – Obst. V. Hoffmann
- 57 pułk piechoty (bataliony I-IV) – Obst. Pöschek
ponadto inne oddziały (jeśli Cię interesuje jakie, podeślę odpowiednie info).Przygotowania i pierwsze walki pułku
F.K.Latinik, Żołnierz polski pod Gorlicami 1915. Działalność 100 pułku Ziemi Cieszyńskiej, Przemyśl 1923

s.19
Rozkaz do natarcia dowództwa 23-ciej brygady piechoty, wydany d. 1 maja o 15h 1915 r.

Granice pasów (odcinków) ataku podług karty taktycznej 1:75.000
56 pp. p ó ł n o c n a g r a n i c a w łączności z dywizją 39-tą honwedów, cmentarz Łużna, „B” nazwy Brzezie, zagrody 1 klm . na południowy wschód 434, „i” nazwy Folwark Średni, wzgórze 369.
P o ł u d n i o w a g r a n i c a w łączności z 100 pp., wschodni skraj 449, kościół Moszcznica, wzgórze na północny wschód od „a” nazwy Moszczenica 750 m. Oddalone, rozszczep dróg 1 klm., południowy wschód wzgórza 369.
(...)
Ogólny kierunek ma 56 pp. początkowo na znak trygonometryczny 449, potem przez kościół Moszczenica.
Pozycje szturmowe potrzeba wysunąć jak najbliżej ku nieprzyjacielskim pozycjom, lewe skrzydło 56 pp. bezwarunowo poza cmentarz (...).

s. 32-35 [opis walk 2 maja]
56 pp. i główna grupa uderzeniowa 100 pp. (pierwszy i pół czwartego bataljonu pod dowództwem podpułkownika Pittla) zajęły w pierwszym impecie okopy, położone poniżej lasu góry Pustki, w których zostający przy życiu Rosjanie poddali się bez oporu [było to ok. godz. 10.20 rano – atak rozpoczęto o 10.00]. Lecz w dalszym ciągu ataku, po wejściu do lasu, trafiono na rowy strzeleckie dla artylerji niewidoczne, z dość liczna obsadą. Wywiązała się zażarta walka na bagnety, połączona z wielkimi po obu stronach stratami. (...) O 10 h 50 m [10.50] donosi podpułkownik Pittl, iż górę Pustki 449 zdobyły oddziały 56 i 100 pp., i że nieprzyjaciel cofa się w kierunku wschodnim. (...)
O 13 h zajęły 56 i 100 pp. nową linię, biegnącą od wzgórza 390 na południe, wzdłuż lasu góry Pustki, aż do Podlesia. Ponieważ 39-ta dywizja piechoty honwedów pozostała około 2 klm. W tyle, przeto 56 pp., z obawy przed niebezpieczeństwem flance lewej grożącem, wysłał jeden bataljon w kierunku północnym ku wsi Wiatrówkom. (...)
Równocześnie nakazano: 56 i 100 pp. począwszy od 16 h mają być przygotowane do dalszego ataku w kierunku na wieś Moszczenicę, aby zaraz, gdy 57 pp. stanie na równej wysokości z brygadą 23-cią, mógł on rozpocząć atak. Zgodnie z danym rozkazem rozpoczęto drugi ten atak, w którym osiągnięto do 20 h wieczór wschodni skraj lasu, około półtora klm. Na zachód od wsi Moszczenicy położony, wszakże dalej posunąć się nie było możności a to z powodu silnego ognia piechoty nieprzyjacielskiej i karabinów maszynowych Spóźniona pora utrudniała współdziałanie artylerji i dlatego zadowolono się obsadzeniem tej linji, wysuwając patrole dla wywiadu i ubezpieczenia.

s.46 [walki w dniu 5 maja – w opisie 3 i 4 maja nie ma żadnej wzmianki o działaniach 56 pp]
Kolumna lewa 56 pp. miała posuwać się na równej wysokości przez Lisów-Sławęcin (...)
Tymczasem 56 pp. i sąsiadująca gwardia (...) robiły przygotowania ku nocnemu atakowi (wywiad, oznaczenie dróg dla każdej kolumny, łączność i t. p.)
Wyruszono z Lisowa o 20 h wieczór. Na wschód od Skołyszyna ugrupowano pułki do ataku [tu Latinik zamieszcza szkic ugrupowania], który rozpoczął się o 23 h w nocy. Bez względu na ogień nieprzyjacielski i straty posuwano się całkiem cicho przez 20 m aż do okopów przeciwnika, które zdobyto bagnetem, biorąc tylko nielicznego jeńca. Nieprzyjaciel ratował się ucieczką, spaliwszy po drodze dome i zagrody. (...)
Po zdobyciu pozycji Rosjan ściga ich gwardja w kierunku na Dąbrówkę, 56 pp. na Opacie (...).
Udział w walkach o Jarosław (14-16 V 1915)

Mieczysław Orłowicz, Jarosław. Jego przeszłość i zabytki, Lwów-Warszawa 1921, s.78
Pamiątką tych walk pod Jarosławiem jest kilka cmentarzów wojennych poległych, z których największy znajduje się na wzgórzu Widna, gdzie w ataku na bagnety zginęło też mnóstwo Polaków z wadowickiego pułku piechoty.

Hermann von Francois, Gorlice 1915. Der Karpathendurchbruch und die Befreiung von Galizien, Leipzig 1922, s.116 [tłumaczenie]
W nocy z 15 na 16 maja pułki Elisabeth i Alexander [Königin Elisabeth Garde-Grenadier Regiment Nr.3 oraz Kaiser Alexander Garde-Grenadier Regiment Nr.1 – oba wchodziły w skład 2.Dywizji Gwardii], jak również elementy austriackiego 56 pułku atakują i zdobywają wzgórze Cupajowka [w oryginale „Cupajowka-Höhe“]

Nie 21 Paź, 2007 18:32

Powrót do góry
Ferdynand
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Latinik miał trochę problemu z poruszaniem się do przodu i dzięki temu, że 56pp zajął wzgórze 449 i skierował uderzenie na wschód od wzgórza 449 (chodzi o wzgórze Pustki) pomógł 100pp by ten ruszył do przodu. Uważam, że Latinik trochę w tej książce przypisuje swojemu pułkowi sukcesy 56 pp. Ten problem wymaga przestudiowania nad mapą. Takie jest moje skromne zdanie. Cyt. "O 13 h zajęły 56 i 100 pp. nową linię, biegnącą od wzgórza 390 na południe, wzdłuż lasu góry Pustki, aż do Podlesia. Ponieważ 39-ta dywizja piechoty honwedów pozostała około 2 klm. W tyle, przeto 56 pp., z obawy przed niebezpieczeństwem flance lewej grożącem, wysłał jeden bataljon w kierunku północnym ku wsi Wiatrówkom. (...)". O godz. 10.40 wzgórze Pustki (449) było juz zajęte przez 56pp. Na przysiółek Podlesie nacierał właśnie 100 pp i o godz. 13 doszli do ściany lasu dzielącego Podlesie z Moszczenicą, dzięki pomocy 56pp, ktory od zachodu uderzył na Rosjan trzymających 100 pp w "szachu". Wystarczy wziąć mape do ręki i sobie opisać jak to było.

Sob 01 Mar, 2008 0:42

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan

Posty: 831
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę pobawię się w forumowego archeologa Wink
W muzeum PTTK w Gorlicach jest zrobiona świetna makieta bitwy. Niestety wstawiona do dość małego pomieszczenia i z tego względu ominięto pas 1 DPGw., gdzie najszybciej udało się odnieść sukcesy.
Co do zdobycia Pustek o 10:40, to jak zauważył mój kolega wyglądało ono jak wulkan nie tylko dlatego, że się dymiło, tylko ze względu na kształt terenu. Wzgórze miało kształt mniej więcej litery "U". Wdarcie się na szczyt (Tam gdzie stała gontyna na cmentarzu) nie rozwiązało problemu. Do dowództwa 2 DPGw. jeszcze o 11:40 spłynął meldunek o tym, że z Pustek prowadzony jest ogień flankujący. Dywizja otrzymała meldunek o zajęciu wzgórza o 13:05. Ale to zapewne musi chodzić o cały masyw.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Czw 13 Maj, 2010 8:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.