| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cmentarz wojenny z I wojny światowej

Szukam informacji na temat cmentarza wojennego z I wojny światowej który znajduje się w Tyśmienicy (województwo lubelskie,powiat Parczew).

Czw 20 Wrz, 2007 13:54

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj do publikacji Marcina Dąbrowskiego "Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim".

Czw 20 Wrz, 2007 14:33

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj do książki Józefa Maraśkiewicza, pt." Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce - woj. bialskopodlaskie".
Link do zakupu tej książki: http://www.ksiazki24.pl/zabytkowe-cmentarze-i-mogily-w-polsce---woj-bialskopodlaskie---janusz-mara%C5%9Bkiewicz.id2071.html

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 15:10

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow napisał:
Zajrzyj do książki Józefa Maraśkiewicza, pt." Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce - woj. bialskopodlaskie".
Link do zakupu tej książki: http://www.ksiazki24.pl/zabytkowe-cmentarze-i-mogily-w-polsce---woj-bialskopodlaskie---janusz-mara%C5%9Bkiewicz.id2071.html


Przepraszam, a co może pomóc publikacja dotycząca innego województwa?

Czw 20 Wrz, 2007 19:16

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Województwo bielsko-podlaskie to byłe województwo. Jeśli nacisnąłeś na link to znajdź w analfabetycznym spisie treści Tyśmienica. Będzie tam pisało tak: Tyśmienica (gm. Parczew) - cm. wojenny, z I wojny światowej, d. epidemiczny 83. O każdym cmentarzu w wymienionych tam miejscowościach jest coś w książce, także i o tym.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 19:55

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki! A tak na marginesie to Żukow ma racje, Tyśmienica należała kiedyś do województwa bialskopodlaskiego.

Czw 20 Wrz, 2007 23:48

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jeżeli ktoś ma coś jeszcze na ten temat to proszę pisać. Każda informacja mile widziana. Wyluzowany

Pią 21 Wrz, 2007 0:13

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow napisał:
Województwo bielsko-podlaskie to byłe województwo. Jeśli nacisnąłeś na link to znajdź w analfabetycznym spisie treści Tyśmienica. Będzie tam pisało tak: Tyśmienica (gm. Parczew) - cm. wojenny, z I wojny światowej, d. epidemiczny 83. O każdym cmentarzu w wymienionych tam miejscowościach jest coś w książce, także i o tym.

Ups, rzeczywiście - nie sprawdziłem w spisie treści. Przepraszam za zamieszanie Embarassed

Pią 21 Wrz, 2007 17:14

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen, nic nie szkodzi. Bądź tylko bardziej uważny.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pią 21 Wrz, 2007 17:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow;
Cytat:
Bądź tylko bardziej uważny.


Widać słabo znasz Leuthena , on jest diabelnie uważny . Jest forum gdzie może Ciebie zadziwić .

Pią 21 Wrz, 2007 21:58

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie znałem z tej strony, Seth, Leuthena. W tym temacie uwaga cię jednak zawiodła, drogi kolego Leuthen. Thorn- w internecie pustki, pójdę jutro do biblioteki i uważnie poszukam książek na temat Tyśmienicy. Tylko trochę poczekaj. Ostatnio nie miałem czasu, ale teraz na pewno zbiorę się i coś znajdę.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 04 Paź, 2007 20:27

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I co tam Żukow? Bardzo szczęśliwy Dowiedziałem się że jest to duży kurhan ofiar zarazy morowej, na którym urządzono w późniejszych latach cmentarz żołnierzy I wojny światowej (Austryjaków i Niemców ) To mi wystarczy Piwo

Pią 04 Sty, 2008 13:12

Powrót do góry
Jar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mogiła wojenna w twojej miejscowości powstała 11 sierpnia 1915r .Skutek dwu dniowych walk Chwała temu co tą tablice postawił przed mogiłą z krótkim epitafium i nie pełną datą . Zapomnianych mogił i cmentarzy pierwszo wojennych na tym terenie w promieniu 15 km jest sporo w większości nie ma nawet po nekropoliach śladu .I jeszcze coś w tej mogile co cię interesuje są złożeni również nasi rodacy służący w półkach które brały udział w boju . A tak nawiasem ciekawy jestem jak sobie żyje Henio Szczęch czy dalej,, walczy''? Czy przestał ,ustatkował się ? Odkąd pamiętam to zawsze była z niego pociecha ,mały wielki człowiek , z humorem nieustającym.Pozdrawiam go serdecznie ,jak i ciebie ,,ziomka'' i wszystkich z forum

Sob 05 Sty, 2008 21:57

Powrót do góry
Jar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodam ci jeszcze mapkę austryjacką z tamtego okresu.

Sob 05 Sty, 2008 22:03

Powrót do góry
Jar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wgrywam


Opis załącznika:

Sob 05 Sty, 2008 22:09

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za informację i mapkę Piwo A Henio dalej jest starym kawalerem, ale ostatnio ma chyba kogoś na oku... Trzeba czekać na rozwój wydarzeń Bardzo szczęśliwy Mam jeszcze pytanie do ciebie Jar. Skąd masz te informacje o mogile? Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony przez Thorn dnia Czw 10 Sty, 2008 22:29, w całości zmieniany 1 raz

Nie 06 Sty, 2008 11:02

Powrót do góry
Jar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To świetnie że nie spoczął na laurach , niech mu się tam wiedzie znam go od kiedy swego czasu pracował w mojej rodzinnej miejscowości w Ostrowie Lub . Informacje na temat nekropoli podałem z niemieckiej literatury .

Wto 08 Sty, 2008 21:23

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko, gdzie mogę coś więcej poczytać m.in na temat walk w okolicach Tyśmienicy podczas I WW. troszeczkę tam jest tych okopów, przeszedłem się też z wykrywaczem i po znaleziskach wydaje mi się że było tam coś więcej niż tylko 2 dniowe walki.
Carskie okopy ciągną się praktycznie od Babianki po Pohulankę, okopów CK praktycznie już nie widać, ledwo widoczne trafiłem tylko w okolicach Kolonii Tyśmienica i jadąc z Tyśmienicy do Gródka po lewej stronie głęboko w lesie. Te nawet ładnie zachowane.

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie szukam lokacjo-miejscówek na eksplorację. Po prostu jestem z Parczewa i interesuję sie historią okolicy.
pozdr.

Pon 14 Sty, 2008 0:20

Powrót do góry
MK
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Frysztak
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo przepraszam, abstrahując od całości postu - zwracam uwagę na jedno zdanie: "Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie szukam lokacjo-miejscówek na eksplorację." czyli eksploratorzy tacy jak ja to źli ludzie? No bez przesady! Dzięki nam na niektórych odcinkach frontu bardzo ciekawe informacje wychodzą na jaw, niestety niewiele z nich ujrzy światło dzienne ze względu na takie właśnie (bądź allegrowe) podejście niektórych osób.
Bing bing murzyni szaleją.

Czw 17 Sty, 2008 4:46

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro już zostałem wywołany do tablicy to może wypada określić dokładniej treść swojej wypowiedzi by nie została ponownie opatrznie zrozumiana. Mówiąc "Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie szukam lokacjo-miejscówek na eksplorację" Miałem na myśli że wiele osób jeżeli nie wszyscy zatrzymują dla siebie takie info gdzie dokładnie coś się wydarzyło, gdzie warto pochodzić itd. itp.Nie dzielą się takimi informacjami z pierwszą z brzegu osobą. Cenię ich za to nawet.
Jeżeli chodzi o Tyśmienicę to informacje zbierałem przez dłuższy czas, okopów szukałem z mapą w ręce łażąc po mokradłach, bagnach itd. ale najpierw wcześniej mnóstwo rozmów z ludźmi, kogoś zabrałem na stopa więc pytam, kupuję fajki w tysmienicy po drodze jadąc w inne miejsce, a pod sklepem stoi 2 panów z którymi warto pogadać itp. Niekiedy ciężko zdobyć informacje. Jeżeli ktoś mnie poprosi o wskazanie "fajnego" miejsca to co? Mam pokazać i życzyć szczęścia?
Wracając do meritum sprawy to dlatego zasuwałem po tym lesie gdyż interesuję się historią okolicy. Z wykrywką byłem tam ze 2-3 razy, a bez ze 20. Reszta to przejażdżki rowerowe z mapą w garści, albo z aparatem foto w łapie gdyż zajmuję się też fotografią.
To miałem na myśli mówiąc to co powiedziałem. Bo gdzie i jak szukać to wiem, chciałem tylko trochę poczytać by pewne rzeczy zrozumieć jakie wtedy miały miejsce, a które dziś, mi z innej perspektywy nie pasują.
A co do tego jakie kto ma podejście to każdego indywidualna sprawa. Sam też kopię, nie ukrywam tego. Nie mówię że wszyscy są źli, chociaż są i tacy. Najeżdżając na innych kopiących, najeżdżam i na siebie. Natomiast do ostatniego zdania nie wiem jak mam się odnieść? "Bing bing..." to ma być jakaś prowokacja dla mnie czy jak?
pozdr.

Pią 18 Sty, 2008 20:53

Powrót do góry
MK
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Frysztak
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Nastąpiło klasyczne nieporozumienie, w dobie ludzi agresywnie i niezbyt sympatycznie nastawionych do poszukiwaczy różnie to bywa, a takie po % odniosłem wrażenie. Pomyliłem się, zwracam honor Piwo
Co do ostatniego zdania nie ma ono żadnego znaczenia Uśmiech i zastawiam się po co się ono pojawiło, podobnie jak i cały mój post. Solenne przyrzeczenie - po alkoholu - żadnego grandzenia na forum.
Pozdrawiam i przepraszam za jakieś urojone pseudopomówienia. Piwo

Pią 18 Sty, 2008 21:58

Powrót do góry
Azazel
Porucznik

Porucznik





Posty: 762
Pochwał: 1
Skąd: Obleśnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MK napisał:
Bardzo przepraszam, abstrahując od całości postu - zwracam uwagę na jedno zdanie: "Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie szukam lokacjo-miejscówek na eksplorację." czyli eksploratorzy tacy jak ja to źli ludzie? No bez przesady! Dzięki nam na niektórych odcinkach frontu bardzo ciekawe informacje wychodzą na jaw, niestety niewiele z nich ujrzy światło dzienne ze względu na takie właśnie (bądź allegrowe) podejście niektórych osób.
Bing bing murzyni szaleją.


MK ciężko zrozumieć do czego pijesz.Czy Ty zrozumiałeś co zbirr napisał? Przecież on nawet nikogo nie piętnował że kopie, dzieki wam na niektórych odcinkach frontu ciekawe informacje wychodzą? Ciekawe że dalej piszesz że niewiele ich ujrzy światło dzienne. Wink Twisted Evil

_________________
Na imie mam Legion a obliczem moim miliony-monetek Uśmiech .

Sob 19 Sty, 2008 4:41

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie jak chcecie pisać to proszę na temat. Przypominam ,,Cmentarz wojenny z I wojny światowej" Czołg2

Sob 19 Sty, 2008 13:19

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra koniec waśni, nieporozumień itd. Wróćmy do tematu skoro autor wątku prosi.
Wracając do tematu. Chyba większośc zostało powiedziane na temat cmentarza w Tyśmienicy. Po za jednym. W ubiegłym roku od starszego mieszkańca Tyśmienicy usłyszałem iż groby żołnierzy zostały częściowo ograbione. Z tego wzgórza na którym jest cmentarz kiedyś pozyskiwano piach. Przy którymś kopaniu odkryto grób żołnierza. Dość że gość który odkrył grób, spieniężył co było wartościowe i chodził z tydzień zalany. Wiem że była tam szabla, pozłacane guziki, i jakiś order czy dwa. Cała sytuacja miała miejsce ze 20-30 lat temu. Potem dzieciarnia bawiąc się tam w piachu również inne rzeczy pochowanych żołnierzy odnajdywała. Tak chyba odkryto ten cmentarz na którym wg pewnych źródeł spoczywa 9 żołnierzy.
Idąc dalej to w Ostrowie Lub. było aż 6 cmentarzy. Wiadomo coś o liczbie spoczywających i z jakich armii byli? Wiem że jednego cmentarza do dziś nie odnaleziono ale w starych źródłach z okresu I WW wymienia się 6 miejsc spoczynku. najbardziej wkurzyła mnie wieść że na terenie jednego z cmentarzy zrobiono miejskie wysypisko śmieci. Wie ktoś czy może przeniesiono chociaż szczątki?
pozdr.

Sob 19 Sty, 2008 16:35

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ktoś musiał być ****** żeby zrobić piaskownie na cmentarzu. Poza tymi 9 żołnierzami znajduje się tam (sądząc po wielkości kurhanu) kilkadziesiąt lub więcej ciał, ofiar zarazy morowej. O której później powstała legenda...

Sob 19 Sty, 2008 19:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.