| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 44, 45, 46, 47  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Orest- rozumiem, że uważasz , za swoim potakiwaczem Jankiem11, całość relacji polskich świadków banderowskiego ludobójstwa za fałszerstwo ! Dobrze wiedzieć z kim "dyskutujemy" ...

Szukaj dalej sobie tych "rdzennych", a pewnie dojdziesz do fascynujących wyników ! Odmawiając Polakom prawa do określania jako swoje rodzinne ziemie terenów Wołynia i Podola stajesz w jednym szeregu ze świrami Nowożeńcami i Szuchewyczami ( tak przy okazji gdy tych dwóch nazioli wygłaszało swoje groźby w stosunku do Polski to na wiecu we Lwowie było ok. 10 tys. tłum Ukraińców !).

Jeżeli chodzi o prof. Tomaszewskiego to swego czasu postawiłem konkretne i obszerne zarzuty, które Ty swoim zwyczajem, ominąłeś rakiem. Orest - masz problemy z pamięcią ?

Czw 27 Sty, 2011 13:44

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jaro z Roztocza napisał:
.Odmawiając Polakom prawa do określania jako swoje rodzinne ziemie terenów Wołynia i Podola stajesz w jednym szeregu ze świrami Nowożeńcami i Szuchewyczami


Nabieram pewności, że nie rozumiesz języka polskiego:

orest napisał:
Rozumiem - kresowiacy patrzą przez pryzmat swoich doświadczeń, własnej krzywdy, tęsknoty za utraconymi stronami ojczystymi (bo nie da się ukryć, że dla większości z nich były to strony ojczyste, wspólne z Ulraińcami)


To Ty stajesz w jednym szeregu z polskimi odpowiednikami Nowożeńców.

Jaro z Roztocza napisał:
Jeżeli chodzi o prof. Tomaszewskiego to swego czasu postawiłem konkretne i obszerne zarzuty, które Ty swoim zwyczajem, ominąłeś rakiem. Orest - masz problemy z pamięcią ?


Nie postawiłeś żadnych "konkretnych zarzutów" tylko powtórzyłeś brednie Edka Prusa, nacjonał-komunisty, ukrainożercy i antysemity w jednym. Można nie kończyć UW czy SGH (SGPiS byłego), ale nie mieć zielonego pojęcia, kim jest, jaki dorobek naukowy posiada i jakim autorytetem moralnym jest prof. Tomaszewski, a oszczerczo się o jego osobie wypowiadać - to już szczyt nieuctwa i zaślepienia!

Pozdrawiam.

Czw 27 Sty, 2011 14:02

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ktos kto jednym, w moim przekonaniu - podlym - zdaniem przekresla osobe prof. Tomaszewskiego sam sie kompromituje. Ja mialem przyjemnosc byc jego studentem i zyczylbym kazdemu miec mozliwosc obcowania z taka osoba. W kazdym wymiarze jest to wybitna osobowosc. Mozna sie nie zgadzac z jego pogladami ale jesli na poparcie swego negatywnego stosunku do osoby posiada sie tylko inwektywy...? Tyle, ze posiadanie pogladow musi wynikac z wiedzy. Nie z inwektyw i propagandy.
Choc trudno mi sie zgodzic ze wszystkim co pisze Orest to coraz bardziej rozumiem to co pisze. Jego credo wyluszczone strone wczesniej jest tak precyzyjne, ze trzeba byc (i.....ą) zeby nie widziec ogromu dobrej woli z jego strony. Nawet nie przypuszczalem, ze nasze dzieje sa az tak pokrecone. Malo tego. Nie mialem swiadomosci wogole o tym jak roznorodna i wielowatkowa byla idea Ukraincow o swojej tozsamosci. Nie wiem jak mozna uwazac sie uczciwego czlowieka majac okazje do uzyskania za darmo wiedzy. Moze innej, moze nieznanej i dlatego trudno przyswajalnej. Ale wiedzy. Orest dal podstawe do rozmowy. I co otrzymal? Tradycyjnego kopniaka. Kim trzeba byc zeby nie chciec normalnie rozmawiac?

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 27 Sty, 2011 15:56

Powrót do góry
ARIKS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Skąd: podkarpacie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
ARIKS napisał:
Szkoda że moderatorzy niestety zachowują się jak ''strusie'' bo karygodne jest drwienie z z rzekomo wymyślonych mordów nie tylko na Polakach. Idąc tokiem rozumowania Janka to wiele innych zbrodni nie powinno sie uznać bo świadkowie kłamią, brak dokumentów itp., itd... Moderatorzy to że Janek czy Orest jest w mniejszości nie zwalnia ich od kultury słowa oraz poszanowania ofiar nie zapominajcie tego bez względu czy są Ukraińcami czy Polakami.


ARIKS kolejny raz wymuszasz na moderatorach presję, co jest nie zgodne z reg. Forum. Moim zdaniem w wypowiedziach janka brak jest drwin z mordów, co najwyżej można się doszukać w nich chęci ironicznego podejścia do dyskutantów, którzy podnoszą kwestie mordów bez poparcia dowodami. To już świadczy o kulturze osobistej każdego, której ja nie mam zamiaru nikogo uczyć, a jedynie baczę, aby nie wykraczała poza społecznie dopuszczalne normy i była zgodna z prawem tego forum.
Ponadto masz rację, co już Tobie przyznałem, że dowód ze świadków jest taki sam jak z dokumentów w kwestii mordów. Jednak należy źródło takiego dowodu w jak najdokładniejszy sposób podać, tak żeby można je było jakoś zweryfikować.


To Ty tak uważasz ? To co Ty uważasz za ''presję'' ja za konkretne zapytania jak zawsze bez odpowiedzi a skoro Ty nie widzisz drwin Janka to Kris wybacz ale nie skomentuję tego może jak dobitnie ci to napisze Janek wówczas zauważysz ? Przyznam że bierna Wasza postawa w nie których kwestach sprawia że zniechęca mnie zaglądanie do tego wątku coraz bardziej a tym samym dzielić się czymś nowym.

Nie raz już tutaj drwiono z metody mordów UPA wyśmiewano Kresowiaków, wyśmiewano świadków m.in mojej rodziny, autorów takich jak Siemaszków nie wspominam już o Ks. Zaleskim który jest jak sól w oku dla wielu w tym wątku.

Powiem na koniec tak prawda jest jedna i zawsze się obroni. Jaro, falcomortale szkoda słów z Waszej strony bo raz nikt ich nie doceni najwyżej skrytykuje, a po drugie niektórzy są nie reformowali w swoich poglądach.

Czw 27 Sty, 2011 18:23

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Orest i Krecio posunęli się do zwykłych kłamstw – muszę więc jeszcze raz powtórzyć swoje słowa w odniesieniu do prof. Tomaszewskiego.
Temat dotyczący prac prof.. Jerzego Tomaszewskiego to bardzo ciekawa historia.
W książce Andrzeja Żupańskiego ( byłego żołnierza 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK) „ Droga do prawdy o wydarzeniach na Wołyniu” na str. 18-19 jest zamieszczony przez autora następujący tekst:

„W literackim czasopiśmie „ Nurt” w 1984 r. pojawił się wywiad dziennikarza Piotra Łuczki z Profesorem Uniwersytetu Warszawsikego Jerzym Tomaszewskim . Wywiad zatytułowany „Mity i fakty”, dotyczył stosunków polsko –ukraińskich w okresie przedwojennym . W pewnej chwili dziennikarz powiedział do profesora ( ....) Temat ten ma już swą literaturę. Natomiast w ubiegłym roku prof. Serczyk napisał, że AK na Kresach robiła rzeczy, o których dzisiaj chętnie byśmy zapomnieli . A na to profesor : „ Nie czytałem Serczyka, ale ale były gdzieś o tym wspomnienia, ale też pisane w sposób zawoalowany. Otóż AK na Kresach wyrzynała Ukraińców., kobiety, dzieci i starców. I tu nie można mówić, że to była samoobrona.”. W naszym środowisku zawrzało. Publiczne oskarżenia całej Armii Krajowej o „wyrzynanie Ukraińców”, kiedy wszystkim nam była znana prawda, głęboko nas dotknęła. Zarząd Środowiska Wołyńskiego wysłał obszerny list do redakcji wyrażający sprzeciw wobec umieszczenia takich oskarżeń bez podania jakichkolwiek dowodów. Został też wysłany list do doc. Eugeniusza Zielińskiego, dyrektora Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. (......) Uniwersytet nie zajął, żadnego stanowiska i nie uważał za konieczne odpowiedzieć na listy. W referacie Zarządu Środowiska odczytanym na V Zjeździe członków, we wrześniu 1985 roku wyrażone zostało przypuszczenie, że (..) komuś w naszym kraju zależy na podtrzymywaniu oszczerstwa.”

Prof.. Tomaszewski ma jedną zasługę, nieświadomie sprowokował Kresowian do działania i obrony swoich racji . Kresowianie nie zapomnieli prof. Tomaszewskiemu fałszu i w 1990 r. wysłali do rektora UW prof. Andrzeja Wróblewskiego list przypominający o fałszywym oskarżeniu AK przez prof. Tomaszewskiego. Rektor UW odpowiedział:” (...) Profesor Tomaszewski oświadczył ponadto, że w przypadku zorganizowania na ten temat sympozjum nie weźmie w nim udziału ze względu na niechęć kontynuowania dyskusji”.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat – prowokacji profesora to proponuję przeczytać wspomnianą książkę A. Żupańskiego. Żenującym jest fakt, że polski „naukowiec” obrzucił błotem AK, a potem nie potrafił uzasadnić głoszonych przez siebie poglądów, uciekając chyłkiem od odpowiedzialności za słowo.


Słowa te napisał Andrzej Żupański z WDP AK, który wcześniej ( tj. przed napisaniem książki) próbował ( nawet brew większości środowisk kresowych ! ) szukać porozumienia ze środowiskami ukraińskimi. Pamiętacie wspólne sympozja wołyńskich akowców z liderami Związku Ukraińców w Polsce ? Na jednym z nich , odbywającym się w Łucku, obok Żupańskiego posadzono ( prowokacyjnie !) ostatniego dowódcę UPA – Wasyla Kuka! Wołyńscy akowcy pomimo to starali się porozumieć z Ukraińcami. Dlaczego nie udało się ? Oto bowiem ZUwP wystąpił z żądaniem potępienia Akcji Wisła, na co akowcy stwierdzili że zgadzają się, ale jednocześnie należy potępić Rzeź Wołyńską. No i panowie ze ZUwP nie wyrazili na to zgody ! Przymusowe przesiedlenie 150 tys. Ukraińców z Podkarpacia i Lubelszczyzny to wielka zbrodnia z aktór Polacy mają ciągle przepraszać , natomiast bestialskie wymordowanie 150 tys. Polaków z Wołynia i Podola należy przemilczeć i „ zalać betonem” ?! I tak skończyło się liczenie przez Żupańskiego na dobra wolę drugiej strony.

Orest pomylił ci się Prus z Żupańskim ?


Do Krisa:

Pytanie pierwsze: dlaczego moderator Krecio kłamie iż używam inwektyw w stosunku do prof. Tomaszewskiego ? Jest to tym bardziej skandaliczne, że przecież od moderatora powinno wymagać się więcej ? Powtarzam - w którym miejscu użyłem inwektyw w stosunku do prof. Tomaszewskiego? Napisałem przecież jedynie, że nie jest on dla mnie autorytetem – czy to jest inwektywa?

Pytanie drugie: dlaczego pozwala się na bezkarne obrażanie przez Oresta i Janka11 nieżyjących już profesorów badaczy ludobójstwa UPA : ś.p. Edwarda Prusa, ś.p. Wiktora Poliszczuka i śp. Aleksandra Kormana ? Wyzywani oni są od agentów, kłamców , osób chorych psychicznie . Każdy z nich miał swoich bliskich, żony, dzieci, wnuki i teraz oni mogą poczuć się przecież urażeni oszczerstwami rzucanymi anonimowo przez Janka i Oresta, na które brak jest reakcji moderatora …

Czw 27 Sty, 2011 18:54

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jaro,
Badz laskaw w tym watku nie traktowac mnie jako moderatora. Gdybym to tu mogl czynic juz bys dawno to zauwazyl. W tym forum jestem zwyklym userem. To tytulem wyjasnienia.
Co do inwektyw... Caly Twoj powyzszy wywod jest jedna inwektywa. Profesor w tamtych czasach byl atakowany niejednokrotnie. Z roznych miejsc i w roznych sprawach. Bo jako jedyny w kraju mial taka wiedze i dorobek w dziedzinie problematyki narodowosciowej w Europie srodkowo-wschodniej. A to wielbicieli jedynie slusznej prawdy zawsze draznilo. Ze nie chcial brac udzialu w spotkaniach na ktorych bylby poddany swego rodzaju ekskomunice? Ja to rozumiem. Tez bym w czyms takim nie chcial uczestniczyc. Takie pseudosympozja charakteryzuja sie jedynie tym, ze kazdy kolejny mowca jest piewca. Bo tylko to jest tolerowane i uznawane za prawde. Trzeba byc zwyklym nieukiem i miec duze braki w wyksztalceniu formalnym chocby z logiki aby twierdzic, ze slowa Profesora dotycza AK jako calosci. Stwierdzenie o udziale AK w mordach Ukraincow znaczy tylko to, ze AK czyli jakies jej formacje czynily to co czynily. Litwini tez mogliby cos o tym powiedziec. Ktos kto od razu rozciaga takie twierdzenie na AK jako cala formacje wykazuje kompletny brak umiejetnosci rozumienia logiki jezyka. Czyli jest analfabeta. Przeciez sam zacytowales slowa AK na Kresach robiła rzeczy, o których dzisiaj chętnie byśmy zapomnieli. Jesli gdzies tam wynajdujesz oskarzenie CALEJ AK to musisz zastanowic sie nad powtorka pierwszych klas szkoly podstawowej w zakresie czytania ze zrozumieniem. Zreszta liczne badania w tytm zakresie dowodza o tym, ze nasza populacja ma z tym problem.
Rola moderatora nie jest klepanie bezkrytycznych banalow. Rola moderatora jest pilnowanie dobrego obyczaju. I wlasnie Orest udowodnil co to oznacza. I nikt mu nawet nie sprobowal odpowiedziec. To znaczy sprobowaliscie. W sposob jedynie Wam znany.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 27 Sty, 2011 19:56

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jaro z Roztocza napisał:
Pytanie pierwsze: dlaczego moderator Krecio kłamie iż używam inwektyw w stosunku do prof. Tomaszewskiego ? Jest to tym bardziej skandaliczne, że przecież od moderatora powinno wymagać się więcej ? Powtarzam - w którym miejscu użyłem inwektyw w stosunku do prof. Tomaszewskiego? Napisałem przecież jedynie, że nie jest on dla mnie autorytetem – czy to jest inwektywa?


To jest inwektywa:

Jaro z Roztocza napisał:
powoływanie się na wypociny skompromitowanych komunistycznych profesorów


Chyba, że nie chodziło Ci o prof. Tomaszewskiego? Źle zrozumiałem?

Jaro z Roztocza napisał:
Orest pomylił ci się Prus z Żupańskim ?


Bynajmniej. Słabo znasz twórczość swojego idola Prusa. A chwaliłeś się na wszystkie strony znajomością jego dzieł. A to właśnie Prus w ten sposób, jak Ty powyżej szkalował prof. Tomaszewskiego. Swoje nieudacznictwo w świecie nauki tłumaczył nawet spiskiem, w którym istotną rolę miał odgrywać prof. Tomaszewski:

Cytat:
Nie spodobało siê to kacykom partyjnym: Andrzejowi We-
rblanowi, Zdzisławowi Grudniowi, Czesławowi Madajczyko-
wi czy jawnym fałszerzom typu Jerzy Tomaszewski


Edek Prus "Ukraino pokochaj prawdę" s. 6 (informacja dodatkowa - wydawca - Polska Partia Narodowa czyli Leszek Bubel, nie kto inny). Coć akurat w to, że prof. Tomaszewski protestował przeciwko habilitacji Prusa jestem w stanie uwierzyć - każdy człowiek nauki powinien protestować przeciwko gwałtowi na nauce!

Tak więc Jaro czcij swoich idoli dalej, zabronić Ci nie mogę. Ich życiorysy i "dzieła" mówią o nich wszystko.

Pozdrawiam.

Czw 27 Sty, 2011 20:28

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Orest, no to pogadajmy teraz tak inaczej. Jak rozumiem, kwestia panstwowosci ukrainskiej to jest XIX wiek. Mam na mysli oczywiscie powazne koncepcje i pomysly. Nie zaliczalbym do nich zadnych wczesniejszych zdarzen w postaci powstan kozackich czy innych buntow bo te w moim przekonaniu bardziej byly sprzeciwem na ucisk i niesprawiedliwe traktowanie niz chec zdobycia niepodleglosci.
To chyba wogole jest charakterystyczne dla XIX stulecia, ze spoleczenstwa zaczynaja miec swiadomosc przynaleznosci narodowej. Co tam daleko szukac - przeciez dopiero Bismarck praktycznie stworzyl narod niemiecki. Mnie w tym kontekscie interesuje kwestia zasiegu idei ukrainskich. Nie mam gruntownej wiedzy w tym zakresie ale spodziewam sie, ze ci ktorych stac bylo intelektualnie na taki proces jak dzialanie koncepcyjne byli nieliczni. Aby byc precyzyjnym mysle o ilosci inteligencji ukrainskiej. Czy aby mowiac o ideach nie rozmawiamy o czyms dostepnym i znanym bardzo waskim grupom towarzysko - salonowym? Jak ta sprawa sie przekladala na ogol ludnosci? Jak powszechna byla swiadomosc narodowa ukraincow? Od kiedy to zaczelo miec szerszy zasieg? I tu musze wrocic do kwesti naszego wzajemnego upuszczania krwi. Czy nie jest to tak, ze przy wspoludziale cerkwi tworzono prymitywne i z tego powodu latwo przyswajalne dla ciemnego pospolstwa rozne patriotycznie brzmiace ulotki, ksiazeczki czy inne dekalogi? A pozniej to juz podlane to wszystko prymitywnym cynizme przeradzalo sie w to o czym mowimy? Bo dla mnie to jest to bardzo prosty mechanizm. I jak najbardziej zrozumialy.
Oczywiscie wiem, ze mieszam dwie rozne sprawy. No, ale trzeba sprobowac odciagnac ten watek w jakies inne tory. I tak mi sie dzis na te idee zabralo bo wlasnie wyczytalem, ze zmarl jeden z moich ulubionych profesorow - Jan Baszkiewicz. Na Jego szczescie zajmowal sie tym co przed XIX wiekiem i raczej w ciepleszych rejonach. Jeden z najciekawszych egzaminow mialem u niego.... Szkoda, ze juz inni tego nie doswiadcza.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 27 Sty, 2011 20:38

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Orest wygłosił kłamstwo: przy tym rozpowszechniając treści czysto faszystowskie ich metodą dezinformacja to jego metoda

[quote="orest"]
Cytat:
Oczywiście, OUN przeżywała fascynację faszyzmem, zbliżyła się do niego, bo był skuteczny, wydawał się receptą na uzyskanie niepodległości i ład społeczny. W okresie międzywojennym nie była to odosobniona tendencja. Nigdy jednak OUN nie przybrała charakteru faszystowskiego, wbrew twierdzeniom "analityków" nie miała charakteru wodzowskiego, decyzje zapadały zawsze kolektywnie. Zresztą po pewnym czasie, po rozczarowaniu się Niemcami w 1941r. Doncow został zapomniany


Jak zauważyłem nikt nie zwrócił uwagi że OUN UPA to organizacja faszystowska a jej czyny są zbrodnią na ludzkości i tak powinny być postrzegane proponuje Orestowi duserowi-moderatorowi otworzyć wątek o zbrodniach AK na ludności cywilnej Niemiec i udowadniać na swój pokrętny sposób że SS to organizacja romantycznych bohaterów walczących o wolność w obliczu napierających hord krwiożerczych aliantów a faszyzmem tylko byli chwilowo zafascynowani i stracili nim zainteresowanie po 1945 klęsce faszyzmu we Włoszech. Naprawdę nie wiem dlaczego to jest tolerowane to w jaki sposób te kółko wzajemnej adoracji tu wciska kity macie swój wątek o zbrodniach wszystkich organizacji militarnych i paramilitarnych polskich w jednym worku tam możecie tych kilkadziesiąt przykładów podawać do woli. Stosujecie demagogie i kłamstwa zawoalowany fałsz jest widoczny pod wieloma postami podałem wyżej przykład i jeszcze raz podam:
UPA i OUN to faszyści zabijali innoplemieńców mieli kult wodza ideologie wzorowaną na pracach Mussoliniego i Hitlera i Doncowa dokonywali czystek etnicznych nawoływali ludnośc cywilna do zbrodni organizowali masowe mordy. ]
Znane wszystkim morderstwo emisariuszy rządu polskiego przez UPA przez rozerwanie końmi. OUN UPA to zbrodniarze w pełnym tego słowa znaczeniu oby ich prawdziwa sława dotarła do wszystkich.
WYWÓD CZY OUN UPA TO ORGANIZACJA FASZYSTOWSKA TO TAK JAK BY PYTAĆ CZY SS TO ORGANIZACJA FASZYSTOWSKA obudźcie się powiedzcie stop kłamstwom to do moderatorów albo zwróćcie pieniądze za to czasopismo skoro na forum master Orest wspólnie z moderatorem yuserem piszą historię po swojemu.

Czw 27 Sty, 2011 20:58

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Najprostszym wyjsciem jest zmiana towarzystwa. Tu nikt nikogo sila i konmi nie zatrzymuje. Tu istotny jest rozum.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 27 Sty, 2011 21:15

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

falcomortale napisał:
Orest wygłosił kłamstwo: przy tym rozpowszechniając treści czysto faszystowskie ich metodą dezinformacja to jego metoda


To jest obraza innego usera. Wycieczki w moja strone pomijam.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 27 Sty, 2011 21:29

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Czyli twoim zdaniem Orest napisał prawdę ?! Prawda jest obiektywna a nie subiektywna jej relatywizowanie to ciemne oblicze historii widzę że na forum króluje jako triumfwirat. Rozumiem że to ja teraz zostałem nazwany kłamcom bo nazwałem kogoś kłamcą ponieważ kłamał standard - szkoda że tutaj ale to kolejny przykład zawoalowanego kłamstwa ja pisze prawdę jeśli za to tutaj banują to proszę przynajmniej zaoszczędzi mi kilku stresów spowodowanych bezsilnością jaka czuje wobec uparcie tutaj piszących w zawoalowany sposób a jednak o bohaterstwie OUN i UPA dobrze że milczą o formacjach ukraińskiego SS i milicji pomocniczej której członkowie zbiegli później do UPA oczywiście gdy fascynacja faszyzmem - chwilowa minęła.

Czw 27 Sty, 2011 21:45

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Chyba troszku inaczej. Tu istotne jest że rezun OUN UPA to bohater tak poza tym.

Czw 27 Sty, 2011 21:48

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

@Krecio

Tak, jak się zapewne orientujesz - z ukraińską świadomością narodową do dzisiaj są problemy, patrz podziały wewnątrzukraińskie, diametralnie różne postrzeganie historii itp. No, ale pokrótce. To fakt, że o świadomości narodowej Ukraińców w obecnym znaczeniu można mówić gdzieś od połowy XIX w. Choć są badacze, w Polsce także, dopatrujący się początków tej świadomości wcześniej. Tu bym polecił znakomite studium Teresy Chynczewskiej-Hennel "Świadomość narodowa szlachty ukraińskiej i kozaczyzny od schyłku XVI do połowy XVII w." PWN Warszawa 1985. Ale XIX wiek był najważniejszy. Chodzi o powszechność świadomości narodowej, wcześniej można mówić o świadomości narodowej elit, bardzo nielicznych w przypadku Ukrainy. Świadomość narodowa rozwijała się niejako odrębnie w dwóch ośrodkach - w Galicji i na Ukrainie naddnieprzańskiej. W Galicji - w opozycji do Polaków, nosicielami idei narodowej byli księża greckokatoliccy i nieliczna inteligencja, zresztą też w większości pochodząca z rodzin kapłańskich. Do końca XIX wieku nie była to świadomość w pełni ukraińska, raczej rusińska, ścierały się różne nurty - zakładający odrębność od Rosjan oraz prorosyjski, zakładający jedność wszystkich Słowian wschodnich, nazwany później moskalofilskim. Ruch zapoczątkowała tzw. "Ruska Trójca" http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruska_Tr%C3%B3jca , w późniejszym czasie drogi budzicieli narodowych się rozeszły. Kulminacją budzenia się świadomości narodowej było zapoczątkowanie życia politycznego Rusinów-Ukraińców galicyjskich, utworzenie w 1848 roku Głównej Rady Ruskiej (Hołownej Ruśkiej Rady). Tak jak wspomniałem, ukraiński ruch narodowy w Galicji powstawał i działał w opozycji do polskiego ruchu narodowego, jednak bzdurą i wierutnym kłamstwem jest przypisywanie HRR oblicza antypolskiego, nawoływania do rzezi-co czyni niejaka Kulińska. Prawie do końca XIX wieku nie można mówić o poczuciu silnej wspólnoty narodowej Rusinów galicyjskich i naddnieprzańskich, wytworzył się nawet nurt trzeci, tzw. staroruski, zakładający odrębność i od Rosjan i od Ukraińców. Dopiero przybycie w 1894 roku do Lwowa Naddnieprzańca Mychajła Hruszewskiego, najwybitniejszego ukraińskiego historyka i późniejszego prezydenta URL spowodowało zwycięstwo opcji ukraińskiej, jedności z Ukraińcami Imperium Rosyjskiego. Na Naddnieprzu było trochę inaczej. Najpierw twórczość literacka w języku ludu ("Eneida" Kotlarewśkiego), badania folkloru, tzw. "chłopomania". Dużą rolę odegrali właśnie "chłopomani" - polscy szlachcice - Rylski, Antonowicz:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Antonowycz
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%A2%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B9_%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 (sorry, ale Tadeusz Rylski nie ma strony na polskiej wikipedii)
Oczywiście największy wpływ na rozbudzenie ukraińskiej świadomości narodowej i na język literacki miała twórczość Tarasa Szewczenki o minionej kozackiej sławie i niedoli współczesnych Ukraińców. Z historyków - Mychajło Drahomanow. Działacze, zgrupowani w kijowskiej "Hromadzie" nie wysuwali radykalnych haseł, np. oderwania od Rosji, ale podkreślenia odrębności od Rosjan, i to nie takiej, jak dotychczas, regionalnej "małoruskiej", ale już narodowej. Hasła polityczne oraz powstanie partii, zakładających najpierw autonomię, a później niepodległość to dopiero czasy rewolucji 1905 roku. Zarówno w Galicji (od końca XIX w.), jak i na Naddnieprzu (od pocz. XX w.) w ruchu narodowym dominowali socjaliści, aczkolwiek w Galicji w dalszym ciągu istotny był wpływ duchowieństwa greckokatolickiego.
Nieco inaczej budziła się świadomość narodowa na tzw. "Rusi Węgierskiej" (tj. Zakarpaciu), na Bukowinie (tutaj w opozycji do Rumunów), a także później na Kubaniu, gdzie (paradoksalnie) najwyższy stopień osiągnęła już w czasach sowieckich, w latach 20 (tzw. "ukrainizacja" czy też "korenizacja" Kubania), w latach następnych prawie całkowicie zniszczona.
Mówisz o "prymitywizmie" a nawet "cynizmie" haseł, druków itp. W pewnym sensie masz rację. Hasła musiały być sformułowane w sposób prosty, zrozumiały dla niewykształconego chłopstwa. Ukraińcy dysponowali nieliczną klasą wyższą i średnią, elity się albo polonizowały, albo rusyfikowały, kto wchodził do elity - najczęściej przejmował "kulturę wyższą". Ale prostota haseł nie była chyba wyróżnikiem li tylko ukraińskiego ruchu narodowego? Kto chciał rozbudzić "masy" ten siłą rzeczy musiał mówić ich językiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Czw 27 Sty, 2011 21:57

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

orest napisał:
Ale prostota haseł nie była chyba wyróżnikiem li tylko ukraińskiego ruchu narodowego? Kto chciał rozbudzić "masy" ten siłą rzeczy musiał mówić ich językiem.


A napisalem tak? Wink To stary zabieg socjotechniczny. Jednym dajesz cudowne obrazki z cudowna moca sprawcza i odpowiednim przekazem, innym wyjasniasz, ze pradawni bogowie tego akurat zadaja i w zasadzie pospolstwo jest wstepnie przygotowane. Pozniej dokladniejsza obrobka i jest OK. Po co w wojsku sa ordynariaty polowe, a kiedys pol-wych. Prawda? Abys nie weszyl podstepu doprecyzuje - dotyczy kazdego narodu czy panstwa Mr. Green Toc przeciez lepiej miec analfabetow pod "opieka" (co widac jak wyzej) bo bezproblemowo przyjmuja kazda sieczke odpowiednio podlana. Intelekt przeszkadza, moze spowodowac myslenie albo jeszcze gorzej - zadawanie pytan.
Troche mi jest wstyd. Mam cale klebowisko pytan ale jak pytac nie majac elementarnej wiedzy? Wiekszosc nazwisk jakie przytoczyles jest mi obca i nieznana. Co prawda na usprawiedliwienie mam to, ze ten rejon nie byl tym jaki mnie szczegolnie zajmowal. Ale to nie usprawiedliwia takich brakow. Na szczescie mozna to jakos nadrobic.
Mnie nurtuje kwestia zasiegu idei narodowej (w rozumieniu jaki podales wczesniej) w ogole Waszego narodu. Przy brakach elit to chyba byl spory problem. Dla mnie to tez jest jakims wyjasnieniem brutalnosci w jej realizacji. Oczywiscie w jednej z form. Tyle, ze tej najbardziej nam w Polsce znanej. To tez nie czynie z tego zarzutu. Przyjmuje to jako fakt. My jednak mielismy do dyspozycji szlachte, duzo inteligencji i cos co Wam nie bylo wczesniej znane - wlasna panstwowosc z poteznymi tradycjami. Nam bylo znacznie latwiej i prosciej. My mielismy odzyskiwac a Wy musieliscie najpierw okreslic i nazwac to czego Wam brakowalo. Chyba sie tu nie myle?

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 27 Sty, 2011 22:22

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

krecio napisał:
My mielismy odzyskiwac a Wy musieliscie najpierw okreslic i nazwac to czego Wam brakowalo. Chyba sie tu nie myle?


Tak, coś w tym jest. To, co inni mogli budować dłużej, spokojniej, w lepszych warunkach - Ukraińcy musieli robić szybko. Taki "skrócony kurs świadomości narodowej" Uśmiech Ze wszystkimi konsekwencjami takich "skrótów". Pozytywnymi (nośność idei, ekspansywność, "świeżość"), ale i negatywnymi (zbytnia łatwość wskazywania "wroga", przyjmowanie radykalnych rozwiązań). Szczególnie było to widoczne w momencie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, a uzyskiwania niepodległości przez Ukrainę. Polakom udało się skonsolidować wokół jednej idei, zapomnieć chwilowo o sporach i różnicach wewnętrznych, a Ukraińcom się nie udało. Oczywiście w grę wchodziły też czynniki zewnętrzne, geopolityka że się tak brzydko wyrażę, ale w tamtym czsie proces kształtowania się świadomości narodowej Ukraińców jeszcze nie był zakończony. Potem został brutalnie przerwany poprzez m. in. wyniszczenie przez Sowietów ukraińskich elit umysłowych, a skutki tego widoczne są i dzisiaj.

Pozdrawiam.

Czw 27 Sty, 2011 23:19

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

ARIKS napisał:
Kris501 napisał:
ARIKS napisał:
Szkoda że moderatorzy niestety zachowują się jak ''strusie'' bo karygodne jest drwienie z z rzekomo wymyślonych mordów nie tylko na Polakach. Idąc tokiem rozumowania Janka to wiele innych zbrodni nie powinno sie uznać bo świadkowie kłamią, brak dokumentów itp., itd... Moderatorzy to że Janek czy Orest jest w mniejszości nie zwalnia ich od kultury słowa oraz poszanowania ofiar nie zapominajcie tego bez względu czy są Ukraińcami czy Polakami.


ARIKS kolejny raz wymuszasz na moderatorach presję, co jest nie zgodne z reg. Forum. Moim zdaniem w wypowiedziach janka brak jest drwin z mordów, co najwyżej można się doszukać w nich chęci ironicznego podejścia do dyskutantów, którzy podnoszą kwestie mordów bez poparcia dowodami. To już świadczy o kulturze osobistej każdego, której ja nie mam zamiaru nikogo uczyć, a jedynie baczę, aby nie wykraczała poza społecznie dopuszczalne normy i była zgodna z prawem tego forum.
Ponadto masz rację, co już Tobie przyznałem, że dowód ze świadków jest taki sam jak z dokumentów w kwestii mordów. Jednak należy źródło takiego dowodu w jak najdokładniejszy sposób podać, tak żeby można je było jakoś zweryfikować.


To Ty tak uważasz ? To co Ty uważasz za ''presję'' ja za konkretne zapytania jak zawsze bez odpowiedzi a skoro Ty nie widzisz drwin Janka to Kris wybacz ale nie skomentuję tego może jak dobitnie ci to napisze Janek wówczas zauważysz ? Przyznam że bierna Wasza postawa w nie których kwestach sprawia że zniechęca mnie zaglądanie do tego wątku coraz bardziej a tym samym dzielić się czymś nowym.

Nie raz już tutaj drwiono z metody mordów UPA wyśmiewano Kresowiaków, wyśmiewano świadków m.in mojej rodziny, autorów takich jak Siemaszków nie wspominam już o Ks. Zaleskim który jest jak sól w oku dla wielu w tym wątku.

Powiem na koniec tak prawda jest jedna i zawsze się obroni. Jaro, falcomortale szkoda słów z Waszej strony bo raz nikt ich nie doceni najwyżej skrytykuje, a po drugie niektórzy są nie reformowali w swoich poglądach.


Może pozwól mi decydować co jest zgodne z Reg., a co nie jest. Poza tym jeżeli nie masz ochoty zaglądać do tego wątku to jest to Twoja wola, nikt nikogo nie będzie zmuszał. Jednak jak już zaczniesz się wypowiadać to pisz na temat i staraj się swoje wypowiedzi konkretnie motywować, żeby nie dochodziło do niejasności.
Poza tym kolejny raz podkreślam o pisaniu tylko merytorycznie i na temat bez zaczepek słownych i personalnych.
KAŻDY KOLEJNY POST NIEZWIĄZANY Z TEMATEM BĘDZIE USUWANY Exclamation

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 28 Sty, 2011 9:44

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem temat brzmi Zbrodnie UPA/OUN na mieszkańcach kresów wschodnich cz.2 i nie rozumiem jaka w tym temacie maja role wywody Trio pro banderowskiego piszącego w bardzo zawiły sposób wprowadzając dużo fałszu i kłamstw w swoje kwieciste wywody (przykłady w wątku który próbują rozrzedzić propagandą i dezinformacją) są tematy inne o Ukrainie i Ukraińcach jak również o zbrodniach na nich dokonanych ze względu na małą skale tych zbrodni oraz na potępienie i nazwanie po imieniu zbrodniarzy mało rozwojowy. natomiast tutaj się mogą wykazać.
Równie dobrze Orest mógł by opisywać wydarzenia z XVIIw. udowadniając słuszna walkę OUN UPA chwilowo zafascynowane faszyzmem żeby Mydlic rościęczać i zmieniać w ten sposób temat czy to jest merytorycznie poprawne w odniesieniu do tematu?
Ale piszcie to motywuje do reakcji takich jak ja czym więcej reagujących tym jesteśmy bliżej sprawiedliwości.
Ja pisze na temat o zbrodniach jakie miały miejsce na Wołyniu I Podolu woj. Tarnopolskie.
Wioska Howiłów Wielki Banda UPA (sąsiedzi w tym Michalcuza i Smal ) pod nieobecność rodziców porywa dwójkę dzieci następnie mordują je być może nawet gwałcą zwłoki odnaleziono przypadkiem podczas wiosennej orki. Już po wysiedleniu Polaków i mieszanych z tamtych terenów w 1947 matka powróciła aby na tym grobie świece zapalić i tam jej serce niewytrzymało leży pochowana obok tych dzieci. Ta dwójka nie została na pewno wliczona w poczet zbrodni OUN UPA czy trudno ją zweryfikować myślę że nie tak samo jak mord na dzieciach i ludności żydowskiej Chorostkowa. Oto zbrodnie OUN UPA na łuckości organizacji faszystowskiej i zbrodniczej po to jest ten temat nie o Szewczence nie po to by obrażać obrońców pamięci pomordowanych przez OUN UPA i o tym moderatorzy zapominają osądzając moje występy jako mało merytoryczne.

Pią 28 Sty, 2011 10:53

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jakie poparcie dowodami kiedy całe wioski szły z dymem a mieszkańcy pod siekierę. Podane prze zemnie przykłady nie są dowodami to tak samo mordy na Syberii i gehenna polskich dzieci zesłańców też powinna być potwierdzona namacalnymi dowodami trudno przeskoczyć 50 lat milczenia o zbrodniach i kolejnych20 lat budowania dobrych stosunków z Ukrainą kosztem pamięci pomordowanych na kresach IIRP czy to jest również mało merytoryczne. Czy w książkach od historii uczą o bandytyzmie OUN UPA nie czy na tym forum broni się godności i prawdy nie chyba że piaru neobanderowskiej kliki. Przykład szeroko opisany ludobójstwa w Hucie Pieniackiej następnie reakcje nacjonalistów ukraińskich w czasie oficjalnego stawiania pomnika oraz sama treść napisu na tabliczce. Pomniki SS i Przeciwników Orląt na cmentarzu Lwowskim. Wszystko to jest próba wybielenia i zdjęcia znamienia faszyzmu i zbrodni z OUN UPA najpierw przekonują naród a później resztę. Podałem wzorem Oresta wycinek jego wypowiedzi czy szanowny moderator się zgadza z jego stwierdzeniem i wieloma podobnymi.
Nowosołoniec powiat Suczawa Rumunia wujek urodził się w lesie w górach w nocy dlaczego na jego wioskę miał miejsce napad. Banda UPA OUN schodziła z gór z siekierami i lampionami było widać światła a później łuny palonych wsi i krzyki mordowanych gwałconych i rabowanych. Tego dokonali faszyści z OUN UPA.
Czy ten opis da się udowodnić wujek i jego 2 starsze siostry jeszcze żyją Orest napisze pewnie że w lesie się urodził bo tam taki zwyczaj a te UPA z lampionami to na przyjacielski festyn zapraszaty chcieli. tylko te siekierki i pomordowani których też pewnie nie wliczono w poczet ofiar zbrodniczej organizacji OUN UPA.
Niedoczekanie wasze że jak wymrze pokolenie bezpośrednich ofiar to zbrodnie heroi rezunów z OUN UPA zostaną zapomniane lub wybielone.

Pią 28 Sty, 2011 12:18

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

@falcomortale po pierwsze pomimo upomnień w dalszym ciągu piszesz językiem niezwykle niezrozumiałym z punktu widzenia poprawnej polszczyzny.
Po drugie relacje świadków są jak najbardziej dopuszczalne tylko, czy ma sens wymienianie poszczególnych mordów dokonanych przez UPA (jeżeli uważasz, że tak to zacznij temat pt. "spis mordów dokonanych przez UPA). Tylko pytanie po co? kiedy każdy co najmniej średnio rozgarnięty człowiek wie, że te fakty miały miejsce.
Po trzecie pisz merytorycznie, tzn. na temat bez obrażania kogokolwiek i używaj języka kulturalnego chyba nie muszę tłumaczyć co to znaczy?!

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 28 Sty, 2011 12:37

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Że miały miejsce każdy być może nie ale coraz więcej się o tym ludzi dowiaduje, ale czy każdy średnio rozgarnięty czytelnik wie lub dowie się czytając wystąpienia tutaj na forum kto ich dokonał jaki charakter miała ta organizacja.
[/b]- OUN UPA inicjatorzy i wykonawcy okrutnego ludobójstwa w latach 1939 1947.[/b]
[/b]- OUN UPA organizacja faszystowska z kultem wodza i ideologią faszystowską.[/b]
[/b]- OUN UPA kolaboranci współpracujący z Niemcami.[/b]
Tak należy i trzeba rozpoczynać dyskusję o tej organizacji dlaczego ponieważ obecnie na w zachodniej części Ukrainy zachodniej budowany jest kult zbrodniarzy oparty na fałszywym wizerunku OU UPA.
Liczba wymordowanych trudna do oszacowania ostatnie dane 60000 Wołyń 120000 Podole jednak może być ich znacznie więcej z uwagi na niekompletność dokumentów niszczonych w napadach i później przez władze okupacyjne.
OUN UPA zabijała również swoich obywateli rodziny mieszane komuniści oraz osoby udzielające rasowym klasowym narodowościowym przeciwnikom OUN co jest również udokumentowane.
Czy kult OUN UPA jest zagrożeniem dla porządku na Ukrainie i na świecie:
na Ukrainie obecnie jeszcze nie ale ostra promocja punktu widzenia nowych działaczy wysławiających OUN z pominięciem ich prawdziwego charakteru działalności może w przyszłości Stanowic problem może nie jak faszystowskie Niemcy ale jednak problem.
Dla Świata bez znaczenia kult UPA OUN nie bardzo jedynie będzie psuł relacje z Polską.
Prowadzenie dyskusji miłego wysłuchiwania pseudomerytorycznych wywodów nijak mających się do tematu bo jakie ma znaczenie dla tematu pogrom rzekomo dokonany przez orlęta lwowskie na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego do zbrodni OUN UPA. Jedynie manipulacji przeciwstawieniu jakiejś zbrodni zbrodniom OUN UPA i dzięki temu zmniejszenie natężenia emocjonalnego przekazu i dzięki temu usprawiedliwianiu zbrodni faszystów z OUN UPA a co za tym idzie głoszenie treści faszystowskich i wracamy do punktu wyjścia.
Napisano tutaj na forum że obrażam cały naród Ukraiński stosując eugenike a przecież zwolennicy OUN UPA to mały odsetek tego wielkiego kraju wyjęty z pod prawa w Polsce (treści faszystowskie niet bo jak by nie patrzeć konstytucja zabrania) a sami mordercy i inicjatorzy ludobójstwa znajdowali się tylko i wyłącznie na Ukrainie zachodniej wtedy jeszcze kresach II RP i tez nie byli w większości przynajmniej patrząc na tych Ukraińców co pomagali lub po prostu nie brali udziału tak twierdzę.
Jakie ma znaczenie dla tematu wspominanie akcji wisła która odbyła się po 1945 jakie ma znaczenie w końcu oczernianie AK skoro organizacja jako całość ni jak się ma do OUN UPA nie przejawiała ta organizacja ,, chwilowej fascynacji faszyzmem”.
Rozumiem że dla pokazania się z tej lepszej strony powinienem podać jakieś odwołania do źródeł tylko czy jest sens jak każdy autor którego podam to agent NKWD lub opłacany przez moskwe sprzedawczyk a relacje naocznych świadków w temacie Zbrodnie UPA/OUN na mieszkańcach kresów wschodnich cz.2 są mało wiarygodne nie merytoryczne wręcz dla średnio rozgarniętych i niepsują do tematu, który powinien brzmieć przyczyny i konieczne nie dające się uniknąć skutki z winy mieszkańców kresów wschodnich (nie podawać IIRP bo to zaborca) ,,zbrodnie'' UPA/OUN godnych bohaterów Ukrainy.
Niestety prawdę trzeba wciąż powtarzać aby uniknąć rozmydlenia i zmiany tematu.

Pią 28 Sty, 2011 13:37

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Orest,
jako, ze ten watek jest jaki jest to aby nas stad nie przegnali sprobojmy zajac sie tym co ma w tytule. Otoz nie bede Ciebie ani zmuszal ani wyiweral presji na to abys potwierdzal zbrodnie, mordy i okrucienstwa na Zachodniej Ukrainie. To w zasadzie mamy i ustalone i powierdzone. Rzecz pewnie w liczbach, metodach i opisach poszczegolnych krwawych epizodow. Tyle, ze ja nie mam mozliwosci weryfikacji. Ja przymuje, ze wydarzenia o takim charakterze mialy miejsce bo w innym przypadku nie byloby tyle emocji wokol calej sprawy. O siekierach, pilach czy wianuszkach tez nie chce dyskutowac. Winauszki to przeciez akurat nie wynalazek ukrainski, i nie z tych czasow. Siekiery? Pily? Nie wiem. Przypuszczam, ze to moglo sie tak odbywac gdy mamy do czynienia jednak z prostym i dosc prymitywnym ludem. I mowie to na podstawie obserwacji obyczaju naszego chlopstwa. Tego jakimi wartosciami posluguje sie tez i dzisiaj. To przeciez ta mentalnosc odnajduje sie praktycznie na calym globie. Dla odmiany (jako potencjalnemu banderowcowi jak mnie juz tu zakwalifikowano Mr. Green ) mam tez niejaka swiadomosc, ze jesli powstawaly oddzialy samoobrony czy pozniej te IS pod egida NKWD to nie wobrazam sobie, ze nie bylo odwetu. I nie okreslam w tym miejscu tego kto byl pierwszy. Ja tego nie wiem i mysle, ze nikt tego nie wie. To zreszta w moim przekonaniu nie jest tu najwazniejsze. Ja sobie nie moge jakos wyobrazic sytuacji w ktorej wogole moze do czegos takiego dochodzic. Z jednej strony mam przed oczami sielankowy obrazek spokojnych Kresow, gdzie lud dobrotliwy, przyjazny i lagodny, a z drugiej strony nadchodzi koszmar lat wojny. Bo przeciez to mialo miejsce juz w 39'. To akurat znam z opowiesci starszej ziemianki spod Stanislawowa, ktora jako nastolatka uciekala przed niezwyciezona A.Cz. jak i swoimi sasiadami Ukraincami. Fakt, bylo w tej relacji duzo emocji i jakiejs nienawisci. Ja odebralem to w ten sposob, ze ta nienawisc skad inad kulturalnej i bardzo spokojnej starszej pani tkwila w niej od zawsze. Moze to najpierw nie byla nienawisc ale cos w rodzaju poczucia bycia kims lepszym, a gdy ten gorszy podniosl glowe i dal w pysk to zrodzila sie nienawisc. Dla mnie to prosty mechanizm bo w zasadzie ten schemat lezy u podloza wszelkiej nienawisci etnicznej.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 28 Sty, 2011 15:05

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze niebyły to tylko ciemne masy chłopskie ale zorganizowane doskonale wyszkolone składające się z ludzi wykształconych odziały jeśli mówimy o inicjatorach i wykonawcach ludobójstwa czyli OUN UPA. Oni zajmowali się organizacją czystek etnicznych i indoktrynacją ludności cywilnej przy współpracy z częścią kościoła grekokatolickiego lub prawosławnego natomiast tak zwana czerń ( nie wiem czy dobrze to słowo piszę) to byli chłopi faktycznie zmotywowani korzyściami materialnymi indoktrynowani hasłami faszystowskimi i rozgrzeszeni odpustem od księdza grekokatolickiego czy też prawosławnego. Obiecywano im ziemie za walkę z okupantem czyli kobietami i dziećmi a oni wierzyli przecież nieproszeni goście też za wojowanie ziemię dostali.

Czyli kolejne mydlenie.

Dlaczego Polaka lub osoba mająca za grosz humanistycznych idei w sercu tak trudno zaakceptować kłamstwa o bohaterstwie OUN UPA i kulcie tej zbrodniczej organizacji, ponieważ u nas Kościół nie nawoływał w sposób masowy i zorganizowany do ludobójstwa Czechów Niemców Rosjan Słowaków w czasie żadnego powstania w ponad 100 letnim okresie zaborów. Czesi na Zaolziu nie mordowali polaków ani Polacy Czechów, W czasie powstań śląskich ludność cywilna nie wyrzynała się.

Pewnie Orest znajdzie jakieś wycięte przypadki nawoływania ze strony księży kościoła rzymskiego jeżeli takie były to były to incydenty a nie akcje skoordynowane i zorganizowane o charakterze masowego obłędu.

Moja babcia o sobie mówiła zawsze że ona jest Ruska a jej naród to Mali Rusini jeszcze żyje ma blisko 90 lat nigdy nie nazywała się Ukrainką nie dlatego że była z rodziny mieszanej lub nienawidziła Ukraińców chrzczona była w cerkwi ale dlatego że zraziła się do faszystów ukraińskich co chcieli zabić jej męża dręczyli starego ojca okradli ją i - byli to młodzi działacze OUN UPA prowadzeni przez tamtejszego młodego księdza Grekokatolickiego. Czy babcia mówi z nienawiścią o Ukraińcach nigdy nie słyszałem natomiast o UPA tak - że to bandery bandyty. Nie wspomnę o zbrodniach w samej wiosce i powiecie Trembowla już w 1939 jak szły pożegnać żołnierzy mężów do koszar to w nocy w drodze powrotnej musiały ukrywać się na cmentarzu w drodze powrotnej ponieważ o swojej obecności zaczynały dawać znać walczące o wolność Ukrainy Zachodniej oddziały OUN UPA mordujące i gwałcące wracające od mężów do domów kobiety. Czy można to zweryfikować trudno ale tak niestety wasi bohaterowie rozpoczynali walkę w powiecie Trembowla.

Ktoś tu na forum pewnie wpadnie na pomysł, że spanie na cmentarzu to całkiem fajna sprawa bo baby se lubią pogadać ale nic z tych rzeczy Panie i Panowie.

Przez tych zbrodniarzy ochszczciła swoją córkę w kościele co było niezgodne z obyczajem Ksiądz grekokatolicki pytał się dlaczego powiedziała im o swoich powodach więcej do niej nie przyszedł.

Wioskę Aleksandrówkę powiat Sarny wioskę otoczył oddział nazywany przez ocalałych Bulbowcami ale faktycznie byli to banderowcy, byli uzbrojeni w broń palną umundurowani w nieoznakowane lub oznakowane tryzubem mundury niemieckie do wioski wraz z UPAwcami wlatywali z siekierami chłopi i rzezimieszki rządne gwałtów i łupów. Zajmowali się mordowaniem, grabieniem a następnie niszczeniem włącznie z wyrębem drzew owocowych przykład gospodarstwa mojego pradziadka osadnika na Wołyniu. Na drugi dzień były czaty i polowanie na powracających pogorzelców głównie dzieci opisywałem relacje mojej ciotki i babci które doświadczyły aktu łaski od banderowców (przebłysk człowieczeństwa) który przypadek jest tutaj w wątku opisany.



Cytat:
Fakt, bylo w tej relacji duzo emocji i jakiejs nienawisci. Ja odebralem to w ten sposob, ze ta nienawisc skad inad kulturalnej i bardzo spokojnej starszej pani tkwila w niej od zawsze. Moze to najpierw nie byla nienawisc ale cos w rodzaju poczucia bycia kims lepszym, a gdy ten gorszy podniosl glowe i dal w pysk to zrodzila sie nienawisc. Dla mnie to prosty mechanizm bo w zasadzie ten schemat lezy u podloza wszelkiej nienawisci etnicznej.


Co do powyższego mydlenia z cytatu o nienawiści zmieszanej z faszyzmem to daruj sobie, ludzie których rodziny zostały okrutnie pomordowane a domy ograbione i spalone przez UPA po pierwsze:

Czuli faktycznie nienawiść nie do Ukraińców ale do tych zbrodniarzy z OUN UPA a mogli by być nawet narodowości chińskiej nic by to nie zmieniło.

Wyższość tylko wtedy jak nie popełnili odwetu w t co było częste jak wskazuje mniejsza skala wykazana przez Oresta.

Czy czuli żal tak kto by się spodziewał zamordowania dziecka siostry brata dziadka np.: wigilię przez sąsiada nacjonalistę ukraińskiego (czy. dzisiejszego patryjotę)

Te powyższe stwierdzenia odnośnie zamieszczonego cytatu osoby zaangażowanej w wybielanie organizacji faszystowskiej poprzez mętne wypowiedzi obraźliwe dla ofiar jego bohaterskich oddziałów OUN UPA wynikają z statystyk i logicznego myślenia.

Pią 28 Sty, 2011 18:19

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja odebralem to w ten sposob, ze ta nienawisc skad inad kulturalnej i bardzo spokojnej starszej pani tkwila w niej od zawsze. Moze to najpierw nie byla nienawisc ale cos w rodzaju poczucia bycia kims lepszym, a gdy ten gorszy podniosl glowe i dal w pysk to zrodzila sie nienawisc. Dla mnie to prosty mechanizm bo w zasadzie ten schemat lezy u podloza wszelkiej nienawisci etnicznej.


Co do powyższego mydlenia z cytatu o nienawiści zmieszanej z faszyzmem to daruj sobie, ludzie których rodziny zostały okrutnie pomordowane a domy ograbione i spalone przez UPA po pierwsze:

Czuli faktycznie nienawiść nie do Ukraińców ale do tych zbrodniarzy z OUN UPA a mogli by być nawet narodowości chińskiej nic by to nie zmieniło.

Czuli Wyższość tylko wtedy jak nie popełnili odwetu a to było częste jak wskazuje mniejsza skala wykazana przez Oresta.

Czy czuli żal tak kto by się spodziewał zamordowania dziecka siostry brata dziadka np.: w wigilię przez sąsiada nacjonalistę ukraińskiego (czy. dzisiejszego patryjotę )

Te powyższe stwierdzenia odnośnie zamieszczonego cytatu osoby zaangażowanej w wybielanie organizacji faszystowskiej poprzez mętne wypowiedzi obraźliwe dla ofiar jego bohaterskich oddziałów OUN UPA wynikają z statystyk i logicznego myślenia.

Pią 28 Sty, 2011 18:22

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Falco, to nie bylo pytanie do ciebie. Ja wiem co ty napiszesz. Mnie interesuje to co ma do powiedzenia Orest. Tak wiec badz laskaw zachowac swoj slowotok dla innego miejsca.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 28 Sty, 2011 18:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 44, 45, 46, 47  Następny Strona 45 z 47

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.