| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

książki w których spowiadają się zbrodniarze

właśnie zaczynam czytać " Rozmowy z katem" Moczarskiego.

Czy znacie inne książki w których można poznać bliżej takich zbrodniarzy? Do tej pory dużo czytałem o wojnie, zbrodniach obozach ale to wszystko było widziane z perspektywy ofiar. Teraz chciałbym wejść w psychikę katów. Co ich do tego skłaniało, jakie mieli swoje własne powody.

A przy okazji szacunek dla p. Moczarskiego. Umieszczenie go w jednej celi z J. Stroopem było bardzo wymyślną torturą zadaną przez NKWD. Ale i ją przetrwałUśmiech.

NIECH ŻYJE POLSKA Laughing Uśmiech Bardzo szczęśliwy Twisted Evil Mr. Green

Sro 12 Wrz, 2007 21:49

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mariusz 100

Od jakiego roku życia podniecasz się książkami. ?
Ja mam to w zanadrzu już od "dziadów".Laughing
Człowieku opamiętaj się, masz tylko jedną młodość.

Czw 13 Wrz, 2007 1:47

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A przy okazji szacunek dla p. Moczarskiego. Umieszczenie go w jednej celi z J. Stroopem było bardzo wymyślną torturą zadaną przez NKWD. Ale i ją przetrwał

SOrki, ale jaka to tortura? Ktoś musiał z nim siedzieć. A może to była tortura dla Stroopa Laughing JA musiałem przez pół roku mieszkać w akademiku z jednym śmierdzącym baranem spod Zamościa. Czy to była wymyślna tortura zadana mi przez kierowniczkę akademika?

I daruj sobie te patetyczne okrzyki. Śmieszne to i trąca profanacją.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Wrz, 2007 9:36

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bodo nie rozumiem o co ci biega?

maksikazek skoro nie znasz historii Moczarskiego to nie udawaj takie mądrego. Poczytaj najpierw o nim to się dowiesz dlaczego został umieszczony w jednej celi z J. Stroopem!

A ten okrzyk niech żyje Polska był troszkę z przymrużeniem oka. Coś widzę patriotyzm zanika...

Czw 13 Wrz, 2007 10:00

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co było taką wymyślną torturą? Umieszczenie go w jednej celi z praktycznie półanalfabetą, mitomanem i skończonym idiotą? Właśnie dlaczego? Bo tak napisano w jakimś dość bezmyślnym bryku? O Allahu! Maxikasek ma rację, to była faktycznie tortura dla Stroopa, dać matołowi człowieka wykształconego to może takiego zaboleć Laughing

Czw 13 Wrz, 2007 11:23

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mariusz 100 napisał:
A ten okrzyk niech żyje Polska był troszkę z przymrużeniem oka. Coś widzę patriotyzm zanika...

A nie sądzisz że akurat emotikonem Laughing w tym kontekście przegiąłeś?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 13 Wrz, 2007 11:34

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kazimierz Moczarski (1907 – 1975) był żołnierzem Armii Krajowej, który 11 sierpnia 1945 roku został aresztowany, a w styczniu 1946 roku skazany na 10 lat więzienia i został osadzony w jednej celi z generałem SS Jürgenem Stroopem, człowiekiem, którego Moczarski próbował zabić. Od samego początku uderzający i podkreślający dramatyzm i zarazem absurd całej sytuacji jest kontrast wynikający z traktowania obu więźniów. Generał SS cieszy się wszystkimi możliwymi przywilejami, ma książki, dostaje paczki. Żołnierza AK widzimy jak jest zabierany na kolejne przesłuchania i jak przesłuchujący biciem chcą wymusić na nim przyznanie się do winy. Cała ta sytuacja stanowi tło rozmów jakie prowadzą między sobą więźniowie, które były podstawą do napisania książki.

Osadzenie Kazimierza Moczarskiego i generała SS maiło być dodatkową, obok bicia torturą tyle, że nie przebywanie z nim a słuchanie generała okazało się wielką torturą psychiczną


Masikasek widzę masz duże poczucie humoru. Czasem jednak w pewnych sytuacjach warto zachować powagę....

Co do okrzyku Niech żyje Polska dodałem wszelkie pozytywne emotikony jakie mi sie nawinęły więc hehe nad interpretujesz to. Aber teraz już wszystko jasne:)

Czw 13 Wrz, 2007 12:47

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A skąd się to wzięło? Przecież Moczarki robił w propagandzie, a nie był likwidatorem. Od tego była odpowiednia komórka Kedywu!

Czw 13 Wrz, 2007 12:52

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dalej nie wiem na czym miała by polegac ta tortura? Przy zakresie wówczas stosowanych tortur przez UB, pobyt ze Stroopem raczej nie wnosił nic do tej katorgi. Skoro jego słuchanie było tak wielką torturą to czemu go do tego namawiał? Mógł z nim nie rozmawiać.
"Rozmowy z katem" czytałem w podstawówce (więc jakieś 18 lat temu), ale z tego co pamiętam Moczarski sam namawiał go do wynurzeń.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Wrz, 2007 13:51

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą już wiem skąd się wziął ten cytat. Ze strony polskiego radia.

Czw 13 Wrz, 2007 13:54

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mariusz 100 napisał:


Od samego początku uderzający i podkreślający dramatyzm i zarazem absurd całej sytuacji jest kontrast wynikający z traktowania obu więźniów. Generał SS cieszy się wszystkimi możliwymi przywilejami, ma książki, dostaje paczki. Żołnierza AK widzimy jak jest zabierany na kolejne przesłuchania i jak przesłuchujący biciem chcą wymusić na nim przyznanie się do winy.


Hmm, to autorzy biografii nie wiedza jak wowczas wyrok mial Stroop?

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 13 Wrz, 2007 14:42

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mariusz 100 napisał:
bodo nie rozumiem o co ci biega?


Mariusz, większość z nas czytała tę książkę w czasach głębokiej młodość czyli w szkole podstawowej albo liceum... Nie dziw się więc reakcji niektórych chłopaków. "Rozmowy z katem" to bez wątpienia wartościowa książka, ale nie emocjonuj się tak, spokojnie... Wink Jeśli interesują Cię jeszcze jakieś wspomnienia zbrodniarzy, poczytaj autobiografię Rudolfa Hössa - komendanta Auschwitz. Książkę wydało wydawnictwo Mireki i znajdziesz ją praktycznie w każdej księgarni...Pozdrawiam

_________________
Imię jego 40 i 4...

Czw 13 Wrz, 2007 15:48

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Swoją drogą już wiem skąd się wziął ten cytat. Ze strony polskiego radia.


Moczarski sam mówił, że pracował nad planem likwidacji Stroopa. (Nie mam książki, ale część znam na pamięć i jestem na 80% pewny że to w niej jest).

Czw 13 Wrz, 2007 23:32

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Moczarski sam mówił, że pracował nad planem likwidacji Stroopa. (Nie mam książki, ale część znam na pamięć i jestem na 80% pewny że to w niej jest).

Stroop "przebywał" w Polsce od kwietnia do września 1943. Natomiast Moczarski od 1942 pracował w propagandzie AK. Chyba, że przygotowywał komunikat o udanym zamachu na Stroopa Wink .

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Wrz, 2007 23:50

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojaroth dzięki za odpowiedź. Konkretną i rzeczową.

Dla reszty link TU>>> Tortury którym poddano Moczarskiego, pkt 49 b)

Cytat:
Hmm, to autorzy biografii nie wiedza jak wowczas wyrok mial Stroop?
czy możesz jakoś sprecyzować swoją wątpliwość bo domyślam się o co pytasz ale nie zamierzam strzelać

Pią 14 Wrz, 2007 0:22

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Cytat:
Moczarski sam mówił, że pracował nad planem likwidacji Stroopa. (Nie mam książki, ale część znam na pamięć i jestem na 80% pewny że to w niej jest).

Stroop "przebywał" w Polsce od kwietnia do września 1943. Natomiast Moczarski od 1942 pracował w propagandzie AK. Chyba, że przygotowywał komunikat o udanym zamachu na Stroopa Wink .


Nie wiem czy przygotowywał komunikat. Wiem, że w "Rozmowach z katem" pisze m.in, że zamach miał być wykonany przy użyciu "rewolweru dużego kalibru" z "bliskiej odległości" (może był to pistolet?). Cytuję z pamięci, nie mam książki pod ręką. Niech ktoś znajdzie odpowiedni cytat. Była tam mowa o konnych przejażdżkach Stroopa i chyba słowa "chciałem pana zabić". Jak powiedziałem, niech ktoś to znajdzie.

Ciekawe czy po paru latach znam dobrze "Rozmowy". Bardzo szczęśliwy

Pzdr.

Pią 14 Wrz, 2007 1:08

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja akurat czytam jak znajdę zacytuję. Poza tym przedmowa zawiera takie stwierdzenie że Moczarski chciał go zabić tylko nie wiem nic na temat sposobu.

Pią 14 Wrz, 2007 1:17

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
książki w których spowiadają się zbrodniarze


@Mariusz 100 jeśli interesuje Cię ten temat to mogę Ci polecić również "Oświęcim w oczach SS".Książka zawiera wspomnienia i pamiętniki trzech SS-manów: pierwszego komendanta obozu Rudolfa Hössa, Pery Broada - podoficera SS z obozowego gestapo i lekarza SS - Johanna Paula Kremera. Czytałem ją wiele lat temu ale pewnie można ją gdzieś kupić lub wypożyczyć.
A jeśli tak bardzo lubisz czytać wspomnienia to sięgnij również po "Wspomnienia Alberta Speera" nie był on zbrodniarzem ale lektura bardzo ciekawa.

PS. Kolego ciekawie zaczynasz karierę na forum, jesteś tu kilka dni i już zarobiłeś minusika!!!! Powodzenia!!! Piwo

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Pią 14 Wrz, 2007 12:47

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki za propozycje. Na pewno poszukam i postaram się przeczytać. Tym bardziej że Rudolfa powieszono w Auschwitz Twisted Evil czyli sprawiedliwości stało się za dość = happy end Twisted Evil. Speer mnie zbytnio nie interesuje ale przeczytam bo był dość blisko Hitlera...

Co do minusika, zacytuje troszkę ryzykowne słowa ale co tam Wyluzowany :
Mężczyznę poznaje się po tym jak kończy a nie jak zaczyna. Poza tym już z bólem ale stosuję się do tych iście giertychowskich zasad ortograficznych Evil or Very Mad Twisted Evil

Pią 14 Wrz, 2007 13:55

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wróćmy do głównego wątku tego postu:

N. Lebert, S. Lebert, Noszę jego nazwisko. Rozmowy z dziećmi przywódców III Rzeszy, Warszawa 2004.

pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pią 14 Wrz, 2007 20:39

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

N. Lebert, S. Lebert, Noszę jego nazwisko. Rozmowy z dziećmi przywódców III Rzeszy, Warszawa 2004.

dzięki ale data wydania coś mi mówi że nie znajdę jej w bibliotece:/ ale poszukam of course

Sob 15 Wrz, 2007 0:51

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.