| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Francuskie IR dla rosyjskich T-90

Thales ogłosił zawarcie kontraktu z Rosboronexport na sprzedaż ok. 100 sztuk kamer IR typu Catherine FC, w które planuje się wyposażyć rosyjskie czołgi typu T-90.Będzie to pierwszy sprzęt zachodni zastosowany w rosyjskich czołgach od czasu 2WŚ (nie licząc wykradzionego i skopiowanego).
Pytanie brzmi - jak szybko Rosjanie zaczną produkować u siebie bardzo podobne, ale "łuczsze"?
Pozdrowienia
Grendel

Czw 30 Sie, 2007 15:17

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Pytanie brzmi - jak szybko Rosjanie zaczną produkować u siebie bardzo podobne, ale "łuczsze"?


Chyba "łutsze" ?

Ja się zastanawiam czy też będą mieli podobny problem jak Indie i czy od razu zastosują odpowiednie chłodzenie.

Czw 30 Sie, 2007 16:36

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Różnice klimatyczne między Rosją, a Indiami są dość spore.Rosjanie głupcami nie są - potrafią się szybko uczyć, jeśli chcą, a i wnioski z doświadczeń innych wyciągać potrafią: skoro zdecydowali się zastąpić Thalesami oryginalne Burany - pewnie nie bez powodu.
Niemniej - zobaczymy.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 30 Sie, 2007 18:14

Powrót do góry
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Francuskie IR dla rosyjskich T-90

Grendel napisał:
Thales ogłosił zawarcie kontraktu z Rosboronexport na sprzedaż ok. 100 sztuk kamer IR typu Catherine FC, w które planuje się wyposażyć rosyjskie czołgi typu T-90.Będzie to pierwszy sprzęt zachodni zastosowany w rosyjskich czołgach od czasu 2WŚ (nie licząc wykradzionego i skopiowanego).
Pytanie brzmi - jak szybko Rosjanie zaczną produkować u siebie bardzo podobne, ale "łuczsze"?
Pozdrowienia
Grendel


Ależ francuskie kamery termowizyjne są obecne na rosyjskich czołgach od dłuższego czasu. W urządzenia zintegrowane z celownikami ESSA (montowanymi na Białorusi) są wyposażane seryjne T-90A (te łatwe do odróżnienia między innymi po spawanej wieży) - a także modele eksportowe (np. służące w siłach indyjskich). Francuska termowizja Catherine-FC wykorzystywana jest też w innych celownikach Pelengu, choćby systemie Sosna-U dla modernizacji T-72B. Okazji do skopiowania było przez te kilka lat mnóstwo.
Novum polega na bezpośredniej współpracy Thalesa i rosyjskiej spółki.

Zmodyfikowane na ukrainie Burany też wykorzystują Catherine-FC. Wcześniejsze modele to były zwykłe wzmacniacze światła - więc nie dziwne, że wymieniają na termowizję. A rodzime urządzenia są znacznie gorsze (Agawa to np. I generacja, poziom termowizji końca lat 70.; nowocześniejsze Nokturny widać okazały się za drogie).

Czw 30 Sie, 2007 20:07

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyraziłem się niezbyt precyzyjnie - chodziło mi nie o fakt zastosowania wyroby Thalesa w czołgach rosyjskiej proweniencji, ale o zastosowanie go w czołgach armii rosyjskiej.
A to jednak nowum.
Informacje, że będące na rosyjskim uzbrojeniu mają ESSA w miejsce Agaw (większość, w tym T-90M - tak zdaje się zwie się wersja ze spawaną wieżą - ma Agawy-2; wczesne miały TO1-KO1 z Buranem) jest dla mnie zupełną nowością.Mogę zapytać - gdzie mogę coś na ten temat przeczytać?Mogłem przeoczyć.
ESSA oferowana jest w wersjach eksportowych, ale o tym wszyscy wiemy.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 30 Sie, 2007 21:18

Powrót do góry
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kwestii celowników ESSA na T-90A - mogę jedynie powołać się na informacje z drugiej ręki, czerpane za pośrednictwem internetu od zainteresowanych rosyjską bronią pancerną, autorów serwisów http://russianarmor.info/ i http://btvt.narod.ru/
Nie znalazłem w sieci potwierdzenia tychże danych nigdzie indziej.
Z drugiej strony informacje na temat stosowania Agawy na T-90 znam głównie z publikacji S. Suworowa sprzed kilku lat. Jeżeli dysponujesz namiarami na źródło potwierdzającymi, że do tej pory (tzn. w czołgach produkowanych w krótkich seriach, ze spawaną wieżą) nadal była to Agawa, to bardzo poproszę.
Z uwagi na brak dostępu do bardziej oficjalnych źródeł wiedzy jestem tu skłonny uwierzyć zainteresowanym hobbystom, na których wiedzy jak dotąd się nie zawodziłem.
Tyle o celownikach ESSA.

Wedle mojej wiedzy przyjęte na uzbrojenie (w dość skąpej na razie liczbie) nowe wozy ze spawaną wieżą otrzymały oficjalne oznaczenie T-90A (T-90M pozostaje zatem oznaczeniem demonstratorów). Pojawił się też nowszy wariant eksportowego T-90S - T-90SA, z, między innymi, układem klimatyzacji.
http://www.otvaga2004.narod.ru/xlopotov_4/tank_t90sa_1.htm

Wracając do urządzeń Thalesa w kontekście możliwości skopiowania - okazji byłoby aż nadto, z użyciem urządzeń montowanych na wozach eksportowych.

Nie 02 Wrz, 2007 11:16

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszamza długie milczenie, mieliśmy długi weekend i wciąż jestem poza domem.
Dopóki nie przeczytam w jakimś poważniejszym (powiedzmy - nieco bardziej oficjalnym/zbliżonym do kręgów przemysłowych, a nie hobbystycznych) źródle o instalacji ESSA w czołgach seryjnych (o prototypach nie rozmawiamy), pozostanę przy tym, co pisało np. Jane's.
Nie jest to może dla mnie wyrocznia, ale z całą pewnością jest to źródło solidne.
Jeśli chodzi o nazewnictwo (T-90A vs. T-90M) - cóż, tu zobaczymy za jakiś czas, jak to się unormuje.Nie będę się przy swoim upierał...
Jeśli chodzi o "kopiowanie" - przyznaję - przesadziłem ;o)
Proszę o wyrozumiałość...
Po czwartku porównam parametry Thalesa z nowymi rosyjskimi zabawkami.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 05 Wrz, 2007 4:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.