| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Piękne"- skrzyżowane kowadła z mieczami .
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 02 Mar, 2010 1:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tak o niebo ładniejsze od poprzednio reaktywowanych Krzyży Zasług i OKW. W dodatku to odznaczenia pamiątkowe, nadawane za "co najmniej jeden dzień" więc i ich klasyfikacja jest najniższa z polskich odznaczeń.
"Najśmieszniejsze" jest to że nawet z tak zwyczajową błyskotkę MON się nie wyrabia. Gwiazdy Iraku maja być nadawane do końca tego roku- a jeszcze mnóstwo cytrynowa siła ludzi nie dostała. I to za pierwsze zmiany.
PS
Mnie się naprawdę podobają Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 02 Mar, 2010 8:38

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie - kowadło z mieczami.. Kto to w ogóle projektuje - gwiazda o czterech ramionach, to raczej krzyż, tylko taki koślawy do bólu. Beznadzieja...
ps. "gwiazda morza śródziemnego" - to za co? Za pływanie po tym morzu??

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 02 Mar, 2010 8:44

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:

"Najśmieszniejsze" jest to że nawet z tak zwyczajową błyskotkę MON się nie wyrabia. Gwiazdy Iraku maja być nadawane do końca tego roku- a jeszcze mnóstwo cytrynowa siła ludzi nie dostała. I to za pierwsze zmiany.
PS
Mnie się naprawdę podobają Wink


Dlatego pojawił się projekt Prezydenta zmieniający ten stan rzeczy: Prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu.

Mnie tam te nowe odznaczenia się podobają (w "realu" wyglądają lepiej niż na rysunkach): galeria na stronie Prezydenta RP.

de Villars napisał:
Kto to w ogóle projektuje...

Autorem najnowszych odznaczeń państwowych (od OKW do Gwiazd) jest Andrzej Heidrich.

de Villars napisał:
gwiazda o czterech ramionach, to raczej krzyż, tylko taki koślawy do bólu.

Tyle tylko, że już kiedyś było (nie u nas) odznaczenie o podobnym wyglądzie: Twisted Evil ...



Poza tym gwiazda:
– pięcioramienna – zbyt bolszewicka,
– sześcioramienna – pachnie czosnkiem;
– siedmioramienna – australijska;
– ośmioramienna – ło matko, a co to, na dodatek co niektórzy skojarzą z Turkmenistanem;
– trójramienną – "ukradł" Mercedes;
zaś czteroramienna kojrzy się z NATO i jest cacunio... Wink

Zastanawiam się tylko dlaczego nie ustanowiono jeszcze Gwiazdy dla żołnierzy i policjantów służących w Kosowie (to już 22. zmiana)...

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 02 Mar, 2010 9:40

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
zaś czteroramienna kojrzy się z NATO i jest cacunio... Wink

Jak ktoś lubi NATO Twisted Evil Poza tytm jest brzydka, ale to już kwestia gustu, więc nie podlegająca dyskusji.. Wink
Osobiście bym widział formę krzyża z ramionami rozszerzającymi się na zewnątrz, względnie prostymi.
A gwiazda pięcioramienna wcale taka bolszewicka nie jest, bo to symbol powszechnie używany w symbolice wielu państw świata..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 02 Mar, 2010 23:42

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
A gwiazda pięcioramienna wcale taka bolszewicka nie jest, bo to symbol powszechnie używany w symbolice wielu państw świata..

Zgoda. Tyle, że ja użyłem parafrazy skeczu kabaretu "Sześćdziesiątka" z szopki z lat 90. (kiedy Marcin Wolski był u szczytu swych sił twórczych...)
A "szło" to mniej więcej tak (chodziło o spór o Gwiazdę Betlejemską Mr. Green ):
Cytat:
...pięcioramienną uznano za zbyt bolszewicką; sześcioramienna – pachnie czosnkiem; czteroramienną zabrali brydżyści, trójramienną "ukradł" Mercedes, a dwuramienna, to taki polski, beznadziejny kompas, który raz pokazuje Wschód, raz Zachód, a najczęściej załamuje wskazówki...

pzdrwm Wyluzowany
Piwo

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sro 03 Mar, 2010 10:07

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i kolejny powód do odświeżenia tematu.

W sierpniu br. ustanowiono dwa nowe odznaczenia (jednak dopiero w listopadzie ukazało się stosowne rozporządzenie przedstawiające wzory rysunkowe):

Order Krzyża Niepodległości

– nagroda dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego. Jest kontynuacją przedwojennego Krzyża Niepodległości.

Order jest dwuklasowy:
klasa I – Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości – noszony na szyi na wstędze o szerokości 45 mm
klasa II – Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości – noszony na lewej piersi na wstążce o szerokości 40 mm

W precedencji plasuje się za Orderem Krzyża Wojskowego, a przed Orderem Zasługi RP.

Krzyż Wolności i Solidarności

– nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL-u.

W precedencji plasuje się za Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a przed Złotym Krzyżem Zasługi.

źródła:
Dz.U. 2010 nr 155 poz. 1041
Dz.U. 2010 nr 221 poz. 1448
OKN na prezydent.pl
KWiS na prezydent.pl

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 26 Lis, 2010 10:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie powiem, w porównaniu do OKW, całkiem ładniutkie.
Cytat:
– nagroda dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego. Jest kontynuacją przedwojennego Krzyża Niepodległości.

Czyli będą wiaderka nadań pośmiertnych? Rolling Eyes

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 26 Lis, 2010 11:43

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odznaki są wzorowane na przedwojennym Krzyżu Niepodległości, który zaprojektował prof. Mieczysław Kotarbiński:


Podobnie wygląda Krzyż za udział w Wojnie 1918-1921 (nadawany w latach 1990-1999):


Taki sam wzór mają odznaczenia nieoficjalne i kombatanckie, m. in.:
Krzyż Czynu Zbrojnego Armii Ludowej (nry 5 i 6)
Krzyż Służby Rzeczpospolitej Federacji Polskich Zw. Obrońców Ojczyzny (nr 7)


Odnośnie odznaczeń pośmiertnych – również obawiam się o ich wysyp (szczególnie KWiS), a patrząc na precedencję należy przypomnieć, że wielu działaczy opozycyjnych zostało już odznaczonych właśnie za tę działalność wyższym w/g starszeństwa Orderem Odrodzenia Polski.


A teraz troszeczkę z innej beczki:
Najnowsze rozporządzenie rozporządzenie zawiera skróty dla pełnych nazw orderów (po raz pierwszy pojawiły się przy okazji wprowadzenia Orderu Krzyża Wojskowego w 2006):
– Order Orła Białego – OB
– Order Wojenny Virtuti Militari (klasy od I do V) – VM 1-5
– Order Odrodzenia Polski (klasy od I do V) – PR 1-5
– Order Krzyża Wojskowego (klasy od I do III) – OKW 1-3
– Order Krzyża Niepodległości (klasy od I do II) – OKN 1-2
– Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (klasy od I do V) – OZ 1-5

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 26 Lis, 2010 12:29

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uzupełnienie, bo troszkę się narobiło.

Pomijam odznaczenia stricte resortowe, a których rozporządzenia odpowiednich ministrów ukazały się ostatnio, a skupię się na dwóch, których wzory rysunkowe wprowadzono niedawno.

-------------------------

Wojskowa odznaka „Za Rany i Kontuzje”
– wprowadzona ustawą o weteranach w 2011; zaś akt wykonawczy Ministra ON wszedł w życie z końcem marca br.:
Exclamation http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2012/322/1
Exclamation http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_odznaka_Za_Rany_i_Kontuzje

Odznaka wzorowana jest na wojennej z 1920 (i 1943 w LWP) – tyle, że tłem są barwy OKW.



-------------------------

Gwiazda Załóg Lotniczych
– wprowadzona rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 4 maja br. (z trzymiesięcznym okresem vacatio legis); przede wszystkim dla żołnierzy PKW Orlik.
Po reformie Gwiazd (Dz.U.2011.205.1207) może być nadawana także lotnikom transportowców latającym do Iraku, Afganistanu, oraz obsłudze naziemnej lotniska w Kabulu (służą tam Polacy), a którzy nie są częścią PKW...

Exclamation http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2012/625/1
Exclamation http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Gwiazda_Za%C5%82%C3%B3g_Lotniczych

Wstążka jest podobna do wstążki Gwiazdy Morza Śródziemnego, ale niebieski kolor w środku zastąpiono stalowym (nawiązanie do koloru mundurów lotników).



pzdrwm
Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 05 Cze, 2012 11:51

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mboro napisał:
Odznaka wzorowana jest na wojennej z 1920 (i 1943 w LWP) – tyle, że tłem są barwy OKW.

No i bardzo dobrze. Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy.

A nawiązując tak bardziej ogólnie do nowych odznaczeń - one wszystkie są za działania (około)bojowe w czasie pokoju. Tyle tylko, że jeśli to co się działo/dzieje w Afganistanie czy Iraku można nazwać pokojem, to ja się zastanawiam jak ma wyglądać wojna?
Może lepiej byłoby nazywać rzeczy po imieniu i w związku z tym nadawać odznaczenia stricte wojenne - VM, KW, odznaka za rany na wstążce w kolorach VM etc. Jak myślicie?

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 07 Cze, 2012 10:50

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8556
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi się, że żołnierze wysyłani na misje powinni być nagradzani Polskimi Odznaczeniami Wojennymi, przecież Order Virtuti Militari (najstarsze odznaczenie wojskowe na świecie!) było nadawane żołnierzom walczącym o utrzymanie lub odzyskanie niepodległości Państwa Polskiego.Natomiast Krzyż Walecznych to odznaczenie za czyny męstwa dokonane w czasie wojny, też silnie związany z wydarzeniami dotyczącymi odzyskania suwerenności.
Tak więc moim skromnym zdaniem nagradzanie żołnierzy (przy moim wielkim szacunku dla ich służby, wielokrotnego ryzykowania życia i zdrowia, a czasami niestety śmierci) było by trochę nie na miejscu.
Nieraz słyszy się slogan, że żołnierze walczący tysiące kilometrów od kraju , tak naprawdę walczą o nasze bezpieczeństwo.Moim zdanie prawda jest trochę inna. Chodzi tu przede wszystkim o umowy polityczne i pieniądze.Ludziom będącym u steru władzy bez względu na kraj, bardzo łatwo jest wysyłać własnych obywateli w imię mało jasnych umów i obietnic często bez jakiegokolwiek pokrycia.Ale to już inna bajka.

Czw 07 Cze, 2012 11:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VM ustawa nie zezwala, jak i Kapituła i kombatanci byli przeciwni. Natomiast nie ma przeszkód co do KW, ale tu też pewnie nie chciano ryzykować konfliktów społecznych. Stąd pewnie pomysł "brzydkiego kaczątka". Natomiast OzRiK miała być przywrócona razem z wprowadzeniem OKW, ale "przepadła" z projektu w Sejmie.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 07 Cze, 2012 14:19

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati - to o czym piszesz to sprawa zasadnicza. Pomijam fakt iż według sondaży większość obywateli było przeciwko wysyłaniu wojska do Iraku i Afganistanu. Czy Polska jest w stanie wojny z tymi krajami? Czy my lub któryś z naszych sojuszników został przez nich zaatakowany? Nic mi o tym nie wiadomo. Po co więc wysyłaliśmy tam wojsko? Interwencja w Iraku to była wojna w której chodziło o przejęcie ropy - terrorystów ani broni masowego rażenia tam nie było. Obecne władze to dyktatura chyba nawet bardziej krwawa niż reżim Husajna. Amerykańskie koncerny kontrolują złoża ropy naftowej i tyle. Sens wojny w Afganistanie jest jeszcze mniejszy - nie ma tam ropy więc po co była interwencja? Talibowie nie zagrażali nam ani nikomu innemu - po ataku a WTC sami wyprosili Osamę i jego ludzi. Obecne władze to tacy sami fanatycy islamscy, produkcja opium trwa nadal - co się w tym kraju zmieniło? Nic! Szkoda ludzi którzy tam zginęli lub zostali ranni ale nie można stawiać znaku równości między nimi a poległymi w obronie Polski. Nadawanie im odznaczeń nie ma żadnego sensu bo sensu nie mają te misje (wojnami trudno je nazwać).
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Czw 07 Cze, 2012 15:11

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati napisał:
Nie wydaje mi się, że żołnierze wysyłani na misje powinni być nagradzani Polskimi Odznaczeniami Wojennymi, przecież Order Virtuti Militari (najstarsze odznaczenie wojskowe na świecie!) było nadawane żołnierzom walczącym o utrzymanie lub odzyskanie niepodległości Państwa Polskiego.Natomiast Krzyż Walecznych to odznaczenie za czyny męstwa dokonane w czasie wojny, też silnie związany z wydarzeniami dotyczącymi odzyskania suwerenności.
Tak więc moim skromnym zdaniem nagradzanie żołnierzy (przy moim wielkim szacunku dla ich służby, wielokrotnego ryzykowania życia i zdrowia, a czasami niestety śmierci) było by trochę nie na miejscu.
Nieraz słyszy się slogan, że żołnierze walczący tysiące kilometrów od kraju , tak naprawdę walczą o nasze bezpieczeństwo.Moim zdanie prawda jest trochę inna. Chodzi tu przede wszystkim o umowy polityczne i pieniądze.Ludziom będącym u steru władzy bez względu na kraj, bardzo łatwo jest wysyłać własnych obywateli w imię mało jasnych umów i obietnic często bez jakiegokolwiek pokrycia.Ale to już inna bajka.


PRIMO: VM nie jest najstarszy – starszym był/jest rosyjski Order św. Jerzego, nie wspominając o innych orderach nadawanych za zasługi i cywilne, i wojskowe (np. duński Order Dannebroga).

SECUNDO: VM i KW są odznaczeniami WOJENNYMI, więc RP musiałaby być FORMALNIE w stanie wojny (z odpowiednimi aktami prawnymi itd.); stąd niejako ich odpowiednikami "czasu pokoju" są OKW i Krzyż Wojskowy.

TERTIO: IMHO bardzo dobrze, że są wprowadzane kolejne Gwiazdy, ale uważam, że i tak idzie to zbyt wolno - uczestnicy misji na Bałkanach (do tej pory utrzymujemy PKW w Kosowie) do tej pory nie mogą się takowej doczekać... Inna sprawa, że stosowne odznaczenie mógłby ustanowić Minister ON (miałoby ono niższą rangę, rzecz jasna, ale byłoby to juz coś) - ciekawym jest, że wśród niektórych weteranów Iraku większym szacunkiem/poważaniem cieszy się Medal MNDC-S (ustanowiony przez gen. Tyszkiewicza), niż Gwiazda Iraku...

Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 07 Cze, 2012 16:48

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8556
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się mój błąd Embarassed VM na pewno nie jest najstarszy odznaczeniem wojskowym na świecie, ale na pewno jest najstarszym orderem wojskowym, który nadawany jest do chwili obecnej.

Czw 07 Cze, 2012 17:05

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ciekawym jest, że wśród niektórych weteranów Iraku większym szacunkiem/poważaniem cieszy się Medal MNDC-S (ustanowiony przez gen. Tyszkiewicza), niż Gwiazda Iraku...

Znasz "pierepałki" z nadawaniem Gwiazd- więc pewnie wiesz dlaczego Wink


Cytat:
Inna sprawa, że stosowne odznaczenie mógłby ustanowić Minister ON (miałoby ono niższą rangę, rzecz jasna, ale byłoby to juz coś)

IMHO- nadawanie przez Prezydenta - odznaki pamiątkowej, to przerost treści nad formą. Powinien nadawać je MON albo d-ca PKW i wręczane na ostatnim apelu przed powrotem z misji. Wtedy MON nie "gubiłby" danych żołnierzy.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 07 Cze, 2012 19:15

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati napisał:
Zgadza się mój błąd Embarassed VM na pewno nie jest najstarszy odznaczeniem wojskowym na świecie, ale na pewno jest najstarszym orderem wojskowym, który nadawany jest do chwili obecnej.

Order św. Jerzego został restytuowany i obecnie znajduje się w systemie odznaczeń Federacji Rosyjskiej (w końcu w nadawaniu VM też były przerwy...)

Duński Order Dannebroga, czy też portugalski Wojskowy Order Wieży i Miecza oraz szwedzki Królewski Order Miecza są i starsze od VM, i nadawane obecnie (nadawanie szwedzkiego jest obecnie zawieszone - tak jak VM, ale order nie wygasł...)

Tak, więc, mój drogi Bati (wybacz protekcjonalny ton Wink ), VM nie jest ani najstarszy na świecie, ani najstarszym dotąd nadawanym odznaczeniem wojskowym...

@maxi
Wiem, wiem...
A jaka jest tego przyczyna... wiemy... Następca postępuje dokładnie tak, jak poprzednik (nadawanie OKW w charakterze WOZRiK itp.)

Tym bardziej minister ON powinien (tak jak w przypadku wojsk. odznaki "Za Rany i Kontuzje") wprowadzić resortową odznakę/medal pamiątkową/y dla uczestników misji ONZ/UE/NATO, za które nie ustanowiono Gwiazd...

Tyle tylko, czy opozycja nie podniesie krzyku o marnotrawieniu pieniędzy...

Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 07 Cze, 2012 19:41

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8556
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

... no to kompromitacja na całej linii,ale za to uzupełniłem swoją wiedzę, wielkie dzięki. Ukłon

Czw 07 Cze, 2012 19:47

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati ratuj sie i powiedz o VM, najstarsze Polskie odznaczenie Uśmiech
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 10 Cze, 2012 15:23

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8556
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na ratunek juz za późno.Poległem na całej linii. Kapitulacja

Nie 10 Cze, 2012 15:28

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
Bati ratuj sie i powiedz o VM, najstarsze Polskie odznaczenie Uśmiech

Oj, oj...

Pewien Niemiec (ups... Saksończyk... no... Sas...) ustanowił pewien order niemal 90 lat wcześniej... Nadawany jest on TAKŻE za znamienite zasługi wojskowe... VM jest orderem stricte wojennym i WYJĄTKOWO w momencie jednoczesnego posiadania VM I Klasy i tego najstarszego, polskiego orderu; winno nosić się wstęgę VM. Gwiazda orderowa VM, powinna być zaś noszona poniżej gwiazdy orderowej tego najstarszego orderu...

Chyba już wiecie, który polski order jest NAJSTARSZY (nie tylko precedencją, ale i datą ustanowienia) ???

pzdrwm

Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 10 Cze, 2012 17:39

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chyba już wiecie, który polski order jest NAJSTARSZY (nie tylko precedencją, ale i datą ustanowienia) ???
Przyznam sie szczerze, że je nie bardzo wiem.
Neutral

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 11 Cze, 2012 17:03

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
Cytat:
Chyba już wiecie, który polski order jest NAJSTARSZY (nie tylko precedencją, ale i datą ustanowienia) ???
Przyznam sie szczerze, że je nie bardzo wiem.
Neutral

Szczena

Skrucha Kapitulacja

Pomocy




...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pon 11 Cze, 2012 18:52

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mboro napisał:
VM i KW są odznaczeniami WOJENNYMI, więc RP musiałaby być FORMALNIE w stanie wojny (z odpowiednimi aktami prawnymi itd.); stąd niejako ich odpowiednikami "czasu pokoju" są OKW i Krzyż Wojskowy.

To jest jasne. Tylko że mnie śmieszy podział wojen na formalne i nie. Nie pytam o obowiązujący "stan formalny", tylko o to jak być - Waszym zdaniem - powinno.
Dlaczego żołnierz biorący de facto udział w wojnie ma być "poszkodowany" brakiem VM/KW tylko dlatego, że wygodniej było politykom nazwać ją "pokojową interwecją", czy jakoś tam inaczej?

W Afganistanie wmieszaliśmy się w wojnę domową - a więc może to i nie była wojna z tym państwem, tylko interwencja wojskowa, ale to różnica bardzo subtelna. Natomiast w przypadku Iraku sprawa jest prosta - napadliśmy razem z Amerykanami na Irak i to jest fakt (czy słusznie czy nie - to inna sprawa). Można to sobie nazywać jak się chce, ale to de facto była wojna.
Zresztą Hitler w 1939 r. też nam wojny nie wypowiedział o ile pamiętam, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że "pokojową interwencją" to to nie było.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 11 Cze, 2012 22:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.