| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Budinfo-TORUNSKIE ZABYTKI W ZAGROZENIU

Wiesci z portalu budowlanego:

http://www.budinfo.pl/art.php?action=more&id=852&idg=3&wa=N-BAN0734&sid=256635950&adr_no=E224952&adr_em=693372


2007-08-20

Toruńskie zabytki w zagrożeniu
Toruńska starówka. Perła gotyckiej architektury i urzekająca panorama, którą można podziwiać od strony Wisły. Właśnie widoku na zabytki Torunia chce bronić część mieszkańców: alarmują, że symbol Torunia - słynną Krzywą Wieżę zasłania budynek nowego hotelu.



Na skrajach starówki niemal równocześnie wyrosły dwie betonowe konstrukcje: przyszły gmach Centrum Sztuki Współczesnej, i bliżej Wisły -pod Krzywą Wieżą -parterowa część recepcyjno-gastronomiczno-konferencyjna hotelu, na który zostały zaadaptowane XIX-wieczne Koszary Racławickie.



Problemy z jego budową zaostrzyły się, gdy pojawił się argument, że zmiana panoramy starówki może skłonić Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO do skreślenia Torunia z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


Tego typu zagrożenie widzi profesor Jan Tajchman z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorytet w dziedzinie konserwacji i ochrony zabytków. Profesor Tajchman negatywnie ocenia zarówno samą adaptację koszar, z których - jak ocenia -zostały tylko ściany (wymieniono okna i stropy, także rzadko spotykany strop przeciwbombowy), jak i projekt dobudowanej części u stóp Krzywej Wieży.



Tajchman: - Nie jestem przeciwnikiem przystosowywania zabytków do nowych funkcji, ale adaptacja powinna zachować jak najwięcej oryginalnej tkanki. Niewielu inwestorów to rozumie. Turyści przyjeżdżają oglądać zabytki, a co zastają? Beton, budy i reklamy, które wszystko zasłaniają.

- Budynek koszar z pierwszej ćwierci XIX wieku (po II wojnie światowej był tam internat technikum budowlanego) od wielu lat niszczał - przypomina Narębski. - Jeszcze w czasach, kiedy tam był internat, spalił się dach. Miałem do wyboru: patrzeć, jak popada w ruinę, albo zgodzić się na adaptację. Zrobiłem to, stawiając warunek, że elementy oryginalne po konserwacji zostaną użyte do dekoracji wnętrz. I tak się stało - konkluduje.



?ródło: Rzeczpospolita





--------------------------------------------------------------------------------



Krzywa Wieża w Toruniu to średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m).



Wybudowana została w 2. poł. XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych i ustawiona na fundamentach czterościennych, lecz z niedociągniętą do końca ścianą od strony miasta. Przez otwory w jej bocznych ścianach przebiegał ganek strażniczy, łączący ją z murami obronnymi, zaś brak ściany wewnętrznej ułatwiał wciąganie amunicji. Już w średniowieczu z piaszczysto-gliniastego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym.



Odchylenie zmierzone na przełomie 2006 i 2007 roku wynosiło 5°13'15''. Odchylenie szczytu wieży od pionu wyniosło wówczas 146,171 cm.



W XVIII wieku wieża przestała pełnić funkcje obronne. Podciągnięto wówczas do końca czwartą ścianę, wyrównano stropy i przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie tego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym – pulpitowym.



W latach 60. XX wieku mieściło się w niej kilka stowarzyszeń kulturalnych, a obecnie służy jako kawiarnia i kiosk z pamiątkami. Wieża stanowi dziś jeden z najbardziej charakterystycznych akcentów Starego Miasta.



Z toruńską Krzywą Wieżą związana jest legenda o krzyżaku, który, mimo ślubów zakonnych zakochał się w urodziwej toruniance. Za przewinienie kochanków spotkala kara ze strony mieszkancow miasta: Sąd toruński skazał dziewczynę na 25 batów wymierzonych jej przy Bramie św. Jakuba na Nowym Mieście, zaś krzyżacki komtur kazal rycerzowi wybudowanie nieszczęśnikowi wieży obronnej, która byłaby odchylona tak od pionu, jak jego życie odchylone było od reguły zakonnej.




Toruńska Krzywa Wieża jest więc symbolem grzechu. Jest jednak także miejscem, gdzie sprawdzić można swoją niewinność. Stojąc pod wieżą z plecami przypartymi do pochyłego muru, dotykając piętami jego cegieł i wyciągając przed siebie obie ręce sprawdzamy swe sumienie. Jeżeli przez dłuższą chwilę uda nam się wytrzymać w tej pozycji, oznacza to, że jesteśmy bez grzechu, jeżeli nie, to znaczy że na naszym sumieniu ciążą przewinienia.

Wto 21 Sie, 2007 1:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.