| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cowboy
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Wawer (koło niego leży Warszawa)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najbardziej tajemniczy zamek - Ostrężnik

Tajemnica “Ostrężnika”

7 kilometrów od centrum Żarek, w lesie przy ruchliwej trasie z Przyrowa do Myszkowa, na skalistym pagórku z urwiskami o wysokości, dochodzącej do 40 m. znajdują się omszałe resztki niezwykle tajemniczego zameczku. Jest to bez cienia wątpliwości najbardziej zagadkowa budowla całego Szlaku Orlich Gniazd, o której dokładnie nic nie wiadomo. Nic, poza tym że był to obiekt murowany, który zajmował co najmniej cały wierzchołek skały, a jego rzut przypomina dziś nieforemny trapez. Taki mniej więcej był zarys grubych miejscami na 2 m. murów, które otaczały dość spory dziedziniec. Nie jest wykluczone, że nie był to dziedziniec, lecz jedno z pomieszczeń zamkowych. Przy jednej ze ścian owego pomieszczenia – dziedzińca było wydzielone pomieszczenie lub odrębny prostokątny budynek, prawdopodobnie mieszkalny, nie oddzielony od murów obwodowych międzymurzem. Być może była to wieża obserwacyjna lub donżon. Po przeciwnej, południowej stronie istniała mniejsza, kwadratowa baszta, wysunięta nieco przed lico murów. Brama wjazdowa znajdowała się w krótszym z boków budowli, w pobliżu prostokątnego budynku. Prawdopodobnie dodatkową przeszkodą dla intruzów był drewniany, zwodzony most ponad skalną rozpadliną, którą dziś niektórzy badacze uważają za fragment fosy.
U podnóża zamkowej skały znajdował się nieproporcjonalnie duże podzamcze o powierzchni blisko 7500 metrów kwadratowych, otoczone wałami ziemnymi i ziemno-drewnianymi oraz fosami. Ślady po nich, w postaci wałów i rowów układających się w bardzo regularne kształty, są do dziś całkiem dobrze widoczne po południowej stronie zamku. Rozmiary owego podzamcza, oraz dość wyraźnie widoczny do dziś podział na kilka niezależnych “dziedzińców” wskazują, że mógł to być warowny gród, w którym rolę donżonu pełniła ta część, dziś uważana za zamek górny. Jest to jednak tylko jedna z hipotez, nie popartych żadnymi badaniami, ponieważ ostrężnicka tajemnicza budowla jak dotąd nie zainteresowała grona uczonych, a prowadzone w niej i jej rejonie w ostatnich latach wykopaliska nie doprowadziły do ostatecznego wyjaśnienia żadnej z zagadek.
Wieść gminna głosi, że w ostrężnickim zamku mieszkali rycerze – rozbójnicy, którzy dzięki temu, że mało kto znał jego położenie, mogli w nim skutecznie ukrywać się przed karzącym ramieniem sprawiedliwości. Cóż, może i tak było. Na co w takim razie rozbójnikom tak duże podzamcze? Czyżby było ich tak wielu, że brakowało miejsca w górnym zamku? Wspomina się czasem, że “Ostrężnik” mógł być więzieniem. Ilu w takim razie więźniów mogło przebywać na zamkniętym terenie o powierzchni ponad 7000 m. kw.? 1000, może nawet więcej. Może więc był to tajny obóz dla jeńców wojennych? To bardzo prawdopodobne. Tak samo, jak to, że zamek powstał na rozkaz Władysława Opolczyka jako “tajna broń” w przypadku ataku na jego posiadłości od strony Krakowa. Tłumaczyłoby to całkowity brak śladów istnienia tej tajemniczej warowni w jakichkolwiek dokumentach, na przestrzeni kilku wieków, aż do połowy XIX stulecia.
Niedawno pojawiła się nowa hipoteza. Otóż twórcą ostrężnickiego zamku mógł być rycerz Marcin z Potoka herbu Szreniawa. Zamek mógł powstać w ósmym lub dziewiątym dziesięcioleciu XIV wieku. Możliwe, że z jakiegoś powodu został zburzony na rozkaz Łokietka podczas walk o koronę Polski. Jest to o tyle dziwne, że “Ostrężnik” pod rozkazami króla stanowiłby istotne ogniwo w łańcuchu twierdz i warowni broniących ówczesnej granicy miedzy Polską i Śląskiem. Dlaczego więc mądry władca miał je unicestwić? Już prędzej można zgodzić się z tezą, iż zamek został zniszczony przez Jagiełłę podczas pamiętnej karnej ekspedycji przeciwko Władysławowi Opolczykowi. A może był to jeden z tajnych zamków - skarbców zakonu templariuszy, który zburzono po jego likwidacji, albo który zdewastowali średniowieczni poszukiwacze skarbca tych nadzwyczaj bogatych zakonników? Kolejna trudna do rozwikłania zagadka oczekuje na tego, kto ją rozwiąże.


Powyższy fragment pochodzi z mojej książki "Szlakiem Orlich Gniazd", którą lada chwila wyda Ossolineum.

Pią 17 Sie, 2007 15:44

Powrót do góry
Krzysztofka
Joto Hei

Joto Hei




Posty: 53
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamek

Jestem pod wrażeniem opisu ostrężnickiego zamku, naprawdę imponująca wiedza na jego temat. Mi niestety nie udało się aż tyle dowiedzieć, mogę tylko dodać, że jest mi znana jeszcze jedna legenda dotycząca tych ruin. Konkretnie z każdym zamkiem wiąże się legenda o tzw skarbie: w lochach podobno ukryty jest skarb. wiadomo o tym, gdyż pewnemu chłopcu diabeł przyciął stopę, gdy ten chciał wynieść skarby, odtąd młodzieńca nazywano
" piętakiem ". Książka, cała napisana w podobnym stylu, jak opis Ogrodzieńca musi być ciekawa, kiedy się ukaże?
Pozdrawiam Uśmiech
:okret5:

Pon 07 Kwi, 2008 19:38

Powrót do góry
Cowboy
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Wawer (koło niego leży Warszawa)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko zależy od wydawcy. Na razie ma on inne plany, jak to bywa z firmami. W każdym razie materiały są złożone, tekst został przełamany, wstępne korekty zrobione. I to rok temu! Dlaczego jest taki poślizg? Być może wydawca zrezygnował z wydania tej książki? Trzeba pytać u niego bezpośrednio przez portal www.ossolineum.pl albo telefonicznie.

Wto 08 Kwi, 2008 9:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.