| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

generalissimus

W Wikipedii znalazłem taki oto fragment:
Cytat:
Ambicja Arciszewskiego po raz kolejny wzięła górę. Na skutek otwartego konfliktu z kanclerzem wielkim koronnym Jerzym Ossolińskim, podówczas mianowanym generalissimusem, w roku 1650 złożył dymisję z zajmowanych stanowisk i odsunął się w zacisze rodzinne.

O co chodzi z tym generalissimusem, może ktoś wie? Ossoliński miał taki stopień? Pierwsze słyszę, by taka ranga w ogóle funkcjonowała w I Rzeczypospolitej...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 27 Lip, 2007 19:51

Powrót do góry
Mandragora
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Lutynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generalissimus to tytuł, który przyznawano naczelnemu wodzowi, szczególnie na czas wojny. I faktycznie jedynym, któremu takie miano przyznano w I Rzeczpospolitej był Jerzy Ossoliński, pewnie za zasługi w wojnie polsko- rosyjskiej. Innym generalissimusem był na przykład Claude de Vilars i ... Józef Stalin.

Pon 30 Lip, 2007 8:14

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ha, dziwi mnie tylko, że zasług stricte militarnych to Ossoliński raczej nie miał. Politykiem, dworzaninem - to i owszem, był, ale jako wodza to go nie kojarzę Twisted Evil Dowództwo natomiast, z racji pełnionego urzędu, przysługiwało hetmanom, Ossoliński pełnił (obok innych) funkcję kanclerza wielkiego koronnego, jak najbardziej cywilną Rolling Eyes
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 30 Lip, 2007 13:40

Powrót do góry
wolek94
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany





Posty: 38
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ossoliński mógł nim być. Apropos generalissimusa zacytuję G.Żukowa: "Rangę generalissimusa noszą tak odrażające indywidua jak Franco i Czang Kaj-szek!"
_________________
Polityka jest sprawą zbyt poważną, aby powierzać ją politykom-Charles de Gaulle

Pią 03 Sie, 2007 11:45

Powrót do góry
SZP
Starszy Sierżant .

Starszy Sierżant .





Posty: 131
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znaczenie terminu "generalissimus" w ciągu historii ulegało zmianom. Początkowo oznaczało funkcję głównodowodzącego*
Np. marszałek Foch w 1918 był tytułowany generalissimusem, ale nie oznaczało to stopnia, a godność głównodowodzącego Armii Sprzymierzonych. Również Franco nie miał stopnia generalissimusa, a godność generalissimusa jako głównodowodzącego hiszpańskich sił zbrojnych. Obecnie generalissimusem Hiszpanii jest król Juan Carlos, choć rzadko się go tak tytułuje. Nazywanie Czang Kaj-szeka generalissimusem to raczej tylko przybliżone tłumaczenie terminów chińskich, tak samo zresztą jak nazywanie władców Chin i Japonii "cesarzami". O ile wiem, tylko w Rosji i ZSRR generalissimus był po prostu stopniem wojskowym ("nadmarszałek" lub "sześciogwiazdkowy generał"). Generalissimusem był Suworow i jeszcze kilka osób w XVIII w. i na pocz. XIX, a potem Stalin. Podobny stopień istniał lub istnieje w kilku innych państwach, zarówno demokratycznych jak i niedemokratycznych: Reichsmarschall w III Rzeszy Niemieckiej (Hermann Goering), Pierwszy Marszałek Imperium (Mussolini i król Wiktor Emanuel III), General of The Armies of United States (Waszyngton pośmiertnie i John Pershing).

*) wszystkie stopnie wojskowe były pierwotnie funkcjami, np. pułkownik - dowódca pułku, porucznik - ten któremu się coś porucza (zastępca, namiestnik), generał-porucznik - zastępca głównego dowódcy, generał major - pierwotnie generał sierżant major w znaczeniu "generalny major sierżantów" czyli dowodca piechoty zaciężnej (sierżantów), chorąży kiedyś naprawdę nosił chorągiew itd.

Pon 06 Sie, 2007 15:30

Powrót do góry
lesny_dziadek
Private

Private




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą to nie wiedziałem, że ten tytuł był w I RP używany. W literaturze są wzmianki o wielu, często rzadko spotykanych tytułach "głównodowodzącego" ale nigdy nie spotkałem się jeszcze z generalissimusem. Czy ktoś ma może jakąś literaturę/źródła potwierdzające to, że Ossolińskiemu przyznano ten tytuł?

Pon 06 Sie, 2007 15:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wszystkie stopnie wojskowe były pierwotnie funkcjami, np. pułkownik - dowódca pułku, porucznik - ten któremu się coś porucza (zastępca, namiestnik), generał-porucznik - zastępca głównego dowódcy, generał major - pierwotnie generał sierżant major w znaczeniu "generalny major sierżantów" czyli dowodca piechoty zaciężnej (sierżantów), chorąży kiedyś naprawdę nosił chorągiew itd.

No faktycznie, z tym stopniem to przesadziłem, zwłaszcza w ówczesnych realiach polskich trudno mówić o stopniach wojskowych. Niemniej godność/tytuł generalissimusa czy też wodza naczelnego w rękach akurat Ossolińskiego dziwi bardzo, bo jakiż w końcu z niego wojownik? Nie dziwiło by przypisanie jej królowi, z natury rzeczy będącemu zwierzchnikem wojska, ale co ma akurat kanclerz do wojska, to pozostaje dla mnie zagadką...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 08 Sie, 2007 22:21

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ludzie czy wy nie znacie takiej pozycji jak Polski Słownik Biograficzny ??? Tak ciężko przejść sie do biblioteki ???

wikipedia jest generalnie ok ale trzeba uważać Ja pisałem o Ossolińskim w mojej pracy mgr (co prawda nie był on głównym bohaterem) nie spotkałem sie z takim nadanym mu tytułem a wierzcie mi ze dużo źródeł przejrzałem Uśmiech

_________________
status: banned

Nie 12 Sie, 2007 21:03

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

archiwista napisał:
ludzie czy wy nie znacie takiej pozycji jak Polski Słownik Biograficzny ??? Tak ciężko przejść sie do biblioteki ???

wikipedia jest generalnie ok ale trzeba uważać Ja pisałem o Ossolińskim w mojej pracy mgr (co prawda nie był on głównym bohaterem) nie spotkałem sie z takim nadanym mu tytułem a wierzcie mi ze dużo źródeł przejrzałem Uśmiech

Archiwisto, ja również. Gdzie tam Ossoliński generalisimmusem.

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pon 10 Wrz, 2007 20:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.