| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To są po prostu stare partery budynków, któe wskutek nawarstwienia ziemi stały się piwnicami. Tak więc stare piwnice stały się "piwnicami 2go stopnia" Wink A to nie pod całym Starym Miastem (w sensie: Stare i Nowe Miasto- Starówka) lecz w części, w części jest normalnie 1 poziom podziemny.
4 poziomy to raczej bajka, podobnie jak tunel pod Wisłą...
Szponiasty- jeśli masz fotki z podziemi lub masz zamiar siętam jescze wybrać w niedalekiej przyszłości to ja się zgłaszam- i z ciekawości i przyda się jako przewodnikowi...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 09 Maj, 2005 21:18

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ok masz to jak w banku

Pon 09 Maj, 2005 22:09

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Toruniu istnieje kilka systemów podziemi. Pierwszy to zabudowane podziemia starych fos i koryta (kilka ciągów) Bachy. Drugi to podziemia pozostałe po systemach kontrminerskich twierdzy bastionowej. Trzeci to podziemia biegnące z koscioła św Jakuba do położonych dawnych budynków sakralnych w sąsiedztwie. Budynki starówki , szczególnie stare kamienice faktycznie miały dwa poziomu piwnic, ale to inna sprawa. Wynikało to z wąskiej budowy kamienic kupieckich w okuł rynku, a tym samym konieczności większej powierzchni składowania kupieckich magazynów. Niektóre te systemy podziemne połączone są późniejszą kanalizą. Np. taki kanał biegnie pod kamienice starego rynku od fosy rozdzielającej stare i nowe miast. Prawdopodobnie już w średniowieczu zrzucano nim nieczystości do fosy. Ponadto na terenie Starego i Nowego miasta istnieje ok. 50 studni, niektóre zasypane inne tylko zakryte. Np. wokół Ratusza pierwotnie istniały cztery studnie, jedna z nich znajdowała się w miejscu pomnika M. Kopernika. Poza wspomnianym wejściem gdzie stała baszta, istnieje wejście do podziemi na terenie posesji przy ulicy Most Pauliński , gdzie podwórkami w fosie płynie do dziś Bacha. Jest tam dzisiaj krata, ale gdy byłem dzieckiem właśnie tam wchodziliśmy, było to podwórko mojej babci, a kompanie w fosie było na porządku dziennym. Wtedy tej kraty nie było i nieraz w pogoni za piłka, rakami, czy ciernikami tam się zapuszczaliśmy. Tunel pod Wisłą to inna bajka, może cos więcej o tym napiszę za jakiś czas.

Wto 10 Maj, 2005 13:05

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JAkieś zdkęcia masz? albo plany z naniesionymi podziemiami?
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 10 Maj, 2005 15:33

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam kontrminerskie z I etapu rozbudowy twierdzy, niestety nie mam końcowych. Systemy kontrminerskie rozbudowywano z reguły przez wiele lat. Rozbudowę Toruńskich zarzucono stosunkowo wcześnie , w momencie wprowadzenia luf gwintowanych i dział ładowanych odtylcowo. W związku z wzrostem zasięgu dział zrezygnowano z ich dalszej rozbudowy. Co do fos i koryt Bachy mogę się tylko domyślać ich przebiegu na podstawie starszych map, gdy fosy były odkryte. Praktycznie gdy chodziłem do Liceum przeszedłem tunel od ul Most Paulińskiej do Zamku. jest to właściwie podwójny tunel rozwidlenie następuje po około 400 m. Przeszedłem też tunelem od Bramy Panieńskiej około 1000 m, był on suchy, zawilgocony i z szlamem kończył się zamurówką. W tym tunelu jest odbicie w prawo w kierunku rynku, wydaje się, że dochodziliśmy pod kamienicami na szczytnej za dawny klub Elany. Nie byłem w tunelu Strugi Jerzego (Mała Bacha) , biegnie gdzieś pod NOT-em w kierunku arsenału i w prawo dochodzi do Banku przy czerwonej drodze. Dalej powinien biec na wysokości fontanny na wprost harmonijki, Bankiem na pl. Rapackiego, kolejną fontanną (te fontanny to pozostałości fos) i skwerku pod krzywą wieżą w latach 70 płynęła tam jeszcze struga i stał flisak zanim go przeniesiono. Drugi równoległy tunel powinien biec za pl Rapackiego, tam gdzie dziś jest resztka fosy wypływ strugi przez forteczną śluzę do Wisły. W latach 70 woda wypływała z grodzi lewej i prawej śluzy, więc istniał przepływ pod Miastem, teraz wypływa tylko prawą śluzą. Nie chodziłem też tunelem od Kaszownika po prostu wtedy interesowała mnie tylko starówka. Rozmieszczenie wszystkich studni Torunia mam. Wiele z tych tuneli straciło ciągłość, np był kontminerskie przed bastionem gdzie stoi pom. Piłsudskiego zapadł sie kiedyś , zaglądałem nawet do dziury więć pewnie już nie drożny znisczenia dokonały duże drzewa na zboczu od strony ul. Krasińskiego (Pomiędzy Mickiewicza i Bydgoską). Zdjęć wtedy nie robiłem bo aparat z lampą błyskowa to wtedy była droga zabawka, do zapawy były za kilka złotych plastikowe druchy, ale tym w podziemiach nie dało sie fotografować. To były lata jak znany nam współnie harcmistrz chodził do 1.

Wto 10 Maj, 2005 17:21

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

SZPONIASTY, czy jesli doszłoby do wycieczki, zabralibyście mnie ze sobą? Tam mnie jeszcze nie było, a chętnie chciałabym być i to zobaczyć. Uśmiech
UNDERGROUND szkoda, że nie masz żadnych fotek.

_________________
rozniczka

Wto 10 Maj, 2005 20:33

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Różniczko, ta pani generał na zdjęciu to Ty?
Undrgroundzie- możesz podrzucić mi tę mapę? [email protected] lub jakoś się spiknijmy na xero...
A tak odnośnie podziemi i zlotu/wycieczki- może by tak sięwybrać za niedługi czas w ramach OH do toruńskich podziemi?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 10 Maj, 2005 22:25

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na zdjęciu to nie ja! Uśmiech Nie jestem żołnierką Uśmiech
Zabierzcie mnie na wycieczkę (jakby co oczywiście)!

_________________
rozniczka

Wto 10 Maj, 2005 23:32

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wyjeżdżam na weekend! będziecie mieli spokój beze mnie! Uśmiech
_________________
rozniczka

Pią 13 Maj, 2005 1:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.