| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
linkers
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Witam,
co wiecie na temat podziemnej fabryki części do samolotów Me 262, która miałaby być zlokalizowana w Głuszycy. Prosze o informację w tym jedym miejscu (temacie), bo każdy trochę swego napisał ale każdy w innym wątku. Warto by to umieścić wszystko w jednym wątku. Z chęcia zobaczę jakieś skany dokumentów potwierdzających byt tej fabryki.

Dostakowo zapraszam na www.gluszyca.com tam jest kilka informacji o istnieniu tej fabryki.
Może informacje tam umieszczone wniosą coś nowego.


Pozdrawiam Uśmiech

Pon 23 Lip, 2007 20:23

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Polecam zerknąć na tą stronę. Tam w zakładce TAJEMNICZA FABRYKA, Kolega znajdzie dostępne informacje na ten temat i fotki.
http://www.gluszyca.com/



Opis załącznika:
Domniemana lokalizacja w/g świadka (?!)

Pon 19 Sty, 2009 22:50

Powrót do góry
lisowaty
Kapral

Kapral





Posty: 44
Skąd: KR/KWA/TSK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

link niestety nie działa a mapy nie da się powiększyć... Smutny
_________________
http://forum.mtk-klub.pl/index.php

"Nic na świecie nie zostało tak sprawiedliwie rozdzielone jak rozum: każdy uważa, że otrzymał dostateczną porcję." Jacques Tati

Sro 21 Sty, 2009 11:36

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

lisowaty napisał:
link niestety nie działa a mapy nie da się powiększyć... Smutny



Przed chwilą sprawdzałem ten link i łączy bez najmniejszych problemów
Na wszelki wypadek zamieszczam jeszcze raz to łącze
http://www.gluszyca.com/
Jeśli nie będzie nadal działał to postaram się wrzucić znajdujące się tam artykuły i mapki.
Pozdrawiam,Wojtek.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 12:01

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Sorry, ale potrwa to chwilę bo muszę się podszkolić we wrzucaniu dokumentów na tej stronie.
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 12:19

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Mam nadzieję, że te załączniki będą pomocne.


Opis załącznika:
Artyk.

Opis załącznika:
dokument

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

1232535019_archiv_krupp_essen.pdf
 Opis załącznika:
List

Pobierz
 Nazwa pliku:  1232535019_archiv_krupp_essen.pdf
 Rozmiar:  531.36 KB
 Ilość pobrań:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 1791 raz(y)


_________________
Pozdrawiam,Wojtek.


Ostatnio zmieniony przez ewolf.wwa dnia Sro 21 Sty, 2009 13:21, w całości zmieniany 1 raz

Sro 21 Sty, 2009 12:48

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Nie wchodzą bo są za duże. Muszę obniżyć ich wgę.
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 13:00

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Dokument PDF


1232537289_W_pogoni_za_tajemnica_Gazeta_Wroclawska_Panorama_Walbrzyska.pdf
 Opis załącznika:
Artyk.

Pobierz
 Nazwa pliku:  1232537289_W_pogoni_za_tajemnica_Gazeta_Wroclawska_Panorama_Walbrzyska.pdf
 Rozmiar:  527.56 KB
 Ilość pobrań:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 1139 raz(y)


_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 13:28

Powrót do góry
lisowaty
Kapral

Kapral





Posty: 44
Skąd: KR/KWA/TSK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ostatni link do strony Głuszycy wchodzi... ciekawa historia z tą fabryką. Dla mnie trochę za daleko bo chętnie po myszkowałbym tam. Super gratka dla osób blisko mieszkających, bo sądzę, że za jeden czy dwa wypady to nawet nie obejdzie się tego terenu... Wejście pewnie zostało celowo zniszczone i może być bardzo ciężko je znależć.
pozdrawiam
Michał

_________________
http://forum.mtk-klub.pl/index.php

"Nic na świecie nie zostało tak sprawiedliwie rozdzielone jak rozum: każdy uważa, że otrzymał dostateczną porcję." Jacques Tati

Sro 21 Sty, 2009 13:31

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

To jeszcze dwa brakujące pliki. Myślę, że nie trzeba ich będzie oglądać pod lupą Wink


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 13:44

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Zachowały się , bodaj dwie relacje dotyczące lokalizacji dwóch obiektów w okolicy kamieniołomu melafiru Głuszycy Górnej. Jedna dotyczy właśnie wspominanego zakładu Kruppa, druga natomiast lokalizuje inny obiekt, sztolnię lub halę w rejonie na północ od kamieniołomu. Obiekt był budowany w/g relacji świadka przez komando z obozu w Głuszycy zlokalizowanego koło wiaduktu kolejowego. Podobno składało sie ono z Polaków i w zw. z tym ową sztolnię świadek nazywał "sztolnią polską".
Prawdą natomiast jest fakt, że na rekonesans trzeba by poświecić parę dni z uwagi na specyfikę terenu. Ja byłem tam kilka razy. Pierwszy raz chyba ze dwanaście lat temu. Potem kolejno w następnych latach, ale wtedy jeszcze nie miałem wiedzy odnośnie tych obiektów koło "melafiru".
W sierpniu minionego roku zrobiłem wypad z córką do kamieniołomu przy deszczowej pogodzie.Nie penetrowałem rejonu domniemanej lokalizacji, raz z powodu pogody, dwa - nie miałem sumienia po krzaczorach włóczyć córy (lat 9). Miała w nogach ponad 10 km, a czekał nas powrót ok. 7 km i wieczorny wyjazd do W-wy. To był nasz ostatni dzień wakacyjnego pobytu w GS. Mam zamiar w czasie tegorocznego urlopu wybrać się w ten rejon i pomyszkować. Mam parę fotek z ostatniej eskapady to wrzucę.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 14:17

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

Oto zdjęcia "melafiru" i jego najbliższych okolic.


Opis załącznika:
Widok na rejon lokalizacji hali - wzgórze zalesione. Wzniesienie porośniete krzakami to hałda widocznie na wcześniej załączonym planie na płd. od zbiornika wodnego kamieniołomu. Zdjęcie wykonane od strony drogi z Głuszycy Górnej.

Opis załącznika:
Widok w kierunku płn-zach gdzie ewentualnie może być lokalizowana domniemana "sztolnia polska"

Opis załącznika:
Budynek na płn. od wyrobiska. Może techniczny, może skłaowano tam materiały wybuchowe w czasie eksploatacji kamieniołomu.

Opis załącznika:
Leśna droga pod górę (w kier zach.), na płn. od kamieniołomu.

Opis załącznika:
Wiadukt kolejowy w Głuszycy nad drogą do Nowej Rudy w pobliżu którego zlokalizowany był obóz Ober Wustigiersdorf

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Sro 21 Sty, 2009 15:37

Powrót do góry
Moriturus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sama fabryka oczywiście istnieje ale nie znajduje się w Głuszycy a podana lokalizacja jest wynikiem błędu w interpretowaniu dokumentów. Krupp Wustiegersdorf to nazwa firmy, natomiast Stahlhomgurte 262 było filią i nie była położona w Głuszycy. Lokalizacja tak naprawdę znajduje się kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Sob 31 Sty, 2009 23:55

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kilkadziesiąt kilometrów to sporo. Możesz przybliżyc na czym opierasz swoje przypuszczenia?
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 01 Lut, 2009 0:20

Powrót do góry
Moriturus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie żadne novum, żeby nie szukać dalej ta pomyłka była nawet poruszana w jednym z pism "branżowych" - i to chyba nawet w ioh-u Razz

Natomiast cała historia o 262 w Głuszycy nabrała tempa po artykule Piotra Maszkowskiego który analizował wspomnienia pani Anny - umiejscowił on fabrykę w Głuszycy przy czym nie miała to być fabryka włókiennicza Mayer-Kauffmann ani tym bardziej - schrony plotn za nią. W wykazie niemieckich obiektów podziemnych Hansa Walthera Wicherta wymienione były zakłady Kruppa jako owe nieszczęsne "Krupp Wustiegersdorf" czyli w teorii - wszystko było jasne. Jednak, jak już pisałem - nazwa firmy to jedno, a fakt, że lokalizacja filii podana była zupełnie inna - tego autor (albo osoba za którą podawał tą informację, nie wiem) już nie dostrzegł. Temat poruszany był też na pewno w (jeszcze nie Innych) Obliczach Historii nr 3, można zerknąć. I tak oto pojawił się mit o fabryce 262 w Wustiegersdorf.

Nie 01 Lut, 2009 2:12

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzę, że niektórzy mają swoje powołanie w mieszaniu.

A może nie robią tego z nudów ale z powołania Neutral

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Sro 04 Lut, 2009 20:01

Powrót do góry
Moriturus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozwiń proszę wypowiedź bo nie bardzo rozumiem?

Czw 05 Lut, 2009 0:54

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moriturus napisał:
To nie żadne novum, żeby nie szukać dalej ta pomyłka była nawet poruszana w jednym z pism "branżowych" - i to chyba nawet w ioh-u Razz

Natomiast cała historia o 262 w Głuszycy nabrała tempa po artykule Piotra Maszkowskiego który analizował wspomnienia pani Anny - umiejscowił on fabrykę w Głuszycy przy czym nie miała to być fabryka włókiennicza Mayer-Kauffmann ani tym bardziej - schrony plotn za nią. W wykazie niemieckich obiektów podziemnych Hansa Walthera Wicherta wymienione były zakłady Kruppa jako owe nieszczęsne "Krupp Wustiegersdorf" czyli w teorii - wszystko było jasne. Jednak, jak już pisałem - nazwa firmy to jedno, a fakt, że lokalizacja filii podana była zupełnie inna - tego autor (albo osoba za którą podawał tą informację, nie wiem) już nie dostrzegł. Temat poruszany był też na pewno w (jeszcze nie Innych) Obliczach Historii nr 3, można zerknąć. I tak oto pojawił się mit o fabryce 262 w Wustiegersdorf.



Moriturus. Rozwiń temat jeśli możesz. Są relacje świadków na temat dwóch różnych obiektów, z których tylko jeden miał produkować (obrabiać) części do „Jaskółki” . Drugi zwany umownie „Sztolnią polską” miał jakieś inne przeznaczenie. Koledze który poruszył temat chodzi zapewne o rzekomy obiekt zlokalizowany w Głuszycy Górnej pisywany w artykule Stanisława Michalika.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 10 Lut, 2009 18:07

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

przeczytałem książkę pt. "Riese" hitlerowskie podziemia śmierci - Zbigniewa Dawidowicza i dowiedziałem się, że w Głuszycy od września 1943r. pod ziemią rozpoczęto przygotowania do rozpoczęcia produkcji elementów Me 262 (nie wiadomo, czy robiono całe skrzydła do tych samolotów, czy też wiercono jedynie otwory w gotowych elementach - jeden ze świadków Anna Gwiazda mówiła o pracach wykończeniowych przy gotowych elementach skrzydeł ). Produkcją miała zająć się częściowo ewakuowana z Essen fabryka Kruppa
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 18 Sie, 2009 12:38

Powrót do góry
Czarny
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Części do Me-262 produkowano w kopalni magnezytu w Braszowicach. Ta historia była dokładnie opisana w miesięczniku (mam nadzieję, niekonkurencyjnym) "Odkrywca" w II-częściowym artykule, ponadto w materiałach konferencyjnych wydanych przez Politechnikę Wrocławską 2009 r. Pozostałości po tym zakładzie są wciąż dostępne.
_________________
*czarny*

Pon 09 Lis, 2009 0:19

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie wrócic do tematu ,który kilka lat temu mój przyjaciel Piotr M . opisał na łamach "Odkrywcy " pt. "Śladami wspomnień z Anną " Co się zmieniło od tamtego czasu ......... ,była ostra krytyka p. Zbigniewa R. ..i co dalej ? .......W tamtym okresie posiadałem dwa listy od świadka p. Anny G. W chwili obecnej posiadam ich 6 i ruszyła cała machina poszukiwań w terenie ....nie w archiwach . I co się okazało , są 3 lokacje , dlaczego 3 ? .Otóż namierzono świadków ,którzy przybyli w ten rejon w roku 1945 ......i co ? okazuje sie , że przy wszystkich lokalizacjach były obozy pracy przymusowej , przy 2 potwierdzone , zachowane ślady obozów , przy 3 lokalizacji zeznania świadków przed GKBZH , które potwierdzają 3 lokalizację . Następny etap zasilanie energetyczne 3 lokacje potwierdzone , transport 3 potwierdzone . Ogrzewanie potwierdzone , ślifiernia namierzona ,system odwodnienia namierzony . Pomiary geodezyjne przeprowadzone , wykonano pomiary georadarowe ,oraz zrobiono grawitometie ,do wykonania pomiar kabla energetycznego o przekroju 120mm 2. Wszystkie lokacje na terenie parku krajobrazowego ,pracujemy dalej ......pzdr. riko . Wink

Wto 19 Lis, 2013 21:00

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co to jest "ślifiernia"?
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Czw 21 Lis, 2013 20:14

Powrót do góry
tobiasz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 141
Skąd: Polska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kurde byłem tam ostatnio 3 razy z piszczałka i nie miałem pojęcia ze chodzę po czymś takim, teren zaiste ciekawy i mroczny, po drugiej stronie ulicy w ścianie góry wbudowany ciekawy bunkier, a w samym lesie juz 2 razy natknąłem sie na bardzo wścibskiego dziadka
a swoja droga na lotniczej mapie czeskiej ten region jest bardzo ciekawy , po tym kwadracie nie mam najmniejszego sladu
Jesli ma ktos ochote na wypad zapraszam na priv



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 22 Lis, 2013 11:56

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysiu napisał:
Co to jest "ślifiernia"?


Mr. Krzysiu ,dzięki za zwrócenie uwagi , sorry powinno być szlifiernia . Wink

Sob 23 Lis, 2013 19:15

Powrót do góry
tobiasz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 141
Skąd: Polska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Podziemna fabryka Me 262 w Głuszycy

ewolf.wwa napisał:
Polecam zerknąć na tą stronę. Tam w zakładce TAJEMNICZA FABRYKA, Kolega znajdzie dostępne informacje na ten temat i fotki.
http://www.gluszyca.com/


a tak poza tym skąd ta mapa i zaznaczenie ?

Sob 23 Lis, 2013 20:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.