| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybacz może jestem już za stary, ale co ma e-kultura to gwałtownego rozwoju przemysłu i rolnictwa w XX wieku?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 10 Lip, 2007 18:26

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic tak się tylko mówi Wink mała przenośnia
_________________
BEST DAMN THING

Wto 10 Lip, 2007 18:33

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do rozkopywanych stanowisk, załóżmy taką sytuację, mamy stanowisko wielokulturowe, po ściągnięciu warstw humusu są obiekty które się eksploruje, rysuje, określa która to z tych kultur to stworzyła, teraz tu przychodzi ktoś z wykrywaczem i kopie w tych obiektach (wewnątrz większość to skorupy i kości) bo miał sygnał (jakaś zgnita moneta, resztki fibuli ) po takim zabiegu wartość naukowa tych obiektów staje się niemal zerowa, wszystko przemieszane i nawet nie wiadomo czy to zwykły wkop czy tez tam był obiekt , nie da się tez nic z takiego obiektu wybadać bo zawartość będzie zmieszana z zawartością humusu (będzie tam wszystko od jakiejś epoki po nieśmiertelniki pijaków) Tak samo jest w przypadku wszelkich warstw kulturowych, jak ktoś zacznie kopać to wszystkie warstwy przemiesza.

Stanowiska archeo mają to do siebie że nie da się czegoś popsuć a potem naprawić, wszystko co zniszczone jest stracone bezpowrotnie Neutral

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 10 Lip, 2007 23:03

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem każdy biegacz z piszczałką powinien posiadać wiedzę,chociaż minimum minimorum na temat tego co może znaleźć na danym terenie i co w sprawie takiego znaleziska powinien zrobić...i nie mam tu na myśli ładowania wszystkiego bezmyślnie do kieszeni i ustawiania na półce dla satysfakcji posiadania przedmiotu który ma 300,500 czy 1500 lat...tylko w sytuacji znalezienia wykopaliska archeo wezwania odpowiednich jednostek...a nie samowolnego rozkopywania uszkadzając cenne artefakty...niestety na niektórych poszukiwaczy nie ma mocnych... Evil or Very Mad
_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Sro 11 Lip, 2007 1:37

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZIECIU napisał:
Moim skromnym zdaniem każdy biegacz z piszczałką powinien posiadać wiedzę,chociaż minimum minimorum na temat tego co może znaleźć na danym terenie i co w sprawie takiego znaleziska powinien zrobić...i nie mam tu na myśli ładowania wszystkiego bezmyślnie do kieszeni i ustawiania na półce dla satysfakcji posiadania przedmiotu który ma 300,500 czy 1500 lat...tylko w sytuacji znalezienia wykopaliska archeo wezwania odpowiednich jednostek...a nie samowolnego rozkopywania uszkadzając cenne artefakty...niestety na niektórych poszukiwaczy nie ma mocnych... Evil or Very Mad


Czyli wrocilismy do punktu startu-zglosic znalezisko.... i czekac na wjazd sluzb....

Sro 11 Lip, 2007 8:57

Powrót do góry
Wraith
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 232
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Materialnie Polska w XXI wieku, prawnie i mentalnie w XV-tym Bardzo szczęśliwy

Sro 11 Lip, 2007 10:53

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W owej sytuacji nie ma jednego racjonalnego wyjścia co należy zrobić, dlatego ja tylko wyraziłem swoje zdanie w sprawie jaką poruszył Indiana, o warstwach jakie można uszkodzić nieodwracalnie podczas kopania...a zgłoszenie tego to tylko jedna z opcji jaką można zrobić, zawsze można zakopać stanowisko z odrobiną dobrej nadziei że może kiedyś zostanie odsłonięte w ten sposób aby 70% wszystkich artefaktów z danego stanowiska dało się odzyskać Wink ale to chyba nie u nas w kraju Laughing pozdrawiam Piwo
_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Sro 11 Lip, 2007 10:59

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZIECIU napisał:
zawsze można zakopać stanowisko z odrobiną dobrej nadziei że może kiedyś zostanie odsłonięte w ten sposób aby 70% wszystkich artefaktów z danego stanowiska dało się odzyskać

problem w tym że archeologia nie zajmuje się samymi artefaktami, bardziej ważny jest cały tzw kontekst - co, jak, gdzie, kiedy, dlaczego itd. Wystarczy zmiana położenia zabytku i już jest problem.
O ile ktoś coś wykopie leżącego płytko z warstw humusu to nic wielkiego się nie stanie poza brakiem tego zabytku, humus i tak jest przemieszany orką, dużo gorzej jak kopie głębiej Neutral

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 11 Lip, 2007 13:18

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wraith napisał:
Materialnie Polska w XXI wieku, prawnie i mentalnie w XV-tym Bardzo szczęśliwy
tylko technologia inna Mr. Green

Sro 11 Lip, 2007 13:33

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To tak jak z drzazgami z krzyża Jezusa. Jakby je wszystkie pozbierał to arke noego możnaby zbudować. Gdzie wy byście chcieli te wszystkie zabytki umieścić? Przecież jakby kazdą monetkę traktować jak zabytek, to Fort Knox by nie wystarczył.
_________________
BEST DAMN THING

Sro 11 Lip, 2007 13:47

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja słyszałem, że jakby wszystkie drzazdgi pozbierać(te co są niby prawdziwe) to by było 40 krzyży
Cytat:
Gdzie wy byście chcieli te wszystkie zabytki umieścić?
- w domu:D

Sro 11 Lip, 2007 14:42

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coruscant napisał:
Gdzie wy byście chcieli te wszystkie zabytki umieścić?


No fakt...magazyny muzealne sa przepelnione...a jakie fanty dopiero tam/w magazynach/ mozna zobczyc. przyklad na forum z w sumie nowego MPW/na forum/-to wyobrazacie sobie co dzieje sie w takich z tradycjami?

Niedawno jedno z muzeow wywalilo zabytkowe ksiazki na smietnik/makulature/-udalo mi sie kilkadziesiat kilo odzyskac,ale ci co byli przedemna wytargali juz tony...
Ciekawe kiedy na zlomowcu znajdziemy sredniowieczne miecze czy topory...

Sumujac-powinna byc wspolpraca kopaczy i archeo-mozliwosc zgloszenia znaleziska /teoretycznie jest tylko...strach/ ale prawo wlasnosci powinno zostac przy znalazcy,z tym ze tego zobowiazac do-prawa pierwokupu -o ile muzeum bedzie zainteresowane,i udostepnienia artefaktu do badan naukowych.

Zreszta te wszystkie tematy byly poruszane na jesiennej konferencji OODA-i stanowisko archeologow bylo nam przychylne.

Czw 12 Lip, 2007 10:04

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybacz JMS ale nie wiem czy Twój post miał wydźwięk ironiczny, mnie raczej chodziło co by się stało gdyby tak każdą monetkę i każdy gliniany talerzyk tam dawać.
_________________
BEST DAMN THING

Czw 12 Lip, 2007 12:56

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bez ironii .
Zaraz wyjezdzam na kilka dni wiec dalsza dyskusja bezemnie Smutny

Czw 12 Lip, 2007 15:48

Powrót do góry
darpoj
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cały ten artykuł pisany był pod publikę a panowie z policji poszli na wynik i na rozgłos...
wszystko po to aby pokazać ze coś robią...jak słusznie zauważono szukają tanich wyników o cięższy kaliber to sie nie wezmą bo albo sie boją albo idą na łatwiznę za nasze podatki...
Poza tym czytając takie artykuły żeby zarzucić komuś niszczenie stanowisk archeologicznych to trzeba go złapać na tym stanowisku podczas niszczenia na gorąco...przynajmniej jest takie moje zdanie...

Nie 04 Maj, 2008 13:25

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zezwolenie

Jakie zezwolenie jak wyskoczę na 2 godzinki w jakieś nieuprawiane pole lub łąkę co wy na to ? lub inne dzikie miejsca. Exclamation

Sro 07 Maj, 2008 20:46

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Zezwolenie

mariusz35 napisał:
Jakie zezwolenie jak wyskoczę na 2 godzinki w jakieś nieuprawiane pole lub łąkę co wy na to ? lub inne dzikie miejsca. Exclamation


Dzikie nie dzikie, zezwolenie konserwatora mieć trzeba... :/

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sro 07 Maj, 2008 20:54

Powrót do góry
scout1942
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekaw jestem czy każdy kolekcjoner monet zastanawia się nad swoimi zbiorami i i ich pochodzeniem. Czy czasami te monety nie pochodzą ze stanowisk arche. Jak tak no to są paserami:) Większość fantów które posiadamy w swoich zbiorach nie tylko monety, pochodzą z ziemi. Czyli wszyscy jesteśmy paserami:D

Sro 07 Maj, 2008 22:53

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Czy tam ten bełkot od lat i słabo mi się robi.
Sprawa nie jest tak prosta i oczywista jak by to się wydawało.
W Polsce mamy stwierdzonych 513 000 stanowisk archeologicznych (według programu Archeologiczne Zdjęcie Polski [AZP]). Do właściwych miejscowo rejestrów zabytków i ewidencji gminnych wpisanych jest 7523 stanowisk. Z tego tylko 1263 stanowisk jest uważanych za zagrożonych rabunkiem! Dane te pochodzą z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków (stan w dniu 30 czerwca 2009 r.).
Więcej danych w: dr M. Trzciński, Przestępczość przeciwko zabytkom archeologicznym. Problematyka prawno-kryminalistyczna, wyd. oficyna Wolters Kluwer, Warszawa 2010.
Ponieważ od jesieni 2003 r. niektórzy tylko gadali, że chcą coś zmienić lub wyjaśnić, ale nic nie robili, postanowiłem ich wyręczyć.
I tak. Zawiadomiłem organa ścigania (Policja i prokuratura) w sprawie przekroczenia uprawnień przysługujących wojewódzkim konserwatorom zabytków oraz pracownikom Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków polegającego na wprowadzeniu niezgodnego z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 ze zm.) obowiązku uzyskiwania pozwoleń na prowadzenie poszukiwań poza zabytkami wpisanymi do rejestrów zabytków i pobierania za wydawanie tego rodzaju pozwoleń opłat skarbowych – tj. o czyn z art. 231 § 1 Kodeksu karnego.
W Sądzie w ... w sprawie poszukiwacza oskarżonego o nielegalne poszukiwania złożony został wniosek o skierowanie zapytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego w przedmiocie zgodności przepisów ustawy o zabytkach i Kodeksu cywilnego dotyczących poszukiwań poza zabytkami wpisanymi do rejestrów zabytków, własności zabytków oraz relacji definicji zabytku archeologicznego do zabytku w ogólności.
Pewnie przyjdzie nam trochę poczekać, ale chyba warto. Gdyby te środki zawiodły jesienią złożę skargę konstytucyjną.
Pozdrawiam
wars98

Pon 12 Lip, 2010 9:38

Powrót do góry
alfiasty
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 352
Skąd: Leubus ;)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wars98- Wiem, ze sprawa nie jest tak prosta Piwo ale to dzieki takim jak ty powoli bedzie sie prostowac i za to SZACUNEK Piwo Pozdrawam
_________________
-------------------------------------------------------
Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach ! .Fiodor Dostojewski

Pon 12 Lip, 2010 12:05

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za miłe słowa! Bardzo szczęśliwy Droga do sukcesu jest niełatwa, ale będziemy nią kroczyć wytrwale! Na pohybel urzędasom! Czołg2

Pon 12 Lip, 2010 14:04

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wars98, zanim coś napiszesz, to się zastanów. Możesz wiele osób urazić. Wobec mnie Ci się udało. Osobiście, to już mi się niedobrze robi, od tego gadania o "urzędasach", najpewniej jedynej przyczynie wszelkiego zła w Polsce Evil or Very Mad
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 12 Lip, 2010 14:38

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O jej, uderz w stół a nożyce się odezwą? Wink Laughing
De Vilars, coś taki przewrażliwiony? Czyżby miał kolega coś na sumieniu, czy upał doskwiera? Bo jeśli nie to zupełnie nie słusznie bierzesz to do siebie! Uśmiech
Ktoś te przepisy pisał (na kolanie). Robili to urzędnicy marnej jakości. Kolega chyba nie zalicza się do urzędników wiadomego Ministerstwa, to po co to święte oburzenie? Laughing

Pon 12 Lip, 2010 15:10

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyrażać można jak najbardziej swoje poglądy na wszelkie tematy ale trzeba to robić w sposób, by nikogo nie obrazić, a nawet w sposób by nie poczuł się obrażony Uśmiech

Tak na marginesie szalenie jestem ciekawy rozstrzygnięcia TK.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 12 Lip, 2010 15:15

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
Tak na marginesie szalenie jestem ciekawy rozstrzygnięcia TK.

Ja również jestem ciekaw jak to będzie. Uśmiech

Pią 16 Lip, 2010 18:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.