| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nikita Chruszczow
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 384
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od kiedy I Rzeczpospolita

Przyglądam się historii polski i zauważyłem że termin I Rzeczpospolita czy rzeczpospolita obojga narodów odnosi się tak naprawdę tylko do okresu od unii 1569 do upadku w 1795 roku. od biedy można przyjąć nawet wiek XIV.
Jak w takim razie nazwać czasy od Mieszka I do w/w okresu?

_________________
ZBIORę 100 TYSIęCY PODPISÓW POD KANDYDATUR? MAŁPY NA PREZYDENTA POLSKI

Pon 02 Lip, 2007 8:52

Powrót do góry
arturro
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: okolice Sieradza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od późnego średniowiecza, czyli panowania Kazimierza Wielkiego Polskę nazywano Koroną Królestwa Polskiego, co po łacinie brzmiało Corona Regni Poloniae ( w skrócie Korona ). Termin I Rzeczpospolita używa się dla okresu od połowy XV wieku ( ukształtowania sie demokracji szlacheckiej - można tu przyjąć rok 1454 ) do III rozbioru. Wcześniej używano określeń terra Poloniae czy Regnum Poloniae. Nazwa Polska zaczęła być używana od XI wieku.

Pon 02 Lip, 2007 9:25

Powrót do góry
Imperator
Chorąży

Chorąży





Posty: 166
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Termin I Rzeczpospolita używa się dla okresu od połowy XV wieku ( ukształtowania sie demokracji szlacheckiej - można tu przyjąć rok 1454 ) do III rozbioru

Ja tu jestem jednak zwolennikiem przyjmowania roku 1505 za początek I Rzeczypospolitej.Przywileje cerekwicko-nieszawskie były przełomem,ale dopiero nihil novi wprowadziło demokrację szlachecką w pełni tego słowa znaczeniu.

Pon 02 Lip, 2007 13:18

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym poszedł jeszcze dalej i I Rzeczpospolitą datował od unii w 1385.
To oczywiście naciągana teza bo w tym czasie była to tylko unia dynastyczna ale jeżeli póżniej mówimy o Rzeczpospolitej Obojga Narodów to dlaczego by nie zacząc od samego początku? Szczególnie że państwo Kazimierza Wielkiego potęgi nie stanowiło o czym dobrze wiedział sam król nie wdając się w żadne wojny, nawet w te o odzyskanie ziem które prawie zawsze stanowiły częśc składową państwa polskiego.

Sro 04 Lip, 2007 21:29

Powrót do góry
Imperator
Chorąży

Chorąży





Posty: 166
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja bym poszedł jeszcze dalej i I Rzeczpospolitą datował od unii w 1385.

Nie poszedł byś dalej tylko się cofnął Bardzo szczęśliwy Jak można mówić o Rzeczypospolitej w 1385?Wtedy wpływ szlachty na rządy w panstwie nie był w ogóle zinstytucjonalizowany.A to nastąpiło po 1454 roku i przywilejach cerekwicko-nieszawskich Exclamation

Sro 04 Lip, 2007 21:39

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli mówimy o Rzeczpospolitej jako państwie gdzie oprócz króla rządzi jeszcze ktoś inny to tak, zgodzę się z tobą Imperatorze.
Ale jeżeli mówimy o I Rzeczpospolitej jako państwie które zaczęło coś znaczyc i jako tako było znane w Europie to myślę że moja data może byc ostrożnie przyjęta.

Sro 04 Lip, 2007 21:47

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja powiem, że od czasów Kazimierza Jagiellończyka, Jagiellon ten otworzył swej dynastii bramy do tronu węgierskiego i czeskiego, a Rzeczpospolita za jego panowania stała się wielkim, znaczącym w Europie krajem.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 21:26

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tylko co to ma wspólnego z nazewnictwem?

Rzeczpospolita, res publica - odnosi się do demokracji szlacheckiej a nie do korony czeskiej czy węgierskiej, które to nie mają nic wspólnego - zwłaszcza, że I RP nie należały

Czw 20 Wrz, 2007 21:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.