| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Geograf Bawarski daje nam świadectwo istnienia kilku grup etnicznych rozpoznawalnych przez państwa ościenne
Na przykład?

Cytat:
Nazwa Polan pojawia się nad Dnieprem, zgodnie z teorią Chrzanowskiego właśnie część tego plemienia wbiło się klinem w ziemie polskie osadzając się w Gieczu.
Wszystko fajnie tylko, że Ruscy Polanie nie istnieli. Są oni tworem literackim twórcy Povesti.

Nie 24 Sty, 2010 15:03

Powrót do góry
chomer75
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeśli chodzi o geografa znajdziemy u niego takie nazwy jak: Bobrzanie (Obrzanie), Goplanie, Lędzianie, Wieluniczanie (wolinianie), Pyrzyczanie, Opolini, Gołęszyce.
Co do naddnieprzańskich Polan nie spotkałem się z tym, że są tworem literackim, więc jeśli mogę proszę o jakiś tytuł w którym to znajdę.

Nie 24 Sty, 2010 21:01

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jeśli chodzi o geografa znajdziemy u niego takie nazwy jak: Bobrzanie (Obrzanie), Goplanie, Lędzianie, Wieluniczanie (wolinianie), Pyrzyczanie, Opolini, Gołęszyce.
Ok ale jakie to są grupy etniczne. Są to grupy plemienne, etnicznie są jedną grupą plemion lackich.

Cytat:
Co do naddnieprzańskich Polan nie spotkałem się z tym, że są tworem literackim, więc jeśli mogę proszę o jakiś tytuł w którym to znajdę.
Pisze o tym między innymi Paszkiewicz. Ale samemu też nie trudno na to wpaść. No cóż, w końcu to nazwa plemienna Polan naddnieprzańskich pojawia się tylko w Povesti z pośród źródeł współczesnych. Nie słyszą o nim sąsiedzi Rusi, nawet najbliżsi jej mieszkańcy Bizancjum. Co ciekawe wymieniają wszystkie znane z innych źródeł (polskich, niemieckich) plemiona ruskie a nie znają plemienia Polan, które z przyczyn geograficznych powinno im być najlepiej znane. Co jeszcze bardziej ciekawe sam "Nestor" pisząc o Polanach naddnieprzańskich nie jest co do nich konsekwentny, gdyż raz pisze, że nazywają się Polanami bo mieszkają pośród pól, a w innym miejscy wyraźnie zaznacza, że Polanie mieszkali pośród lasów i gór. Wszystko to sprawia wrażenie sztucznego wkomponowania tego plemienia w mapę plemienną Rusi.

Nie 24 Sty, 2010 22:03

Powrót do góry
chomer75
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

grupy plemienne to zbyt wiele, nazwy jakie przetrwały do naszych czasów to tylko to jak widziano nasze ziemie z zewnątrz.
Trudno jest wywnioskować na podstawie źródeł pisanych, iż na terenach polskich istniały wykształcone pod względem terytorialnym, społecznym, a już na pewno politycznym jednostki, z których wykształciło się państwo Piastów. Urbańczyk wskazał, iż plemiona zostały stworzone przez samych badaczy zarówno w celu uporządkowania sytuacji i wydarzeń, jakie zachodziły na terenach, jak i potrzebą stworzenia grup analitycznych.
Co do polan: O możliwości napływu tej ludności do Wielkopolski pisze dość szeroko Chrzanowski, jego zdaniem Lędzianie małopolscy lub właśnie naddnieprzańscy Polanie wbili się w Wielkopolske.

Nie 24 Sty, 2010 23:40

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
grupy plemienne to zbyt wiele, nazwy jakie przetrwały do naszych czasów to tylko to jak widziano nasze ziemie z zewnątrz.
Trudno jest wywnioskować na podstawie źródeł pisanych, iż na terenach polskich istniały wykształcone pod względem terytorialnym, społecznym, a już na pewno politycznym jednostki, z których wykształciło się państwo Piastów. Urbańczyk wskazał, iż plemiona zostały stworzone przez samych badaczy zarówno w celu uporządkowania sytuacji i wydarzeń, jakie zachodziły na terenach, jak i potrzebą stworzenia grup analitycznych.
Wybacz, ale w tej opcji też nie możemy mówić o różnych grupach etnicznych, bo wszyscy byli Słowianami. A swoją drogą jak plemiona mogą być wymysłem badaczy skoro źródła wyraźnie nam o nich mówią?

Cytat:
Co do polan: O możliwości napływu tej ludności do Wielkopolski pisze dość szeroko Chrzanowski, jego zdaniem Lędzianie małopolscy lub właśnie naddnieprzańscy Polanie wbili się w Wielkopolske.
Wybacz ale ja Chrzanowskiego nie mam na swej "liście godnych poważania". Posłuchaj, jak mogli się Polanie naddnieprzańscy wbić nad Wartę skoro nie istnieli? A czego by szukali tam Lędzianie, skoro teren był wcześniej zasiedlony? Wszystko to są tylko daleko posunięte hipotezy nie poparte żadnym rodzajem źródeł.

Pon 25 Sty, 2010 12:27

Powrót do góry
chomer75
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyraźnie?! podaj mi źródło, które daje opis plemienia z ziem polskich. Co do Polan nie będe wchodził w dalsze rozmowy z tobą, bo za cel nie postawiłem sobie nawracanie ciebie i twoich poglądów. Co do hipotez masz racje to są hipotezy jak większość powstających treści na temat okresu o którym piszemy.
Tezy Łowmiańskiego, które przez wiele lat uznawano za fakt, odchodzą i stają się nie aktualne z racji rozwoju badań. Dzisiejsze hipotezy jutro mogą być ogólnie przyjętą racją i ty czy ja nie do końca musimy się z tym zgadzać. Ty twierdzisz, że Polanie nie istnieli i masz do tego pełne prawo z twojej interpretacji ,,nestora", uchybienia są tak wielkie, że nie bierzesz tego pod uwagę. Moim zdaniem jest to wątek który powoduje, że dyskusja, trwa temat staje się ciekawszy a w trakcie badań nad tym może wyjdzie coś jeszcze. Nie twierdze, że to co stworzył Chrznowski to święta prawda, jednak jest to jakiś głos w dyskusji, mniej lub bardziej wartościowy.

Pon 25 Sty, 2010 14:11

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
podaj mi źródło, które daje opis plemienia z ziem polskich
Geograf Bawarski, Dokument praski, Kronika Thietmara, Dzieje saskie Widukina, Germania a także parę późniejszych...

Cytat:
Co do Polan nie będe wchodził w dalsze rozmowy z tobą, bo za cel nie postawiłem sobie nawracanie ciebie i twoich poglądów.
A zdajesz sobie sprawę, że nie podejmując dyskusji przyznajesz mi rację z powodu braku argumentacji z Twojej strony?

Cytat:
y twierdzisz, że Polanie nie istnieli i masz do tego pełne prawo z twojej interpretacji ,,nestora", uchybienia są tak wielkie, że nie bierzesz tego pod uwagę.
Wiesz, nie jest to tylko moja teza, ale jestem ciekaw jakie to uchybienia popełniłem. Proszę wymień mi je.

Cytat:
Moim zdaniem jest to wątek który powoduje, że dyskusja, trwa temat staje się ciekawszy a w trakcie badań nad tym może wyjdzie coś jeszcze.
Dziś ogólnie przyjmuje się, że Polanie wielkopolscy są sztucznym tworem, nazwą wspólną dla wszystkich plemion Wielkopolski.

Cytat:
Nie twierdze, że to co stworzył Chrznowski to święta prawda, jednak jest to jakiś głos w dyskusji, mniej lub bardziej wartościowy.
O wiele bardziej "mniej" niż Ci się wydaje.

Pon 25 Sty, 2010 14:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.