| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak oceniacie ustroj za panowania w Hiszpani gen.Franco??

Jest to trudny temat, bo porusza kwestie FASZYZMU. A faszyzm to u nas kojarzy sie bardziej z sasiadem zachodnim i wiemy dobrze jak ogolnie sie ocenia (to nie byla ocena!).

Ale co Wy n.p. wiecie na temat panowania generala Franco w Hiszpanii i z czym sie to Wam kojarzy? Wiem, ze chyba w tych czasach jeszcze nie zyliscie.

Chodzi mi tylko o "ustroj" w Hiszpanii, nie Wlochy, NIemcy itd.

Prosze wziasc pod uwage hiszpanska wojne domowa, Kosciol............no dobra juz chyba wiecie o czym mowa. Czekam na dyskusje.


SORRY, BO ZACZNA TU NA MNIE KRZYCZEC, BO ZAPOMNIALEM WLASNEGO ZDANIA LUB WATKU NAPISAC!!!

Wiec zajmowalem sie ta tematyka. Nie jest latwo do oceny.Jest i bylo mi trudno. Z jednej strony totalitaryzm, przesladowanie ludzi o innych pogladach........z drugiej strony taki "cacy" przywodca, ktory ma (mial) poparcie Kosciola Rzymsko-Katolickiego i opieral sie nawet na nim.

Nie 17 Kwi, 2005 10:49

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zgadzam się z opinią i zdaniem Rydza!

Jak zapewne wszyscy pozostali jak zwykle nie wiem jaka jest jego opinia o temacie i jakie jest Jego zdanie na ten temat, ale wiem, że się nie zgadzam!

Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Nie 17 Kwi, 2005 15:15

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Z jednej strony totalitaryzm, przesladowanie ludzi o innych pogladach........z drugiej strony taki "cacy" przywodca, ktory ma (mial) poparcie Kosciola Rzymsko-Katolickiego i opieral sie nawet na nim.
To jest własne zdanie odnośnie tematu Question

Nie 17 Kwi, 2005 15:29

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Jak oceniacie ustroj za panowania w Hiszpani gen.Franco?

rydz-smigly napisał:
Jest to trudny temat, bo porusza kwestie FASZYZMU. A faszyzm to u nas kojarzy sie bardziej z sasiadem zachodnim i wiemy dobrze jak ogolnie sie ocenia (to nie byla ocena!).


Chyba ci chodzi o NAZIZM. FASZYZM byl we wloszech. Oczywiscie Nazizm jest bardzo skrajnym rozwinieciem FASZYZMU


Cytat:
Chodzi mi tylko o "ustroj" w Hiszpanii, nie Wlochy, NIemcy itd.


W Hiszpani panowal system rzadzow autorytaryzm Nie bylo tam ani faszyzmu ani nazizmu

Cytat:
Prosze wziasc pod uwage hiszpanska wojne domowa, Kosciol........


Jasniej prosze...


Cytat:
...no dobra juz chyba wiecie o czym mowa. Czekam na dyskusje.


Tak samo oceniam ustroj w Hiszpanii jak ustroj w II RP tj negatywnie.

Cytat:
Wiec zajmowalem sie ta tematyka


A gdzie jesli mozna wiedziec Uśmiech

Cytat:
Nie jest latwo do oceny.Jest i bylo mi trudno. Z jednej strony totalitaryzm, przesladowanie ludzi o innych pogladach........z drugiej strony taki "cacy" przywodca, ktory ma (mial) poparcie Kosciola Rzymsko-Katolickiego i opieral sie nawet na nim.


Jest ci trudno mowic o przesladowanych, zabijanych....

Piszesz ze gen Franco mial poparcie Kosciola. O ile wiem to czesciowo od kosciola wyszla "rewolucja" w 1975 r. Kosciol sam byl czesto obiektem przesladowan.

_________________
status: banned

Nie 17 Kwi, 2005 16:27

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wiem co jest FASZYZM!!!!
Nie musisz mnie gosciu pouczac!!!
Moderacja przez Dawid159:
Rydzu a może tak troche grzeczniej będziesz się do innych odnosić Question Po co te wykrzykniki Question A poza tym to jest kolejny post, który nic nie wnosi do tematu, który rozpocząłeś, jeżeli oczekujesz dyskusji to może ją sam rozpoczniesz, a nie tylko wymyślasz tematy i niech sobie dyskutują Wink

Nie 17 Kwi, 2005 17:28

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze: nie jestem "gosciu".

Po drugie: nikogo nie pouczam.

Po trzecie: wykazalem tylko pewna niescislosc.

Po czwarte: nie musisz nsie tak unosić.

Pozdrawiam

_________________
status: banned

Nie 17 Kwi, 2005 17:53

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kol. Rydzu ma pecha bo trafil na historyka i do tego archiwiste w dyskusji... nie ma nic gorszego Twisted Evil

A tak swoja droga gosciu rydzu to skad jest nazwa faszyzm? czym sie roznil od nazizmu? i jak sie do tego ma hitleryzm? Wink

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 17 Kwi, 2005 22:02

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To niech ten madry historyk mi powie czym byla w takim razie FALANGA w Hiszpanii??? Partia Komunistyczna czy jak???? Za nazistowska sie nie uwazala, ale za FASZYSTOSKA.
CZY SIE MYLE???????

Pon 18 Kwi, 2005 0:07

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyjątkowo uważam, że Rydzu ma rację. Hiszpania pod rządami Franco była państwem faszystowskim. Jako faszystowska została uznana już w czasie wojny domowej, czemu reżim Franco bynajmniej nie zaprzeczał. Oczywiście była to dyktatura. Hiszpania zresztą między innymi tym różniła się od nazistowskich Niemiec i faszystowskich Włoch, że włada dyktatorska została w niej wprowadzona w wyniku przewrotu i wojny domowej, a nie drogą demokratycznych wyborów (choć można się spierać, czy Marsz na Rzym nie był formą zapowiedzi przewrotu siłowego). Poza tym Hiszpania ściśle współpracowała z Niemcami i Włochami. Nie tylko zresztą z nimi - jak wiadomo najlepiej jest zabezpieczyć się na obie strony... Poza tym praktycznie wszystkie opracowania uznają Hiszpanię pod rządami Franco za państwo faszystowskie.

Nadal oczekuję sprecyzowania swojej opinii na temat Hiszpanii przez Rydza!

Pon 18 Kwi, 2005 0:24

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niesty nie moge sie z wami sie zgodzic. W Hiszpanii nigdy nie bylo faszyzmu. Faszyzm panował tylko we Woszech + skrajna odmiana NAZIZM w Niemczech.
Owca: nie wiem jakie ksiazki czytales ale w nowszych opracowaniach brak jest takich bzdur. W ksiazkach wydanych z sprzed 1989 moga sie pojawiac takie bzdury. To wszystko przez propagadne komunistyczna ktora uzywala tego pojecia do wszelkich ruchow parti prawicowych. Przeciez nawet komunisci nazywali socjaldemokratow faszystami jak pamietacie. Oczywiscie bylo wiele parii zblizonych do NSDAP i PNF np rumunski legion sw Michala Archaniola, Chorwaccy ustasze, wegierscy Strzalokrzyzowcy. Ale nie mieszajcie pojecia faszymu z Hiszpania czy Portugalia w ktorej panowal bardzo podobny rezim!!Tak byla falanga wzorowania na partiach faszystowskich ale brakowalo jej jednego IDEOLOGII. Nawet Wegier czy Rumunii w czasie II WW nie mozna uznac za panstwa faszystowskie. Przypominam w ze w okresie miedzywojennych w POlsce tez byla FALANGA i co z tego. Studiowalem 5 lat historie i nigdy sie nie spotkalem z twierdzeniem ze w Hiszpanii panowal faszyzm. W HIszpanii panował rezim, niedemokratycznyi skrajnie prawicowy (faszyzm ma podloze lewicowe).

_________________
status: banned

Pon 18 Kwi, 2005 10:08

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
faszyzm ma podloze lewicowe

hm... to zależy jak na to spojrzeć. Pod względem gospodarczym na pewno, ale juz pod względem spoleczym/światopoglądowym- jest prawicowy.
Faszyzm jest potwierdzeniem że wykres pozkazujacy poglady (prawica/centrum/lewica) nie ma kształtu linii lecz jest okręgiem...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 18 Kwi, 2005 10:29

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz racje kol. IjonTihy Tylko zauwaz ze Nazizm bedzacym skrajnym przykladem Faszyzmu byl antychrzescijanski a domena prawica jest wartosci chrzescijanskie itp. Jak kol. IjonTihy wypowie sie w kwestii czy w Hiszpanii istal system faszystowski czy tez nie.
_________________
status: banned

Pon 18 Kwi, 2005 13:58

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faszyzm antychrześcijański?! Faszyzm i nazizm były neutralne odnoście religii chrześcijańskiej, zwalczały tylko Judaizm ale nie ze względów religijnych lecz raczej przez Żydów.

Mnie się zawsze Franco z faszyzmem kojarzył. Ale skoro oddziela się Faszyzm od Nazizmu to trzeba by też wydzielić Franco...
Z drugiej strony okręlsenia Komunizm lub Socjalizm uzywa się bez ograniczeń geograficznych i czasowych dla całego bloku tzw. demokracji ludowej. A przecież jeśli zauważa się różnicę między Mussolinim a Hitlerem to tym bardziej trzeba rozróżnić PRL przed 1956 i po, Gierka od CZechosłowacji czy NRD, a juzw szególnośći od ZSRR. A Jugosławioa to też inna bajka....

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 18 Kwi, 2005 21:06

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Faszyzm antychrześcijański?! Faszyzm i nazizm były neutralne odnoście religii chrześcijańskiej, zwalczały tylko Judaizm ale nie ze względów religijnych lecz raczej przez Żydów.

Mnie się zawsze Franco z faszyzmem kojarzył. Ale skoro oddziela się Faszyzm od Nazizmu to trzeba by też wydzielić Franco...
Z drugiej strony okręlsenia Komunizm lub Socjalizm uzywa się bez ograniczeń geograficznych i czasowych dla całego bloku tzw. demokracji ludowej. A przecież jeśli zauważa się różnicę między Mussolinim a Hitlerem to tym bardziej trzeba rozróżnić PRL przed 1956 i po, Gierka od CZechosłowacji czy NRD, a juzw szególnośći od ZSRR. A Jugosławioa to też inna bajka....



WITAM! Musze Ciebie IjonTihy rozczarowac, bo Faszyzm i Nazism nie byly tak neutralne odnosnie religii chrzescijanskiej, lub powiedzmy wprost katolickiej (o innych podam zaraz jeszcze informacje). Czytales moze "MEIN KAMPF"??? Szlak mnie trafial jak dawno temu to zaczelem czytac (w orginale), no ale to jest biblia nazizmu. Przez nia mozna duzo zrozumiec. Hitler mowiac o rzeczach ktore sa "przez Boga chciane" nie mial na mysli Boga chrzescijanskiego.
Odnosnie Kosciola........to na poczatku musial sie z nim liczyc. Dlatego najpierw ustosunkowal relacje dyplomatyczne w Konkordacie. Zrobil to bardzo szybko (jak pomysle jak dlugo to w II RP trwalo....) po przejeciu wladzy. Jednak wiedzial, ze Kosciol R-Katolicki moze byc jemu w drodze. W archiwach w RFN sa akty na ten temat (dlatego wieziono w obozach tez przed wojna ksiezy i duchownych). Uwazal, ze najwazniejszym celem jest zniszczenie "zydostwa" jak to on nazwal (cytat: "Das Judentum muss ausgerottet werden").
Rozprawa z KOsciolem Katolickim mialabyc przelozona do czasow po wojnie. Do tego nigdy nie doszlo...........

Dziwnym faktem jest, ze wszyscy jakos krytykuja Papieza Piusa XII i jego postawe w II Wojnie Swiatowej, jednak nikt nie mowi jak sie ewanelicy lub potocznie "protestanci" sie zachowywali. Za Hitlerem byli prawie wszyscy tzn wszystkie odrebne koscioly ewangelickie w Rzeszy (Landeskirchen). Ewangelicka opozycja do tych kosciolow lub tej ideologii byl wyloniony z nich Kosciol Wyznawcow (Bekennende Kirche). Jeden z ich "przywodcow" lub lepiej glow byl Dietrich Bonhoeffer (zginal w obozie).
Wiec malo jest w tym prawdy, ze Papiez Pius XII nic nie robil (byl zreszta przyjacielem i wielbicielem Niemcow; byl tam w Monachium i Berlinie jako Nuncjusz)i z nim caly Kosciol Katolicki.

A Nazizm (Nationalsozialismus) byl niemiecka specjalnoscia...tzw Made in Germany. Faszyzm jako ideologia wyszla z Wloch. Po wojnie domowej w Hiszpanii doszla do wladzy.
Nurt faszyzmu mial wielu wielbicieli. W Rumunii.......Angli (byla partia).........Finlandii............i takze Polsce!!!!!! Grupa ta byla wokol Piaseckiego (glupie i dziwne tylko, ze ten sam Piasecki siedzial potem za PRLu w sejmie) ONR-FALANGA!!!!




CHYBA TEN POST PRZEJDZIE CO????
Aha, chlopaki......zdegradowaliscie mnie 2 razy!!!! Sprawdzcie to!!

Pon 18 Kwi, 2005 22:50

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
CHYBA TEN POST PRZEJDZIE CO????
Aha, chlopaki......zdegradowaliscie mnie 2 razy!!!! Sprawdzcie to!!
Zdegradowaliśmy Cię raz i usunęliśmy całą linkownie a co za tym idzie wszystkie posty, które się tam znajdowały, a to spowodowało spadek liczby postów u kilku osób, w tym także u Ciebie Wink

Pon 18 Kwi, 2005 22:58

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla przykładu kilk pozycji z "faszystowską Hiszpanią":
1. Encyklopedia Popularna PWN, wydanie 27, Warszawa 1997 s. 299 "HISZPANIA(...)1936-39 wojna domowa, zakończona upadkiem republiki i faszystowską dyktaturą Franco(...)"
2. ?ródło j.w. "FRANCO(...)polityk faszystowski(...)"
3. Andrzej Bartnicki "Leksykon historii Świata"wyd. Graf-Punkt, Warszawa 1998, s. 123 "FRANCO(...)1936 został szefem państwa na terenach Hiszpanii opanowanych przez faszystów(...)"
Nie wydaje mi się, żeby były to stare pozycje....

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Pon 18 Kwi, 2005 23:16

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak stare to nie sa. Nie czytalem tychze pozycji i nie wiem co dokladnie w nich sie znajduje. Polecam ci artykul Pawla Skibinskiego w Wiedzy i Zycie z Maja 1998 artykul pt Faszyzm prawdziwy i mniemany. Jeszcze raz powtorze - jezeli Hiszpanie uznac za faszystowska to trzeba uznac tez Wegry, Rumunie, Portugalię ktora miala bardzo podobny rezim jak w Hiszpanii.
_________________
status: banned

Wto 19 Kwi, 2005 0:26

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obawiam się, że mogę mieć problem z dostępem.... Mało casu, kruca bomba...

Za podaję link do hiszpańskiego plakatu z okresu wojny domowej:
http://www.earthstation1.com/Warposters/spanish/jd24.jpg

Wto 19 Kwi, 2005 0:45

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a jeszcze jest Quisling i Vichy... i Japonia Wink

Co do stosnku Nazizmu do kościoła:
ja mówię o praktyce, a ta wyglądała tak że księża masowo nie trafiali do obozów, nie były zmykane kościoły. Czyli np. to co działo się u Stalina. Bo jak jużjesteśmy w ZSRR i przy komuniźmie to chcęzauważyć że komunizm owszem jest przeciwko Religii ale nie chce jej zniszczyć taką metodą jak robiono to w Staliniźmie...

Cytat:
Wiec malo jest w tym prawdy, ze Papiez Pius XII nic nie robil

Więc? do c zego nawiązujesz? bo to co napsiałeś wyżej w swoim poście na to nei wskazuje...
Pius nic nei robił, podobniejak amerykański wywiad który doskonale wiedział o metodach Hitlera w okupowanych krajach. Milczeli Alianci w sprawie Oświęcimia a po wojnie i Watykan i USA pomagały zbrodniarzom, któzy nagle okazali się cennymi fahcowcami...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 19 Kwi, 2005 15:17

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Watykan pomagająć nazistom, jednak nie widział w nich cennych fachowców. Widział u nich złoto, którym płacili za organizowanie im dokumentów i przerzutu na papierach watykanu do ameryki południowej. Pieniądz nie śmierdzi, nawet gdy było to złoto z żydowskiego uzębienia, a właścicieli puszczono z dymem w obozach zagłady.

Wto 19 Kwi, 2005 21:56

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, Ale ja o fachowcach pisalem z punktu widzenia USA. Np. do 1947 zaprzeczali ze majavon Brauna, który byl poszukiwany listem gonczym a siedzial cicho za oceanem i klecil rakiety
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 19 Kwi, 2005 22:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przyznaje racje UNDERGROUND!!!!!!!
Ijon Tihy...........powiedz mi kto pomagal nazistom uciekac do poludniowej ameryki????????????? Byli wlasnie w Watykanie tacy ludzie, ktorzy ubolewali nad tym ze sie stalo jak stalo i pomogli "katolikom" wyjechac tam.

Pią 22 Kwi, 2005 1:44

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj Rydzu, czytaj uważniej....
JA też zgadzam się z Undergorundem...
Watykan pomagał bo miał za to płacone. a celem przewozu była Ameryka Pd.
USA pomagały bo w ramach wyścigu z ZSRR zależało im na fachowcach np. od progamów rakietowych...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 22 Kwi, 2005 18:48

Powrót do góry
partyzant39_47
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 35
Pochwał: 1
Skąd: podkarpacie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cześć

Hiszpania Gen Franko to kraj o systemie totalitarnym, ukierunkowanym na takie ideologie jak nazizm czy faszyzm oba sa odłamami socjalizmu skierowanymi na prawo. Nie wiem jak Faszyzm odnosil sie do religji wiem natomiast ze nazizm pragna stworzyc wlasna religje oparta na wierzeniach starogermanskich [wroga postawa do Katolicyzmu]

Niewiem czy Archiwista nie zauwazyl roznic miedzy systemami autorytarnymi europy srodkowej i wsch. lat 30 XXwieku a hiszpanska dyktatura. Co do stwierdzenia ze domena parti prawicowych jest chrzescijanstwo mysle ze chodzilo tobie o Religjie.

a co mysle o systemie panujacym w Hiszpani- jestem przeciw tak jak bylbym przeciwny kazdemu systemowi ktory ogranicza swobode mojch wypowiedzi. Niestety nie wymyslono jeszcze nic lepszego niz demokracja

_________________
Cwiczenia "MERKURY 05" zakonczone Terrorysci wyłapani ....

Nie 24 Kwi, 2005 15:45

Powrót do góry
archiwista
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie. W Hiszpani nia panował system totalitarny. To był system autorytarny, bardzo podobny jak w Portugalii. Porownywanie do Hitleryzmu lub Stalinizmu to jednak przesada. Fakt ze w Hiszpanii system rzadzow byl bardziej represejny niz w II RP ale to nieznaczy ze to byl system totalitarny.
_________________
status: banned

Pon 25 Kwi, 2005 21:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.