| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co to za bunkry okolice jelcza-laskowic

Są to zdjęcia jednego z 4 bunkrów znajdujących się w lasach pomiędzy Wójcicami a Dobrzyniem które są ułożone najprawdopodobniej w jednej linii dzieli ich odległość jakichś 3km może mniej w linii prostej. Na zdjęciach pokazany jest bunkier drugi położony ok 500 m od głównej drogi łączącej Wójcice z Dobrzyniem . chciałbym sie dowiedzieć do czego mogły służyć??
Z tego co wiem to był jeden poligon do przestrzeliwania dział produkowanych
w zakładach Jelcz-Laskowice. Bo niedaleko za miastem w miejscowości Nowy Dwór za Piekarami w lesie jest stare lotnisko do ochrony tegoż kompleksu. Będę musiał tam też sie nie długo wybrać z aparatem. Ponoć są tam bunkry jeszcze nie dostępne?? oczywiście z zabezpieczeniem.
Ale wracając do tych bunkrów to zamieszczam fotki tego jednego bo są one prawie takie same tylko ten jeden niema wysokiej ściany tylnej tylko usypany wzgórek i można wejść na niego Do czego one mogły służyć ????



Opis załącznika:
wygląd od wejścia

Opis załącznika:
plan zrobiłem sam pomierzyłem go dokładnie jak coś to mogę podać ze szczegółami każdy wymiar okna drzwi itp.

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
widok z boku od strony strzelnicy


Ostatnio zmieniony przez st.szer.STEELL dnia Sob 09 Cze, 2007 14:31, w całości zmieniany 1 raz

Czw 07 Cze, 2007 16:26

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tu są następne fotki


Opis załącznika:
dach bunkra w tym miejscu na następnych 3 jest ściana i niema nasypu

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 07 Cze, 2007 16:30

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy ktoś mi może udzielić jakichś wskazówek odnośnie tych bunkrów bo chciałbym sie coś więcej o nich dowiedzieć?????????

Sob 09 Cze, 2007 18:43

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak zwykle nikt mi nie może pomóc jak coś trzeba to niema nikogo ale jak nie trzeba to zawsze sie ktoś znajdzie czy na prawde nikt nic nie wie na temat tych bunkrów???????
cokolwiek???????????????????????

Sob 16 Cze, 2007 21:54

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jeśli mówimy o tych samych obiektach to były to bunkry wartownicze obozu Fünfteichen.Sześć bunkrów ustawionych w rzędzie, plus wokół ogrodzenia drewniane wieżyczki strażnicze i murowane bunkry łącznie 22 obiekty!
pozdrawiam Wyluzowany

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Sob 16 Cze, 2007 23:31

Powrót do góry
yorke
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 298
Skąd: Oława
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to sa bunkry obserwacyjne do poligonu z zakladow kruppa. najpierw jest dzialobitnia pod nowym dworem, potem wieza obesrwacyjna, a nastepnie 4 bunkry w linii prostej co 2-3km. nic specjalnego , bo to byl poligon artyleryjski, zreszta tak naprawde nigdy nie dokonczony, ale na pewno uzywany.

Nie 17 Cze, 2007 10:27

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba jednak ZIECIU ma rację są to bunkry wchodzące w skład infrastruktury obozu.
Cytat:
Wzdłuż torów, od strony Jelcza, stało rzędem 6 bunkrów wartowniczych. Dodatkowo w regularnych odstępach wokół ogrodzenia stały na przemian drewniane wieże strażnicze i murowane bunkry wartownicze, gdzie esesmani chowali się w czasie nalotu. Razem 22 obiekty.

Ciekawy tekst dotyczący obozu znajduje się na:
http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/doczytania_new/2003_01/jelcz.php
http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/doczytania_new/2003_02/jelcz.php

Nie 17 Cze, 2007 12:55

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiele ciekawych informacji jest zawartych na stronce http://www.jelcz-laskowice.pl/historia.php?id=6 stamtąd właśnie moje przypuszeczenia ze są to bunkry wartownicze obozu męskiego Fünfteichen Mr. Green ! pozdrawiam Piwo
_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Nie 17 Cze, 2007 13:37

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to nie mogły być raczej bunkry z obozu jenieckiego bo to za daleko od Jelcza te bunkry są w lasach po miedzy Dobrzyniem a Wójcicami to za daleko jak na obóz i chyba yorke ma racje bo w tych lasach jest dużo niewypałów po kalibrach 100-150 można je znaleźć wszędzie. Interesuje mnie tez jeszcze to stare lotnisko w Nowym Dworze koło Piekar ??? zapewne było do obrony kompleksu fabryki??????? słyszałem że są tam jeszcze ponoć bunkry nie odkryte???? ale na pewno jest tam dużo "rozrywkowych" niespodzianek?????

Nie 17 Cze, 2007 16:33

Powrót do góry
yorke
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 298
Skąd: Oława
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy i Zieciu, ale do obozu od bunkrow na zdjeciach (a widzialem je wielokrotnie na wlasne oczy) jest w linii prostej dobrych kilka kilometrow (do pierwszego z nich, bo do czwartego bedzie z jakies 20km). mozecie mi wierzyc, ze to sa bunkry obserwacyjne poligonu. Od jednego kopacza z brzegu (pozdro krzychu) mam nawet mapke gdzie sa slicznie zaznaczone.

Panowie, oboz byl w okolicy jelcza i miloszyc, a najdalszy bunkier jest za dobrzyniem. spojrzcie na mape - bez jaj prosze;) to tak jak by most Olawie byl mostem w Brzegu;)

co do rozrywek, nie polecam tego terenu - poligon gdzie przestrzeliwano dziala..co tam moze byc wiecej ?Wink

Nie 17 Cze, 2007 18:29

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie wiadomo co Niemcy mieli w planach

Sob 30 Cze, 2007 10:16

Powrót do góry
yorke
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 298
Skąd: Oława
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak. masz racje. ten poligon zapewne byl poligonem atomowym.

Sob 07 Lip, 2007 9:21

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aż tak to nie mam wybujałej wyobraźni nie przesadzaj?????????????

Nie 08 Lip, 2007 10:18

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej,

Ciekawe obiekty. Na pewno nie sa to jednak zadne schrony bojowe ani wartownicze. Obstawiam za obiektami obserwacyjnymi, związanymi z poligonem artyleryjskim. Wartownie byly o wiele mniejsze (tzw einmanki) i posiadaly minimalna mozliwosc obrony (chocby z pistoletu przez szczeliny obserwacyjne) Obiekty na zdjeciach nie maja strzelnicy - wbrew temu co zaznaczono na schemacie "strzelnica" jest to rowniez szczelina obserwacyjną. Za wysoko umieszczona na strzelnicę oraz zbyt wąska do prowadzenia ognia.
Dodatkowo wejście jest umieszczone od tej samie strony, w ktora skierowana jest ta "strzelnica", co dyskwalifikoaloby obiekt jako bojowy.

Pozdrawiam

Sro 11 Lip, 2007 12:57

Powrót do góry
st.szer.STEELL
Kapral

Kapral




Posty: 56
Skąd: DOBRZYń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za komentarz MUM Wyluzowany

Wto 17 Lip, 2007 22:28

Powrót do góry
Krzychlater
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tych lasach był poligon fabryki Kruppa. Za stawem w Jelczu niedaleko fabryki znajduje się cały kompleks bunkrów magazynów gdzie trzymano amunicje i zapasy. Stamtąd do strzelniczy prowadziła betonowa droga, której pozostałości są przy strzelniczy reszta zarosła i jest niewidoczna w lesie. Przy strzelniczy są stanowiska betonowe do ustawiania dział na przeciw nich z 300 metrów są trzy kulochwyty. Za nimi w linii prostej są 2 wieże obserwacyjne 1i 2 km od kulochwytów. Tak są dwie z pierwszej został tylko stos gruzów została zniszczona. Dalej są cztery bunkry w linii prostej w odległości 2 km od siebie i nie są dokładnie na wprost strzelniczy tylko odchylone w lewą stronę dzięki temu widoczne na zdjęciach szczeliny obserwacyjne umożliwiają patrzenie, w którym miejscu pada pocisk. Sądzę ze bunkry służyły do podawania lokalizacji padających pocisków dzięki temu można były ustawiać dalekomierze w działach, o czym może świadczyć duża ilość pocisków wokół tych bunkrów. Ciekawy jestem skąd wzięła się teoria o lotnisku koło Nowego Dworu nie żadnych potwierdzen tego typu obiektu są tylko na sile dopasowywany bunkier przed Minkowicami Oławskimi, ale od niego do Nowego Dworu jest z trzy kilometry lasem. Niedaleko tego bunkra biegnie utwardzana droga w kierunku Nowego Dworu, ale nie przebiega koło bunkra. Ten bunkier nie pasuje do strzelniczy jest kawał drogi od niego może ktoś spotkał się już z takim obiektem. Te tereny są za bardzo piaszczyste na lotnisko. Słyszałem również teorie o stacji kolejowej w lasach niedaleko Wójcic. Druga dziwa rzecz to w okolicy bunkra obserwacyjnym nr. 2 jest w lesie kawałem betonowej drogi kończy się w gęstwinie leśnej a zaczyna się niedaleko drogi asfaltowej między Wójcicami a Dobrzeniem na pewno nie jest to droga do bunkra.

Jeżeli jest ktoś zainteresowany mogę pomóc w dotarciu do tych obiektów byłbym tez zainteresowany innymi takimi obiektami na ziemi oławskiej.
Mieszkam w Oławie.

Zdjęcia w/w obiektów.
http://picasaweb.google.pl/Krzychlater/26052008BunkryOkolicStrzelniczyKruppa02

http://picasaweb.google.pl/Krzychlater/20042008StrzelniczaKruppaIJejObiektyWojskowe

Nie 25 Maj, 2008 18:26

Powrót do góry
Mac76
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Temat jest dość stary. Jednak jak jest ktoś jeszcze nim zainteresowany chętnie się wymienię informacjami. Od razu powiem, że obiektów nie jest 4, ja osobiście znalazłem ich 5 i przypuszczam że jest ich więcej.

Sro 28 Sty, 2009 12:55

Powrót do góry
interlude22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Jelcz Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy mógłby któryś z kolegów podać dokładniejsze lokalizacje tych obiektów ?
Jestem bardzo zainteresowany tematem.

Czw 12 Mar, 2009 18:33

Powrót do góry
Mac76
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mam mapy. Ale z tego co pamiętam najłatwiej znaleźć ten pomiędzy DOBRZYNIEM a WÓJCICAMI. Jak wyjedziesz z Dobrzynia i przejedziesz przez dwa mostki i miniesz ze trzy zakręty na drodze asfaltowej powinieneś szukać pierwszej albo drugiej drogi leśnej po prawej stronie. Ok.100m od drogi asfaltowej.

Czw 12 Mar, 2009 20:32

Powrót do góry
jaros67
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Współrzędne GPS tego bunkra to: N 50 57.682, E17 28.492 a tu jest jeszcze ciekawostka: N50 57.597 , E17 28.591 - słupek przypominający kilometrowy przy drodze z tym że ten nie stoi przy drodze ... . Laughing

Pon 23 Mar, 2009 0:08

Powrót do góry
interlude22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Jelcz Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy dałoby się nanieść na mapie linię, w którą wpisywałyby się pozycje wszystkich bunkrów ? Może to by nasunęło jakieś wnioski co do ich faktycznego przeznaczania ?

Sro 27 Maj, 2009 20:40

Powrót do góry
n0rt
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak było juz pisane to bunkry obserwacyjne poligonu dział zakładów w J-L są tam też fajne stamowisak dział z niewielkimi piewniczkami o głębokości około 3m /2/2 oraz nasyp po torach kolejki którym można dojść do budynku w którym obecnie jest leśniczówka a dwa obok niego są rozbite

Sro 18 Lis, 2009 15:16

Powrót do góry
n0rt
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a tutaj dodaję kolejną ciekawostkę z tego terenu bunkier znajdujący się na wschód od strzelnicy nieopodal drogi na minkowice bóg jeden wie co to może być jak ktoś sie orientuje lub widział cos podobnego to piszcze od samej strzelnicy jest całkiem spory kawałek


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 18 Lis, 2009 15:19

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu jest wszystko na temat tych schronów i poligonu: http://www.forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=16006
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Czw 19 Lis, 2009 10:32

Powrót do góry
n0rt
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no fakt duzo tam ciekawych informacji ale nadal na temat tego biektu nic

Sob 21 Lis, 2009 17:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.