| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec stanowiła bardzo ważny element w zespole broniącym zachodnich granic imperium rosyjskiego. Broniła przejścia przez bagna biebrzańskie w najwęższym ich miejscu (ok. dwukilometrowe zawężenie). Budowę tych umocnień rozpoczęto w roku 1882, a zakończono w 1892.
Wybudowano cztery forty: Centralny, Zarzeczny, Szwedzki i Nowy. W tej chwili zwiedzać można fort Centralny (dobrze zachowany, bo na terenie jednostki wojskowej), oraz Zarzeczny - zrujnowany. Najbardziej zniszczony jest fort Nowy. Fort Szwedzki w dalszym ciągu używany jest przez wojsko, toteż dotarcie do niego jest niemożliwe.

Na fotografiach Fort Centralny
Foto ToM



Opis załącznika:

Opis załącznika:
Koszary, w których obecnie znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec

Opis załącznika:
Kaponiera (kojec) do obrony w poziomie dna fosy

Opis załącznika:
Poterna - podziemny chodnik komunikacyjny

Opis załącznika:
Niedawno odkopane wejście wraz z zachowanymi metalowymi wrotami

Opis załącznika:
Pancerne drzwi wejściowe

Opis załącznika:
Szczegóły rygla

Opis załącznika:
Cytadela - wewnętrzna część Twierdzy Osowiec

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sro 06 Cze, 2007 10:47

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fort Zarzeczny (i Nowy) zostały zrujnowane na skutek działań wojennych i faktu, że przez 8 lat po wojnie Twierdza nie miała właściciela. Proceder szabrowniczy kwitł...

Na fotografiach Fort Zarzeczny
Foto ToM



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sro 06 Cze, 2007 10:59

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ToM,
Po raz kolejny muszę Ci podziękować za piękne zdjęcia :)
Osowieckie forty były pierwszymi, jakie zwiedzałem.Zawsze zmuszałem ojca (mając lat kilka), byśmy robili postój koło Fortu Zarzecznego (kiedyś był jedynym dostępnym dla cywili) w drodze nad jeziora...Później przyjeżdżałem tam motocyklem i maluchem, na ryby.Kilka razy nocowałem w resztach potern Fortu Zarzecznego...
Dawne czasy.
Niemniej - wciąż jest to moja ulubiona twierdza w Polsce, o niezwykle ciekawej, a mało znanej historii.Wszak jej obrona w roku 1915 przeszła do legendy.W zasadzie wszystkie rosyjskojęzyczne książki o fortyfikacji poświęcają walkom o nią przynajmnie 2-3 strony.A w Polsce, gdyby nie broszura p. Anatola Wapa i ostatnia (cudowna!!!) praca p. Perzyka, to nie można by było na jej temat nic dłuższego przeczytać...
BTW - nie mogę sobie przypomnieć gdzie w Forcie Zarzecznym była ta pancerna kopuła, której podstawę sfotografowałeś (z datą 1931).
Poproszę o więcej!
Pozdrowienia
Grendel

Czw 07 Cze, 2007 3:41

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Grendel!
Grendel napisał:
...wciąż jest to moja ulubiona twierdza w Polsce, o niezwykle ciekawej, a mało znanej historii.Wszak jej obrona w roku 1915 przeszła do legendy.W zasadzie wszystkie rosyjskojęzyczne książki o fortyfikacji poświęcają walkom o nią przynajmnie 2-3 strony.A w Polsce, gdyby nie broszura p. Anatola Wapa i ostatnia (cudowna!!!) praca p. Perzyka, to nie można by było na jej temat nic dłuższego przeczytać...

Rzeczywiście - twierdza jest "warta zobaczenia".
W 1914-15 roku wojska niemieckie przeprowadziły tu trzy szturmy. W jednym z nich (1915) - o którym piszesz - użyto nawet gazów bojowych (chloru), (dlatego porównano szturm na Twierdzę z bitwą pod Verdun), jednak gazy wyrządziły "krzywdę" nie tylko wojskom rosyjskim. Załoga ewakuowała się dopiero w sierpniu 1915.

Jeśli wiesz coś więcej na ten temat - napisz...

_________________
Pozdrawiam
ToM


Ostatnio zmieniony przez ToM dnia Pią 08 Cze, 2007 17:16, w całości zmieniany 2 razy

Pią 08 Cze, 2007 16:42

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
BTW - nie mogę sobie przypomnieć gdzie w Forcie Zarzecznym była ta pancerna kopuła, której podstawę sfotografowałeś (z datą 1931).
Poproszę o więcej!


Najpierw chciałem Ci dokładnie opisać, w którym miejscu znajduje się ten obiekt, jednak myślę, że fotka satelitarna z geoportalu więcej na ten temat powie. Masz tu cały Fort Zarzeczny ze zbliżeniem na interesujące Cię miejsce.
Przesyłam jeszcze kilka fotek tego obiektu.
Foto: ToM



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Pią 08 Cze, 2007 16:59

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aaaaa!Pamiętam!
To w zmodernizowanym tradytorze :)
Tam była wieża karabinu maszynowego.
Dziękuję za zdjęcia:)
Swoją drogą - masz może zdjęcia z Fortu Nowego i baterii na Górze Skobielewa?
Albo jeszcze inaczej - chciałbyś zrobić galerię o Twierdzy Osowiec na stronie "iOH"?
Pozdrowienia
Grendel

Pią 08 Cze, 2007 17:42

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Albo jeszcze inaczej - chciałbyś zrobić galerię o Twierdzy Osowiec na stronie "iOH"?
Pozdrowienia
Grendel

Jeśli chodzi o to - oczywiście. Kilkadziesiąt fotek z tej "wycieczki" przesłałem Jankowi Lukasiakowi. Na forum na pewno wrzucę jeszcze kilka.

Co do Fortu Nowego - nie starczyło mi teraz czasu, ale w najbliższej przyszłości postaram się to zrobić. Planuję raz jeszcze wypad do Fortu Centralnego na dłuższą wędrówkę, wtedy będę i tam.

Jeszcze kilka fotek z Fortu Centralnego...
Foto ToM



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Pią 08 Cze, 2007 17:58

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam się łaskawej pamięci.
Prosiłbym też o dokładne obfotografowanie wszystkich eksponowanych tam artefaktów (sowieckiej budowy armatek również).Jak największa ilość detali będzie bardzo mile widziana.
W obiektach fortyfikacyjnych - gdybyś natknął się na jakiekolwiek markery, datowniki, znaczniki czy datowane zworniki - bardzo proszę o fotografię takich z opisem lokalizacji.
Zazdroszczę Ci trochę tego, że masz blisko do Osowca, Łomży, Różana...A i do Grodna niedaleko.
Piękne carskie forty.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 08 Cze, 2007 20:16

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy - jeśli tylko będę, to na pewno zwrócę uwagę na te szczegóły.

Skoro mówisz o...
Grendel napisał:
sowieckiej budowy armatek również
- masz coś takiego (załącznik)...

A swoją drogą - gdybyś "wypuścił się" na "Ojczyzny łono" - zapraszam do wspólnej eskapady... Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Pią 08 Cze, 2007 21:24

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem tam po raz pierwszy w 2000 roku, a potem w 2005. Fort Zarzeczny oraz pozostałe dostępne fragmenty nadal urzekają swoją historią oraz obrazem toczonych tam ciężkich walk. Jest fajna książka A. Wapa o tej twierdzy, do kupienia w Białymstoku.

I pomyśleć że pod Osowcem Niemcy po raz pierwszy na froncie wschodnim I wojny użyli gazu...

A legenda o kasie pułkowej, zakopanej w lesie w Laskowcu jest nadal żywa Uśmiech

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 09 Cze, 2007 0:01

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To WP-8 o ile się nie mylę?
Nie mam żadnych dobrych zdjęć, a to była polska konstrukcja.

Kiedyś marzyło mi się skatalogowanie wszystkich dział, wyrzutni rakietowych, samochodów pancernych, czołgów i dział samobieżnych, jakie w Polsce stoją przed muzeami, jako pomniki lub eksponaty - takich które może obejrzeć każdy.
Może by warto taki katalog zrobić?Jak myślicie?

ToM - niestety do Polski raczej w ciągu najbliższego roku nie zawitam.Wierz mi, że bardzo bym chciał móc się gdzieś wspólnie wybrać - jeśli zawitasz w okolice Chicago zaproszę Cię na wycieczkę po reliktach zimnowojennych w Illinois - mamy tu kilka miejsc wartych zobaczenia, choć z pewnością nie tak wspaniałych, jak Twierdza Osowiec :)

Pozdrowienia
Grendel

Sob 09 Cze, 2007 1:20

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kiedyś marzyło mi się skatalogowanie wszystkich dział, wyrzutni rakietowych, samochodów pancernych, czołgów i dział samobieżnych, jakie w Polsce stoją przed muzeami, jako pomniki lub eksponaty - takich które może obejrzeć każdy.
Może by warto taki katalog zrobić?Jak myślicie?


Pomysł ekstra, jeśli się zdecydujesz to bardzo chętnie pomogę. W Toruniu przy fortach trochę tego stoi, a i w czasie eskapad po Polsce można to i owo skatalogować Wink Piwo

Sob 09 Cze, 2007 5:59

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrku,
Fotografuj co się da - wszystko co zobaczysz - obojętnie jakiego pochodzenia, czy wieku - notuj tylko gdzie to stoi (adres, nazwę instytucji/miejsca gdzie jest eksponowane).O ile możliwe - staraj się zanotować/sfotografować bicia numerowe na działach i numery seryjne na pancerzach (o ile widoczne).
Zdjęcia albo zamieszczaj tutaj, albo kontaktuj się ze mną.W ciągu miesiąca zainaugurujemy taki katalog.Mam nadzieję, że inni też się włączą.Redakcji powinno się to spodobać.
Zdjęcia oczywiście będą podpisane nazwiskiem autora.
Przepraszam za off-topic.Rano założę wątki na ten temat w artylerii lub broni pancernej.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 09 Cze, 2007 6:31

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Kiedyś marzyło mi się skatalogowanie wszystkich dział, wyrzutni rakietowych, samochodów pancernych, czołgów i dział samobieżnych, jakie w Polsce stoją przed muzeami, jako pomniki lub eksponaty - takich które może obejrzeć każdy.
Może by warto taki katalog zrobić?Jak myślicie?

Piotrek napisał:
Pomysł ekstra, jeśli się zdecydujesz to bardzo chętnie pomogę.


Z mojej strony również masz takie zapewnienie. Jeśli tylko będę miał coś takiego "pod obiektywem" na pewno zwrócę większą uwagę na dane charakterystyczne.

To WP-8 stoi - oczywiście - przed budynkiem koszarowym Twierdzy Osowiec. Jest tam nieco więcej tego typu eksponatów. Gdy będę ponownie, dostaniesz więcej szczegółów.

Jeszcze jedno: Grendel! Pamiętasz w Białymstoku stał sobie jako pomnik czołg. Od kilku lat już go nie ma...

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sob 09 Cze, 2007 16:48

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za dawnych czasów w Białymstoku stał ten T-34/85 przy wiadukcie na Wasilkowskiej (czy to jeszcze była Sienkiewicza?) i SU-76 na placu ćwiczeń przy ówczesnej jednostce KBW na Nowym Mieście.Su-76 poszło na żyletki w okolicach roku 80-go, a może nawet kilka lat wcześniej.We wczesnych latach siedemdziesiątych coś mi się plącze, ze jakieś sowieckiej prowinencji armatki stały na cmentarzu w Zwierzyńcu, ale nie jestem tego na 100% pewny - to akurat może mi się plątać...
Teraz już tego nie ma.
Właśnie dlatego chciałbym spróbować skatalogować to, co jeszcze jest.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 09 Cze, 2007 17:34

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za to przy 1000-lecia Państwa Polskiego stoi Mig 21...

Grendel!
Zdopingowałeś mnie i pojechałem zrobić fotki - stoi na terenie komisu samochodowego, ale należy do hurtowni spożywczej "Miland".
Niestety - dziś już nie mogłem z nikim pogadać na ten temat, ani zrobić fotek z bliska - zamknięte. Zrobię to w najbliższym czasie.

Jeszcze prośba - PRZENIEŚMY Tę CZęŚć DYSKUSJI W INNE MIEJSCE. Tu chciałbym pogadać o Twierdzy Osowiec.
Grendel - podaj link!
Foto: ToM



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM


Ostatnio zmieniony przez ToM dnia Sob 09 Cze, 2007 22:13, w całości zmieniany 1 raz

Sob 09 Cze, 2007 19:40

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wracając do głównego wątku...
...jeszcze kilka fotek z Fortu Zarzecznego... Bardzo szczęśliwy
Foto: ToM



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sob 09 Cze, 2007 22:11

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponury napisał:
A legenda o kasie pułkowej, zakopanej w lesie w Laskowcu jest nadal żywa Uśmiech

Ponury - opowiedz ją tu Bardzo szczęśliwy

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sob 09 Cze, 2007 22:17

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Już nie pamiętam gdzie w necie była spisana ta legenda. Na IOH chyba nie, wyszukiwanie nie daje rezultatu.

Legenda mówiła o skrzynce metalowej - kasie pułkowej (pieniądze na żołd, ordery, dokumenty) z Twierdzy Osowiec, którą podczas odwrotu Rosjan w 1915 czy 1916 roku wieziono tą betonową drogą z Osowca do Strękowej Góry. Podczas podróży coś tam się stało, kasa została ukryta w lesie, a ci co odpowiadali za jej ukrycie rozstrzelani czy coś takiego.

W II RP szukano tej kasy, w PRL także Milicja i UB tam zaglądała. ALe kasy do dzisiaj nie znaleziono.

O samej wsi:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Laskowiec_(województwo_podlaskie)

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 10 Cze, 2007 13:27

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na legendzie tej kasy to się dziesiątki poszukiwaczy skarbów na Podlasiu wychowały ;o)
Lecz ile w niej prawdy - zweryfikować nie potrafię.Powiem jedynie, że też w młodości o jej znalezieniu marzyłem ;o)

Dziękuję za następne zdjęcia tradytorów!
BTW - nie mogę sobie przypomnieć co to za kawał betonu widać na drugim brzegu za jazem fortecznym?Przepust do fosy?

Pozdrowienia
Grendel

Pon 11 Cze, 2007 7:34

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
BTW - nie mogę sobie przypomnieć co to za kawał betonu widać na drugim brzegu za jazem fortecznym?Przepust do fosy?


Zobacz powiększenie fotki. Może jest to jakaś poterna od strony fosy, bo na odwodnienie zbyt duże. Na fotce satelitarnej w linii prostej od tego miejsca mamy zaciemnienie - czyżby jakaś pojedyncza budowla, schron, których w sumie w tych okolicach jest dosyć dużo..., a może to po prostu odwodnienie...



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Pon 11 Cze, 2007 11:45

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłem na mapie w książce Perzyka - tam powinien być przepust do fosy.Niedaleko był "schron dla lokomobili i reflektora".Niestety moja pamięć tego, co w tamtych okolicach się zachowało, zawodzi...
Pozdrowienia
Grendel

Pon 11 Cze, 2007 17:39

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W najbliższym czasie będę musiał "zaopatrzyć się" w książkę Perzyka. Fakt - miałem ją w ręku, ale brakło mi gotówki...
Przyznam szczerze, że moją specjalnością - że tak powiem - jest bardziej fotografia niż historia, stąd też weź pod uwagę, że w tej kwestii mogę nie być precyzyjny...

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sro 13 Cze, 2007 21:14

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Książka p. Perzyka warta jest każdego grosza ze swej (niemałej) ceny!
Zdecydowanie jest to najlepsze i najpełniejsze opracowanie historii Twierdzy Osowiec, jakie ukazało się drukiem.Zwłaszcza, że autor zadał sobie trud zanalizowania wielu źródeł i rozprawienia się z błędami i przekłamaniami prac Chmielkowa (które niestety powielił p.Wap; ku swemu wstydowi samokrytycznie dodam, że mi sie to też zdarzyło :( ).
Wracając do Osowca - czy dostępne są dziś umocnienia pomiędzy fortami: Szwedzkim i Nowym?
Bardzo interesowała by mnie także bateria pancerna na Górze Skobielewa oraz stan zachowania stałych baterii artyleryjskich do walki dalekiej.
Na zdjęciach Zumi.pl okolice starego mostu i baterii 6 i 7 zasłania chmura :(
Pozdrowienia
Grendel

Pią 15 Cze, 2007 16:29

Powrót do góry
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie jest chmura. I na zumi.pl i na geoportalu zakryto plamą obszar twierdzy. Po prostu tajemnica wojskowa. Zszokowany Jeszcze ktoś za dużo by się dowiedział z fotek sprzed kilku lat.... Bardzo szczęśliwy
_________________
Pozdrawiam
ToM

Sob 16 Cze, 2007 8:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.