| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
definitywne odrzucanie Boga, i wiarę w potęgę ludzkiego rozumu nie ograniczonego nonsensownymi zakazami - nazywasz pychą.
- wiem, że to co teraz napiszę nie będzie dla ciebie żadnym argumentem. ale skoro już się wypowiadam to powiem tyle: nazywam to pychą bo dokładnie coś co opisałeś uczynił Lucyfer... a on jak wiadomo jest autorem pychy.


Cytat:
przeczytaj opowiadanie Lema o gangsterze który chciał się nawrócić...
- nie wiem do jakiego opowiadania się odwołujesz, choć jeśli podasz tytuł to chętnie poczytam. Od siebie zaproponuję: poczytaj przypowieść Jezusa o marnotrawnym Synu oraz ten mały cytat:

Iz 55:6-9
6. Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko!
7. Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.
8. Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
9. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.



Cytat:
Zachowanie dla mnei naturalne, dla Ciebie jest Boską obrazą.
- jeśli masz na myśli mój komentarz do pychy i łoża śmieci, to chodziło mi nie tyle o obrazę Boską ile o samego grzesznika. Bo Bóg choć cierpi gdy grzesząc występujemy przeciwko Niemu to da sobie radę z tym cierpieniem. Największą ofiarą grzechu zawsze był i będzie ten kto się grzechu dopuszcza.
Cytat:
Ale on idzie do burmistrza i żąda żeby chodzenie na mszę było obowiązkowe.


Cytat:
ehowi chodząc po mieszkaniu daja nam możliwość wyboru, a coraz więcej katolików chce narzucać swoje pglądy za pomocą odgórnych administracyjnych nakazów.


Osobiście nie spotkałem się z tego typu zachowaniami i dziwi mnie, że mają gdzieś miejsce. Oczywiście uważam je za całkowicie naganne a nawet naiwne (bo nie wyobrażam sobie, jak np. mianoby zrealizować pomysł obowiązkowego chodzenia na Mszę. Co, może policja religijna jak w islamie ?) Jak dla mnie to nieporozumienie a nawet grzech bo brak poszanowania dla wolności drugiego człowieka co jest obowiązkiem każdego wyznawcy Chrystusa. Nawet sam Bóg nie ingeruje w naszą wolność tym bardziej więc nie powinni robić tego ci się zwą Jego wyznawcami.

Cytat:
A hospicja może takie jak Matki Teresy? Bez środków znieczulających bo skoro boli to jest to Wola Boża...

A mając do wyboru hospicjum Matki Teresy, w którym nie dostaniesz znieczulenia ale przynajmniej nie będziesz musiał zdychać na ulicy gdzie przejeżdżające samochody cię oblewają szlamem z kałuży, tylko cię obandażują nakarmią i poświęcą ci czas a gdy będziesz umierał to ktoś siądzie przy tobie i będzie cię trzymał za rękę i będzie z tobą w ostatniej chwili to co byś wybrał ? Ja wiem co ja bym wybrał...

_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.


Ostatnio zmieniony przez Noel dnia Sob 27 Maj, 2006 21:39, w całości zmieniany 1 raz

Sob 27 Maj, 2006 16:30

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najciekawsze jest to, ze sami pensjonariusze hospicjum nie skarżą się na brak znieczulenia. A wręcz przeciwnie, ze łzami w oczach opowiadają, jaką dobrą opieką ich otoczono i że w takich warunkach mogą umrzeć. Ból jest czymś naturalnym w życiu człowieka. Jest potrzebny do tego, by zrozumieć czym jest ulga, szczęście itp. Jezus cierpiał za nas, chociaż nie musiał. Dla hedonistów to trudne do pojęcia, ale tak jest.
Pozdrawiam!

Sob 27 Maj, 2006 17:26

Powrót do góry
johnny40
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 101
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam
Czytając ten dział widzę że zeszliście z tematu.
No jednak powiem że temat religii,jest dosyć śliskim tematem, można wiele osób obrazić.
Osobiście nie należę do tych, którzy przepisali by majątek kościołowi za zbawienie duszy,
z prostej przyczyny, nie ludzie ją mi dali i nie oni będą mnie zbawiali,
Nie chce mi się wyszukiwać postów i cytować wypowiedzi,powiem tak.
przykład
1 kościół podbijał narody orężem,niszcząc ludzi i ich wyznania, czy tak nakazywał Jezus w swoich naukach?
2 palono ludzi na stosie za "wyznania"jak i nie przychylnych kościołowi (kochaj bliźniego swego ,jak siebie samego)
3 Jan Paweł na mszy świętej (milenium) prosi o wybaczenie ludzkość, za krzywdy wyrządzone przez kościół (gdyby kościół był bez winy ,nie musiał by tego robić )
4 Jezus 40 dni , nic nie jadł i nic nie pił - pościł, Papież jako człowiek , mógł sobie to znieść ?
5 Ludzie nie chodzący do kościoła nie otrzymają ostatniego sakramentu namaszczenia,znam takich przypadków wiele ( Jezus nie uczył? i nie wybaczał niewiernym ?)

To tyle na temat panowania kościoła, (nie mieszać z religią)
"wiara góry przenosi"
Wierze w Boga , i w nic więcej, reszta to machina robiąca kasę.
W niemczech zatrudniając się podajesz wyznanie, przy wypłacie kościół otrzymuje 3% zarobku z tytułu czego, podatek od wiary?
wypiszesz się z kościoła to ksiądz nawet ci dziecka nie ochrzci, czy nie chodzi tu o papierek , na którym jest napisane wierze w kościół ? a nie w Boga?

Zapewne ktoś podniesie raban, ale to moja sprawa jak ja ten świat widzę i w co wierze
Jedno dla mnie jest pewne, Jezus był i nauczał chwalebnego postępowania.
I ja tak postępuje.
Tylko kto to napisał i wpajał wiernym "Oko za oko-ząb za ząb" Jezus? zaprzeczał by swoim naukom.
Zastanowienia warte słowa .

pozdrawiam
johnny40

_________________
Trzeba sprawdzic co tam w trawie piszczy-niee )))

Sob 27 Maj, 2006 21:45

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
1 kościół podbijał narody orężem,niszcząc ludzi i ich wyznania, czy tak nakazywał Jezus w swoich naukach?
2 palono ludzi na stosie za "wyznania"jak i nie przychylnych kościołowi (kochaj bliźniego swego ,jak siebie samego)

Jak sam mówisz - papież przeprosił co jeszcze ma zrobić ? Powołać do życia zamordowanych ? Jeśli tak bardzo wierzysz w naukę Jezusa to powinieneś wiedzieć, że ci co palili ludzi na stosach otrzymali po śmierci od Boga Jego zdanie co On na ten temat sądzi a nieuczciwie spaleni nagrodę za swoje niewinne cierpienie.


Cytat:
3 Jan Paweł na mszy świętej (milenium) prosi o wybaczenie ludzkość, za krzywdy wyrządzone przez kościół (gdyby kościół był bez winy ,nie musiał by tego robić )
- Uśmiech. Przeprosił - JEST WINNY !!! Nie przeprosiłby - A TO ZAKŁAMANA BANDA !!! - nigdy nie dogodzisz...


Cytat:
5 Ludzie nie chodzący do kościoła nie otrzymają ostatniego sakramentu namaszczenia,znam takich przypadków wiele ( Jezus nie uczył? i nie wybaczał niewiernym ?)

Nie chodzi o niewybaczanie tylko o mechaniczne traktowanie wiary w myśl zasady - "teraz mi jest fajnie więc Panie Boże idź se na spacer i nie mów mi jak mam żyć" a jak mówi przysłowie później "Jak trwoga to do Boga". Nie wiem czy kapłani odmawiają sakramentu Namaszczenia Chorych (bo tak się to nazywa). Nie wiem bo nie ma mnie przy każdym zgonie przy którym kapłan odmawia lub też nie odmawia. Ciebie jak zakładam również nie ma. Możesz sobie wierzyć w bzdury pisane przez gazety typu "Fakty i Mity" ale nie próbuj robić z nich prawd autorytatywnych dla całej rzeczywistości. Poza tym na ile się orientuję nie można udzielać sakramentów czlowiekowi nie ochrzszczonemu tak więc taki człowiek nie otrzyma Namaszczenia Chorych ale nie z mściwości tylko z odgórnych ustaleń. Zapewniam jednak również, że inaczej będzie traktowany przed obliczem Boga bo Bóg nie jest tyranem i nie wymaga od nie-chrześcijan tego samego co od chrześcijan.

Cytat:
Tylko kto to napisał i wpajał wiernym "Oko za oko-ząb za ząb" Jezus? zaprzeczał by swoim naukom.
Zastanowienia warte słowa .

Faktycznie warte zastanowienia. Nie zastanawiało cię np. nigdy (zachęcam do głębszej analizy Biblii niż tylko po łebkach bo wtedy byś to znalazł w Liście do Galatów), że Stary Testament był tylko tymczasowym prawem dostosowanym przez Boga do tamtejszych czasów przed przyjściem Mesjasza, który miał "objawić prawdę o Bogu" i nadać właściwe Prawo co też Jezus uczynił ?

_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.


Ostatnio zmieniony przez Noel dnia Sob 27 Maj, 2006 22:26, w całości zmieniany 1 raz

Sob 27 Maj, 2006 22:23

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

P.S. Jezus powiedział też: "Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni"... Zastanowienia warte słowa Bardzo szczęśliwy
_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Sob 27 Maj, 2006 22:24

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ludzie nie chodzący do kościoła nie otrzymają ostatniego sakramentu namaszczenia,znam takich przypadków wiele


dziwne masz informacje. W zeszłym roku zmarł mój dziadek, zatwardziały komunista. Do Koscioła nie chodził, choć nie był antyklerykalny (ksieży lubił, poza Glempem Mr. Green ). Czytywał "Nie", ale nie miał nic przeciwko kolędzie (moja babcia jest głęboko wierząca). Po prostu nie wierzył w Boga, ale szanował Kościół. I nie było żadnego problemu z Ostatnim namaszczeniem. Ksiądz nawet nie pytał, czy chodził do Kościoła, czy nie.

Sob 27 Maj, 2006 22:34

Powrót do góry
johnny40
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 101
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam
Tak przypuszczałem , że Noel zabierze głos, W swojej łaskawcy barwie, pisząc o rajskiej czystości ducha i ciała.
Co ty czytasz, w co mieszasz Boga, gdzie widziałeś cytat, czy jedną literę napisaną przez Boga.
W postaci X przykazań?
W tamtych czasach,"prorocy" wiedzieli jak zdobyć strach nad strachliwym ludem ciągle wyzyskiwanym,bitym i poniżanym. dali im wiarę w człowieczeństwo, niepodległość i wolność.
Sam Bóg, nie napisał ani jednego słowa, w żadnym języku istniejącym w owych- i dzisiejszych czasach. wykorzystali to żydzi, mianowicie ,licząc się z tym że rzesza ludzi pójdzie za proroctwem Mojrzesza, ciemny naród bez przyszłości będzie chciał zawsze wolności, znalazł się profeta o imieniu Jezus, mówił o tych wolnych narodach, mówił jak mają robić i żyć godnie, zostać wolnymi ludźmi.
Wierzyć w jednego Boga i czuć jego miłość,i odkupienie.
dlaczego w jednego Boga? gdyż wcześniej było ich mnóstwo.
Kiedy wcześniej? zrobię za chwile minimum Doktorat pisząc o wszystkich śladach Historii, mających wątek z Bogami, notabene Boginiami.
Zydzi wykorzystali znaną w tamtych czasach postać Faraona,Echnatona 1320 lat przed Jezusem,
Jak? i dla czego? Echnaton był pierwszym Faraonem ustanawiającym w jego państwie jednego Boga, Boga Słońca,kapłani egipscy na daremno prosili go by wrócił do starych obyczajów, odizolował się od wszelkich ludzi pobudował imperium, poza miastem ,i stamtąd dyrygował państwem, jego syn nazwany wówczas Tut-anch-aton wyznawca Boga słońca (atona) po śmierci ojca jako 8-mio latek obioł władzę , gdzie kapłani zmusili go do przyjęcia wcześniejszych obrządków czczenia wszystkich Bogów, oraz zmienił imię wam znane , na Tut-ench-amun.(Boga -amona)
Buntu niewolników nie był w stanie zatrzymać sam Faraon,
stąd cytaty " z ziemi egipskiej.....
dalej? poczytajcie sami,
aż dojdziecie do XXI wieku.
smutna prawda, Wiara buduje-niezgoda rujnuje
Noel
Nie mam zamiaru cię obrażać , proszę tylko zejdź na ziemię, i doczytaj mój post do końca.
" To tyle na temat panowania Kościoła- nie mieszać z religią"
dojdź do prawdy, a nie do bezmyślnej wiary którą tu przytaczasz
pozdrawiam
johnny40

_________________
Trzeba sprawdzic co tam w trawie piszczy-niee )))

Nie 28 Maj, 2006 5:40

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Noel
Nie mam zamiaru cię obrażać

Bez obaw; nie tak łatwo mnie obrazić Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Cytat:
Co ty czytasz, w co mieszasz Boga, gdzie widziałeś cytat, czy jedną literę napisaną przez Boga.


Cytat:
Sam Bóg, nie napisał ani jednego słowa


Trudno oczekiwać, żeby usiadł sobie pod drzewem i zaczął zapisywać karty ST postanowiwszy pokazać ludziom jaki styl literacki Mu odpowiada... Nie wiem czy słyszałeś jednak określenie "tekst natchniony" ? Duch Święty nie musi brać rylca do "rąk" żeby przekazać i objawić to co zechce Uśmiech.

Cytat:
dojdź do prawdy, a nie do bezmyślnej wiary którą tu przytaczasz

Rzecz tkwi właśnie w tym, że to co ty nazywasz bezmyślną wiarą to jest właśnie moja prawda, do której kroczyłem osiem długich i bolesnych lat.
Pozdrawiam
Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Nie 28 Maj, 2006 12:49

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Co ty czytasz, w co mieszasz Boga, gdzie widziałeś cytat, czy jedną literę napisaną przez Boga.


Cytat:
Sam Bóg, nie napisał ani jednego słowa


Zszokowany Zszokowany Zszokowany Zszokowany Z takim czymś nawet trudno polemizować Laughing Laughing Laughing Wiesz, co oznacza słowo "wiara"?

Nie 28 Maj, 2006 16:31

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek - zaraz nas stąd wyrzucą za takie podwójne kontry wobec niewierzących Uśmiech.
_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Nie 28 Maj, 2006 16:33

Powrót do góry
johnny40
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 101
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hejka
Wszyscy macie racje ,-tylko Zydzi najwyższą

http://www.ii.uj.edu.pl/~kony/biblia/stestam.htm
więcej nie będe waszych płochych dusz dręczył
fanatykom,miłej lektóry, i zwracam uwagę na imiona "Polskie , czy Europejskie
danych Gentelmenów

pozdrawiam
johnny40

_________________
Trzeba sprawdzic co tam w trawie piszczy-niee )))

Pon 29 Maj, 2006 3:47

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Noel"]
Cytat:
Nauka Jezusa nie mówiła o nieposiadaniu dóbr tylko o trudnościach jakie mogą one przysporzyć łasym na ich posiadanie. Znacząca różnica wg mnie. Poza tym jest nieco trudno zarządzać jednostką organizacyjną jaką jest parafia bez funduszy. Co się zaś tyczy "dopominania" o datki, to już totalne nieporozumienie. Nie wiem, kiedy i w jakim kościele słyszałeś dopominanie się, ale z moich doświadczeń wynika, że nikt o kasę się nie dopomina a co najwyżej prosi. A zazwyczaj (przynajmniej u mnie) jest dodawana uwaga o tym, że kto nie może wspomóc finansowo niech wspomoże modlitwą. I jakoś nikt nikogo nie rozlicza z tego jak pomaga. Dla mnie więc to czysta demagogia.


Trochę lat przeżyłem na tym świecie i w niejednym kościele byłem. Sam przekazuję datki na kościół.
W miejscowości w której mam domek, proboszcz umie prosić o datki. Określa co chciałby zrobić dla kościoła i to robi. Ma jeszcze jeden dobry nawyk, mówi ile zebrał i ile i na co wydał. O młodzieży, która pomaga w pracach porządkowych czy remontowych przy kościele, ministrantach zawsze pamięta. Nie jest mu ciężko iść do młodzieńca, i złożyć życzenia i dać prezent na imieniny. Podczas kolędy nie chciał zabrać darowizny, twierdząc, że jestem w tej parafii gościem.
W mieście, w którym mieszka, sytuacja jest inna. Podczas kolędy (nie wypominając) ksiądz swoje dostaje, a oprócz tego wręcza pustą kopertę z wypisanym moim nazwiskiem i adresem na przyszłe datki.
Nie rozliczam proboszcza z tego w jaki sposób dysponuje darowiznami. Wiem, że utrzymanie kościoła kosztuje, ale jeżeli przez 20 lat buduje sie kościół a z powodu niegospodarności odwołuje sie kolejnych księży odpowiedzialnych za ich budowę, przekazuje się do innej parafii i nie wyciąga żadnych konsekwencji, to już jest niedobrze.
Obecnie ludzie zaczynają inaczej patrzeć na księży niż kilkadziesiąt lat temu. Od księży zależy jaka opinię będzie miał kościół. Nie bez potrzeby Benedtyk XVI na spotkaniu z biskupami powiedział, że księża nie muszą być dobrymi ekonomistami czy politykami, ale maja być dobrymi pasterzami.

Pon 29 Maj, 2006 10:38

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

http://www.ii.uj.edu.pl/~kony/biblia/stestam.htm

- wszystko cacy. Nie zagłębiałem się w treść tych tam opisanych ksiąg tak więc nie wiem co można o nich skomentować... jedyne co nabaardziej zwróciło moją uwagę to napis "(STRONA NIEAUTORYZOWANA!)". I do tego się ograniczę. Jeśli chcesz to czytaj sobie gnostyckie brednie w stylu kanickiej opowieści o Judaszu - proszę bardzo. A ja się ograniczę do ksiąg "autoryzowanych" przez Kościół. Zobaczymy kto na końcu wyjdzie na swoje...


Cytat:
więcej nie będe waszych płochych dusz dręczył
- uuuuuh. Aż mnie otrzepało z rozkoszy na ten ładunek pogardy Uśmiech. Kto tu jest płochy ?
_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Pon 29 Maj, 2006 15:25

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, tu ponownie ja. Oto mały materiał. Wiem, że być może nie do końca na temat ale jednak również nie do końca nie do końca Uśmiech. W niektórych ostatnich postach było co nieco o "żonie" Jezusa i kryteriach oceny wiarygodności Ewangelii Kanonicznych tak więc tutaj prezentuję kilka zdań na te i pokrewne tematy:

. Dlaczego tylko cztery Ewangelie są uznane przez Kościół katolicki za prawdziwe?

Kryterium przyjęcia tych, a nie innych Ewangelii za prawdziwe była ich apostolskość - a więc dzieło świadków - i zgodność z tzw. reguła fidei (czyli regułą wiary).

2. Kto dokładnie i kiedy je uznał za prawdziwe?

Kościół starożytny nie miał, tak jak jest obecnie, jednego ośrodka decyzyjnego. Ten starożytny Kościół stanowiły tysiące gmin rozsianych od Tygrysu i Eufratu aż do Hiszpanii, od Libii aż do Mozeli. Te wszystkie tak bardzo odległe gminy przyjmują cztery Ewangelie i uznają je za natchnione. Jaki jest dowód na to, że te Ewangelie były używane na przełomie I i II wieku? Dowiadujemy się o tym z analizy najstarszych pism chrześcijańskich tzw. Ojców Apostolskich, które nawiązują lub cytują cztery
Ewangelie i uznają je za mające taki sam autorytet, jak księgi Starego Testamentu. Za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego kanon biblijny był już na dobre ustalony.

3. Na ile wiarygodne historycznie są teksty Ewangelii? Czy nie jest tak, że w większej mierze odbijają przekonania autorów niż fakty?

Słowa i czyny Jezusa na pierwszym etapie były przekazywane ustnie, celebrowane w liturgii, a ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie. Drugim etapem było spisanie ich. W połowie lub w drugiej połowie I wieku powstały trzy pierwsze Ewangelie, a pod koniec I wieku - czwarta. Te cztery Ewangelie są pod ścisłą kontrolą gminy, stosującej się do słów Jezusa, że ani jota nie może się zmienić.

4. Czy w którymkolwiek piśmie (Ewangelie kanoniczne, apokryfy) jest mowa na temat małżeństwa Jezusa?

Nie, zarówno w Piśmie Świętym, jak i w innych ewangeliach (Marii Magdaleny, Piotra, Ebionitów, Nazarejczyków, Egipcjan itd.) nie ma ani słowa. Teza, że Jezus miał żonę jest absolutnie obca tym, którzy mieli z nim kontakt. Nie da się jej wyczytać z żadnego źródła historycznego - nieważne kanonicznego czy nie.

5. Czy małżeństwo Jezusa zniszczyłoby chrześcijaństwo?

Nie - z teologicznego punktu widzenia ewentualne małżeństwo nie ma żadnego znaczenia, Był Synem Bożym, ale jednocześnie człowiekiem. Kościół nie miałby powodów, by ukrywać taką prawdę.

6. Dlaczego osoba siedząca obok Jezusa na obrazie "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci ma twarz kobiety?

Zdaniem historyków sztuki to apostoł Jan przedstawiony zgodnie z kanonem obowiązującym w owych czasach - gładko ogolony młody mężczyzna.

7. Czy to prawda, że da Vinci był homoseksualistą?

Nie istnieją na to żadne dowody. Z jego pism wynika, że był raczej estetą-ascetą - krytkował lubieżność, propagował wstrzemięźliwość cielesną.

8. Czy katolicyzm jest antykobiecy?

Nie. Zachowania Jezusa w stosunku do kobiet były wręcz rewolucyjne. W swoich wypowiedziach zrównywał kobiety i mężczyzn. Niespotykane w ówczesnym Izraelu zaufanie okazał Jezus kobietom, ukazując się im jako pierwszym.
Jan Paweł II w "Liście do kobiet" pisał: "Kobiecość i męskość są kompletne nie tylko z punktu widzenia psychicznego i fizycznego, ale i duchowego. Tylko dzięki łasce dwoistości elementu męskiego i kobiecego człowieczeństwo realizuje się w pełni".

_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Pon 29 Maj, 2006 15:36

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Noel z tym postem mogę się zgodzić w całej rozciągłości Uśmiech
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 29 Maj, 2006 16:02

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote]6. Dlaczego osoba siedząca obok Jezusa na obrazie "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci ma twarz kobiety?

Zdaniem historyków sztuki to apostoł Jan przedstawiony zgodnie z kanonem obowiązującym w owych czasach - gładko ogolony młody mężczyzna.

Tylko niektórzy historycy uważają, że jest to apostoł Jan. Na obrazie tym widać wyraźnie, że jest to kobieta. Przynajmniej ja tak to widzę. Dlaczego Dlaczego da Vinci to zrobił? Tego się chyba nigdy na prawdę nie dowiemy

Wto 30 Maj, 2006 9:12

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem w ogóle skąd wzięło się założenie u niektórych, jakoby Leonardo da Vinci miał posiadać jakieś tajemne informacje o tym, kto siedział obok Jezusa na ostatniej wieczerzy i dlaczego przez niektórych jest to postrzegane jako determinant rzeczywistości...
_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Wto 30 Maj, 2006 15:33

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Noel napisał:
Nie wiem w ogóle skąd wzięło się założenie u niektórych, jakoby Leonardo da Vinci miał posiadać jakieś tajemne informacje o tym, kto siedział obok Jezusa na ostatniej wieczerzy i dlaczego przez niektórych jest to postrzegane jako determinant rzeczywistości...


Posadowienie apostołów wokół stołu nie jest może tak istotne, jak to, że po prawej ręce Jezusa namalowana jest kobieca postać. Żadnym apostołem kobieta nie była. Ta kobieca postać utożsamiana jest przez niektórych z Maria Magdaleną. Drugim elementem intrygującym jest podniesiona ręka z wyciągniętym palcem wskazującym, co określane jest jako "gest Jana". Czyżby to była jakaś groźba, ostrzeżenie? Czy na obrazie "Ostatniej wieczerzy" gest ten pokazuje św. Jan, czy inny apostoł, nie wiem. Faktem jest, że na innych obrazach Leonarda św. Jan też jest z takim ''gestem" przedstawiany. Obraz ten nie jest wiernym odbiciem sytuacji jaka miała miejsce faktycznie. Cos jednak Leonardo chciał pokazać.

Sro 31 Maj, 2006 11:40

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi mi o to, że wszyscy wiemy i się zgadzamy, że daVinci był wielkim artystą ale od kiedyt to miałby niby być autorytetem w kwestiach początków Kościoła ?
_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Sro 31 Maj, 2006 14:03

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie uważam go za autorytet w sprawach kościoła. Literatura dot. Marii Magdaleny, początków chrześcijaństwa (kilka pozycji wcześniej podałem) była powodem napisanie "Kodu Leonarda". Użyte w tej literaturze argumenty trafiają do przekonania niektórych ludzi, gdyż maja dobre uzasadnienie. Komuś zależy na rozbiciu jedności Kościoła.
Sugeruje się, że Da Vinci posiadł jakąś tajemnicę, którą w zakamuflowanej formie przekazał w swych obrazach. Jaka to jest (o ile jest) tajemnica?

Sro 31 Maj, 2006 14:24

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O masonerii słów kilka

http://www.kulty.info/art/584

_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Sro 31 Maj, 2006 15:39

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uważnie przeczytałem ten artykuł. Jest ciekawy, ale czegoś w nim brakuje. Wspomniane jest o katarach, mowa o templariuszach, ale brak informacji dlaczego miał miejsce pogrom katarów, dlaczego utworzono Świętą Inkwizycję. O przyczynach kasacji zakonu Templariuszy tez niewiele.
Zastanawia mnie tez jak to się stało, że w XII w nagle zaczęto stawiać wielkie, gotyckie budowle. Wcześniej był w budownictwie zastój.
Słyszałem, że ok. 1150r kilku rycerzy zakonu Templariuszy udało się do Ziemi Świętej aby chronić pielgrzymów, a po ich powrocie do Francji nastąpił rozwój budownictwa sakralnego. Podobno czegoś w okolicach Jerozolimy szukali i coś znaleźli.

Czw 01 Cze, 2006 8:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Strona 8 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.