| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i co masz na myśli pisząc "sprawa Opus Dei" ?

Sro 17 Maj, 2006 20:03

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Głośno o filmie "Kod Leonarda", i przedstawiciele Opus Dei zabierają krytyczne głosy w tej sprawie. Film ten wiążą z masonerią

Czw 18 Maj, 2006 10:12

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
przedstawiciele Opus Dei zabierają krytyczne głosy
- nie od dziś. Wielu jest takich co się im nie podoba, że w Kościół ma również ludzi wykształconych i działających w świecie. Zaś co do filmu "Kod" to najlepiej świadczą ostatnie informacje: "dziennikarze wyśmiali...". Aż sam jestem zaskoczony ich zdrowym rozsądkiem Uśmiech.

Czw 18 Maj, 2006 12:34

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kurczę !!! Sorki. Uśmiech Kuuupa śmiechu ale przeczytałem (nieuważnie)
Cytat:
przedstawiciele Opus Dei ZBIERAJ? krytyczne głosy
i w tym tonie odpowiedziałem... Sorki za nieuwagę

Embarassed

Czw 18 Maj, 2006 12:59

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote Zaś co do filmu "Kod" to najlepiej świadczą ostatnie informacje: "dziennikarze wyśmiali...". Aż sam jestem zaskoczony ich zdrowym rozsądkiem Uśmiech.


właśnie. Zbyt wiele głosów podkreślających absurdalność tez Browna. Napsiał thriller sensacyjno-historyczny (kolejnośc tych trzech słów ma ogromne znaczenie). Dumas też tak robił. Brown tak już zrobił w "Aniołach i Demonach", a znalazłoby sięwięcej takich... Czemu CERN nie protestuje że nie jest siedzibą Iluminatów? Czemu Luwr nie protestuje że w podziemiach nie ma tajnej komory?
Nie żebym wierzył Brownowi ale:
- Kościół manipulował ewnageliami - to jest fakt a nie domysły Browna
- Kosciół manipuluje przykazaniami, wprowadza celibat - dla własnego bogactwa, choć oficjalne wersje głoszą inaczej
- Chrześcijaństwo zaczynało jako sekta w łonie Judaizmu (zarówno według dzisiejszych jak i ówczesnych definicji "sekty")
- Chrześcijaństwo zapożyczało elementy innych religii, ze swym koronnym świętem (25 grudnia) na czele (Brown wspomina o tym pisząc "synkretyzm", ja bym to nazwał inaczej.)
- Jezus był i żył - jest postacią historyczną.
To są fakty. a hipotezy?
- Jezus mógł mieć żonę - w tamtych czasach, biorąc pod uwagę jego wiek, pochodzenie..
- jeśli tak to na 99% ta żona byłaby wymieniona w ewangeliach, niekoniecznie jako żona
- mógł mieć z nią dzieci - oczywiscie jeśli uznamy że był półbogiem to szansa na to jest mniejsza. ale jeśli był zwykłym człowiekiem...
- jak każdy sprzed 2000 lat te dzieci też mogły mieć potomków. i ci też i tamci i koljni też. Czyli jest możliwe że dziś ktoś w drzewie ma Jezusa...
To są hipotezy nei biorące pod uwagę kwestii religijnych, tylko zwykłe historyczno-społeczno-genealogiczne. Wink

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 18 Maj, 2006 20:53

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
- Kościół manipulował ewnageliami - to jest fakt a nie domysły Browna
- proszę o przykład i wyjaśnienie prostego faktu, jak Kościół mógł manipulować ewangeliami, skoro on jako jedyny jest prawomocny do ustanawiania co ewangelią jest a co nią nie jest... jeśli poprzez manipulowanie rozumiesz fakt, że kościół wybrał 4 z powiedzmy 1000 (nie wiem ile było tych innych szatańskich bubli - w 3/4 gnostyckich i mających jedynie siać dziury w mózgach) to nie rozumiesz prostego faktu, że apostołowie i ich następcy mają od Ducha Świętego nadaną władzę ustawodawczą co do kierunku rozwoju kościoła i jaką drogą będzie on szedł w tym rozwoju... -to jest wyjaśnienie religijne...
Bardzo szczęśliwy


Cytat:
- Kosciół manipuluje przykazaniami, wprowadza celibat - dla własnego bogactwa, choć oficjalne wersje głoszą inaczej

Przecież celibat jest wprowadzony właśnie po ty aby tego bogactwa nie szerzyć - żeby rodziny księży nie dziedziczyły itp... zaś w Piśmie Świętym jest wiele odniesień o "tych, którzy pozostają bezżenni dla sprawy Królestwa"


Cytat:
- Chrześcijaństwo zaczynało jako sekta w łonie Judaizmu (zarówno według dzisiejszych jak i ówczesnych definicji "sekty")




Definicja z Raportu MSWiA (raport dostępny w czytelni)

Za sektę można uznać każdą grupę, która posiadając silnie rozwiniętą strukturę władzy, jednocześnie charakteryzuje się znaczną rozbieżnością celów deklarowanych i realizowanych oraz ukrywaniem norm w sposób istotny regulujących życie członków; która narusza podstawowe prawa człowieka i zasady współżycia społecznego, a jej wpływ na członków, sympatyków, rodziny i społeczeństwo ma charakter destrukcyjny.

- no nie wiem jakie są starożytne definicje sekty, ale jak dla mnie to wg tej którą ja podaje trzeba by dużo wysiłku i złej woli żeby podpiąć pod nią kościół.


Cytat:
- Chrześcijaństwo zapożyczało elementy innych religii, ze swym koronnym świętem (25 grudnia) na czele

Jeśli masz na myśli święto Bożego Narodzenia to jedno pytanie i jedno wytknięcie błędu: pytanie: z jakiej religii zapożyczono to święto, błąd: koronnym świętem chrześcijaństwa są Święta Wielkanocne a głównie 1 dzień tychże świąt czyli Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego...



Cytat:
o są fakty. a hipotezy?
- Jezus mógł mieć żonę - w tamtych czasach, biorąc pod uwagę jego wiek, pochodzenie..
- jeśli tak to na 99% ta żona byłaby wymieniona w ewangeliach, niekoniecznie jako żona
- mógł mieć z nią dzieci - oczywiscie jeśli uznamy że był półbogiem to szansa na to jest mniejsza. ale jeśli był zwykłym człowiekiem...
- jak każdy sprzed 2000 lat te dzieci też mogły mieć potomków. i ci też i tamci i koljni też. Czyli jest możliwe że dziś ktoś w drzewie ma Jezusa...


Hipotezy mają to do siebie, że są tylko hipotezami Uśmiech - np. mogę wysunąć hipotezę, że jesteś czwororękim zielonym kosmitą ? Laughing Laughing Laughing

Generalnie rzecz biorąc wolę religijne tłumaczenia Razz

Jak to powiedział Jezus:
Jn 10:14
14. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają,
(BT)

oraz:

Jn 10:3-5
3. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je.
4. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają.
5. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych.
(BT)

no i:

Jn 14:6
6. Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
(BT)

Czy wszyscy, którzy wierzyli w to przez 2000 lat i oddali za to życie wierzyli w bzdury ? Ja wierzę, że nie...

Czw 18 Maj, 2006 22:22

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
- Chrześcijaństwo zaczynało jako sekta w łonie Judaizmu
- o ile nie zgodzę się z okresleniem sekta, to słusznie twierdzisz, że "zaczynało jako sekta w łonie Judaizmu" jak piszą w NT:


Jn 4:22
22. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów.
(BT)

Potwierdzasz tylko to co pisze w NT Razz Razz Razz

Czw 18 Maj, 2006 22:26

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kościół wprowadził (a właściwie kler) celibat żeby właśnie nie musiał utrzymywać rodzin księży.
Skoro piszesz że Kościół (kler) nie manipulował ewangeliami, a dalej że to on ustanawia co nią jest a co nie- to nie jest manipulacja Bardzo szczęśliwy . Prawda historyczna jest jedna i nie można wybiera co nam się bardziej podoba.
Ogólnie pewnie książka Browna to zwykła sensacja i minęła by bez rozgłosu gdyby nie panikarskie reakcje kleru i różnych pseudoobrońców Kościoła. Bardzo szczęśliwy Darmowa reklama.
Skoro włócznia św. MAurycego to falsyfikat (tylko gwóźdź pochodzi z okresu kiedy żył Jezus). Ostatnio badania zlecone przez Watykan wykazały że całun to średniowieczna podróbka, choć wykonana metodą naturalną (Watykan jeszcze nie zajął stanowiska chyba w tej sprawie). W średniowieczu na potęgę manipulowano faktami związanymi z Kościołem aby umocnić władzę kleru.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 18 Maj, 2006 23:35

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie maxi tez uwazam ze to kosciol robi swietna promocje "Kodu". Tak samo jak wczesniej z innymi filmami kt pewnie minelby bez echa, ale zaistnialy wlasnie z tego powodu. co do caunu to tu sprawa nie jest taka prosta!! Wciaz jest wiele watpliwosci... Np. Nie bardzo wiadomo w jaki sposob go wykonano!
fajny temat by byl z tymi swietami chrzescijanskimi!!
Noel jedno pytanie. Nie zastanawia cie dlaczego Wielkanoc przypada wiosna?? Nie ma to zwiazku z odradzajaca sie przyroda?? Zapeniam ze poganie mieli tez pewnie jakies swieto w tym czasie!!! Wiele swiat chrzescijanskich dobrano wlasnie w miejsce swiat poganskich, aby latwiej chrzescijanstwo sie przyjmowalo!!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 19 Maj, 2006 0:01

Powrót do góry
clintu
Bosmanmat

Bosmanmat




Posty: 75
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co rozumiecie pod pojęciem manipulacja ewangeliami?? Kościół musiał określić swego rodzaju "kryteria" przy wyborze ewangelii, gdyż ciągle pojawiały się nowe. I zapewne do dzisiaj by sie pojawiały. Prosty przykład, mormoni uważają za "swoją ewangelię" Biblię Josepha Smitha (jak dobrze pamiętam) która powstała w XIX wieku. nic więc dziwnego, że Kościół odrzucił większość ewangelii zachowując cztery i nie doszukiwałbym się tu żadnych manipulacji. Jestem przekonany, że przy wyborze pracowali najznakomitsi teolodzy Kościoła i nie sądzę żeby kierowali się jakąś "szatańską" logiką przy wyborze.
Pozdrawiam

Pią 19 Maj, 2006 1:22

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wykazały że całun to średniowieczna podróbka

Maxikasek, nie opierajmy się na filmach z Discovery Wink
Cytat:
Nie zastanawia cie dlaczego Wielkanoc przypada wiosna

Odpowiedź znajdziesz w Biblii Wink Choc to co piszesz nie jest pozbawione sensu, naotomias z dostosowaniem do świąt pogańskich nie ma to związku. Co innego z np. ze świętem św.Jana, czyli popularnymi Sobótkami Mr. Green
Pozdrawiam!

Pią 19 Maj, 2006 11:09

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

koledzy generalizują pewne fakty i czasami nie ma to zgodności z rzeczywistością.
chrześcijaństwo to nie tylko kościół katolicki Uśmiech
co do sekty:
"A gdy go wezwano, zaczął Tertullus wygłaszać oskarżenie, mówiąc: Tobie to zawdzięczamy, iż cieszymy się zupełnym pokojem i że dzięki twojej przezorności zostały zaprowadzone reformy dla dobra tego narodu. (3) Uznajemy to, najdostojniejszy Feliksie, z wszelką wdzięcznością, zawsze i wszędzie. (4) Lecz aby cię zbyt długo nie zatrzymywać, proszę, abyś nas pokrótce w dobroci swojej wysłuchał. (5) Mąż ten, stwierdziliśmy to bowiem, jest rozsadnikiem zarazy i zarzewiem niepokojów wśród wszystkich Żydów na całym świecie i przywódcą sekty nazarejczyków". (Dzieje Apost. 24:2-8, Biblia Warszawska)
Uśmiech
więc i chrześcijaństwo było nazywane sektą

co do celibatu to najgorszy pomysł kościoła katolickiego.
zresztą kompletnie niezgodnego z NT...

"1) Prawdziwa to mowa: Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. (2) Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? (6)". (1 List do Tymoteusza 3:1-16, Biblia Warszawska)

co do żony Jezusa. kompletnie bez sensu. oczywiście gdyby miał żonę to w żaden sposób nie zmeniłoby to sensu ewangelii i jego misji. Nie było by powodu ukrywać takiego faktu. Ale jej nie miał więc nigdzie o tym nie powiedziano. Po prostu nie miał czasu na żonę i tyle. Przez 3 lata swojego "nauczycielstwa" miał dużo innych zadań.
Nie ma się co doszukiwać spiskowych teorii. Jego dzieło opierało się na śmierci i zmartwychwstaniu, ale nie "cudownych" dzieciach.
Już lepiej było ukłuć sensacyjną teorię opartą na faktach, np. na tym, że przecież Jezus miał braci i siostry. Z tego samego ojca i matki...
"A przyszedłszy w swoje ojczyste strony, nauczał w synagodze ich, tak iż się bardzo zdumiewali i mówili: Skąd ma tę mądrość i te cudowne moce? (55) Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż matce jego nie jest na imię Maria, a braciom jego Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) A siostry jego, czyż nie są wszystkie u nas? Skąd ma tedy to wszystko? (57) I gorszyli się z niego".(Ew. Mateusza 13:53-14:2, Biblia Warszawska)

... ale ludzie lubią szukać dziury w całym, zamiast dokładnie zbadać to co mają przed oczyma Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 19 Maj, 2006 11:34

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kościół wprowadził (a właściwie kler) celibat żeby właśnie nie musiał utrzymywać rodzin księży.
- no i bardzo dobrze, że tak zrobił, bo jeśli na dzień dzisiejszy tylu jest takich co im przeszkadza, że kościół zbiera ofiary (mimo, iż sami zazwyczaj nic nie ofiarowują) to jak dopiero jak bardzo by im przeszkadzało, gdyby z tych ofiar jeszcze księża utrzymywali swoje rodziny gdyby je mieli. Stara śpiewka - nie ma celibatu jest źle, bo Kościół utrzynuje rodziny księży, jest celibat - źle, bo Kościół gromadzi bogactwa...


Cytat:
Skoro piszesz że Kościół (kler) nie manipulował ewangeliami, a dalej że to on ustanawia co nią jest a co nie- to nie jest manipulacja

Nie jest to manipulacja bo manipulacja to takie obracanie fragmentami prawdy, żeby wyciągnąć własne korzyści przy okazji deformując tąże prawdę. A skoro Kościół jest jedynym praworządnym i kompetentnym urzędem do określania co naprawdę pochodzi od Boga jako Ewangelia to nie manipuluje tylko strzeże prawdy...

Cytat:
Ostatnio badania zlecone przez Watykan wykazały że całun to średniowieczna podróbka, choć wykonana metodą naturalną
- co do tego czy są to nowe badania to chyba masz niezbyt nowe informacje bo już dawno temu wyszła ta ściema, że całun to oszustwo średniowieczne... Ja sam nie jestem osobiście przekonany co do tego czy rzeczywiście jest to całun Jezusa, ale prawdę powiedziawszy nie potrzebuję tego i nie zajmuję się tym, bo jeśli ktoś swoją wiarę, chce opierać jedynie na dowodach typu całun to kiepsko z jego wiarą. Pomnę jedynie, że w średniowieczu jak i wcześniej oraz później nie było technik umożliwiających tego typu dokładną podróbkę, która przetrwała by tak długo.

Cytat:
Ogólnie pewnie książka Browna to zwykła sensacja i minęła by bez rozgłosu gdyby nie panikarskie reakcje kleru
- kler nie panikuje tylko wyraża swoje oburzenie a jest znacząca różnica. W ciągu 2000 lat swojej chistorii poradził sobie z lepszymi od Browna i poradzi sobie z jeszcze lepszymi. Zaś co do reakcji - to tak jak z celibatem - jest: źle, nie ma: źle. Kościół protestuje - mówią, że panikuje, nie protestowałby, to powiedzieliby, że nie zaprzecza bo jest w tym prawda... A co do tego czy można protestować... dla niektórych może to być dziwne i śmieszne, ale wielu naprawdę kocha Kościół, jak Mistyczne Ciało Chrystusa i jako swoją Matkę... a czy ty nie oburzałbyś się i nie protestował, gdyby ktoś lżył twoją matkę ?

Cytat:
Nie zastanawia cie dlaczego Wielkanoc przypada wiosna?? Nie ma to zwiazku z odradzajaca sie przyroda?? Zapeniam ze poganie mieli tez pewnie jakies swieto w tym czasie!!! Wiele swiat chrzescijanskich dobrano wlasnie w miejsce swiat poganskich, aby latwiej chrzescijanstwo sie przyjmowalo!!
- nie zastanawia bo jak już pisałem w sprawie Ewangelii tak samo ma się rzecz ze świętami. Jestem pewien, że poganie mieli wtedy jakieś wielkie święto i to niejedno i nie dwa (coś mi się tam obija ale jak nie pamiętam dokładnie to się nie będę popisywał). Dostrzegam jednak zupełnie co innego niż ty w fakcie, że święta chrześcijańskie przypadają w okresach bliskich dawnym świętom pogan. Otóż, zostały na wtedy utanowione dlatego, żeby zwalczac i wypierać pogańskie święta... i jest to całkiem słuszne i nie mówcie mi tutaj o "poszanowaniu dla rdzennych wierzeń...". Bo chrześcijaństwo jako prawdziwa religia i wiara w Jedynego Boga ma za zadanie zwalczać (bez miecza i krwi - żeby nie było, że stoję za krzyżakami Uśmiech tego typu pogańskie kulty, któe czynią z człowieka bydło ofiarne dla "bogów" - które są demonami...

Pią 19 Maj, 2006 11:38

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

franekh napisał:

co do caunu to tu sprawa nie jest taka prosta!! Wciaz jest wiele watpliwosci...


W książce "Tamplariusze, początki chrześcijaństwa" (nie pamiętam autora) jest mowa o całunie. Podobno był on zrobiony techniką negatywu.
Czy to prawda, nie wiem. Ciekawe jest jednak uzasadnienie.

Filmu "Kod Leonarda" nie widziałem, więc trudno mi sie w tej sprawie wypowiedzieć. Samo książka, to powieść. Ale zastanawiają mnie publikacje na temat życia Jezusa. W podanej na początku książce jest mowa o Jezusie i Marii Magdalenie. Była podobno jego konkubiną. Przeraża mnie ilość wydań podnoszących ten temat - opieram się na wykazie literatury zawartej w tej książce, z których autor korzystał.
Ktoś chyba dąży do obalenia kultu Jezusa.
Ukazała sie też książka Gordona Thomasa "Magdalena", dot. tego tematu.

Pią 19 Maj, 2006 12:25

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Noel fajnie, ale teodozjuszowska wizja chrześcijaństwa doprowadziła do zniszczenia olbrzymiej ilości zabytków i rękopisów, które uznano za "pogańskie" (bo greckie). Palono świątynie, niszczono pomniki...
Nie ma się też co oszukiwać w sprawie świąt. wprowadzenie ich w takim a nie innym terminie było kompromisem z "pogaństwem". Stąd Wszystkich Świętych przypada w ten sam dzień co pogańskie święto śmierci, a Wigilia właśnie w wigilię przesilenia zimowego. tak samo jak Wielkanoc. I tak jest z większością świąt i obrządków. Tak samo jak symbole towarzyszące "liturgii". Opłatek był już "używany" w starożytnym Egipcie, podobnie jak symbol matki z dzieckiem na ręku Uśmiech Nie zastanawia Cię też dlaczego liturgia chrzystjańska opiera się na tradycji Starego Testamentu? Po co kapłanom szaty, tiary, pastorały, kadzidła i inne "narzędzia" rodem z judaizmu?? I to prawie identyczne. Nowy Testament nie mówi nic na temat takiej formy obrządku.
Nie dziw się więc, że ludzie, którzy nie chcą ślepo wierzyć w nakaz i tradycję, zadają coraz więcej pytań, szukają odpowiedzi i stawiają trudne tezy (nawet jeśli są niemądre).
Kościół Katolicki mitologizując chrześcijaństwo (dorabiając teorię i mistyczną oprawę do prostego przekazu ewangelii) i zabraniając na ponad 1000 lat (zakaz zniesiono dopiero na początku XX wieku!) samodzielnego czytania Biblii sam sobie zaszkodził, bo dziś trzeba odpowiedzieć na tysiące pytań. Dziś widziałem nagłówek w gazecie, że kardynał Dziwisz namawia do bojkotu "Kodu"... więc na czym opiera się ta religia (nie mylić z wiarą) skoro obawia się filmu??

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 19 Maj, 2006 13:12

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krótkie i ostatnie wyjaśnienie co miałęm na myśli klka postów wyżej (ostatnie bo szkoda mojego czasu w dyskusji wiara vs. fakty):

- 25 grudnia jest dniem przesilenia zimowego. Było to największe pogańskie święto, dzień (noc) od tórego słońca zamiast ubywać - przybywa. dzień się wydłuża a noc skraca (do czerwca). Powstający Kościół nie miał szans na wypromowanie swego święta w takiej konkurencji. Wybroano iwec tą datę. Nadal się modlono, w tych samych meijscach tylko zmieniły się słowa, figury i obrazy.Dodatkowo w bibli można wyczytać że Jezus urodził się w marcu.

- NT to historia życia Jezusa z Nazaretu. Był ktoś taki i działał, a jego życie i ta działalność zostały opisane przez iluś tam ludzi, w większości nie znających Go, i nie bedących świadkami jego czynów. Gdy ustalono że Jezus był synem bożym, z grona ewangelii ywbrano tylko te któe to mogły potwierdzić. Pozostałe zniszczono lub uznano za apokryfy.

- Kudi - mógł mieć żonę - nie zmienia to wcale środka ciężkosci z czynów na dzieci itp... trzydziestolatek, Żyd - bez żony? no chyba że był jak prezes pewnej dużej polskiej partii... Twisted Evil

- sekta - (od secta - kierunek, droga, postępowanie, zasady, stronnictwo, nauka; od sequi - iść za kimś, postępować, towarzyszyć) - określenie grupy wyznawców, których poglądy religijne są przez tradycyjne Kościoły uznane za nieoficjalne i niezgodne z oficjalną, dominującą doktryną. Oznacza najczęściej podgrupę religijną, różniącą się od innych grup swoistymi praktykami religijnymi oraz swoistym doborem pism kanonicznych. W ujęciu teologicznym dotyczy grupy wyznaniowej, która oddzieliła się od macierzystej organizacji kościelnej dla zaznaczenia swojej odrębności w kwestiach doktryny, liturgii i organizacji wspólnoty religijnej tworząc nową wspólnotę wyznaniową, wysoce ekskluzywną. Najczęściej wśród wyznawców tradycyjnego kościoła ma ona znaczenie pejoratywne. Powszechnie, niekoniecznie właściwie, są też tym terminem określane mniejszościowe związki wyznaniowe w celu ich zdeprecjonowania przez znacznie większe, zazwyczaj dominujące Kościoły. Pasuje w 100% do Chrześcijaństwa a Judaizmu. A co do nieomylności lidera, obowiązkowych datków, kontroli nad życiem wyznawców i cżłonków to juz nie bedę dokładał kamieni bo szala leciiiii...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 19 Maj, 2006 15:03

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:

Odpowiedź znajdziesz w Biblii Wink Choc to co piszesz nie jest pozbawione sensu, naotomias z dostosowaniem do świąt pogańskich nie ma to związku. Co innego z np. ze świętem św.Jana, czyli popularnymi Sobótkami Mr. Green

Oto sie mylisz! Wlasnie po to aby chrzescijanstwo sie szybciej przyjmowalo wiekszosc swiat jest dostosowana do kaledarza swiat poganskich (ktore w wieleu przypadkach pokrywaly sie!!). Zreszta sam podlaes przyklad wiec zaprzeczasz samemu sobie??
Noel napisał:

Dostrzegam jednak zupełnie co innego niż ty w fakcie, że święta chrześcijańskie przypadają w okresach bliskich dawnym świętom pogan. Otóż, zostały na wtedy utanowione dlatego, żeby zwalczac i wypierać pogańskie święta

Noel chodzilo mi o dokladnie to samo!! Tylko troche inaczej napisalem. To ze te swieta dzieki temu sie lepiej przyjely ze ustalono je podobnie jak swieta poganskie nie jest metoda aby "zwalczac i wypierac poganskie wierzenia" i w konsekwecji ulatwic chrystianizacje??
Noel napisał:
Bo chrześcijaństwo jako prawdziwa religia i wiara w Jedynego Boga ma za zadanie zwalczać

Co to znaczy w kontekscie chrzescianstwo prwadziwa religia Noel?? A muzulamnie tez uwazaja swoja religie za prawdziwa i tez nawracja a nie sa chrzescijanami!! A zydzi??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 19 Maj, 2006 16:17

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ba, Jezus jest w islamie jednym z proroków.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 19 Maj, 2006 20:11

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Noel fajnie, ale teodozjuszowska wizja chrześcijaństwa doprowadziła do zniszczenia olbrzymiej ilości zabytków i rękopisów, które uznano za "pogańskie" (bo greckie). Palono świątynie, niszczono pomniki...

- ktoś by powiedział, że dusza człowieka jest więcej warta niż tego typu budowle (ktoś - np. ja Uśmiech)


Cytat:
płatek był już "używany" w starożytnym Egipcie, podobnie jak symbol matki z dzieckiem na ręku Uśmiech Nie zastanawia Cię też dlaczego liturgia chrzystjańska opiera się na tradycji Starego Testamentu? Po co kapłanom szaty, tiary, pastorały, kadzidła i inne "narzędzia" rodem z judaizmu?? I to prawie identyczne. Nowy Testament nie mówi nic na temat takiej formy obrządku.
Nie dziw się więc, że ludzie, którzy nie chcą ślepo wierzyć w nakaz i tradycję, zadają coraz więcej pytań, szukają odpowiedzi i stawiają trudne tezy (nawet jeśli są niemądre).
Kościół Katolicki mitologizując chrześcijaństwo (dorabiając teorię i mistyczną oprawę do prostego przekazu ewangelii) i zabraniając na ponad 1000 lat (zakaz zniesiono dopiero na początku XX wieku!) samodzielnego czytania Biblii sam sobie zaszkodził, bo dziś trzeba odpowiedzieć na tysiące pytań. Dziś widziałem nagłówek w gazecie, że kardynał Dziwisz namawia do bojkotu "Kodu"... więc na czym opiera się ta religia (nie mylić z wiarą) skoro obawia się filmu??


1) czy opłatek, o którym piszesz, był używany w egipcie jako Ciało Boga, który wydał siebie na ofiarę za ludzkość? Wiadomo, że można się dopatrzyć (czy na siłę czy nie to już od ewentualnej oceny) podobieństw do pewnych innych zachowań w innych kulturach i religiach ale co z tego ? Czy Ciało Chrystusa ma być dla mnie mniej warte dlatego, że kiedyś gdzieś w Egipcie użyto w rytuale jakiegoś opłatka ? Poza tym chrześcijanie nie zawsze używali opłatka jako hostii.
2) nie zastanawia mnie dlaczego liturgia chrześcijańska opiera się na tradycji Starego Testamentu bo jak już pisałem i na poparcie moich słów cytowałem Jezusa: "zbawienie bierze początek od żydów". Stary Testament i cała jego religijność, razem z szatami liturgicznymi kapłanów, rytami i symbolami, była dana jako "tymczasowe" metody wielbienia Boga przez naród wybrany, dopóki nie nadejdzie Mesjasz, który objawi prawdziwie wolę Boga. Przyszedł Jezus i korzystając z fragmentów tego co było stare nadał nowe porządki i prawo... przecież jest nazwa: "Nowy Testament" - Nowe Przymierze czyż nie ?
3) Nie dziwię się również ludziom "którzy nie chcą ślepo wierzyć w nakaz i tradycję". Poza tym nikt im nie karze wierzyć ślepo. Do pewnego stopnia są materiały, które mogą budować wiarę i nadawać jej wiarygodnośći historycznej - żeby móc z nich korzystać, trzeba jedynie odrobiny dobrej woli, którą każdy wierny powinien być w stanie wykazać. Nie zapominajmy też, że wiara musi być wiarą ! Bóg jest tajemnicą więc i tak mamy szczęście i wielką łaskę, że pozwolił nam aż tak daleko posunąć się rowzważaniu i rozumieniu jego tajemnic. Dla tych, którym to nie wystarcza i potrzebują stymulacji w stylu "Kod DV" czuję litość i współczucie...
4) zakaz samodzielnego czytania Biblii (choć o ile pamiętam chodziło o zakaz samodzielnego tłumaczenia) wynikał z troski o dobro wiernych, którzy i tak byli notorycznie poddawani już od początku różnym ruchom mającym wypaczyć prawdę o Bogu objawioną przez Jezusa (vide np. manichejczycy).

Cytat:
skoro obawia się filmu??
- pisałem już, że nie obawia się - poradziła sobie z lepszymi od Dana Browna. Po prostu nie daje się szkalować...

Cytat:
ta działalność zostały opisane przez iluś tam ludzi, w większości nie znających Go, i nie bedących świadkami jego czynów
- no z pewnością, apostołowie ewangeliści z pewnością nie znali Jezusa ani nie byli świadkami Jego czynów Laughing Laughing Laughing


Cytat:
A co do nieomylności lidera, obowiązkowych datków, kontroli nad życiem wyznawców i cżłonków to juz nie bedę dokładał kamieni bo szala leciiiii...

- nieomylność lidera - każda wiara ma swoje krytyczne filary, bez których ani rusz. Słyszałem kiedyś, że pewien muzułmanin wypowiadał się, że trochę mu szkoda, że nie mają kogoś takiego jak Papież, kto stałby nad wszystkim - bo dlatego właśnie jest tyle samowolnych interpretacji Koranu i cały wokół tego zamęt. Zaś w porównaniu z sektami - gdy w sekcie skrytykujesz lidera to mało co cię nie oblepią kupą i nie zabiją 24h/dobę wzrokiem; chodzi mi o to, że w miejsce początkowego bombardowania miłością dostajesz coś odwrotnego. Jeśli w kościele krytykujesz Papieża, to faktycznie możesz rozważyć odejście (skoro ci tak źle) ale ci, którzy są prawdziwymi katolikami wg. Serca Jezusa, nie będą na ciebie pluć spojrzeniem i możesz z nimi pogadać normalnie - kościół szanuje wolną wolę człowieka skoro robi to sam Bóg pozwalając ludziom na życie bez Niego mimo, iż napawa go to tak wielkim bólem.
- obowiązkowe datki... -zabawna sprawa. Nie pracuję i nie mam swojej kasy, więc nie daję na ofiarę na Mszy niedzielnej a jakoś do tej pory nikt mnie za to ekskomuniką nie obłożył... ciekawe te twoje "obowiązkowe" datki...
- kontrola nad życiem wyznawców i cżłonków - no tu to już leżę... od 1,5 roku jestem (skromnie pisząc UśmiechUśmiechUśmiech ) bardzo aktywnym katolikiem a jakoś nie czuję się kontrolowany. Może mi wyprali mózg ? A może to po prostu rezygnacja z pewnych aktów i czynów, które są sprzeczne z wiarą, którą własną wolą wybrałem za ważniejszą od mojego ego ?

Cytat:
To ze te swieta dzieki temu sie lepiej przyjely ze ustalono je podobnie jak swieta poganskie nie jest metoda aby "zwalczac i wypierac poganskie wierzenia" i w konsekwecji ulatwic chrystianizacje??
- nie tyle wypierać co zastępować


Cytat:
A muzulamnie tez uwazaja swoja religie za prawdziwa i tez nawracja a nie sa chrzescijanami!! A zydzi??

- piszę ze swojego punktu widzenia jako katolik i człowiek wierzący - masz więc wyjaśnienie mojego toku rozumowania... Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Poza tym, nie jest powiedziane, że do Nieba mogą się dostać jedynie katolicy. Wiadomo, że Bóg nie będzie wymagał od Indianina, który nigdy nie widział krzyża tych samych rzeczy co od ciebie, który masz pod ręką 10 kościołów (ja mam w mieście chyba 5 Wink). Tutaj ciekawa notka: pewien misjonarz opowiadał kiedyś jak to płynął Amazonką chyba przez tydzień, po to aby odprawić w pewnej wiosce mszę... To mnie nieźle potrzepało - mnie, który mam pod nosem codziennie 3 msze a w niedzielę to 5 Uśmiech.

Cytat:
Ba, Jezus jest w islamie jednym z proroków.
- i dlatego muzułmanie popierają protesty chrześcijan przeciwko "Kodowi" - obraża jednego z ich proroków.
Uśmiech

Pią 19 Maj, 2006 21:15

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żeby nie było, że post nagle wygląda Noel-kontra świata Uśmiech
ale faktem jest, że już w starożytnym Egipcie opłatek był owalny i symbolizował bóstwo - słońce...
nie ważne. to dygresja.
podtrzymuję jednak opinię, że prawdziwa wiara nie na się czego obawiać ze strony filmów. Po prostu kościół zatracił swoją misję - idźcie na cały świat i czyńcie uczniami wszystkie narody. teraz wygodniej jest siedzieć w kancelariach i mówić co można, a czego nie można.
"Kod" jest głupi ale trudno mówić, że to szkalowanie chrześcijaństwa. Dlaczego takich reakcji nie było wcześniej jak się pojawiały filmy sugerujące, że człowiek został stworzony przez pozaziemskie cywilizacje? Połowa horrorów uderza w "dobre" imię kościoła...

Całe szczęście byli w historii tacy ludzie jak Hus, Luter, Wesleyowie, Wigglesworth i Kathryn Kuhlman (jeśli ktoś wie kto jest kto) Uśmiech
Im nie przeszkadzało nic by głosić ewangelię. Filmów też by się nie obawiali.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 19 Maj, 2006 22:44

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hus, Luter

O tak, dziekujmy im za wywolanie wojen religijnych, wojny 30-letniej, przymusowej sekularyzacji (ktora polegala po prostu na zwyklej grabiezy). Za spowodowanie niesnasek miedzy narodami. Nie mowiac o tym, ze jeden z ojcow reformacji, Kalwin, byl zwyklym morderca (spalil na stosie biskupa czy ksiedza, nie pamietam). I gdzie ta reformacja?
Akurat Hus i Luter wniesli malo pozytywnych rzeczy do historii Europy, poza tym, ze pojawilo sie mnostwo sekt religijnych, w mysl zasady, ze kazdy moze interpretowac Biblie. Zmiany w Kosciele byly potrzebne, ale nie w taki sposob, jak zrobil to Luter.
Pozdrawiam!

Pon 22 Maj, 2006 15:26

Powrót do góry
mendras cywil
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mówisz jak ten, któremu Hus i Luter nie tylko wymordowali rodzinę ale jeszcze ograbili z wszystkiego co miałeś. Jesteś bardzo wyrazisty, ale argumentację masz na poziomie jedna baba drugiej babie a chcesz opisać postacie historyczne, na temat których istnieje wiele publikacji i opracowań historyków, a które są dla wyznawców kilku Kościołów osobami równie ważnymi jak dla ciebie być może Jan Paweł II. Choć widząc twoje motto, wątpię w to.

Pon 22 Maj, 2006 20:31

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek osoby, które wymieniłeś były kaznodziejami, a nie dowódcami armii. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że przez Jezusa wybuchły zamieszki i zginęło wiele ludzi. Albo, że przez Abrahama i zaleconą przez niego (a raczej odgórną) obrzezkę można było identyfikować Żydów i wysyłać ich do KL.
Mówisz, że reformacja mało dobrego wniosła do historii Europy? Hmm no dla Polski może i nie wniosła, bo ledwo się o nią otarliśmy. Świat zachodni zaś się rozwija, a Ameryka, zbudowana głównie przez wygnanych z Europy "odszczepieńców", jest potęgą. Każdy ekonomista Ci powie, że reformacja i jej widzenie "pracy" przyczyniła się co rozwoju społeczeństw. Wolałbyś żyć w Ciemnogrodzie? Dobrze, że byli i są ludzie, którzy nie boją się wskazywać na wypaczenia...

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 23 Maj, 2006 12:27

Powrót do góry
Noel
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Świat zachodni zaś się rozwija,



Smutny ten kierunek, w którym się tamten świat rozwija

_________________
Dano ci taką łaskę, że potrafisz znieść wszystko co znieść trzeba.

Wto 23 Maj, 2006 12:39

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Świat zachodni zaś się rozwija,

Smutny ten kierunek, w którym się tamten świat rozwija

Jak dla kogo. Wolę żałować za grzechy niż za stracone okazje. Twisted Evil
A serio: dla osoby wyznającej zasady: wolność człowieka kończy się tam gdzie zaczyna się wolność innego cżłowieka; ludzi należy akceptować takich jakimi są albo dać im święty spokój (chyba że niosą zagrożenia dla życia i mienia innych osób); tym co nas różni od zwierząt jest zdolność uczenia się, przyswajania informacji - a u ich podstaw leży ciekawość świata; celem inteligentnego zycia jest gromadzenie informacji, "haczyk" polega na osiągnięciu poziomu w którym to gromadzenie jest przyjemnością (popatrz na maniaków z naszego forum z działów Marynarka Wojenna czy Lotnictwo) - kierunek rozwoju Europy Zachodniej czy USA jest o wiele bardziej atrakcyjny niż Polski. Minusem jest hamowanie tego rozwoju przez działania antyterorystyczne, nota bene zainicjowane właśnie przez takich, którym "kierunek rozwoju nie odpowiada" bo się za bardzo rozjeżdżał z tym co ustalono że powiedział Bóg.
Koniec OT.
Co do masonerii i zagrożenia dla RP - jeśli chcą likwidacji państw narodowych, utworzenia Nowego Ładu, opartego na Rozumie, swoistej technokracji (jeśli ktoś myśli że to rządy techniki lub maszyn - to do szkoły!) - to oczywiste jest że jest to zagrozenie dla RP jako bytu państwowego. Jednocześnie, choćby poprzez wyznawanie podanych w OT zasad, oraz szansę na upadek religii, masoneria ma moje pełne poparcie. Znacie adres jakiejś loży? Twisted Evil

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 23 Maj, 2006 13:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.